Справа № 214/4545/21
2-з/214/40/25
11 вересня 2025 року суддя Саксаганського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області Малаховська І.Б. розглянувши заяву представника Криворізької міської ради Скляр Наталії Михайлівни про забезпечення позову, -
Встановив:
Представник заявника Скляр Н.М. звернулась до суду з заявою про забезпечення позову, шляхом заборони ОСОБА_1 та іншим особам вчиняти будь-які дії щодо об'єкта незавершеного будівництва будівель та споруд автостоянки, що складається з: літ. А - сторожка загальною площею 7,3 кв.м.; поз. №1 - огорожа, за адресою: АДРЕСА_1 , розташованого на земельній ділянці площею 0,2912 га, з кадастровим номером 1211000000:06:134:0057, що знаходиться на АДРЕСА_2 , у тому числі укладати договори та інші правочини щодо нього; - суб'єктам державної реєстрації прав: виконавчим органам сільських, селищних та міських рад, Київській, Севастопольській міським, районним, районним у містах Києві та Севастополі державним адміністраціям, державним реєстраторам прав на нерухоме майно, вчиняти дії щодо державної реєстрації права власності на незавершене будівництво будівель та споруд автостоянки, що складається з: літ. А - сторожка загальною площею 7,3 кв.м.; поз. №1 - огорожа, розташоване за адресою: АДРЕСА_1 , та будьякі інші об'єкти нерухомого майна, розташоване на земельній ділянці площею 0,2912 га, з кадастровим номером 1211000000:06:134:0057, що знаходиться на АДРЕСА_2 .
В обґрунтування заяви вказує , що в провадженні Саксаганського районного суду міста Кривого рогу Дніпропетровської області перебуває справа №214/4545/21 за позовом Криворізької міської ради до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про визнання недійсними договорів дарування та скасування державної реєстрації права власності. Необхідність звернення з даною позовною заявою викликана порушенням прав та законних інтересів територіальної громади міста Кривого Рогу як власника земель комунальної власності, в інтересах якої діє Криворізька міська рада - щодо користування та розпорядження земельною ділянкою площею 0,2912 га, з кадастровим номером 1211000000:06:134:0057, яка знаходиться на АДРЕСА_2 , у зв'язку з укладенням договорів дарування, які суперечать нормам законодавства України, та проведенням незаконної державної реєстрації права власності за ОСОБА_3 , а в подальшому - за ОСОБА_2 , ОСОБА_1 , на незавершене будівництво будівель та споруд автостоянки за адресою: АДРЕСА_1 .
При цьому, протиправні спільні дії ОСОБА_3 , ОСОБА_2 , ОСОБА_1 та державного реєстратора Дніпропетровської обласної філії комунального підприємства «Центр державної реєстрації» Колесник Інги Миколаївни (надалі - державний реєстратор ДОФ КП «Центр державної реєстрації» Колесник І.М.) щодо набуття права власності на об'єкт незавершеного будівництва, подальшого його відчуження та проведення реєстраційних дій, були вчинені виключно з метою приховати такі незаконні дії та у будь-який спосіб уникнути виконання ОСОБА_3 договірних зобов'язань щодо повернення орендованої земельної ділянки її законному власнику - територіальній громаді міста Кривого Рогу, після закінчення строку дії договору оренди, за рахунок відчужуваного майна. А також, укладення фіктивних договорів дарування від 18.08.2018 №1204 і від 20.08.2018 №1208 та проведення незаконної державної реєстрації права власності на незавершене будівництво будівель та споруд автостоянки, розміщене на земельній ділянці з кадастровим номером 1211000000:06:134:0057, спрямовані на перешкоджання відновленню у господарських справах №904/5875/15 та №904/6381/17 порушених прав і законних інтересів територіальної громади міста Кривого Рогу, в інтересах якої діє Криворізька міська рада, щодо користування і розпорядження земельною ділянкою комунальної власності, шляхом повернення її орендодавцю за актом приймання-передачі (повернення) після закінчення строку дії договору оренди земельної ділянки, та усунення перешкод у користуванні нею шляхом знесення за рахунок фізичної особи - підприємця ОСОБА_3 (надалі - ФОП ОСОБА_3 ) всіх збудованих споруд та огорож. Тобто, фактично ОСОБА_3 , ОСОБА_2 , ОСОБА_1 під час укладення договорів дарування не мали наміру створення правових наслідків, обумовлених цими договорами, а їх дії були направлені лише на фіктивний перехід права власності на незавершене будівництво до близького родича з метою унеможливити повернення власнику наданої ним в оренду земельної ділянки, зважаючи на розміщення на ній нібито об'єкту нерухомості приватної форми власності, який в дійсності є тимчасовою спорудою - автостоянкою.
Так, для проведення державної реєстрації права власності на незавершене будівництво будівель та споруд автостоянки, що розміщене на земельній ділянці з кадастровим номером 1211000000:06:134:0057, ОСОБА_3 зловмисно надано документи, котрі не є правовстановлюючими та не могли слугувати підставою для державної реєстрації, а державним реєстратором ДОФ КП «Центр державної реєстрації» Колесник І.М. безпідставно, в порушення вимог статей 3, 5, 10, 18, 271 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», пункту 68 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 №1127, було прийнято рішення від 17.08.2018 №42591247 та проведено державну реєстрацію права власності за ОСОБА_3 на вказаний об'єкт, й тим самим протиправно віднесено тимчасову споруду автостоянки до об'єктів нерухомого майна. Як вбачається з відомостей Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, на земельній ділянці комунальної власності площею 0,2912 га, з кадастровим номером 1211000000:06:134:0057, яка розташована на АДРЕСА_2 , розміщене незавершене будівництво будівель та споруд автостоянки, що складається з: літ. А - сторожка загальною площею 7,3 кв.м.; поз. №1 - огорожа, право власності на яке протягом декількох днів серпня 2018 року було неправомірно набуто ОСОБА_3 , та з метою приховати такі незаконні дії протиправно відчужено спочатку ОСОБА_2 , а потім - ОСОБА_1 . А відтак, зважаючи на неодноразове протиправне й незаконне вчинення реєстраційних дій щодо об'єкту - незавершеного будівництва будівель та споруд автостоянки, розташованого на земельній ділянці з кадастровим номером 1211000000:06:134:0057, що підтверджується наказом Міністерства юстиції України від 24.03.2021 №1091/5, а також враховуючи зловмисну поведінку Відповідачів, котрі шляхом укладення фіктивних договорів дарування, безпідставно набули права власності на об'єкт незавершеного будівництва, наявні обґрунтовані підстави вважати, що: - ОСОБА_1 та іншими особами можуть бути вжиті заходи щодо відчуження спірного об'єкта незавершеного будівництва, в тому числі шляхом укладення удаваних правочинів, з метою приховати незаконність проведених реєстраційних дій та ускладнити судовий захист прав територіальної громади міста Кривого Рогу в особі Криворізької міської ради; - суб'єктами державної реєстрації можуть будуть вчинені дії щодо протиправної державної реєстрації права власності на незавершене будівництво будівель і споруд автостоянки або на інші неіснуючі споруди, розташовані на земельній ділянці площею 0,2912 га, з кадастровим номером 1211000000:06:134:0057, яка знаходиться на АДРЕСА_2 , що в свою чергу унеможливить ефективний захист та поновлення порушених прав Криворізької міської ради, за захистом яких вона звернулася до суду.
Заява про забезпечення позову містить відомості щодо сплати судового збору за її подачу згідно платіжної інструкції №36 від 04.07.2025 року на суму 379 грн. та платіжне доручення №63 від 09.06.2021 року на суму 1 135 грн. , оригінал якої міститься в матеріалах справи №214/4545/21.
Дослідивши заяву про забезпечення позову суд доходить до наступного висновку.
У відповідності до вимог ч. 1 ст. 153 ЦПК України заява про забезпечення позову розглядається судом не пізніше двох днів з дня її надходження без повідомлення учасників справи.
Вимоги до форми та змісту заяви про забезпечення позову встановлені ст. 151 ЦПК України.
За приписами частини 6 ст. 151 ЦПК України до заяви додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі.
Відповідно до частини 10 статті 153 ЦПК України, суд, встановивши, що заяву про забезпечення позову подано без додержання вимог статті 151 цього Кодексу, а також у разі подання заяви особою, яка відповідно до частини шостої статті 14 цього Кодексу зобов'язана зареєструвати електронний кабінет, але не зареєструвала його, повертає її заявнику, про що постановляє ухвалу.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про судовий збір» судовий збір - збір, що справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі ухвалення окремих судових рішень, передбачених цим Законом. Судовий збір включається до складу судових витрат.
Сплата судового збору особами, які звертаються до суду, - це процесуальний обов'язок, який визначається нормами цивільного процесуального закону (ЦПК України) та Законом України «Про судовий збір».
Об'єкти справляння судового збору, тобто процесуальні дії, за які справляється судовий збір, встановлені у статті 3 Закону України «Про судовий збір».
Такими об'єктами є процесуальні документи, які особа подає до суду, в тому числі і заяви про забезпечення доказів або позову ( п.п.4.пункту 2 статті 4 Закону України «Про судовий збір»).
Наведене узгоджується з положеннями статті 133, частини 6 статті 151 ЦПК України, відповідно до яких судовий збір належить до судових витрат, пов'язаних з розглядом судової справи та сплачується при поданні заяви про забезпечення позову.
Стосовно документів, за подання яких судовий збір справляється, статтею 4 Закону України «Про судовий збір» установлено розміри ставок судового збору. При цьому розміри ставок судового збору так само залежать від характеристики об'єкта справляння - позовна заява, скарга чи інша заява, зокрема заява про забезпечення позову.
Пільги щодо сплати судового збору визначені статтею 5 Закону України «Про судовий збір». При цьому передбачені в цій статті особи, які мають пільги щодо сплати судового збору, звільняються від його сплати під час розгляду справи в усіх судових інстанціях, про що прямо зазначено в абзаці першому частини першої цієї статті.
Відповідно до вимог Закону України «Про судовий збір», за подачу заяви про забезпечення доказів або позову юридичною особою або ФОП сплачується судовий збір в розмірі 0,5 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, тобто заявником Криворізькою міською радою за подання 04 квітня 2025 року до суду заяви про забезпечення позову у справі № 214/4545/21 за позовом Криворізької міської ради до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про визнання недійсними договорів дарування та скасування державної реєстрації права власності, необхідно було сплатити судовий збір в розмірі 1 514 грн.
До заяви позивача про забезпечення позову від 08 квітня 2025 року додано платіжну інструкцію № 36 від 07 квітня 2025 року на суму 379 грн, яка є належним підтвердженням сплати судового збору за подання вказаної заяви.
Разом з тим, платіжне доручення № 63 від 09 червня 2021 року на суму 1 135 грн, оригінал якого, за твердженням позивача, міститься в матеріалах справи № 214/4545/21, є додатком до заяви про забезпечення позову від 02 липня 2021 року, отже не сплатою судового збору за подання позивачем 08 квітня 2025 року заяви про забезпечення позову.
Таким чином, суд дійшов висновку про повернення заяви представника Криворізької міської ради Скляр Наталії Михайлівни про забезпечення позову від 08.04.2025 року оскільки було встановлено, що її було подано без додержання вимог ч.6 статті 151 цього Кодексу.
Керуючись ст.151-153 ЦПК України, суд
Постановив:
Заяву представника Криворізької міської ради Скляр Наталії Михайлівни про забезпечення позову повернути заявнику.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення або проголошення безпосередньо до апеляційного суду. Учасник справи, якому ухвала суду не були вручені у день її складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Суддя І.Б. Малаховська