Справа № 601/2659/25
Провадження № 1-кс/601/609/2025
08 вересня 2025 року місто Кременець
Слідчий суддя Кременецького районного суду Тернопільської області ОСОБА_1 , з участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши у судовому засіданні в залі суду клопотання дізнавача СД Кременецького РВП ГУНП в Тернопільській області старшого лейтенанта поліції ОСОБА_3 , яке погоджено прокурором Шумського відділу Кременецької окружної прокуратури ОСОБА_4 про тимчасовий доступ до речей і документів по кримінальному провадженні №420252120300000 від 22.08.2025 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 389 КК України, -
Дізнавач СД Кременецького РВП ГУНП в Тернопільській області старший лейтенант поліції ОСОБА_3 звернулася до слідчого судді Кременецького районного суду Тернопільської області з клопотанням про надання дозволу на тимчасовий доступ до інформації по кримінальному провадженні №420252120300000 від 22.08.2025 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 389 КК України.
Клопотання погоджене начальником Шумського відділу Кременецької окружної прокуратури ОСОБА_5 .
Клопотання обґрунтовує тим, що у провадженні СД Кременецького районного відділу поліції Головного управління Національної поліції України в Тернопільській області знаходиться кримінальне провадження, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №420252120300000 від 22.08.2025 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 389 КК України.
В ході досудового розслідування встановлено, що 25.06.2024 року до ІНФОРМАЦІЯ_1 надійшов вирок ІНФОРМАЦІЯ_2 від 22.05.2024 року, який набрав законної сили 21.06.2024 року та був направлений на виконання до уповноваженого органу з питань пробації.
На виконання ІНФОРМАЦІЯ_3 вирок надійшов 25.06.2024, відповідно у зазначений день ОСОБА_6 поставлений на обліку повноваженого органу з питань пробації.
26.06.2024 засудженому за адресою, зазначеною у судовому рішенні, надіслано виклик про необхідність явки до уповноваженого органу з питань пробації для ознайомлення із порядком та умовами відбування покарання у виді штрафу. Також засудженого проінформовано про обов'язковість сплати
штрафу у місячний строк після набрання вироком суду законної сили та про необхідність повідомити про це уповноважений орган з питань пробації шляхом пред'явлення документа про сплату штрафу.
08.07.2024 р. засуджений з'явився до ІНФОРМАЦІЯ_3 та надав письмове пояснення, в якому зазначив, що на даний час не працює, має на утриманні малолітню дитину та не може сплатити штраф в повному обсязі, тому, просить розглянути питання щодо розстрочки йому призначеної суми штрафу. Від сплати штрафу не відмовляється.
За поданням ІНФОРМАЦІЯ_3 №3 від 22.07.2024 р., ухвалою ІНФОРМАЦІЯ_4 від 15.08.2024 ОСОБА_6 розстрочено несплачену частину штрафу в у розмірі 850 гривень на строк 5 місяців, з щомісячним платежем у розмірі 170 гривень.
02.09.2024 у день отримання судового рішення, яким розстрочено виплату несплаченої суми штрафу, засудженому було надіслано повідомлення про необхідність сплати штрафу та повідомлено про наслідки несплати чергового платежу, передбачені ч. 5 ст. 26 КВК України.
Станом на 24.09.2024 р. уповноважений орган з питань пробації не отримував від засудженого документа про сплату частини розстроченого штрафу. Інформації про причини несплати частини штрафу протягом понад 1 (один) місяць уповноважений орган з питань пробації також не отримував. На телефонні дзвінки засуджений не відповідав.
24.09.2024 року до ІНФОРМАЦІЯ_5 надіслано запит в електронній формі для отримання інформації з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків про джерела отримання засудженим ОСОБА_6 доходів впродовж 2 кварталу 2024 року. Згідно отриманої відповіді джерела доходів у засудженого в зазначений період відсутні.
У зв'язку із зазначеним, 24.09.2024 на адресу ІНФОРМАЦІЯ_2 було надіслано подання для вирішення питання про заміну несплаченої суми штрафу засудженому ОСОБА_6 на покарання у виді громадських робіт. Однак, ухвалою ІНФОРМАЦІЯ_4 від 03.10.2024 у задоволенні подання відмовлено, оскільки засуджений являється військовослужбовцем військової частини НОМЕР_1 , а згідно ч. 3 ст. 56 Кримінального кодексу України громадські роботи не призначаються особам, визнаним особами з інвалідністю першої або другої групи, вагітним жінкам, особам, які досягли пенсійного віку, а також військовослужбовцям строкової служби.
В подальшому засуджений ОСОБА_6 05.12.2024 з'явився до уповноваженого органу з питань пробації та надав письмове пояснення, в якому зазначив, що коштів не має, стабільного доходу також не має і на даний час не працює, тому, відмовляється від сплати штрафу.
У зв?язку з набранням чинності Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення виконання покарання у виді штрафу та громадських робіт» від 20.11.2024 № 4081-ІХ, на підставі ч. 5 ст. 26 Кримінально-виконавчого кодексу України, відносно ОСОБА_6 16.01.2025 р. працівниками органу пробації отримано виконавчий лист, який надісланий до органу ІНФОРМАЦІЯ_6 для стягнення штрафу в примусовому порядку, визначеному законом.
21.01.2025 р. головним державним виконавцем ІНФОРМАЦІЯ_7 розглянуто заяву про примусове виконання виконавчого листа ІНФОРМАЦІЯ_4 у справі №609/629/24 відносно ОСОБА_6 та постановлено відкрити виконавче провадження.
Постановою ІНФОРМАЦІЯ_7 від 17.04.2025 р. встановлено відсутність у ОСОБА_6 майна, на яке може бути звернено стягнення, а здійснені державним виконавцем заходи щодо розшуку такого майна виявились безрезультатними, саме тому, виконавчий лист було поверну без виконання то ІНФОРМАЦІЯ_8 .
27.05.2025 р. до ІНФОРМАЦІЯ_3 надійшла інформація про те, що 10.01.2025 р. ОСОБА_6 знову призваний на військову службу до військової частини НОМЕР_2 та згідно інформації, що отримана з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків про джерела отримання засудженим ОСОБА_6 доходів, останній у 1 кварталі 2025 року, зокрема у лютому 2025 року, отримував дохід за ознакою « ІНФОРМАЦІЯ_9 » від військової частини НОМЕР_2 . Надалі інформація про отримання доходів відсутня. Згідно повідомлення командира військової частини НОМЕР_2 №2485/3295 від 02.06.2025 р. на даний час солдат ОСОБА_6 20.02.2025 р. самовільно залишив військову частину НОМЕР_2 .
Що стосується проходження військової служби засудженим ОСОБА_6 у військові частині НОМЕР_1 , куди він був зарахований у розпорядження, останнього визнано таким, що самовільно залишив військову частину 20.09.2022 р., про що за ч. 5 ст. 407 КК України внесено відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань№62022240020000418 від 20.10.2022. На даний час обвинувального вироку у даному кримінальному провадженні немає, а ОСОБА_6 не було повідомлено про підозру у вчиненні зазначеного правопорушення.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до розділу ІІ «Функції уповноваженого органу з питань пробації при виконанні покарання у виді штрафу» Порядку виконання уповноваженими органами з питань пробації судових рішень про призначення покарання у виді штрафу затвердженого наказом ІНФОРМАЦІЯ_10 від 27.04.2018 р. №1301/5, при виконанні судового рішення на орган пробації покладаються: облік засуджених; контроль за строками сплати штрафу засудженими; внесення до суду подань стосовно засуджених, які порушують строки сплати штрафу.
Відповідно до ст. 26 Кримінально-виконавчого кодексу України засуджений зобов'язаний сплатити штраф у місячний строк після набрання вироком суду законної сили і повідомити про це уповноважений орган з питань пробації за місцем проживання шляхом пред'явлення документа про сплату штрафу. У разі призначення штрафу з розстрочкою виплати певними частинами засуджений зобов'язаний сплачувати штраф у розмірі та строки, встановлені вироком суду. Про сплату відповідної частини штрафу засуджений повідомляє уповноважений орган з питань пробації за місцем проживання шляхом пред'явлення документа про сплату відповідної частини штрафу. У разі несплати штрафу у строк, передбачений частиною першою цієї статті, або якщо судом було відмовлено у задоволенні подання про розстрочку виплати штрафу, або у разі несплати засудженим чергового платежу під час призначення штрафу з розстрочкою виплати у строк виплати чергового платежу уповноважений орган з питань пробації через один місяць після закінчення строку сплати штрафу або чергового платежу звертається до суду із заявою про видачу виконавчого листа. Виконавчий лист, виданий судом, надсилається уповноваженим органом з питань пробації до органу державної виконавчої служби для стягнення штрафу в порядку, визначеному законом. У разі повернення органом державної виконавчої служби виконавчого листа у зв'язку з неможливістю стягнення штрафу уповноважений орган з питань пробації вносить до суду подання про заміну несплаченої суми штрафу покаранням у виді громадських робіт, виправних робіт або позбавлення волі відповідно до частини п'ятої статті 53 Кримінального кодексу України.
Працівниками органу пробації проводилися усі можливі заходи щодо з'ясування наміру та можливості останнім сплатити штраф у відповідності із статтею 26 Кримінально-виконавчого кодексу України та Порядком виконання уповноваженими органами з питань пробації судових рішень про призначення покарання у виді штрафу затвердженим наказом Міністерства юстиції України від 27.04.2018 року №1301/5, а також щодо примусового виконання рішення суду. Однак, станом на 14.07.2025 р. штраф не сплачено.
Таким чином, громадянин ОСОБА_6 був присутній на судовому засіданні, вину у інкримінованому йому кримінальному проступку визнав повністю, погодився із усіма доказами, які підтверджують його вину, а також був ознайомлений із текстом вироку ІНФОРМАЦІЯ_2 від 22.05.2024 р., про що свідчить інформація з ІНФОРМАЦІЯ_4 №609/629/24/3418/2025 від 11.07.2025 р.. Крім того, засуджений неодноразово повідомлявся уповноваженим органом пробації про необхідність сплати призначеної йому суми штрафу, а також про його розстрочку, яка була ініційована на прохання самого ж ОСОБА_6 . Крім того, у ОСОБА_6 були у наявності джерела доходу, з яких він міг сплатити штраф, однак, останній ухиляється від відбування покарання, зокрема, відмовляється сплачувати призначений вироком ІНФОРМАЦІЯ_2 від 22.05.2024 штраф у розмірі 50 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 850 гривень.
За таких умов виникає необхідність отримати тимчасовий доступ до особової справи ОСОБА_6 , та усіх документів, що стосуються відбуванням ним покарання та знаходяться у розпорядженні ІНФОРМАЦІЯ_11 .
Відомості, які планується отримати мають значення для встановлення обставин, що підлягають доказуванню у даному кримінальному провадженні, оскільки дані документи дадуть змогу встановити усі обставини вчинення кримінального правопорушення, зокрема дотримання порядку ознайомлення ОСОБА_6 , із вимогами чинного законодавства та покладеними на нього обов'язками. Обставини вчинення кримінальних правопорушень іншим чином довести неможливо.
Крім того, під час тимчасового доступу необхідно вилучити окремі документи, які зберігаються у ІНФОРМАЦІЯ_11 , оскільки зазначені документи повинні бути досліджені, оглянуті під час досудового розслідування, та надані іншим учасникам кримінального провадження.
Дізнавач СД Кременецького РВП ГУНП в Тернопільській області старший лейтенант поліції ОСОБА_3 просить клопотання розглядати без її участі та без виклику особи у володінні якої зберігається дана справа.
З огляду на викладене, відповідно до вимог ч.4 ст. 107 КПК України, у зв'язку з неприбуттям в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у судовому провадженні, фіксування процесуальної дії за допомогою технічних засобів не здійснюється.
Подане клопотання про тимчасовий доступ до речей та документів відповідає вимогам ч.2 ст. 160 КПК України.
Дослідивши клопотання та додані до нього матеріали, слідчий суддя приходить до наступного.
Відповідно до ч.1 ст. 159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Відповідно до ч.5 ст. 163 КПК України, слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи:
1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи;
2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні;
3) не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Частиною 6 статті 163 КК України передбачено, що слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п'ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.
Слідчий суддя, ознайомившись з клопотанням та доданими до нього документами, приходить до висновку, що з метою повного, всебічного та об'єктивного дослідження усіх обставин кримінального правопорушення клопотання підлягає до задоволення.
На підставі наведеного, керуючись статтями 135, 160, 163, 165, 309 КПК України,-
Клопотання задовольнити.
Надати тимчасовий доступ до оригіналів або копій затверджених належним чином, документів, які знаходяться у ІНФОРМАЦІЯ_11 , що за адресою АДРЕСА_1 , а саме до особової справи №04/2024 на ім'я ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_12 , житель с. Бірки, Кременецького району, Тернопільської області, із правом її вилучення в електронному або паперовому варіанті.
Право тимчасового доступу надати до інформації, яка містить охоронювану законом таємницю:
- начальнику сектору дізнанняКременецького РВП ГУНП в Тернопільській області капітану поліції ОСОБА_7 ;
- дізнавачу сектору дізнання Кременецького РВП ГУНП в Тернопільській області старшому лейтенанту поліції ОСОБА_8 ;
- дізнавачу сектору дізнання Кременецького РВП ГУНП в Тернопільській області старшому лейтенанту поліції ОСОБА_9 ;
- дізнавачу сектору дізнання Кременецького РВП ГУНП в Тернопільській області капітану поліції ОСОБА_10 ;
- дізнавачу сектору дізнання Кременецького РВП ГУНП в Тернопільській області лейтенанту поліції ОСОБА_11 ;
- дізнавачу сектору дізнання Кременецького РВП ГУНП в Тернопільській області лейтенанту поліції ОСОБА_12 .
У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів (ч. 1 ст. 166 КПК України).
Строк дії ухвали - два місяці з дня постановлення ухвали.
Ухвала є остаточною та оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1