Рішення від 11.09.2025 по справі 500/2283/25

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 500/2283/25

11 вересня 2025 рокум.Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Баб'юка П.М., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Приватного підприємства "Козацька Смакота" до Головного управління ДПС у Тернопільській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,-

ВСТАНОВИВ:

Приватне підприємство "Козацька Смакота" звернулося до тернопільського окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління ДПС у Тернопільській області, в якому просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 26.03.2025 №000038890405.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що контролюючим органом було проведено камеральну перевірку ПП "Козацька Смакота" щодо дотримання порядку реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до таких накладних податку на додану вартість в ЄРПН за період з 01.06.2022 по 31 травня 2024 року.

За результатами перевірки Головним управлінням ДПС в Тернопільській області, складено акт від 19.02.2025 №2096/19-00-04-05/34473461 про результати камеральної перевірки щодо дотримання порядку реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до таких накладних податку на додану вартість в ЄРПН ПП "Козацька Смакота", в якому зазначено про порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до них в ЄРПН, визначених п.201.10 ст.201 ПК України, пункту 89 підрозділу 2 розділу ХХ Перехідні положення ПК від 02.12.2010 №2755-VI.

На підставі даного акта перевірки оскаржуваним податковим повідомленням-рішенням від 26.03.2025 №000038890405, до позивача застосована штрафна санкція в сумі 1953,34 грн, що слугувало підставою для звернення до суду із даним позовом.

Ухвалою судді від 23.04.2025 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі. Постановлено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

12.05.2025 до суду від Головного управління ДПС у Тернопільській області надійшов відзив на позовну заяву, в якій представник просить відмовити в задоволенні позовних вимог та вказує, що позивачем у позові зазначено, що прийняття чи неприйняття податкових накладних, надісланих засобами електронного зв'язку, відбувається на автоматичному режимі з урахуванням особливостей електронного документообігу у межах операційного дня, який відповідно до Порядку №1246 триває у робочі дні з 8 години 00 хвилин до 20 години 00 хвилин. Податковий орган в будь-якому випадку зобов'язаний протягом операційного дня надіслати платнику податку одну з квитанцій: або про прийняття податкової накладної, або про її неприйняття із зазначенням відповідних причин, або зупинення реєстрації податкової накладної. Оскільки законодавством встановлено чіткі та обмежені строки для реєстрації податкових накладних, задля уникнення порушення платником податків граничних строків для реєстрації податкових накладних у випадку, коли гранична дата припадає на вихідний чи святковий день, положеннями Порядку №1246 та пункту 201.10 статті 201 ПК України встановлено, що якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних. При цьому вчинення платником податків всіх залежних від нього дій для своєчасної реєстрації податкової накладної, яка не відбулась внаслідок протиправної поведінки суб'єкта владних повноважень, від якого залежало забезпечення можливості належним чином виконати цей обов'язок, унеможливлює притягнення такого платника податків до відповідальності.

Вказує, що правове значення пп.69.18 п.69 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" ПК України полягає в тому, що цією нормою звільнено контролюючий орган від обов'язку забезпечувати функціонування електронних сервісів після 18 години та у позаробочі дні. Законом України №2120-IX від 15.03.2022 "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану" пункт 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України доповнено підпунктом 69.18, яким установлено, що тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України, з метою захисту прав платників, збереження та захисту даних надання електронних сервісів та приймання електронних документів від платників податків здійснюються у робочі дні з 8 години до 18 години.

З урахуванням наведеного Головне управління ДПС у Тернопільській області враховуючи вище викладене не погоджується з позовними вимогами.

Інших заяв по суті справи до суду не надходило.

Дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд встановив наступні обставини.

Головним управлінням ДПС у Тернопільській області, на підставі підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 розділу І, пункту 75.1 статті 75 розділу ІІ ПК України, у порядку визначеного пунктом 76.2 статті 76 розділу ІІ ПК України, проведено камеральну перевірку податкової декларації (розрахунку, звіту) дотримання порядку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних за період 01 червня 2022 року по 31 травня 2024 року.

За результатами камеральної перевірки термінів реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до них в ЄРПН ПП "Козацька Смакота" встановлено порушення вимог 201.10 статті 201 ПК України, а саме щодо:

ПН №305; дата складання ПН - 01.06.2022; Граничний термін реєстрації ЄРПН ПН - 30.06.2022; Дата реєстрації в ЄРПН ПН - 01.07.2022; Кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації ПН - 1; Обсяг постачання (без ПДВ), грн - 25 833,33; Сума ПДВ зазначена ПН - 5 166,67 грн;

ПН №306; дата складання ПН - 01.06.2022; Граничний термін реєстрації ЄРПН ПН - 30.06.2022; Дата реєстрації в ЄРПН ПН - 01.07.2022; Кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації ПН - 1; Обсяг постачання (без ПДВ), грн - 26 833,33; Сума ПДВ зазначена ПН - 5 366,67 грн;

ПН №318; дата складання ПН - 08.06.2022; Граничний термін реєстрації ЄРПН ПН - 30.06.2022; Дата реєстрації в ЄРПН ПН - 01.07.2022; Кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації ПН - 1; Обсяг постачання (без ПДВ), грн - 22 500,00; Сума ПДВ зазначена ПН - 4 500,00;

ПН №319; дата складання ПН - 08.06.2022; Граничний термін реєстрації ЄРПН ПН - 30.06.2022; Дата реєстрації в ЄРПН ПН - 01.07.2022; Кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації ПН - 1; Обсяг постачання (без ПДВ), грн - 22 500,00; Сума ПДВ зазначена ПН - 4 500,00.

На підставі акта перевірки контролюючим органом було винесено податкове повідомлення-рішення від 26.03.2025 №000038890405, яким застосовано до позивача штраф у сумі 1953,34 грн.

Не погоджуючись із вказаним податковим повідомленням-рішенням, вважаючи його протиправним, позивач звернувся до суду із даним позовом.

Визначаючись щодо спірних правовідносин, суд виходить з наступного.

За правилами абз.1 п.201.1 ст.201 ПК України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Відповідно до п.201.10 ст.201 ПК України в редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин, при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою (абз.1).

Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту (абз.2).

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня (абз.5).

Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції (абз.9).

Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин (абз.10).

Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку (абз.12).

Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних (абз.13).

Відповідно до абз.14-16 п.201.10 ст.201 ПК України реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:

для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;

для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.

У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом (абз.19).

Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України (абз.22).

Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється відповідно до Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 № 1246.

Відповідно до визначень в п.2 Порядку № 1246 податкова накладна - електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі - платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України (далі - Кодекс) в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації;

операційний день - частина дня, протягом якої здійснюються прийняття від платників податку податкових накладних та/або розрахунків коригування та реєстрація або зупинення реєстрації.

Пунктом 3 Порядку №1246 визначено, що операційний день триває в робочі дні з 8 години 00 хвилин до 20 години 00 хвилин. Технічне обслуговування та регламентні роботи, що потребують зупинки Реєстру, не проводяться протягом операційного дня, крім аварійних випадків. Якщо граничні строки реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування припадають на вихідний, святковий або неробочий день, такий день вважається операційним днем.

За правилами п.11 Порядку № 1246 після накладення кваліфікованого електронного підпису платник податку здійснює шифрування податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі та надсилає їх ДПС за допомогою засобів інформаційних, телекомунікаційних, інформаційно-телекомунікаційних систем з урахуванням вимог Законів України Про електронні довірчі послуги, Про електронні документи та електронний документообіг та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку. Примірник податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі зберігається у платника податку.

Відповідно до п.12 Порядку № 1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДПС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки, зазначені в цьому ж пункті.

За результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція) п.13 Порядку № 1246.

Квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДПС (п.14 Порядку №1246).

За такого правового регулювання, суд першої інстанції правильно зазначив, що платник податків має обов'язок направити податкову накладну/розрахунок коригування на реєстрацію в ЄРПН у граничні строки їх реєстрації, встановлені п.201.10 ст.201 ПК України, водночас, контролюючий орган зобов'язаний в будь-якому випадку надіслати платнику квитанцію про прийняття або неприйняття ПН/РК (із зазначенням відповідних причин), а в разі, якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, така податкова накладна вважається зареєстрованою у ЄРПН.

При цьому, платник податку не повинен нести відповідальність за надходження на технічному рівні податкових накладних до контролюючого органу, оскільки на нього покладений лише обов'язок щодо їх надсилання до ДПС за допомогою засобів інформаційних, телекомунікаційних, інформаційно-телекомунікаційних систем.

Аналогічний правовий висновок викладено Верховним Судом, у постанові від 22.11.2021 у справі №160/10558/19.

Верховний Суд у цій постанові від 22.11.2021 у справі №160/10558/19 дійшов висновку, що при розгляді справ про застосування штрафних санкцій за порушення граничних строків реєстрації податкових накладних принциповим є не дата фактичного надходження податкових накладних до ЄРПН, а дата їх відправлення, виходячи з технічного способу реєстрації.

В спірному випадку, встановлені у справі обставини свідчать, що податкові накладні №305, №306 виписані позивачем 01.06.2022 та №318, №319 виписані позивачем 08.06.2022, отже граничний термін їх реєстрації у ЄРПН - 30.06.2022.

Також, як встановлено судом, зазначені податкові накладні подані контролюючому органу на реєстрацію 30.06.2022 18:14 год., тобто протягом операційного дня, визначеного п.3 Порядку № 1246.

Квитанції про реєстрацію податкових накладних сформовані контролюючим органом 01.07.2022, що і стало підставою для висновку відповідача про порушення позивачем передбаченого ст.201 ПК України строку для реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних.

При цьому контролюючий орган посилається на приписи п. 69.18 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України, згідно якому, в редакції на час виникнення спірних правовідносин, тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України, з метою захисту прав платників, збереження та захисту даних надання електронних сервісів та приймання електронних документів від платників податків здійснюються у робочі дні з 8 години до 18 години.

Виходячи з аналізу наведених правових норм в їх сукупності, пункт 69.18 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України не змінює визначення терміну "операційний день" і не встановлює нових правил реєстрації податкових накладних.

У вказаному пункті визначено час, у який здійснюється приймання контролюючим органом електронних документів від платників податків, тобто графік роботи електронних сервісів податкового органу, а не встановлено обов'язок платників податків подати у вказаний період часу податкову накладну для її реєстрації. Метою зазначених змін є лише обмеження роботи електронних сервісів, а не обмеження строків реєстрації податкових накладних.

Верховним Судом у постановах від 27 березня 2025 року у справі № 380/15811/23, від 14 грудня 2023 року у справі № 260/5659/22, від 15 серпня 2024 року у справі №160/20076/23 викладено висновок, що аналізований правовий припис підпункту 69.18 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" ПК України не стосується порядку вчинення дій платником податків, а отже, не змінює граничних строків та порядку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в аспекті спрямованих платником дій для таких цілей.

Верховний Суд зазначив, що виходячи із співвідношення предметів регулювання підпункту 69.18 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України, норм статті 201 ПК України та Порядку № 1246, вчиненню платником дій щодо надіслання на реєстрацію податкових накладних/розрахунків коригування у визначений у Порядку № 1246 строк кореспондують дії контролюючого органу щодо приймання та проведення реєстрації означених накладних відповідно до строків, установлених у підпункті 69.18 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України, що становить належний порядок вчинення платником дій з надсилання та прийняття контролюючим органом для реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування під час воєнного стану.

При цьому, задля забезпечення належної реалізації процедури реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування, контролюючий орган зобов'язаний прийняти податкові накладні/розрахунки коригування, надіслані у межах граничних строків та впродовж операційного дня, визначених для платника у Порядку № 1246, та на наступний робочий день до 18 години, якщо прийняття таких податкових накладних/розрахунків коригування є неможливим у межах попереднього дня з урахуванням строків у підпункті 69.18 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України, прийняти їх та зареєструвати. Іншими словами, у контролюючого органу зберігається обов'язок належного реагування на правомірні дії платника, але з урахуванням обмеженого робочого часу податкового органу згідно з підпунктом 69.18 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України.

З наявних у справі документів вбачається, підтверджується відомостями із системи "M.E.Doc", що податкові накладні №305, №306 виписані позивачем 01.06.2022 та №318, №319 виписані позивачем 08.06.2022, направлені на реєстрацію 30.06.2022 о 18:14 год., тобто в межах граничного строку, встановленого п. 201.10 ст. 201 ПК України, та протягом операційного дня, який згідно наведеного вище п. 3 Порядку № 1246 триває в робочі дні з 8 години 00 хвилин до 20 години 00 хвилин, а якщо граничні строки реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування припадають на вихідний, святковий або неробочий день, такий день вважається операційним днем.

Суд зазначає, що податковий закон не встановлює лише одного способу подання податкових накладних і відповідно доказу, який це може підтвердити, тому, виходячи з правового регулювання спірного питання, належним та допустимим доказом щодо вчасного надіслання податкової накладної для державної реєстрації може бути будь-який доказ, який підтверджує факт подання протягом операційного дня зазначених документів в електронній формі контролюючому органу з використанням електронного цифрового підпису, в даному випадку це відомості з програми "M.E.Doc"

Таким чином, суд вважає, що відомості з програмного забезпечення для подання звітності до контролюючих органів та обміну юридично значущими первинними документами між контрагентами в електронному вигляді "M.E.Doc" є належними та допустимим доказами, з яких можливо ідентифікувати номер, зміст операцій, точну дату та час відправлення спірних податкових накладних.

Аналогічну правову позицію висловлював Верховний Суд, зокрема й у постановах від 28.04.2020 у справі №810/198/16, від 20.10.2020 у справі №620/817/19, від 24.11.2021 у справі №200/12604/19-а.

Отже, встановлені у справі обставини свідчать, що позивач своєчасно виконав свої зобов'язання, передбачені податковим законодавством, щодо реєстрації відповідних податкових накладних. Водночас, фактична реєстрація податкових накладних 01.07.2022 не може слугувати підставою для покладення на позивача відповідальності за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних, оскільки, як зазначено судом вище, позивач не несе відповідальність за надходження на технічному рівні податкових накладних до контролюючого органу.

Встановлена нормою пункту 120-1.1 статті 120-1 ПК України відповідальність платника ПДВ за порушення граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу для реєстрації податкової накладної та /або розрахунку коригування до такої податкової накладної в ЄРПН, у виді накладення штрафу може застосовуватися в разі, якщо платник податку не надав (не надіслав) податкову накладну (розрахунок коригування) ДПС у строк, встановлений статтею 201 цього Кодексу.

З цього приводу суд також враховує, що за усталеною практикою Верховного Суду (постанови від 23 липня 2019 року у справі №620/3609/18, від 14 серпня 2018 року у справі № 803/1583/17, від 30 січня 2018 року у справі №815/2745/17, від 02 липня 2019 року у справі № 2340/3802/18, від 20 серпня 2019 року у справі №1640/3125/18) вчинення платником податків всіх залежних від нього дій для своєчасної реєстрації податкової накладної, яка не відбулась внаслідок протиправної поведінки суб'єкта владних повноважень, від якого залежало забезпечення можливості належним чином виконати цей обов'язок, унеможливлює притягнення такого платника податків до відповідальності.

Підсумовуючи вищенаведене, враховуючи висновки Верховного Суду з приводу застосування норм матеріального права у спірних відносинах, суд вважає безпідставним застосування до позивача штрафних санкцій у розмірі 1953,34 грн за недотримання граничних строків реєстрації перелічених вище податкових накладних у ЄРПН і приходить до висновку про протиправність спірного податкового повідомлення-рішення від 26.03.2025 №000038890405 та наявність підстав для цього скасування.

З урахуванням наведеного позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають до задоволення.

Оскільки позовні вимоги задоволено в повному обсязі слід стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача судовий збір сплачений згідно платіжної інструкції від 17.04.2025.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 26.03.2025 №000038890405.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у тернопільській області на користь Приватного підприємства "Козацька Смакота" судовий збір у розмірі 3028 (три тисячі двадцять вісім) грн 00 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відповідно до частини першої статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Згідно із статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повне судове рішення складено 11 вересня 2025 року.

Реквізити учасників справи:

позивач:

- Приватне підприємство "Козацька смакота" (місцезнаходження: вул. Торговиця, 11,м. Тернопіль,Тернопільська обл., Тернопільський р-н,46006 код ЄДРПОУ/РНОКПП 34473461);

відповідач:

- Головне управління ДПС у Тернопільській області (місцезнаходження: вул. Білецька, 1,м. Тернопіль,Тернопільська обл., Тернопільський р-н,46003 код ЄДРПОУ/РНОКПП 44143637).

Головуючий суддя Баб'юк П.М.