Справа № 288/1472/25
Провадження № 3/288/462/25
11 вересня 2025 року селище Попільня
Суддя Попільнянського районного суду Житомирської області Поліщук Р.М., розглянувши справу про адміністративні правопорушення, яка надійшла від відділення поліції № 1 Житомирського РУП №2 ГУ НП в Житомирській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , місце роботи: інші, РНОКПП: невідомий
за статтею 124, частиною першою статті 130 КУпАП,
16.08.2025 року о 21:25 годині, ОСОБА_2 , в с-ще Попільня, по вул. Героїв Майдану, Житомирського району, Житомирської області, керував автомобілем Dewo Nexia д.н.з. НОМЕР_1 з явними ознаками алкогольного сп'яніння, а саме запах алкоголю з порожнини рота, незв'язна мова, почервоніння очей, поведінка що не відповідає обстановці. Від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу за допомогою газоаналізатора Драгер 6810 та проведення такого огляду у медичному закладі відмовився, чим порушив п.2.5 ПДР України та вчинив адміністративне правопорушення передбачене частиною другою статті 130 КУпАП.
Крім того, 16.08.2025 року о 21:25 годині, ОСОБА_2 , в с-ще Попільня, по вул. Героїв Майдану, Житомирського району, Житомирської області, керував автомобілем Dewo Nexia д.н.з. НОМЕР_1 , під час початку руху здійснив наїзд на автомобіль марки SHKODA OKTAVIA A7, д.н.з. НОМЕР_2 , який стояв по переду, власником якого являється ОСОБА_3 .. Під час ДТП автомобіль отримав механічні пошкодження з матеріальними збитками, чим порушив п.10.1 ПДР України та вчинив адміністративне правопорушення передбачене статтею 124 КУпАП.
Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_2 , в судове засідання 11.09.2025 року не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, згідно Довідки про доставку SMS повідомлень у додаток Viber, які направлялись відповідно до заяви на отримання судових повісток, повідомлень в електронному вигляді за допомогою SMS-повідомлень, та вручено судову повістку відповідно до поштового трекінгу.
Клопотань про відкладення розгляду справи від особи, яка притягається до адміністративної відповідальності до суду не надійшло, за інформацією щодо стану розгляду справи про притягнення його до адміністративної відповідальності до суду не звертався.
Потерпілий в судове засідання не явився, надав заяву про розгляд справи у його відсутність.
Одночасно, суд враховує ту обставину, що ОСОБА_2 , достеменно знав про складання відносно нього протоколів про адміністративні правопорушення за статтею 124, частиною першої статті 130 КУпАП, про що свідчить його власноручний підпис в протоколі про адміністративні правопорушення за ст.124 КУпАП.
Таким чином, суд вчинив всі необхідні дії, направлені на належне повідомлення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності про дату, час та місце розгляду справи, однак ОСОБА_2 , у судове засідання не з'явився.
Вказані дії особи, яка притягається до адміністративної відповідальності щодо неявки в судове засідання вказують на неналежну процесуальну поведінку.
При цьому суд враховує положення статті 268 КУпАП, якими визначено, що присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, при розгляді справи про адміністративне правопорушення за ст.124, частиною 1 статті 130 КУпАП не є обов'язковою.
Таким чином, судом вжито всіх можливих заходів для надання можливості ОСОБА_2 , надати свої пояснення під час слухання справи у суді, з огляду на положення статті 268 КУпАП.
Відповідно до частини першої статті 268 КУпАП, справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
Попри те, що конституційне право на суд є правом, його реалізація покладається на учасників справи певні обов'язки. Практика ЄСПЛ визначає, що сторона, яка задіяна у ході судового розгляду справи, зобов'язані з розумним інтервалом часу сама цікавитися провадженням у її справі, добросовісно користуватися належними їй правами та неухильно виконувати процесуальні обов'язки.
Як зазначено у рішенні Європейського суду з прав людини від 03.04.2008 у справі «Пономарьов проти України» (рішення №3236/03 від 03.04.2008) наголошено, що сторони мають вживати заходи, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження. Заявник зобов'язаний демонструвати готовність брати участь на всіх етапах розгляду, що стосуються безпосередньо його, утримуватися від використання прийомів, які пов'язані із зволіканням у розгляді справи, а також максимально використовувати всі засобі внутрішнього законодавства для прискорення процедури слухання справа «UNION ALIMENTARIA SANDERSS. A. проти Іспанії» (рішення №11681/87 від 07.07.1989).
З метою недопущення необґрунтованого порушення строків розгляду справи про адміністративні правопорушення, встановлених статтею 277 КУпАП, а також строків накладення адміністративного стягнення, передбачених статтею 38 КУпАП, суд визнає причини неявки ОСОБА_4 , у судове засідання неповажними і розцінює його неявку як затягування строків розгляду справи, у зв'язку з чим, суд вважає за можливе розглянути справу за його відсутності, так як байдужа поведінка учасника справи, не повинна схвалюватися судовою практикою, яка навпаки повинна стимулювати учасників справи використовувати прогресивні форми роботи (правова позиція ВС рішення № 560/5541/20 від 17 листопада 2022 року.
Вказане узгоджується з рішенням Європейського суду з прав людини від 08 листопада 2005 року у справі «Смірнов проти України», відповідно до якого в силу вимог частини першої статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, обов'язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмету спору. Нездатність суду ефективно протидіяти недобросовісно створюваним учасниками справи перепонам для руху справи, є порушенням частини першої статті 6 даної Конвенції.
Дослідивши та проаналізувавши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності суд дійшов наступного висновку.
Відповідно до статті 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, свідків, речовими доказами тощо.
В ході розгляду справи судом встановлено, що відповідно до протоколів про адміністративні правопорушення серії ЕПР1 № 425319 та серії ЕПР1 № 425299 від 16.08.2025 року, ОСОБА_2 , керував транспортним засобом в стані алкогольного сп'яніння та вчинив ДТП .
Відповідно до пункту 27 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 14 від 03 грудня 2005 року «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті», судам слід ураховувати, що стан сп'яніння встановлюють шляхом огляду правопорушника. Для притягнення до відповідальності за частиною 1 статті 130 КУпАП не має значення, протягом якого часу особа, яка перебуває у стані сп'яніння чи під впливом лікарських препаратів, які знижують її увагу та швидкість реакції, керувала транспортним засобом. Правопорушення вважається закінченим з моменту, коли правопорушник почав рухатись.
Процедура виявлення у водіїв ознак алкогольного сп'яніння та проведення огляду водіїв на стан алкогольного сп'яніння визначена статтею 266 КУпАП, Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (надалі - Інструкція), Порядком направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення у водіїв стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (далі - Порядком).
Згідно із статтею 266 КУпАП, огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
Із долученого до протоколів про адміністративні правопорушення відеозапису убачається, що на місці ДТП ОСОБА_2 , поліцейськими було запропоновано йому пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння місці вчинення ДТП за допомогою газоаналізатора «Alcotest Drager 6810», або пройти такий огляд в найближчому медичному закладі, однак ОСОБА_2 , відмовився від проходження огляду на місці зупинки чи в найближчому медичному закладі.
Отже, вина ОСОБА_4 , у вчиненні адміністративних правопорушень, відповідальність за які передбачена статтею 124, частиною першою статті 130 КУпАП також підтверджується доданими до матеріалів про адміністративні правопорушення доказами, а саме:
- протоколом про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 425299 від 16.08.2025 року, в якому зафіксовано факт вчинення ОСОБА_5 , адміністративного правопорушення передбаченого частиною першої статті 130 КУпАП;
- протоколом про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 425319 від 16.08.225 року, в якому зафіксовано факт вчинення ОСОБА_5 , адміністративного правопорушення передбаченого статтею124 КУпАП;
-копією постанови серії ЕНА №5500500 від 16.08.2025 року про притягнення ОСОБА_4 , до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.126 КУпАП;
- актом огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів, в якому зафіксовано результати огляду ОСОБА_4 , виявлені ознаки алкогольного сп'яніння, запах алкоголю з порожнини рота, незв'язна мова, почервоніння очей, поведінка, що не відповідає обстановці;
- направленням на огляд водія транспортного засобу ОСОБА_4 , з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 16.08.2025 року;
- схемою місця ДТП яка сталася 16.08.2025 року ;
- поясненнями ОСОБА_3 від 16.08.2025;
- відеодиском до протоколів про адміністративні правопорушення серії ЕПР1 № 425319, 425299 за статтею 124, частиною першою статті 130 КУпАП відносно ОСОБА_4 ..
Відповідно до розписок від 16.08.2025 року, ОСОБА_4 , проінформовано про порядок застосування спеціального технічного засобу та роз'яснено права та обов'язки передбачені статтею 63 Конституції України та статтею 268 КУпАП, та відсторонено від керування відповідно до ч.1 ст.266 КУпАП.
Зібрані докази є логічними, послідовними та узгоджуються між собою, а тому не викликають сумнівів.
Таким чином, доведено вчинення ОСОБА_5 , адміністративних правопорушень за статтею 124, частиною першої статті 130 КУпАП.
З огляду на наведене, суд приходить до висновку, що в діях ОСОБА_4 , вбачається склад адміністративних правопорушень, передбачених статтею 124, частиною першої статті 130 КУпАП.
При накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують та обтяжують відповідальність.
Обставин, згідно статті 34 КУпАП, що пом'якшують відповідальність ОСОБА_4 , не встановлено.
Обставин, згідно статті 35 КУпАП, що обтяжують відповідальність ОСОБА_4 , не встановлено.
Статтею 245 КУпАП визначено, що завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Відповідно до статті 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Керуючись статтями 36, 40-1, 124, 130, 245, 251, 266, 280, 283, 284 КУпАП, суддя, -
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винним у вчиненні правопорушень, передбачених статтею 124, частиною 1 статті 130 КУпАП та застосувати адміністративне стягнення:
- за статтею 124 КУпАП у виді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 гривень 00 копійок;
- за частиною першою статті 130 КУпАП - у вигляді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000 (сімнадцять тисяч) гривень, з позбавленням права керування транспортними засобами на 1 (один) рік.
На підставі статті 36 КУпАП, визначити остаточне стягнення - у вигляді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000 (сімнадцять тисяч) гривень, з позбавленням права керування транспортними засобами на 1 (один) рік.
Штраф належить стягнути на наступний рахунок: UA368999980313060149000006001, отримувач коштів: ГУК у Житомир.обл/Житомир обл/21081300, код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37976485, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код класифікації доходів бюджету: 21081300.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь держави судовий збір в розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму, що становить 605 гривень 60 копійок та зарахувати його на рахунок отримувача: Отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106; Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783; Банк отримувача: Казначейство України (ел.адм.подат.); Рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001; Код класифікації доходів бюджету: 22030106.
Відповідно до статті 307 КУпАП, штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через 15 днів з дня вручення постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження або внесення на неї подання прокурором такої постанови - не пізніш як через 15 днів з дня повідомлення про залишення скарги або подання без задоволення.
Штраф, накладений за вчинення адміністративного правопорушення, вноситься порушником в установу банку України.
Відповідно до статті 308 КУпАП, у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.
Термін звернення до виконання три місяці.
Апеляційна скарга на постанову про притягнення до адміністративної відповідальності подається до Житомирського апеляційного суду через місцевий суд, який виніс постанову, протягом 10 днів з дня винесення постанови.
Суддя Попільнянського
районного суду Р.М.Поліщук