Постанова від 11.09.2025 по справі 340/8220/24

ПЕРШИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 вересня 2025 року справа №340/8220/24

м. Дніпро

Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді Сіваченка І.В., суддів: Гайдара А.В., Гаврищук Т.Г., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Луганського окружного адміністративного суду від 12 червня 2025 року (повне судове рішення складено 12 червня 2025 року) у справі № 340/8220/24 (суддя в І інстанції Кисіль С.В.) за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області та Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (далі - відповідач-1, ГУ ПФУ в Кіровоградській області) та Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (далі - відповідач-2, ГУ ПФУ в Луганській області), в якому, після уточнення позовних вимог заявою від 27.02.2025 (т.1 а.с.114-120), просила:

- рішення № 1193842932-2024-6 від 21 серпня 2024 року ГУ ПФУ в Луганській області про відмову позивачу в призначенні, а фактично в перепризначенні житлової субсидії на домогосподарство, яке знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , визнати протиправним та незаконним, таким, яке незаконно позбавляє права на житлову субсидію і скасувати його повністю;

- зобов'язати суб'єкта владних повноважень ГУ ПФУ в Луганській області прийняти нове законне рішення, перепризначити виплати житлової субсидії на домогосподарство, яке знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 , і продовжити виплату житлової субсидії з червня 2024 року.

Позовні вимоги ОСОБА_1 мотивовані тим, що вона до червня 2024 року перебувала на обліку в ГУ ПФУ в Луганській області, як отримувач житлової субсидії на приватний будинок, розташований на тимчасово окупованій території Луганської області за адресою: АДРЕСА_2 , та одержувала виплату житлової субсидії на своє домогосподарство до червня 2024 року.

З червня 2024 року позивачу виплату житлової субсидії ГУ ПФУ в Луганській області припинено, про що повідомлено листом від 11 червня 2024 року № 1200-0205-8/15272. Про припинення виплати житлової субсидії позивачу стало відомо в кінці липня 2024 року.

06 серпня 2024 року позивач звернулася до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області, за місцем фактичного проживання на території, підконтрольній Україні, де взята на облік як внутрішньо переміщена особа, із заявою про продовження виплати житлової субсидії на її приватний будинок, розташований за адресою: АДРЕСА_1 .

Листом ГУ ПФУ в Луганській області від 27 серпня 2024 року за № 1200-0206-8/21699 позивача було повідомлено про те, що заяву від 06 серпня 2024 року про продовження виплати житлової субсидії було розглянуто 21 серпня 2024 року та прийнято рішення про відмову в призначенні субсидії.

Вважає оскаржуване рішення протиправним та просила задовольнити позовні вимоги.

Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 12 червня 2025 року у задоволенні позову відмовлено.

Не погодившись з таким судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати рішення місцевого суду і направити справу на новий розгляд до іншого суду першої інстанції за встановленою підсудністю, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права.

В обґрунтування апеляційної скарги зазначає, що не з'ясовано, хто ж з відділень ПФУ приймав рішення за № 1193842932-2024-6 від 21.08.2024: чи ГУ ПФУ в Луганській області, чи ГУ ПФУ в Кіровоградській області.

Стверджує, що її протиправно позбавили на житлову субсидію.

Вважає, що місцевим судом необґрунтовано застосовано приписи Положення № 848, яке діяло у мирний час і діє на територіях підконтрольних України на домогосподарства громадян, які не окуповані, і у зв'язку з подачею громадянами заяв НА ПРИЗНАЧЕННЯ ЖИТЛОВОЇ СУБСИДІЇ. Позивачка не просила ПФУ призначати їй житлову субсидію, а просила продовжити виплати житлової субсидії на її домогосподарство, яке розташоване на тимчасово окупованій території Луганської області.

Апеляційний розгляд здійснено в порядку письмового провадження.

Відповідно до ч. 1 ст. 308 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги.

Суд апеляційної інстанції, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає за необхідне вимоги, викладені в апеляційній скарзі, залишити без задоволення, з таких підстав.

ОСОБА_1 є внутрішньо переміщеною особою, що підтверджується довідкою від 05 травня 2022 року № 1201-5001592657 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, виданою Центральним управлінням соціального захисту населення Дніпропетровської міської ради у Соборному районі, позивач перемістилася за адресою: АДРЕСА_3 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 .

Житлова субсидія ОСОБА_1 за місцем реєстрації: АДРЕСА_4 , була призначена Управлінням соціального захисту населення Сєвєродонецької міської військово-цивільної адміністрації.

Субсидія позивачу у період з грудня 2022 року по травень 2024 року нараховувалась в автоматичному режимі на підставі наявної в базах даних ДП «ІОЦ МСПУ» інформації про отримувачів житлової субсидії, яка була накопичена станом на січень 2022 року.

Відповідно до наявної інформації в підсистемі «Призначення та виплати деяких соціальних виплат» Інтегрованої комплексної інформаційної системи Пенсійного фонду України, ОСОБА_1 значиться на обліку як отримувач житлової субсидії у складі сім'ї 1 особа та, згідно автоматично сформованої інформації щодо одержувачів субсидій, відповідно до абзацу 1 пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 07 березня 2022 року № 215 «Про особливості нарахування та виплати грошових допомог, пільг та житлових субсидій на період дії воєнного стану» за наявними даними кошти нараховувались та виплачувались за місцем фактичного проживання через банківську установу ПАТ КБ «Приватбанк» в автоматичному режимі за період з грудня 2022 року по травень 2024 року, у тому числі: грудень 2022 року - 2340,68 грн, січень 2023 року - 2340,68 грн, лютий 2023 року - 2340,68 грн, березень 2023 року - 2340,68 грн, квітень 2023 року - 1006,49 грн, травень 2023 року - 374,51 грн, червень 2023 року - 374,51 грн, липень 2023 року - 374,51 грн, серпень 2023 року - 374,51 грн, вересень 2023 року - 374,51 грн, жовтень 2023 року - 1006,49 грн, листопад 2023 року - 2340,67 грн, грудень 2023 року - 2340,67 грн, січень 2024 року - 2340,67 грн, лютий 2024 року - 2340,67 грн, березень 2024 року - 2340,67 грн, квітень 2024 року - 1006,48 грн, травень 2024 року - 374,50 грн.

В особистому кабінеті застрахованої особи у Реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування 07 червня 2024 року позивача повідомлено про необхідність звернення із новими заявою про призначення житлової субсидії та декларацією про доходи осіб.

Листом від 11 червня 2024 року № 1200-0205-8/15272 ГУ ПФУ в Луганській області повідомило позивача про те, що для продовження отримання виплат необхідно до 01 липня 2024 року звернутись до органів Пенсійного фонду України із заявою про призначення житлової субсидії по домогосподарству за місцем фактичного проживання.

06 серпня 2024 року позивач звернулася до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області із заявою про продовження виплати житлової субсидії на її приватний будинок, розташований за адресою: АДРЕСА_1 , з липня 2022 року та декларацією про доходи осіб. В заяві позивачем зазначено, що номера особових рахунків залишилися в її власному будинку на окупованій території, номера рахунків на пам'ять не знає.

Рішенням ГУ ПФУ в Луганській області від 21 серпня 2024 року № 1193842932-2024-6 ОСОБА_1 відмовлено в призначенні житлової субсидії через подання заявницею недостовірних відомостей, що впливають на призначення житлової субсидії та її розмір.

Факт прийняття Рішення від 21 серпня 2024 року № 1193842932-2024-6 Головним управлінням ПФУ в Луганській області встановлений судом першої інстанції. Таке рішення міститься в матеріалах справи (т.1 а.с.87).

При ухваленні рішення апеляційний суд виходив з наступних мотивів та керувався такими положеннями законодавства.

Частиною другою статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правові засади формування та застосування державних соціальних стандартів і нормативів, спрямованих на реалізацію закріплених Конституцією України та законами України основних соціальних гарантій, визначаються Законом України від 05 жовтня 2000 року № 2017-III «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» (далі - Закон № 2017-III).

Відповідно до статті 5 Закону № 2017-III державні соціальні стандарти і нормативи формуються, встановлюються та затверджуються у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України за участю та погодженням з іншими сторонами соціального партнерства, якщо інше не передбачено Конституцією України та законами України.

Згідно зі статтею 9 Закону № 2017-III до державних соціальних нормативів, серед іншого, належать, соціальна норма житла та соціальні нормативи користування комунальними послугами, з оплати яких держава надає пільги та встановлює субсидії громадянам.

Приписами пункту 7 частини першої статті 4 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» від 19 листопада 2017 року № 2189-VIII (далі - Закон № 2189-VIII) визначено, що до повноважень Кабінету Міністрів України належить встановлення порядку надання пільг та житлових субсидій населенню в частині забезпечення надання житлових субсидій як частки вартості житлово-комунальних послуг, у тому числі їх виплати у грошовій формі.

Статтею 5 Закону № 2189-VIII визначено, що до житлово-комунальних послуг належать:

1) житлова послуга - послуга з управління багатоквартирним будинком.

Послуга з управління багатоквартирним будинком включає: забезпечення утримання спільного майна багатоквартирного будинку, зокрема прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, якщо прибудинкова територія, за даними Державного земельного кадастру, знаходиться у власності або користуванні співвласників багатоквартирного будинку відповідно до вимог законодавства, виконання санітарно-технічних робіт, обслуговування внутрішньобудинкових систем (крім обслуговування внутрішньобудинкових систем, що використовуються для надання відповідної комунальної послуги у разі укладення індивідуальних договорів з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем про надання такої послуги, за умовами яких обслуговування таких систем здійснюється виконавцем), утримання ліфтів тощо; купівлю електричної енергії для забезпечення функціонування спільного майна багатоквартирного будинку; поточний ремонт спільного майна багатоквартирного будинку; інші додаткові послуги, які можуть бути замовлені співвласниками багатоквартирного будинку;

2) комунальні послуги - послуги з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходам.

Умови призначення та порядок надання громадянам таких житлових субсидій: щомісячної житлової субсидії на оплату внесків за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку, за абонентське обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються у багатоквартирних будинках за індивідуальними договорами, а також житлово-комунальних послуг, а саме: житлової послуги - послуги з управління багатоквартирним будинком; комунальних послуг - послуг з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами визначає Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848 (далі - Положення № 848).

Відповідно до пункту 1 Положення № 848, це Положення визначає механізм використання коштів, передбачених у державному бюджеті Мінсоцполітики для виплати пільг і житлових субсидій громадянам на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу у грошовій формі, умови призначення та порядок надання громадянам таких житлових субсидій:

- щомісячної житлової субсидії на оплату абонентського обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються за індивідуальними договорами про надання комунальних послуг або за індивідуальними договорами з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем про надання комунальних послуг, а також житлово-комунальних послуг, а саме: житлової послуги - послуги з управління багатоквартирним будинком; комунальних послуг - послуг з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами;

- щомісячної житлової субсидії на оплату абонентського обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються за індивідуальними договорами про надання комунальних послуг або за індивідуальними договорами з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем про надання комунальних послуг, а також витрат на управління багатоквартирним будинком, в якому створено об'єднання співвласників багатоквартирного будинку, житлово-будівельний (житловий) кооператив (далі - об'єднання), та витрат на комунальні послуги в такому будинку;

- житлової субсидії на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива один раз на рік.

Згідно з пунктом 2 Положення № 848 головним розпорядником коштів, передбачених у державному бюджеті для виплати пільг і житлових субсидій громадянам на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу у грошовій формі, та відповідальним виконавцем бюджетної програми є Мінсоцполітики.

Розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня є:

- Пенсійний фонд України;

- структурні підрозділи з питань соціального захисту населення обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій (військових адміністрацій) (далі - регіональні органи соціального захисту населення);

- структурні підрозділи з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій (військових адміністрацій), виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (далі - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення).

Відповідно до пункту 3 Положення № 848 житлова субсидія є безповоротною адресною державною соціальною допомогою вразливим споживачам житлово-комунальних послуг - мешканцям домогосподарств, що проживають в житлових приміщеннях (будинках) і не можуть самотужки платити за житлово-комунальні послуги, оплачувати витрати на управління багатоквартирним будинком, витрати на комунальні послуги, витрати на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива в такому будинку. Суми призначеної, але не виплаченої у зв'язку із смертю одержувача житлової субсидії виплачуються одному із членів домогосподарства, з урахуванням яких призначалася субсидія, за письмовим зверненням такої особи, поданим протягом трьох місяців після смерті одержувача.

Пунктами 4 та 5 Положення № 848 передбачено, що право на отримання житлової субсидії мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України (далі - громадяни), що проживають у житлових приміщеннях (будинках).

Житлові субсидії призначаються за наявності різниці між розміром плати за житлово-комунальні послуги та/або скраплений газ, тверде та рідке пічне побутове паливо, за абонентське обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються за індивідуальними договорами про надання комунальних послуг або за індивідуальними договорами з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем про надання комунальних послуг, внеску/платежу об'єднанню на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком у межах соціальної норми житла, соціальних нормативів житлово-комунальних послуг, скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, витрат на управління багатоквартирним будинком (далі - соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування) і розміром обов'язкового відсотка платежу, установленого відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 27 липня 1998 року № 1156 «Про новий розмір витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива у разі надання житлової субсидії».

Згідно з абз. 1 пункту 6 Порядку №848 субсидія призначається одному з членів домогосподарства, на якого відкрито особовий рахунок за місцем реєстрації. В окремих випадках на підставі рішень районних, районних у містах Києві і Севастополі держадміністрацій та виконавчих органів міських і районних рад або утворених ними комісій та актів обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства субсидія може призначатися іншій особі, зареєстрованій у житловому приміщенні (будинку), а також індивідуальним забудовникам, будинки яких не прийняті в експлуатацію, але які сплачують вартість одержуваних житлово-комунальних послуг.

Відповідно до пункту 7 Порядку № 848 субсидія розраховується виходячи з кількості зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб, яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги, у тому числі осіб, призваних на строкову військову службу. Кількість осіб визначається на початок місяця, в якому надійшло звернення за призначенням субсидії.

Пунктом 9 Положення № 848, серед іншого, передбачено, що призначення житлових субсидій здійснюється:

- до 30 листопада 2022 року включно - структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій (військових адміністрацій), виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (далі - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення);

- починаючи з 01 грудня 2022 року - органами Пенсійного фонду України.

Тобто, з 01 грудня 2022 року повноваження щодо призначення, нарахування і виплати житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг передано органам Пенсійного фонду України.

Відповідно до пункту 12 Порядку № 848 субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг призначається на основі середньомісячного (за останні шість місяців або два квартали, що передують місяцю звернення за призначенням субсидії) сукупного доходу осіб, зазначених у пункті 7 цього Положення, а для придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива - на основі річного за попередній календарний рік.

Згідно з пунктом 43 Положення № 848 для призначення житлової субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом громадянина України або тимчасовим посвідченням громадянина України (для іноземців та осіб без громадянства - паспортним документом іноземця або документом, що посвідчує особу без громадянства, посвідкою на постійне/тимчасове проживання, посвідченням біженця або іншим документом, що підтверджує законність перебування іноземця чи особи без громадянства на території України), подає: заяву; декларацію; довідки про доходи - у разі зазначення в декларації доходів, інформація про які відсутня у ДПС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування тощо і відповідно до законодавства не може бути отримана за запитом уповноваженого органу у порядку, встановленому цим Положенням. У разі неможливості підтвердити такі доходи довідкою до декларації додається письмове пояснення із зазначенням їх розміру; копію договору про реструктуризацію заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг (у разі наявності); договір наймання (оренди) житла (у разі наявності); рішення суду (в разі наявності); інші документи, які не передбачені цим пунктом, але відповідно до цього Положення необхідні для розгляду питання по суті (у разі потреби).

Зазначені документи подаються структурному підрозділу з питань соціального захисту населення, посадовим особам виконавчого органу, центру надання адміністративних послуг за зареєстрованим/задекларованим місцем проживання (орендарі, внутрішньо переміщені особи - за фактичним місцем проживання), органу Пенсійного фонду України - незалежно від місця проживання.

Згідно з пунктом 44 Положення № 848 заява та декларація можуть бути надіслані поштою або в електронній формі через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України, мобільний додаток Пенсійного фонду України або Портал Дія, офіційний веб-сайт Мінсоцполітики або інтегровані з ними інформаційні системи органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, а також інформаційні системи Мінсоцполітики (з накладенням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису).

У разі подання заяви та декларації через Портал Дія особа громадянина посвідчується паспортом громадянина України.

Згідно з пунктом 49 Положення у разі коли документи, передбачені пунктом 43 цього Положення, подано не в повному обсязі, уповноважений орган інформує заявника про необхідність подання таких документів. Питання призначення житлової субсидії розглядається уповноваженим органом за умови надходження документів, які не були подані одночасно із заявою, протягом 30 днів з дня подання заяви.

Громадянин, який звернувся за призначенням житлової субсидії, має право надавати уповноваженому органу додаткові документи, що не передбачені цим Положенням, але необхідні для прийняття об'єктивного рішення.

Громадянин несе відповідальність за подані відомості в заяві, декларації, інших документах, що вплинули на встановлення права на призначення житлової субсидії та на визначення її розміру.

З 01 січня 2023 року структурні підрозділи з питань соціального захисту населення подають органам Пенсійного фонду України відомості про соціальні виплати, які надаються ними, у порядку, встановленому Пенсійним фондом України та Мінсоцполітики.

Відповідно до пункту 60 Положення № 848 уповноваженим органом протягом 10 календарних днів з дня подання зазначених документів та отримання інформації відповідно до пункту 50 цього Положення приймається рішення про: призначення житлової субсидії; непризначення житлової субсидії (у разі, коли за результатами розрахунку житлової субсидії її розмір має нульове або від'ємне значення); відмову в призначенні житлової субсидії.

Уповноважений орган не призначає (не розраховує) житлову субсидію на житлово-комунальні послуги, що надаються управителями, об'єднаннями, виконавцями комунальних послуг, які не подали відомостей про забезпеченість громадян житловою площею та комунальними послугами, зокрема щодо:

- розміру цін і тарифів на житлово-комунальні послуги і платежів за такі послуги;

- розміру внесків/платежів об'єднанню на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком та комунальні послуги в такому будинку.

Пунктом 61 Положення № 848 передбачено, що у разі прийняття рішення про призначення (непризначення) житлової субсидії уповноважений орган повідомляє заявнику про прийняте рішення протягом трьох календарних днів з дня його прийняття. При цьому уповноважений орган самостійно обирає форму такого повідомлення (в паперовому або електронному (за наявності адреси електронної пошти) вигляді та спосіб для повідомлення (особиста бесіда, поштовий зв'язок, смс-повідомлення, електронні засоби зв'язку, електронна пошта (за наявності), повідомлення через веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України або через Портал Дія).

Відповідно до пункту 62 Положення № 848 у разі прийняття рішення про відмову в призначенні житлової субсидії уповноважений орган повідомляє заявнику про прийняте рішення протягом трьох календарних днів з дня його прийняття. При цьому уповноважений орган інформує заявника про прийняте рішення в паперовій формі з врученням відповідного повідомлення під особистий підпис із зазначенням причин відмови і порядку оскарження прийнятого рішення або через веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України або Портал Дія.

У період дії воєнного стану в Україні уповноважений орган може повідомляти заявнику про прийняте рішення в телефонному режимі із внесенням відповідного запису до окремого журналу реєстрації інформування заявників, в якому зазначається: номер рішення уповноваженого органу; номер телефону заявника; прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) заявника; прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) посадової особи, яка здійснювала інформування; дата та час телефонного дзвінка.

Згідно з пунктом 64 Положення заявник має право оскаржити до суду рішення уповноваженого органу щодо розміру призначеної субсидії або про відмову в призначенні житлової субсидії.

Пунктом 79 Положення встановлено, що структурні підрозділи з питань соціального захисту населення без звернення громадян збирають необхідну інформацію у порядку, передбаченому цим Положенням, і протягом 10 днів після отримання зазначеної інформації приймають рішення про призначення, непризначення, відмову в призначенні житлової субсидії та інформують про прийняте рішення громадян у порядку, визначеному пунктами 61, 62 цього Положення.

З березня 2022 року на період дії воєнного стану постановою Кабінету Міністрів України від 07 березня 2022 року № 215 «Про особливості нарахування та виплати грошових допомог, пільг та житлових субсидій на період дії воєнного стану» (далі - Постанова № 215) було запроваджено спеціальний механізм виплати житлових субсидій.

Механізм виплати, зокрема житлових субсидій на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу на період дії воєнного стану для осіб, яким призначено житлові субсидії на окупованих територіях та територіях, на яких ведуться бойові дії, визначено постановою № 215, яким передбачено, що ДП «Інформаційно-обчислювальний центр Міністерства соціальної політики України» (далі - ДП «ІОЦ МСПУ») формує реєстри щодо одержувачів житлових субсидій, які перебувають на обліку в органах соціального захисту населення, які не мають можливості забезпечити підготовку виплатних документів та забезпечити проведення фінансування виплат.

Враховуючи те, що адреса домогосподарства, на яке проводилося нарахування житлових субсидій, розташована на тимчасово окупованій території Луганської області, виплата житлової субсидії продовжувалась в автоматичному режимі на підставі наявної в базах даних ДП «ІОЦ МСПУ» інформації про отримувачів житлової субсидії, яка була накопичена станом на січень 2022 року.

Пунктом 2-2 Постанови № 215 передбачено, що з 01 січня 2023 року функції по нарахуванню та виплаті пільг і житлових субсидій передано від Міністерства соціальної політики України до Пенсійного фонду України з урахуванням реєстрів осіб переданих Міністерством соціальної політики України.

Згідно із пунктом 3-1 Постанови № 215 Пенсійний фонд України з червня 2024 року припиняє нарахування та виплату житлових субсидій, які надавалися згідно з цією постановою.

Пенсійний фонд України протягом травня - червня 2024 року шляхом надсилання поштою повідомлення в паперовій формі або електронного повідомлення за допомогою засобів електронного зв'язку, або через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України, або телефоном, або за допомогою іншого доступного засобу зв'язку (з використанням мобільних застосунків (за наявності) тощо), який забезпечує фіксацію повідомлення чи виклику, повідомляє одержувачам пільг і житлових субсидій про необхідність звернення до 01 липня 2024 року до територіальних органів Пенсійного фонду України в установленому порядку та подання заяви та/або інших документів, необхідних для встановлення права/продовження виплати пільг та житлових субсидій (у паперовій або електронній формі) відповідно до Порядку надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу у грошовій формі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 квітня 2019 року № 373 «Деякі питання надання житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу у грошовій формі», Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848 «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива», Порядку реалізації експериментального проекту щодо удосконалення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 червня 2023 року № 601, і Порядку реалізації експериментального проекту з удосконалення порядку взяття на облік ветеранів війни і надання їм пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня

У разі звернення одержувача пільг/житлових субсидій до територіального органу Пенсійного фонду України в установленому порядку і прийняття територіальним органом Пенсійного фонду України позитивного рішення за результатами розгляду поданих одержувачем заяви та/або інших документів нарахування та виплата пільг і житлової субсидії поновлюється відповідно до законодавства, що регламентує порядок їх надання, і проводиться територіальним органом Пенсійного фонду України з місяця звернення особи.

У разі відсутності телефонного або іншого доступного засобу зв'язку з одержувачем пільг/житлової субсидії посадова особа територіального органу Пенсійного фонду України складає акт про інформування такої особи за формою згідно з додатком. Складений акт, у якому зазначається дата і час здійснення дзвінків, повідомлень, їх кількість (не менш як два), долучається до матеріалів електронних справ одержувача пільг/житлової субсидії.

У разі повернення відділенням організації, що здійснює виплату і доставку пенсій та грошової допомоги, до територіального органу Пенсійного фонду України письмового повідомлення про припинення нарахування і виплати пільг і житлових субсидій через відсутність будь-якого доступного зв'язку з одержувачем посадова особа територіального органу Пенсійного фонду України розміщує в особистому кабінеті застрахованої особи у Реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування відповідне повідомлення про припинення з 1 червня 2024 р. нарахування і виплати пільг і житлових субсидій згідно з цією постановою з інструкцією про їх поновлення згідно із законодавством.

Надання таким особам пільг і житлових субсидій відповідно до законодавства, що регламентує порядок їх надання, у разі позитивного рішення відновлюється з місяця припинення виплат у разі їх звернення до територіальних органів Пенсійного фонду України до 1 жовтня 2024 р., в інших випадках - з місяця звернення.

Судом установлено, що Пенсійний фонд України на виконання вимог абзацу першого пункту 3-1 Постанови № 215 з червня 2024 року припинив нарахування та виплату позивачу житлової субсидії, про що остання була повідомлена в червні 2024 року через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України та листом від 11 червня 2024 року № 1200-0205-8/15272.

При цьому з матеріалів справи вбачається, що із заявою про продовження виплати житлової субсидії позивач до територіального органу Пенсійного фонду України звернулася 06 серпня 2024 року, додавши декларацію, тобто, у відповідності до вимог Постанови № 2015 та Порядку № 848.

Апеляційний суд зауважує, що за наслідками розгляду цієї заяви відповідачем-2 прийнято оскаржуване позивачкою рішення про відмову в призначенні житлової субсидії, у зв'язку з цим не доречно обговорювати пропуск строку, встановленого абзацом другим пункту 3-1 постанови № 215, яким визначено, що така заява подаються у строк до 01 липня 2024 року.

При цьому колегія суддів звертає увагу, що положеннями абзацу другого пункту 3-1 Постанови № 215 передбачена необхідність звернення до 1 липня 2024 р. до територіальних органів Пенсійного фонду України в установленому порядку та подання заяви та/або інших документів, необхідних для встановлення права/продовження виплати пільг та житлових субсидій (у паперовій або електронній формі) відповідно до, в тому числі, Положення № 848. Отже, приписи вказаного положення є застосовними до спірних правовідносин.

Повертаючись до визначення права позивачки на продовження виплати житлових субсидій, апеляційним судом встановлено наступне.

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області від 21.08.2024 ОСОБА_1 відмовлено в призначенні житлової субсидії через подання заявницею недостовірних відомостей, що впливають на призначення житлової субсидії та її розмір.

Таку підставу відмови відповідач-2 в письмових поясненнях по суті справи від 21.03.2025 (т.1 а.с.144) обґрунтував наступним чином: оскільки шляхом електронної взаємодії з організаціями-виконавцями житлово-комунальних послуг не було підтверджено їх надання за адресою реєстрації ОСОБА_1 та заявницею не зазначені номери особових рахунків.

Колегія суддів не бере до уваги пояснення щодо не зазначення заявницею номерів особових рахунків, оскільки пунктом 46 Положення № 848 передбачено, що заява і декларація вважаються такими, що не подані, у разі, коли, зокрема: не зазначені номери особових рахунків. Проте, відповідачем-2 за наслідками розгляду цієї заяви прийнято оскаржуване позивачкою рішення про відмову в призначенні житлової субсидії.

В той же час, зазначена підстава для відмови в призначенні житлової субсидії (оскільки шляхом електронної взаємодії з організаціями-виконавцями житлово-комунальних послуг не було підтверджено їх надання за адресою реєстрації ОСОБА_1 ) визнається апеляційним судом обґрунтованою.

Так, населений пункт, в якому знаходиться домогосподарство, щодо якого позивач просила відповідача перепризначити виплату житлової субсидії, а саме с. Воєводівка, м. Сіверськодонецьк Луганської області, з червня 2022 року є тимчасово окупованим. Доказів надання житлово-комунальних послуг за адресою реєстрації позивач не надала.

Відтак, колегією суддів не встановлено право позивачки на отримання/продовження виплати житлових субсидій.

З урахуванням вказаного суд першої інстанції обґрунтовано вважав, що ГУ ПФУ в Луганській області правомірно відмовило позивачу в призначенні житлової субсидії, а тому підстав для скасування оскаржуваного рішенням від 21 серпня 2024 року № 1193842932-2024-6 немає.

Таким чином, підстав для задоволення позову ОСОБА_1 немає.

Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтувалося на їх всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, місцевий суд дійшов правильного висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків місцевого суду.

Відповідно до положень ч. 1 ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись статями 291, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329, 331 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.

Рішення Луганського окружного адміністративного суду від 12 червня 2024 року у справі № 340/8220/24 - залишити без змін.

Повне судове рішення - 11 вересня 2025 року.

Постанова набирає законної сили з дати її ухвалення та може бути оскаржена безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення в порядку, передбаченому статтею 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Колегія суддів І. В. Сіваченко

А. В. Гайдар

Т. Г. Гаврищук