604/954/25
3/604/451/25
09 вересня 2025 року селище Підволочиськ
Суддя Підволочиського районного суду тернопільської області Сташків Н.Б. розглянувши у відкритому судовому засіданні справи про адміністративні правопорушення за матеріалами, які надійшли з Управління стратегічних розслідувань в Тернопільській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, яка зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , яка є депутатом Скориківської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області,
за ч.1 ст.172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
ОСОБА_1 , будучи депутатом Скориківської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області та будучи суб'єктом декларування в розумінні підпункту «б» пункту 1 частини першої статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», в порушення вимог частини 1 статті 45 цього Закону вчасно (до 01.02.2024 року) не подала без поважних причин щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період з 01.01.2021 року по 31.12.2021 року, натомість подала вказану декларацію лише 02.06.2025 року о 14:00 год., чим вчинила правопорушення передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП, про що т.в.о. старшого оперуповноваженого 1-го сектору (протидії корупції) управління стратегічних розслідувань в Тернопільській області ДСР Національної поліції України складено протокол про адміністративне правопорушення №235 від 13 серпня 2025 року (судову справу за даним протоколом про адміністративне правопорушення та додатками до нього зареєстровано в суді під №604/954/25, провадження 3/604/451/25).
Крім того, ОСОБА_1 , будучи депутатом Скориківської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області та будучи суб'єктом декларування в розумінні підпункту «б» пункту 1 частини першої статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», в порушення вимог частини 1 статті 45 цього Закону вчасно (до 01.02.2024 року) не подала без поважних причин щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період з 01.01.2022 року по 31.12.2022 року, натомість подала вказану декларацію лише 02.06.2025 року о 14:15 год., чим вчинила правопорушення передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП, про що т.в.о. старшого оперуповноваженого 1-го сектору (протидії корупції) управління стратегічних розслідувань в Тернопільській області ДСР Національної поліції України складено протокол про адміністративне правопорушення №236 від 13 серпня 2025 року (судову справу за даним протоколом про адміністративне правопорушення та додатками до нього зареєстровано в суді під №604/955/25, провадження 3/604/452/25).
Крім того, ОСОБА_1 , будучи депутатом Скориківської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області та будучи суб'єктом декларування в розумінні підпункту «б» пункту 1 частини першої статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», в порушення вимог частини 1 статті 45 цього Закону вчасно (до 31.03.2024 року) не подала без поважних причин щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період з 01.01.2023 року по 31.12.2023 року, натомість подала вказану декларацію лише 15.07.2025 року о 21:24 год., чим вчинила правопорушення передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП, про що т.в.о. старшого оперуповноваженого 1-го сектору (протидії корупції) управління стратегічних розслідувань в Тернопільській області ДСР Національної поліції України складено протокол про адміністративне правопорушення №237 від 13 серпня 2025 року (судову справу за даним протоколом про адміністративне правопорушення та додатками до нього зареєстровано в суді під №604/957/25, провадження 3/604/453/25).
Крім того, ОСОБА_1 , будучи депутатом Скориківської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області та будучи суб'єктом декларування в розумінні підпункту «б» пункту 1 частини першої статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», в порушення вимог частини 1 статті 45 цього Закону вчасно (до 31.03.2025 року) не подала без поважних причин щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період з 01.01.2024 року по 31.12.2024 року, натомість подала вказану декларацію лише 15.07.2025 року о 21:35 год., чим вчинила правопорушення передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП, про що т.в.о. старшого оперуповноваженого 1-го сектору (протидії корупції) управління стратегічних розслідувань в Тернопільській області ДСР Національної поліції України складено протокол про адміністративне правопорушення №238 від 13 серпня 2025 року (судову справу за даним протоколом про адміністративне правопорушення та додатками до нього зареєстровано в суді під №604/958/25, провадження 3/604/454/25).
ОСОБА_1 в судовому засіданні вину у скоєнні правопорушення визнала, щиро розкаялась, пояснила суду, що проблема з подачею декларацій у неї виникла через початок повномасштабного вторгнення російської федерації до України 24 лютого 2022 року, оскільки вона думала що надана законом відстрочка для подачі декларацій все ще діяла, а декларації вона подала як тільки дізналась відсутність такої відстрочки.
Прокурор Підволочиського відділу Теребовлянської окружної прокуратури Гук Р.Б. в судовому засіданні просив суд об'єднати матеріали справ про адміністративні правопорушення за ч.1 ст.172-6 КУпАП стосовно ОСОБА_1 в одне провадження та накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу.
Заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, думку прокурора, дослідивши матеріали справи та оцінивши всі докази по справі, як кожен окремо так і в їх сукупності, суд приходить до наступних висновків.
Частиною першою статті 172-6 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Аналізуючи зібрані по справі докази у їх сукупності, враховуючи визнання ОСОБА_1 своєї вини у скоєнні правопорушення, вважаю, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого ч.1 ст.172-6КУпАП та її вина повністю підтверджується зібраними та дослідженими судом доказами, а саме:
- протоколами про адміністративні правопорушення №235, 236, 237, 238 від 13 серпня 2025 року;
- копією списку депутатів восьмого скликання Скориківської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області;
- рішенням №2 Скориківської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області першої сесії восьмого скликання від 13 листопада 2020 року.
- копіями декларацій ОСОБА_1 як особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування;
Вказані докази є належними і допустимими, та на їх основі у визначеному законом порядку в повній мірі встановлено наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративних правопорушень передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП та винність ОСОБА_1 в їх вчиненні.
Так, відповідно до підпункту «б» п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону є народні депутати України, депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутати місцевих рад, сільські, селищні, міські голови. Тобто ОСОБА_1 як депутат сільської ради являється суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону.
Положеннями ч.ч. 1, 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» передбачено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в" і "г" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Відповідно до п. 21 абзацу 1 розділу XIII Прикінцевих положень Закону України «Про запобігання корупції» (зі змінами, внесеними згідно Закону України № 3384-ІХ від 20.09.2023, який набув законної сили з 12.10.2023) особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до ст. 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.
Таким чином, відповідно до вищенаведених законодавчих актів, ОСОБА_1 як депутат сільської ради, була зобов'язана до 00 год. 00 хв. 01.02.2024 року був подати щорічну декларацію за 2021,2022 рік.
Крім того, ОСОБА_1 як депутат сільської ради, була зобов'язана подати до 00 год. 00 хв. 01.04.2024 року був подати щорічну декларацію за 2023 рік, а також до 00 год. 00 хв. 01.04.2025 року був подати щорічну декларацію за 2024 рік.
Разом з тим, відповідно до відомостей з публічної частини Реєстру декларацій ОСОБА_1 , як особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування щорічні декларації за 2021 та 2022 року ОСОБА_1 подала 02 червня 2025 року, а за 2023 та 2024 роки - подала 15 липня 2025 року, тобто після кінцевої дати подачі таких декларацій.
Відтак, ОСОБА_1 маючи фізичну та технічну можливість подати до Реєстру декларацію, проігнорувавши вимоги закону, не вжила необхідних та достатніх заходів щодо своєчасної її подачі. Підтверджуючих документів поважності причин несвоєчасної подачі декларації, технічної несправності сайту НАЗК ОСОБА_1 суду не надала, докази щодо поважності невиконання вимог фінансового контролю також відсутні і в матеріалах справи.
Таким чином, суд приходить до висновку, що ОСОБА_1 будучи суб'єктом, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно без поважних причин подала чотири щорічні декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, тобто вчинила адміністративні правопорушення, передбачені ч.1 ст.172-6 КУпАП.
Згідно ч.2 ст.36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.
Приймаючи до уваги факт, що в провадженні судді знаходиться чотири справи про вчинення ОСОБА_1 адміністративних правопорушень, які кваліфікуються за ч.1 ст.172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, вважаю, що відповідно до ст.36 КУпАП вони мають бути об'єднані в одне провадження та їм слід присвоїти номер справи №604/954/25 (провадження 3/604/451/25).
При накладенні стягнення відповідно до ч.2 ст.33 КУпАП суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь її вини, майновий стан, відсутність обставин, що обтяжують відповідальність, та вважає за необхідне накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу у мінімальному розмірі передбаченому санкцією ч.1 ст172-6 КУпАП, а саме п'ятдесят неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно із ст.40-1 КУпАП, ст. 4 Закону України «Про судовий збір» у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення, особою, на яку накладено таке стягнення, сплачується судовий збір.
Керуючись ст.ст.33, 40-1, ч.1 ст.172-6, 283, 284, 287 КУпАП, -
Об'єднати в одне провадження справи про адміністративні правопорушення №604/954/25 (провадження 3/604/451/25), №604/955/25 (3/604/452/25), № 604/957/25 (провадження 3/604/453/25) та № 604/958/25 (провадження 3/604/454/25) відносноОСОБА_1 за ч.1 ст.172-6 КУпАП та присвоїти об'єднаній справі №604/954/25 (провадження 3/604/451/25).
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винною у вчиненні адміністративних правопорушень, пов'язаних з корупцією, передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП, та накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень 00 копійок.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь держави судовий збір в розмірі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 (шістдесят) копійок (Отримувач коштів ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106; Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783; Банк отримувача Казначейство України (ЕАП); Рахунок отримувача UA908999980313111256000026001; Код класифікації доходів бюджету 22030106).
Роз'яснити, що штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтями 300-1, 300-2 цього Кодексу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення. (Реквізити для сплати штрафу: (Отримувач коштів: ГУК у Тернопільській області/тг смт. Підволочиськ, код класифікації доходів: 21081100; код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783; МФО - 899998, Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); Рахунок отримувача: UA638999980313000106000019677).
У разі несплати правопорушником штрафу у вказаний строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: 1) подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; 2) витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова може бути оскаржена через Підволочиський районний суд Тернопільської області до Тернопільського апеляційного суду протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя Н.Б. Сташків