Справа № 750/6252/25
Провадження № 2/750/1954/25
11 вересня 2025 року м. Чернігів
Деснянський районний суд міста Чернігова у складі:
судді - Рахманкулової І.П.,
секретаря - Левченка К.С.,
розглянув у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області до ОСОБА_1 про стягнення зайво виплаченої суми субсидії,
У травні 2025 року Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області через систему «Електронний суд» звернулося до суду з позовом до відповідача про стягнення зайво виплаченої суми субсидії в розмірі 10987 грн. 44 коп.
В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що ОСОБА_1 перебувала на обліку в ГУ ПФУ в Чернігівській області та отримувала житлову субсидію відповідно до Положення №848 на підставі звернення від 01.05.2023 за № 130637. З травня 2023 року з урахуванням приписів пункту 78 Постанови №848 відповідачу призначено житлову субсидію, що підтверджується рішенням про призначення житлової субсидії № 1155867601-2023-1. Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернігівській області 29.11.2023, 08.04.2024, 09.04.2024, 29.04.2024, 14.06.2024 та 16.08.2024 отримано інформацію від Міністерства юстиції України реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 560794674101, тип об'єкта нерухомого майна 2 - житловий будинок, дата реєстрації: 2019-01-31, загальна площа нерухомого майна - 256.50 кв.м (відповідно до Закону України “Про верифікацію та моніторинг державних виплат»).
Внаслідок чого ГУ ПФУ в Чернігівській області надміру виплачено відповідачу житлову субсидію за період з 01.05.2023 по 30.04.2024 в сумі 10987,44 грн. Листом від 01.11.2024 відповідача було повідомлено про суму надміру нарахованих коштів, але відповідачем в добровільному порядку суму переплати, станом на дату подання позовної заяви до суду, не повернуто.
Ухвалою Деснянського районного суду м. Чернігова від 14 травня 2025 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Ухвалою Деснянського районного суду м. Чернігова від 25 червня 2025 року справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження у судовому засіданні з повідомлення (викликом) сторін.
Представник позивача у судове засідання не з'явилась, подала до суду заяву про розгляд справи без її участі, вказавши, що позов підтримує та просить суд його задовольнити.
Відповідач у судове засідання не з'явилася, про час і місце розгляду справи по суті повідомлялася завчасно і належним чином. Судова повістка відповідачу надсилалась за адресою її місця проживання, зареєстрованою у встановленому законом порядку.
Згідно з частиною 1 статті 223 ЦПК України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає вимогам статті 280 ЦПК України.
Згідно із частиною другою статті 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
За зверненням громадянки України ОСОБА_1 , зареєстрованої Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернігівській області у підсистемі ІКІС ПФУ “ЗВЕРНЕННЯ» 01.05.2023 за № 130637, прийнято рішення про призначення житлової субсидії з травня 2023 року.
Як зазначено у позовній заяві, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрована одна за адресою: АДРЕСА_1 .
Згідно з скріншотами з інформаційного ресурсу Управління Пенсійного фонду України, Відповідачу було призначено субсидію з 01.10.2023 по 31.10.2023 у розмірі 1021 грн. 84 коп., з 01.11.2023 по 31.03.2024 у розмірі 1919 грн. 08 коп. (щомісячно) та з 01.04.2024 по 30.04.2024 у розмірі 991грн. 95 коп. (а.с.13-16).
Уповноважені органи без звернення громадян збирають необхідну інформацію у порядку, передбаченому п. 50 Положення 848. Після отримання зазначеної інформації приймають рішення з використанням програмних засобів (в автоматичному режимі) про призначення, непризначення, відмову в призначенні житлової субсидії. Після автоматичного розрахунку прийнято рішення за № 1155867601- 2023-1 про непризначення житлової субсидії з травня 2023 року, оскільки сукупний середньомісячний дохід домогосподарства забезпечує можливість сплати послуг за житлово-комунальні самостійно.
В зв'язку з підвищенням тарифу по послузі з постачання електричної енергії (108) з червня 2023 року було зроблено автоматичний розрахунок ОСОБА_1 на період: - з 01.06.2023 по 30.09.2023 у розмірі 92,55 грн (щомісячно).
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернігівській області 29.11.2023, 08.04.2024, 09.04.2024, 29.04.2024, 14.06.2024 та 16.08.2024 отримано інформацію від Міністерства юстиції України реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 560794674101, тип об'єкта нерухомого майна 2 - житловий будинок, дата реєстрації: 2019-01-31, загальна площа нерухомого майна - 256.50 кв.м (відповідно до Закону України “Про верифікацію та моніторинг державних виплат»).
Листом від 01.11.2024 за № 2500-0403-8/73853 ОСОБА_1 повідомлено про суму надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії.
Частиною першою статті 8 Конституції України передбачено, що в Україні визнається і діє принцип верховенства права.
Суддя, здійснюючи правосуддя, керується верховенством права (частина перша статті 129 Конституції України).
Згідно зі статтею 2 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» суд, здійснюючи правосуддя на засадах верховенства права, забезпечує кожному право на справедливий суд та повагу до інших прав і свобод, гарантованих Конституцією і законами України, а також міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Відповідно до статей 15, 16 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу має право звернутися до суду, який може захистити цивільне право або інтерес в один із способів, визначених частиною першою статті 16 ЦК України, або й іншим способом, що встановлений договором або законом.
Питання призначення житлових субсидії врегульоване Положенням про порядок призначення житлових субсидій, яке затверджене Постановою КМУ від 21.10.1995 №848 «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива» (далі - Положення).
Виходячи з п.3 вказаного Положення, у редакції станом на час звернення Відповідача з заявою про призначення та надання субсидії (01.05.2023), житлова субсидія є безповоротною адресною державною соціальною допомогою вразливим споживачам житлово-комунальних послуг - мешканцям домогосподарств, що проживають в житлових приміщеннях (будинках) і не можуть самотужки платити за житлово-комунальні послуги, оплачувати витрати на управління багатоквартирним будинком, витрати на комунальні послуги, витрати на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива в такому будинку.
Пунктом 4 Положення визначено, що право на отримання житлової субсидії мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України (далі - громадяни), що проживають у житлових приміщеннях (будинках).
Відповідно до підпункту 1 пункту 14 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848 “Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива» (зі змінами, далі - Положення), житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо: - загальна площа житлового приміщення перевищує 130 кв. метрів для квартир у багатоквартирному будинку, 230 кв. метрів для індивідуальних будинків (крім житлових приміщень дитячих будинків сімейного типу, прийомних сімей, багатодітних сімей, сімей, у яких на початок місяця, з якого призначається субсидія, проживають троє і більше дітей, з урахуванням тих, над якими встановлено опіку чи піклування; житлових приміщень, на які оформлено два і більше окремих особових рахунки на оплату житлово-комунальних послуг, за умови, що загальна площа частини або окремого житлового приміщення кожного домогосподарства, на яку призначається субсидія, не перевищує 130 кв. метрів для квартири, 230 кв. метрів для індивідуального будинку; житлових приміщень, якими забезпечено за рахунок державного чи місцевого бюджету або коштів благодійних організацій осіб з інвалідністю з ураженнями опорно-рухового апарату, які пересуваються на візках).
Згідно з п.43 Положення, житлова субсидія розраховується на всіх членів домогосподарства. До складу домогосподарства включаються всі особи, що зареєстровані та/або задекларовані в житловому приміщенні (будинку) (для орендарів, внутрішньо переміщених осіб - особи, які фактично проживають), крім осіб, які перебувають за кордоном понад 60 днів на день звернення за призначенням житлової субсидії або день призначення житлової субсидії, без звернення громадян. На осіб із складу домогосподарства розраховуються соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування і їх доходи враховуються під час призначення житлової субсидії.
Згідно з вимогами п. 29 Положення у редакції станом на дату звернення Відповідача із заявою про призначення та надання субсидії, для призначення житлової субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом громадянина України або тимчасовим посвідченням громадянина України (для іноземців та осіб без громадянства - паспортним документом іноземця або документом, що посвідчує особу без громадянства, посвідкою на постійне/тимчасове проживання, посвідченням біженця або іншим документом, що підтверджує законність перебування іноземця чи особи без громадянства на території України), подає, окрім іншого, заяву та декларацію.
Згідно з вимогами п.49 Порядку, громадянин несе відповідальність за подані відомості в заяві, декларації, інших документах, що вплинули на встановлення права на призначення житлової субсидії та на визначення її розміру.
Відповідно до п.119 Порядку, за рішенням уповноваженого органу надання раніше призначеної житлової субсидії припиняється, у тому числі за поданням управителів, об'єднань, виконавців комунальних послуг у разі, коли: у заяві та/або декларації громадянин зазначив недостовірні дані, що вплинуло на встановлення права на житлову субсидію або визначення її розміру на суму, яка перевищує 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день призначення житлової субсидії; громадянин не повідомив уповноваженому органу про обставини, зазначені у пункті 90 цього Положення, протягом 30 календарних днів з дня їх виникнення; настали умови, у тому числі під час отримання житлової субсидії, зазначені у підпунктах 2, 4, 8-10 пункту 14 цього Положення, виявлені, зокрема, на підставі рекомендацій Мінфіну, отриманих відповідно до ЗУ «Про верифікацію та моніторинг державних виплат».
Тобто, обов'язок щодо надання достовірної інформації з метою отримання субсидій покладено на отримувача субсидій.
Відповідно до п.125-1 та п.127 Положення, кошти надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії повертаються громадянами на рахунок Пенсійного фонду України. У разі відмови громадянина добровільно повернути суму надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії питання про її примусове стягнення вирішується у судовому порядку.
Відповідно до п.2 Порядку повернення коштів, надміру виплачених за призначеними субсидіями, затвердженого Наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства фінансів України, Міністерства юстиції України від 29.12.1997 №39/283/90/5, у разі виявлення при перевірках подання громадянами свідомо документів із неправильними відомостями, органи соціального захисту населення вживають таких заходів: припиняють надання субсидії; повідомляють рекомендованим листом отримувачів житлової субсидії про припинення надання житлової субсидії, необхідність і терміни повернення надміру виплачених коштів; подають позовні заяви до суду про стягнення надміру виплачених коштів (при неповерненні їх добровільно у встановлені терміни); - повідомляють надавачів послуг про припинення надання субсидії.
Терміни повернення надміру виплачених коштів встановлюються органом соціального захисту населення в кожному конкретному випадку з урахуванням матеріального стану отримувача субсидії, але не менше місяця з дня отримання повідомлення.
Загальні підстави для виникнення зобов'язання у зв'язку з набуттям, збереженням майна без достатньої правової підстави визначені нормами Глави 83 ЦК України.
Відповідно до положень частини 1 статті 1212 ЦК України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Згідно зіст.1215 ЦК України,не підлягає поверненню безпідставно набуті: 1) заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача; 2) інше майно, якщо це встановлено законом.
Отже, законодавцем передбачені два винятки із цього правила: по-перше, якщо виплата відповідних грошових сум є результатом рахункової помилки зі сторони особи, яка проводила таку виплату; по-друге, у разі недобросовісності зі сторони набувача виплати.
При цьому, правильність здійснених розрахунків, за якими була проведена виплата, а також добросовісність набувача презюмуються і відповідно тягар доказування наявності рахункової помилки та недобросовісності набувача покладається на платника відповідних грошових сум.
Наведене узгоджується із висновком, викладеним у Постанові Великої Палати Верховного Суду від 16.01.2019 у справі №753/15556/15-ц, Постанові Верховного Суду від 06.03.2019 у справі №607/4570/17-ц .
Згідно з положеннями ч.1 ст.81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
У даній справі дослідженими судом доказами доведено, що Відповідач у травні 2023 звернулася до Позивача із заявою, на підставі якої їй було призначено житлову субсидію з травня 2023 року згідно з Постановою КМУ від 21.10.1995 №848 «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива».
При цьому, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернігівській області 29.11.2023, 08.04.2024, 09.04.2024, 29.04.2024, 14.06.2024 та 16.08.2024 отримано інформацію від Міністерства юстиції України реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 560794674101, тип об'єкта нерухомого майна 2 - житловий будинок, дата реєстрації: 2019-01-31, загальна площа нерухомого майна - 256.50 кв.м (відповідно до Закону України “Про верифікацію та моніторинг державних виплат»), що свідчить про недобросовісність дій Відповідача.
У даному випадку, слід звернути увагу, що Положенням про порядок призначення житлових субсидій, яке затверджене Постановою КМУ від 21.10.1995 №848 передбачено, що житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо загальна площа житлового приміщення перевищує 130 кв. метрів для квартир у багатоквартирному будинку, 230 кв. метрів для індивідуальних будинків (крім житлових приміщень дитячих будинків сімейного типу, прийомних сімей, багатодітних сімей, сімей, у яких на початок місяця, з якого призначається субсидія, проживають троє і більше дітей, з урахуванням тих, над якими встановлено опіку чи піклування; житлових приміщень, на які оформлено два і більше окремих особових рахунки на оплату житлово-комунальних послуг, за умови, що загальна площа частини або окремого житлового приміщення кожного домогосподарства, на яку призначається субсидія, не перевищує 130 кв. метрів для квартири, 230 кв. метрів для індивідуального будинку; житлових приміщень, якими забезпечено за рахунок державного чи місцевого бюджету або коштів благодійних організацій осіб з інвалідністю з ураженнями опорно-рухового апарату, які пересуваються на візках).
З моменту призначення субсидії з травня 2023 року Відповідачу було виплачено субсидію на загальну суму 10987 грн. 44 коп., яка, виходячи із встановлених обставин, підлягає стягненню на користь Позивача.
З огляду на встановлені у судовому засіданні обставини, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення даного позову про стягнення з Відповідача виплаченої йому суми субсидії.
У зв'язку з задоволенням позову, у відповідності до вимог ст.141 ЦПК України, з Відповідача на користь Позивача у рахунок відшкодування судового збору підлягає стягненню 2422.40 грн.
На підставі викладеного, керуючись статтями 12, 81, 141, 264, 265, 274, 279 ЦПК України, суд, -
Позов Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (місцезнаходження: вул. П'ятницька, 83-А, м. Чернігів, ЄДРПОУ 21390940) до ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ), про стягнення зайво виплачених сум - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області зайво виплачену субсидію в сумі 10987 грн. 44 коп. (десять тисяч дев'ятсот вісімдесят сім грн.. 44 коп.).
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області у рахунок відшкодування судового збору 2422 грн. 40 коп.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.
Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Позивач має право оскаржити заочне рішення до Чернігівського апеляційного суду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом встановлених строків, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Суддя