Постанова від 04.09.2025 по справі 160/6773/25

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 вересня 2025 року м. Дніпросправа № 160/6773/25

Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого - судді Олефіренко Н.А. (доповідач),

суддів: Божко Л.А., Дурасової Ю.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження в залі судового засідання Третього апеляційного адміністративного суду в м. Дніпрі апеляційну скаргу Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 05.05.2025 ( суддя Прудник С.В.) в адміністративній справі №160/6773/25 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Алекспром" до Державної податкової служби України, Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла сформована 19.02.2025 року через систему "Електронний суд" позовна заява товариства з обмеженою відповідальністю "Алекспром" в особі представника Колісника Сергія Олексійовича до відповідача-1 Державної податкової служби України, відповідача-2: Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків, в якій представник позивача просить суд:

визнати Рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №11917379/32679601 від 16.10.2024;

зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати спірні податкові накладні ТОВ «Алекспром» в Єдиному реєстрі податкових накладних датою подання їх до реєстрації.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає про невідповідність спірних рішень вимогам чинного законодавства. Також вказує, що на вимогу контролюючого органу, після зупинення реєстрації податкової накладної, позивачем надані письмові пояснення разом з документами, що стали підставою для складення податкової накладної, проте, відповідні документи не були взяті Комісією до уваги, у зв'язку з чим прийняті оскаржувані рішення про відмову в реєстрації податкової накладної в ЄРПН. Окрім того, оспорювані рішення не містять обґрунтувань підстав та причин віднесення позивача до ризикових платників податків відповідно до пункту 8 Критеріїв ризиковості платників податку. Поряд із цим, слід відмітити, що оскаржувані рішення не містять інформацію, яка безпосередньо ними використовувалась при прийнятті рішень про віднесення до ризикових платників. Комісія контролюючого органу, приймаючи рішення з посиланням на те, що у контролюючих органів наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування, має обґрунтувати на підставі якої інформації комісія дійшла такого висновку та надати належні, допустимі докази в підтвердження цієї інформації.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 05.05.2025 адміністративний позов задоволено.

Не погоджуючись із вказаним судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу.

В обґрунтування доводів апеляційної скарги, апелянт посилається на неповне з'ясування судом першої інстанції обставин, що мають значення для розгляду справи, невідповідність висновків обставинам справи та порушення норм матеріального та процесуального права, які призвели до неправильного вирішення правового спору.

Апелянт обґрунтовуючи зміст апеляційної скарги зазначив, що рішенням Рішенням від 06.09.2024 (протокол № 129/32-00-18-02-07) ТОВ "Алекспром" (32679601) було остаточно відмовлено в реєстрації податкових накладних від 01.09.2023 №2922, від 22.09.2023 №3211 у зв'язку з тим, що у видатковій накладній на контрагента-покупця ТОВ "Теймекс" (код ЄДРПОУ 44275482) у полі "Місце складання" вказано лише населений пункт "смт. Губиниха" без зазначення адреси. В поданих ТТН зазначено підприємство-перевізника ФОП ОСОБА_1 , при цьому, у податковому розрахунку №4-ДФ ФОП ОСОБА_1 (НОМЕР_1) зазначено водія, у податковому розрахунку №4-ДФ суми нарахованих та виплачених доходів по даній фізичній особі відсутні. ТОВ "Теймекс" (код ЄДРПОУ 44275482) відповідає критеріям ризиковості платника податку. Крім того, до ДПС України надійшов лист від 06.09.2023 року №11/4.1.1/22151-23 Бюро економічної безпеки України щодо здійснення досудового розслідування кримінального правопорушення, відомості про яке внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №72022000110000037 від 25.11.2022. Досудовим розслідуванням встановлено, що службові особи ТОВ "Алекспром" ухилилися від сплати акцизного податку, шляхом відображення реалізації нафтопродуктів, які відповідно до номенклатури даного процесу переробки та з метою ухилення від оподаткування, класифікують їх у код безакцизної сировини, реалізації та використання нафтопродуктів як пального та несплати акцизного податку у особливо великих розмірах.

У відзиві позивач просить залишити рішення суду першої інстанції без змін, відмовивши у задоволенні апеляційної скарги.

Враховуючи, що рішення суду першої інстанції ухвалено в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження), суд апеляційної інстанції в порядку п.3 ч.1 ст.311 КАС України розглядає справу без виклику учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, оскільки справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги у їх сукупності, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення з таких підстав.

Апеляційним переглядом справи встановлено, що підставою для прийняття рішення №11739739/32679601 від 06.09.2024; №11739738/32679601 від 06.09.2024 зазначено: надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

Додаткова інформація (зазначити конкретні документи): У видатковій накладній на контрагента-покупця ТОВ "ТЕЙМЕКС" (код ЄДРПОУ 44275482) у полі "Місце складання" вказано лише населений пункт "смт. Губиниха" без зазначення адреси.

В поданих ТТН зазначено підприємство-перевізника ФОП ОСОБА_1 , при цьому, у Податковому розрахунку №4-ДФ ФОП ОСОБА_1 (НОМЕР_1) зазначено водія, у Податковому розрахунку №4-ДФ суми нарахованих та виплачених доходів по даній фізичній особі відсутні. Крім того, контрагент ТОВ «ТЕЙМЕКС» (код ЄДРПОУ 44275482) відповідає критеріям ризиковості.

Підставою для прийняття рішення №11842021/32679601 від 01.10.2024 ргоку зазначено: надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства. Додаткова інформація: у товарно-транспортних накладних на контрагента-покупця ТОВ «ТЕЙМЕКС» (код ЄДРПОУ 44275482) у полі Пункт розвантаження вказано лише населений пункт м. Запоріжжя без зазначення адреси. Також, в поданій ТТН по підприємству-перевізнику ТОВ «ТЕЙМЕКС» (код ЄДРПОУ 44275482) зазначено водія, у Податковому розрахунку №4-ДФ суми нарахованого та виплаченого доходу по даній фізичній особі відсутні.

Підставою для прийняття рішень №11842830/32679601 від 01.10.2024; №11842829/32679601 від 01.10.2024)зазначено: надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства. Додаткова інформація: у видаткових накладних на контрагента-покупця ТОВ «ТЕЙМЕКС» (код ЄДРПОУ 44275482) у полі Місце складання вказано лише населений пункт смт. Губиниха без зазначення адреси. Товарно-транспортні накладні на контрагента-покупця ТОВ «ТЕЙМЕКС» (код ЄДРПОУ 44275482) у полі Пункт розвантаження вказано лише населений пункт м. Запоріжжя без зазначення адреси.

Підставою для прийняття рішень №11917373/32679601 від 16.10.2024; №11917374/32679601 від 16.10.2024; №11917375/32679601 від 16.10.2024 зазначено: надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства. Додаткова інформація: у видатковій накладній на контрагента-покупця не зазначена повна інформація щодо Місця складання. В товарно-транспортній накладній зазначено пункт розвантаження, який відсутній в об'єктах оподаткування.

Підставою для прийняття рішень №11917379/32679601 від 16.10.2024; №11917380/32679601 від 16.10.2024; №11917381/32679601 від 16.10.2024; №11917382/32679601 від 16.10.2024; №11917383/32679601 від 16.10.2024; №11917384/32679601 від 16.10.202 зазначено: надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства. Додаткова інформація: у видатковій накладній на контрагента-покупця не зазначена повна інформація щодо Місця складання. В товарно-транспортній накладній зазначено пункт розвантаження, який відсутній в об'єктах оподаткування.

Вирішуючи спір по суті суд першої інстанції прийняв рішення про задоволення позовних вимог, погоджуючись з позицією позивача щодо неправомірності та необґрунтованості дій податкової.

Переглядаючи оскаржуване судове рішення в межах доводів та вимог апеляційної скарги, перевіряючи дотримання судом першої інстанцій норм процесуального права при встановленні фактичних обставин у справі та правильність застосування ним норм матеріального права, колегія суддів виходить із наступного.

Пунктами 201.1, 201.4 ст.201 Податкового кодексу України визначено, що на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи, та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних. При здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою (п.201.10 ст.201 ПК України).

Відповідно до п. 187.1. ст. 187 Податкового кодексу України датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;

б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів / послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту. Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Реєстрація податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється відповідно до Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, постанови Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1165 "Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних" та Наказу Міністерства фінансів України №520 від 12.12.2019 "Про затвердження Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних".

У разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі.

Згідно з п. 5 Порядку № 520 перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати: 1. договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; 2. договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; 3. первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки -фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; 4. розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; 5. документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.

Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного в податковій накладній/розрахунку коригування.

Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі в разі: ненадання / часткового надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, при отриманні Повідомлення; та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

Податковим законодавством передбачений обов'язок складати податкову накладну як на повне, так і на часткове постачання товарів (робіт, послуг) або їх оплату, часткову або повну.

Згідно з п.201.7 ст. 201 Податкового кодексу України податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс).

З матеріалів справи встановлено, що реєстрацію податкової накладної позивача зупинено з тієї підстави, що позивач відповідає п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку. Запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН.

Надіслані позивачу квитанції містять вимогу щодо надання пояснень та копій документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, без зазначення конкретної пропозиції щодо переліку документів, необхідних та достатніх для прийняття рішень про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН.

Позивачем на виконання квитанцій про зупинення реєстрації було надано пояснення та копії документів щодо податкових накладних, реєстрацію яких зупинено.

Недотримання вимог контролюючого органу щодо змісту та обґрунтованості квитанцій про зупинення реєстрації податкових накладних обумовило неоднозначне трактування позивачем вимоги податкового органу щодо переліку документів, необхідних для реєстрації податкових накладних, що в свою чергу, обумовило прийняття відповідачем оскаржуваних рішень, з підстав ненадання тих документів, які контролюючим органом не витребовувались.

В спірних рішеннях не зазначено, які саме документи не були надані позивачем, в той час як судом встановлено, що позивачем надано первинні документи, які дають смогу встановити повноту та зміст господарської операції, за наслідком якої і було складено спірні податкові накладні.

ТТН (для нафтопродуктів 1-ТТН (нафтопродукт)) є документом, що підтверджує передачу та транспортування товару між продавцем та покупцем і є одним із основних доказів у разі розблокування податкових накладних.

Як вбачається з таких накладних в них наявні реквізити щодо відправника та отримувача товару, дати відправлення та прибуття, опис вантажу.

Разом з тим, як вбачається зі змісту оскарженого рішення, комісія не ставить під сумнів та не оцінює ті первинні документи, які були надані платником, не спростовує їх по суті належними доказами.

Відповідачами не доведено, що надані платником документи мали такі недоліки форми або змісту, які виключали можливість реєстрації податкової накладної.

Разом з тим, в акті перевірки відсутні посилання контролюючого органу на те, що компанія - перевізник (позивач) фактично не здійснювала перевезення товару, а відтак долучені позивачем до матеріалів справи товарно - транспортні накладні належним чином підтверджують факт транспортування придбаного у позивача товару.

При цьому, хоча ТТН не є первинним документом, проте коли спір стосується встановлення реальності господарської операції, її наявність та належне оформлення є належним доказом переміщення товару, враховуючи, що перевезення є одним із етапів поставки. Це стосується й інших документів, які повинні супроводжувати поставку відповідно до правових норм, умов договору або загальної практики, зокрема паспортів (сертифікатів) якості (відповідності) товару (продукції).

Відсутність такого документа або суттєві недоліки в його оформленні ставить під сумнів реальний характер господарської операції, особливо з урахуванням інших обставин, які свідчать про її безтоварність, як-то, об'єктивна неможливість здійснення господарських операцій контрагентами, враховуючи податкову інформацію щодо характеру їх діяльності та фізичну можливість реального здійснення спірних операцій; не встановлення джерела походження товару за результатами аналізу ланцюга постачання за даними ЄРПН (так званий ''обрив'' ланцюга постачання); підміна номенклатури товару у ланцюгу постачання; відсутність документів бухгалтерського обліку, складення яких передбачено правовими нормами або є загальноприйнятим за звичаями ділового обороту, та/чи суттєві недоліки в їх оформленні, тощо.

Водночас, сумніви контролюючого органу щодо дотримання платником вимог податкового законодавства України під час здійснення господарської діяльності повинні досліджуватись шляхом проведення відповідних перевірок такого платника податків, за умови наявності підстав для їх проведення, визначених нормами Податкового кодексу України, а не шляхом блокування реєстрації податкових накладних у ЄРПН.

Отже, надані платником документи були належними для підтвердження змісту господарських операцій, за якими оформлено податкові накладні, що дозволяло підтвердити обгрунтованість їх складання та реєстрації.

Відповідачі протилежне суду не довели і доводи позивача належними доказами не спростували.

Крім того, відповідачі не надали належних доказів на підтвердження того, що господарська операція щодо поставки товару фактично не відбулась.

З огляду на це колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції та зазначає, що спірні рішення є необґрунтованими і протиправними, тому підлягають скасуванню.

Відповідно до п. 19 та 20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 № 1246 (із змінами) податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій:1.прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування; 2.набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДФС відповідного рішення); 3.неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.

Враховуючи це, суд першої інстанції дійшов вірного висновку про необхідність зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну товариства з обмеженою відповідальністю «Алекспром» №3606 від 06.11.2023 року в Єдиному реєстрі податкових накладних датою подання до реєстрації.

З огляду на викладене, суд першої інстанції правильно і повно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків рішення суду, а тому підстав для скасування рішення колегія суддів не знаходить і вважає, що апеляційну скаргу на нього слід залишити без задоволення.

Керуючись ст.ст. 243, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків залишити без задоволення.

Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 05.05.2025 в адміністративній справі №160/6773/25 залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили 04 серпня 2025 року та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених пунктом другим частини п'ятої статті 328 КАС України.

Повне судове рішення складено 09 серпня 2025 року.

Головуючий - суддя Н.А. Олефіренко

суддя Л.А. Божко

суддя Ю. В. Дурасова