Справа № 420/30243/25
про залишення позовної заяви без руху
09 вересня 2025 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Свида Л.І., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Управління розвитку споживчого ринку та захисту прав споживачів Одеської міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача - Київська районна адміністрація Одеської міської ради про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язати вчинити певні дії,-
До суду звернувся ОСОБА_1 з позовною заявою до Управління розвитку споживчого ринку та захисту прав споживачів Одеської міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача - Київська районна адміністрація Одеської міської ради про визнати протиправної бездіяльності Управління розвитку споживчого ринку та захисту прав споживачів Одеської міської ради в частині не укладення договору на право платного користування місця площею 4 кв. метри для розміщення ЕВТ з ФОП ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 , зобов'язання Управління розвитку споживчого ринку та захисту прав споживачів Одеської міської ради укласти договір на право платного користування місця площею 4 кв. метри для розміщення ЕВТ з ФОП ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 .
Відповідно до ч. 1 ст. 171 КАС України суддя перевірив позовну заяву на відповідність вимогам передбаченим статтями 160, 161, 172 КАС України та з'ясував такі недоліки..
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
Розглянувши зміст позовної заяви та доданих до неї матеріалів, суддя встановив наявність підстав для залишення позову без руху, оскільки позов поданий із порушенням вимог встановлених ст. 161 КАС України.
В прохальній частині позову позивач просить суд відстрочити йому сплату судового збору до моменту вирішення справи у зв'язку із скрутним фінансовим становищем.
Так, відповідно до ч.2 ст.8 Закону України «Про судовий збір», суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Згідно із ч.1 ст. 8 Закону України «Про судовий збір» враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов: 1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або 2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину - інваліда, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім'ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або 3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю.
Таким чином, єдиною підставою для звільнення від сплати судового збору за наявності обставин, передбачених ч.1 ст.8 Закону України «Про судовий збір» є незадовільний майновий стан сторони.
При цьому, позивачем на підтвердження обставин щодо незадовільного матеріального стану не надано до суду підтверджуючих доказів.
Таким чином ОСОБА_1 не надано до суду доказів неможливості сплати судового збору в визначеному Законом розмірі, а тому суд не вбачає підстав для відстрочення позивачу сплати судового збору до прийняття рішення по справі.
Відповідно до 3 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» ставка судового збору за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою-підприємцем становить один розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Відповідно до ст. 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік», з 1 січня 2025 року розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб становить - 3028 грн.
Таким чином, при поданні позовної заяви сума судового збору за немайнову вимогу складає 3028 грн.
Таким чином, позивачу необхідно сплатити судовий збір за 1 вимогу немайнового характеру на рахунок Одеського окружного адміністративного суду у розмірі 3028 грн.
Відповідно до ч. 1 ст. 169 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Виявлені недоліки мають бути усунені шляхом надання позивачем до Одеського окружного адміністративного суду оригіналу документу про сплату судового збору за подання позовної заяви.
Керуючись ст. ст. 161, 169, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя,-
Позовну заяву ОСОБА_1 до Управління розвитку споживчого ринку та захисту прав споживачів Одеської міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача - Київська районна адміністрація Одеської міської ради про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язати вчинити певні дії,- залишити без руху.
Запропонувати позивачу усунути недоліки позовної заяви у 5-денний строк з дня отримання копії ухвали.
Роз'яснити позивачу, що у разі не усунення недоліків позовної заяви у встановлений судом термін, позов буде повернуто позивачеві відповідно до приписів пункту 1 частини 4 статті 169 КАС України.
Копію ухвали надіслати позивачу.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя Леонід СВИДА