Постанова від 11.09.2025 по справі 344/11089/25

Справа № 344/11089/25

Провадження № 3/344/3894/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 вересня 2025 року м. Івано-Франківськ

Суддя Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області Зеленко О.В., розглянувши матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , директора ТОВ «Медекс Плюс», РНОКПП НОМЕР_1 , за ч.2 ст.41 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -

ВСТАНОВИЛА:

ОСОБА_1 вчинив повторне протягом року порушення встановлених термінів виплати заробітної плати, за наступних обставин.

Так, ОСОБА_1 вчинив порушення вимог законодавства про працю, встановлене 19.06.2025 при проведенні позапланового заходу державного нагляду (контролю) у ТОВ «Медекс Плюс», що знаходиться за адресою: м. Івано-Франківськ, вул. Військових Ветеранів, 10. 21.03.2025, 02.05.2025 та 30.05.2025 у ТОВ «Медекс Плюс» проведено позапланові заходи державного нагляду (контролю) з питань оплати праці. Під час проведення позапланових перевірок встановлено, що ТОВ «Медекс Плюс» допущено порушення вимог ч.1 ст.10 ЗУ «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану». За результатами проведення позапланових заходів контролю складено акти позапланового державного нагляду (контролю). Директору ТОВ «Медекс Плюс» винесено приписи з вимогою усунути порушення та дотримуватись вимог законодавства про працю. 19.06.2025 під час проведення позапланового заходу державного контролю встановлено, що у ТОВ «Медекс Плюс» повторно допущено порушення вимог ч.1 ст.10 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану». Наказом «Про звільнення з роботи ОСОБА_2 » від 02.04.2025 №48-К ОСОБА_2 звільнено з посади лікаря-інфекціоніста 02.04.2025. Проте у ТОВ «Медекс Плюс» повний розрахунок з ОСОБА_2 при звільненні не проведено, оскільки станом на 19.06.2025 останній не виплачено заробітну плату з вересня 2024 року до квітня 2025 року та компенсацію за 13 календарних днів невикористаної щорічної основної відпустки, чим порушено вимоги ст.10 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану». Наказом «Про звільнення з роботи ОСОБА_3 » від 31.03.2025 №44-К ОСОБА_3 звільнено з посади медичної сестри 31.03.2025. Станом на 19.06.2025 ОСОБА_3 не виплачено заробітну плату за березень 2025 року та компенсацію за 22 календарні дні невикористаної щорічної основної відпустки, чим порушено вимоги ст.10 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану».

У судове засідання ОСОБА_1 повторно не з'явився, належним чином неодноразово повідомлявся про час та місце розгляду справи за відомою суду адресою у спосіб визначений законом. Причину неявки суду не повідомив. На час розгляду справи заяв та клопотань від ОСОБА_1 про відкладення розгляду справи до суду не надходило. Відповідно до прецедентної практики ЄСПЛ, сторони в розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження (рішення у справі «Aleksandr Shevchenko v. Ukraine»). ОСОБА_1 міг стежити за ходом справи за допомогою офіційних джерел, таких як веб-сторінка суду. За таких обставин, вважаю, що справу можна розглянути за відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, оскільки за таких обставин право особи на захист не порушується.

Відповідно до ст.9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Згідно з ст.251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно з ст.23 КУпАП, адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.

Відповідно до ч.1 ст.41 КУпАП, адміністративна відповідальність настає за порушення встановлених термінів виплати пенсій, стипендій, заробітної плати, виплата їх не в повному обсязі, терміну надання посадовими особами підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності та фізичними особами - підприємцями працівникам, у тому числі колишнім, на їхню вимогу документів стосовно їх трудової діяльності на даному підприємстві, в установі, організації чи у фізичної особи - підприємця, необхідних для призначення пенсії (про стаж, заробітну плату тощо), визначеного Законом України "Про звернення громадян", або надання зазначених документів, що містять недостовірні дані, порушення терміну проведення атестації робочих місць за умовами праці та порядку її проведення, а також інші порушення вимог законодавства про працю.

Відповідно до ч.2 ст.41 КУпАП, адміністративна відповідальність настає за повторне протягом року вчинення порушення, передбаченого частиною першою цієї статті, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню, або ті самі діяння, вчинені щодо неповнолітнього, вагітної жінки, одинокого батька, матері або особи, яка їх замінює і виховує дитину віком до 14 років або дитину з інвалідністю.

Відповідно до ч.1 ст.10 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану», заробітна плата виплачується працівнику на умовах, визначених трудовим договором.

Відповідно до ч.1 ст.115 КЗпП України, заробітна плата виплачується працівникам регулярно в робочі дні у строки, встановлені колективним договором або нормативним актом роботодавця, погодженим з виборним органом первинної профспілкової організації чи іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом (а в разі відсутності таких органів - представниками, обраними і уповноваженими трудовим колективом), але не рідше двох разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує шістнадцяти календарних днів, та не пізніше семи днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата.

Відповідно до ст.116 КЗпП України, при звільненні працівника виплата всіх сум, що належать йому від підприємства, установи, організації, провадиться в день звільнення. Якщо працівник в день звільнення не працював, то зазначені суми мають бути виплачені не пізніше наступного дня після пред'явлення звільненим працівником вимоги про розрахунок. Про суми, нараховані та виплачені працівникові при звільненні, із зазначенням окремо кожного виду виплати (основна та додаткова заробітна плата, заохочувальні та компенсаційні виплати, інші виплати, на які працівник має право згідно з умовами трудового договору і відповідно до законодавства, у тому числі при звільненні) роботодавець повинен письмово повідомити працівника в день їх виплати. У разі спору про розмір сум, нарахованих працівникові при звільненні, роботодавець у будь-якому разі повинен у визначений цією статтею строк виплатити не оспорювану ним суму.

Відповідно до ст.117 КЗпП України, у разі невиплати з вини роботодавця належних звільненому працівникові сум у строки, визначені статтею 116 цього Кодексу, при відсутності спору про їх розмір підприємство, установа, організація повинні виплатити працівникові його середній заробіток за весь час затримки по день фактичного розрахунку, але не більш як за шість місяців. При наявності спору про розміри належних звільненому працівникові сум роботодавець повинен сплатити зазначене в цій статті відшкодування у разі, якщо спір вирішено на користь працівника. Якщо спір вирішено на користь працівника частково, розмір відшкодування за час затримки визначає орган, який виносить рішення по суті спору, але не більш як за період, встановлений частиною першою цієї статті.

Відповідно до ч.1 ст.24 Закону України «Про оплату праці», заробітна плата виплачується працівникам регулярно в робочі дні у строки, встановлені колективним договором або нормативним актом роботодавця, погодженим з виборним органом первинної профспілкової організації чи іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом (а в разі відсутності таких органів - представниками, обраними і уповноваженими трудовим колективом), але не рідше двох разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує шістнадцяти календарних днів, та не пізніше семи днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата.

Відповідно до ст. 10 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану», заробітна плата виплачується працівнику на умовах, визначених трудовим договором. Роботодавець повинен вживати всіх можливих заходів для забезпечення реалізації права працівників на своєчасне отримання заробітної плати. Роботодавець звільняється від відповідальності за порушення зобов'язання щодо строків оплати праці, якщо доведе, що це порушення сталося внаслідок ведення бойових дій або дії інших обставин непереборної сили. Звільнення роботодавця від відповідальності за несвоєчасну оплату праці не звільняє його від обов'язку виплати заробітної плати. У разі неможливості своєчасної виплати заробітної плати внаслідок ведення бойові дії, строк виплати заробітної плати може бути відтермінований до моменту відновлення діяльності підприємства.

Встановлено, що вина ОСОБА_1 у вчиненому доводиться даними протоколу про адміністративне правопорушення №ПЗ/ІФ/6879/0250/П/ПТ від 19.06.2025, копією акту позапланової перевірки №ПЗ/ІФ/6879/0250 від 19.06.2025, копіями підтверджуючих документів, письмовим поясненням.

Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення №ПЗ/ІФ/6879/0250/П/ПТ від 19.06.2025, ОСОБА_1 вчинив порушення вимог законодавства про працю, встановлене 19.06.2025 при проведенні позапланового заходу державного нагляду (контролю) у ТОВ «Медекс Плюс», що знаходиться за адресою: м. Івано-Франківськ, вул. Військових Ветеранів, 10. 21.03.2025, 02.05.2025 та 30.05.2025 у ТОВ «Медекс Плюс» проведено позапланові заходи державного нагляду (контролю) з питань оплати праці. Під час проведення позапланових перевірок встановлено, що ТОВ «Медекс Плюс» допущено порушення вимог ч.1 ст.10 ЗУ «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану». За результатами проведення позапланових заходів контролю складено акти позапланового державного нагляду (контролю). Директору ТОВ «Медекс Плюс» винесено приписи з вимогою усунути порушення та дотримуватись вимог законодавства про працю. 19.06.2025 під час проведення позапланового заходу державного контролю встановлено, що у ТОВ «Медекс Плюс» повторно допущено порушення вимог ч.1 ст.10 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану». Наказом «Про звільнення з роботи ОСОБА_2 » від 02.04.2025 №48-К ОСОБА_2 звільнено з посади лікаря-інфекціоніста 02.04.2025. Проте у ТОВ «Медекс Плюс» повний розрахунок з ОСОБА_2 при звільненні не проведено, оскільки станом на 19.06.2025 останній не виплачено заробітну плату з вересня 2024 року до квітня 2025 року та компенсацію за 13 календарних днів невикористаної щорічної основної відпустки, чим порушено вимоги ст.10 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану». Наказом «Про звільнення з роботи ОСОБА_3 » від 31.03.2025 №44-К ОСОБА_3 звільнено з посади медичної сестри 31.03.2025. Станом на 19.06.2025 ОСОБА_3 не виплачено заробітну плату за березень 2025 року та компенсацію за 22 календарні дні невикористаної щорічної основної відпустки, чим порушено вимоги ст.10 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану».

До матеріалів справи долучено наказ №292-к від 02.12.2014 «Про прийом на роботу ОСОБА_1 », №95-К від 19.04.2023 «Про прийом на роботу ОСОБА_3 », №44-К «Про звільнення з роботи ОСОБА_3 », №263-К від 26.08.2024 «Про прийом на роботу ОСОБА_2 », №48-К №02.04.2025 «Про звільнення з роботи ОСОБА_2 », розрахункові відомості.

Згідно з письмовим поясненням ОСОБА_1 від 19.06.2025, через зменшення НЗСУ оплати (не в повному обсязі) ТОВ "Медекс Плюс" вимушено затримало виплату заробітної плати працівникам.

Відповідно до постанови судді Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 19.05.2025, ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.41 КУпАП, та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу.

Таким чином, дії ОСОБА_1 слід кваліфікувати за ч.2 ст.41 КУпАП як повторне протягом року порушення встановлених термінів виплати заробітної плати та накласти на нього адміністративне стягнення в межах санкції ч.2 ст.41 КУпАП.

За таких обставин, встановлюючи наявність адміністративного правопорушення в діях особи, щодо якої складено протокол та даючи оцінку фактичним даним, наявним в матеріалах справи, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, вважаю, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.41 КУпАП, повністю доводиться дослідженими в судовому засіданні доказами.

Враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, майновий стан, ставлення до вчиненого правопорушення, відсутність обставин, що обтяжують відповідальність, вважаю, що до нього слід застосувати адміністративне стягнення у виді штрафу.

На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 9, 33, 36, 41, 221, 251, 268, 283-285 КУпАП, -

ПОСТАНОВИЛА:

ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.41 КУпАП, та накласти адміністративне стягнення - штраф в розмірі 100 (сто) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що в грошовому виразі становить 1700 (одна тисяча сімсот) гривень.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави: отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету 22030106 - 605 грн 60 коп судового збору.

Роз'яснити, що відповідно до ст. 308 КУпАП, у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень.

На постанову може бути подана апеляційна скарга до Івано-Франківського апеляційного суду через Івано-Франківський міський суд упродовж десяти днів з дня винесення постанови.

Суддя Олеся ЗЕЛЕНКО