08 вересня 2025 р. № 400/4617/25
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Гордієнко Т. О. розглянув у письмовому провадженні адміністративну справу
за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю «РОМИР-ТРЕЙД», вул. Адміральська, 9 /1, м. Миколаїв, 54005,
до відповідачаГоловного управління ДПС у Миколаївській області, вул. Героїв Рятувальників, 6, м. Миколаїв, 54005, Державної податкової служби України, пл. Львівська, 8, м. Київ, 04053,
провизнання протиправними та скасування рішень від 08.04.2025 № 12722650/41507739, № 12722646/41507739; зобов'язання зареєструвати податкові накладні 03.03.2025 № 8, від 13.03.2025 № 33,
Позивач звернувся до суду з позовом до Державної податкової служби України, Головного управління ДПС у Миколаївській області про визнання протиправним та скасування рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН Головного управління ДПС у Миколаївській області № 12722650/41507739 від 08.04.2025 року про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних; зобов'язання Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 8 від 03.03.2025 року днем її надходження; визнання протиправним та скасування рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН Головного управління ДПС у Миколаївській області № 12722646/41507739 від 08.04.2025 року про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних; зобов'язання Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 33 від 13.03.2025 року днем її надходження.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що позивачем надано усі необхідні документи на підтвердження здійснення господарських операцій, проте відповідачем протиправно відмовлено у реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних у зв'язку з тим, що стосовно позивача прийнято рішення щодо відповідності платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку відповідно до п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку.
Відповідач, ГУ ДПС у Миколаївській області, надав відзив на позов, просив відмовити у задоволенні позову, оскільки після отримання квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної в ЄРПН позивачем до контролюючого органу були подані Повідомлення про подання пояснень та копій документів від 28.03.2025 року, проте за результатами розгляду зазначених пояснень та копій документів Комісія дійшла висновку щодо неможливості прийняття рішення у зв'язку з недостатністю поданих документів, а саме: договорів, довіреностей, актів керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларація про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.
Також 14.03.2025 року Комісією було прийнято рішення про включення ТОВ «Ромир-Трейд» до переліку ризикових . З урахуванням проведення платником ТОВ «РОМИР-ТРЕЙД» ризикової діяльності та за результатами розгляду поданих платником додаткових пояснень та копій документів, Комісією ГУ ДПС у Миколаївській області прийняті рішення від 08.04.2025 року №12722650/41507739, та №127226646/41507739 про відмову в реєстрації податкових накладних.
Позивач надав відповідь на відзив, просив позов задовольнити, оскільки єдиною підставою зупинення реєстрації ПН в ЄРПН, відповідно до квитанцій про зупинення реєстрації, є те, що станом на 14.03.2025 року щодо Позивача наявне чинне рішення про його відповідність Критеріям ризиковості платника податків. Поряд з цим, у квитанціях відсутні посилання на те, що подані на реєстрацію податкові накладні відповідають будь-якому із пунктів Критеріїв ризиковості здійснення операцій чи що обсяг постачання товару є меншим ніж обсяг його придбання. З ризикових платників позивача виключено 15.04.2025 року (тобто через місяць після прийняття рішення про відповідність критеріям ризиковості). Таке виключення здійснено саме контролюючим органом на підставі поданих позивачем пояснень та документів, а не через суд.
Відповідно до ст. 262 КАС України, суд розглядає справу в порядку письмового провадження. Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (ч. 5 ст. 250 КАС України).
Дослідив докази, суд дійшов висновку:
ТОВ «РОМИР-ТРЕЙД» зареєстроване в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 08.08.2017 року з основним видом діяльності - діяльність посередників у торгівлі сільськогосподарською сировиною, живими тваринами, текстильною сировиною та напівфабрикатами(КВЕД 46.11). Іншими видами діяльності Товариства є:
- КВЕД 46.21 Оптова торгівля зерном, необробленим тютюном, насінням і кормами для тварин;
- КВЕД 46.75 Оптова торгівля хімічними продуктами;
- КВЕД 46.90 Неспеціалізована оптова торгівля;
- КВЕД 49.41 Вантажний автомобільний транспорт;
- КВЕД 52.24 Транспортне оброблення вантажів;
- КВЕД 52.29 Інша допоміжна діяльність у сфері транспорту.
25.02.2025року між ТОВ «РОМИР-ТРЕЙД» (постачальник) та ТОВ «АГРОПРОСПЕРІС ТРЕЙД» (покупець) було укладено договір поставки № П-AP- 13702-Z3K4, відповідно до предмету якого постачальник зобов'язується поставити, а покупець прийняти та оплатити сільськогосподарську продукцію українського походження, врожаю 2024 року (надалі - Товар) на умовах, зазначених у цьому Договорі. Пунктом 1.2 Договору визначена кількість товару що поставляється, його якісні характеристики та ціна.
Відповідно до п. 2.2 Договору, товар може передаватись покупцю окремими партіями, але повний обсяг, визначений у цьому Договорі, має бути поставлений у термін, встановлений у п.2.1. Договору.
Товар поставляється насипом автомобільним чи залізничним транспортом на умовах поставки DAP «поставка в місці»: назва Елеватора ТІС-ЗЕРНО ТОВ та/або ТІС- МІНДОБРИВА ТОВ (надалі - Елеватор чи портовий термінал) у відповідності із правилами «Інкотермс-2020» (пункт 2.3 Договору)
Згідно з пунктами 2.6-2.7 Договору, якість Товару, що поставляється за цим Договором, визначається в лабораторії Елеватора (портового терміналу). Сторони погодилися, що якість Товару, визначена лабораторією Елеватору (портового терміналу), є остаточною та оскарженню не підлягає.
Пунктом 3.3. Договору визначено наступний порядок розрахунків при поставці вантажними автомобілями:
- оплата 86% вартості кожної партії товару здійснюється покупцем протягом 5 (п'яти) банківських днів, наступних за датою поставки товару згідно з реєстром елеватора (портового терміналу) про приймання призначеного для покупця товару та отримання покупцем копій наступних документів у форматі *.pdf, що засвідчені електронним підписом керівника Постачальника (та електронною печаткою за наявності) чи їх оригіналів:
- рахунку - фактури;
- видаткової накладної, що складається постачальником в день вивантаження товару в місці поставки
- банківської довідки про відкриття рахунку, на який має бути здійснено оплату по цьому Договору.
Оплата 14% вартості товару здійснюється протягом 5 (п'яти) банківських днів, наступних за датою отримання покупцем документів, визначених у п.3.2.2 цього договору та завірених підписом та печаткою постачальника паперових чи електронних (п.5.10 Договору) копій товарно - транспортних накладних на відвантажений товар.
На виконання умов Договору, 03.03.2025 року ТОВ «РОМИР-ТРЕЙД» поставило ТОВ «АГРОПРОСПЕРІС ТРЕЙД» товар - пшениця 4-го класу у кількості 27,34 тонн на загальну суму 295 271,87 грн., в т.ч. ПДВ 36 261,46 грн., що стало підставою подання на реєстрацію ПН № 8 від 03.03.2025 року.
Поставка вказаного товару підтверджується видатковою накладною № 146 від 03.03.2025 року та товарно-транспортною накладною № 195565 від 03.03.2025 року. Також слід зазначити, що ТОВ «АГРОПРОСПЕРІС ТРЕЙД» 26.03.2025 року частково (у розмірі 259 010,41 грн.) оплатило поставлений товар на підставі виставленого позивачем рахунку № 146 від 03.03.2025 року, що підтверджується випискою з банківського рахунку позивача, відкритого в АТ «ПРОКРЕДИТ БАНК» за 26.03.2025 року - 27.03.2025 року.
Послуги із доставки товару надавались ТОВ «ГрейнЕкспрессТранспорт» (код ЄДРПОУ - 45575520) на підставі укладеного з позивачем договору про надання послуг перевезення № 230924 від 23.09.2024 року. Надання послуг з перевезення товару за товарно-транспортною накладною № 195565 від 03.03.2025 року та їх оплата підтверджується актом наданих послуг № 17 від 03.03.2025 року, рахунком № 17 від 03.03.2025 року, платіжною інструкцією № 220820244559 від 14.03.2025 року.
Так, послуги із перевезення товару надавались ТОВ «ГрейнЕкспрессТранспорт» за допомогою наступного транспортного засобу:
- МАN НОМЕР_1 причіп ВЕ1778XF (водій ОСОБА_1 , посвідчення КВЕ909576) Адреса навантаження Кіровоградська область, Устинівський район, с. Солонцеватка. Вантажоодержувач ТОВ «ТІС-МІНДОБРИВА» в квоту ТОВ «АГРОПРОСПЕРІС ТРЕЙД» за адресою розвантаження порт Південний, причал 17. Була складена товарно-транспортна накладна за №195565 від 03.03.2025 року. Вивантажена вага 27,340 тн.
03.03.2025 року транспортний засіб з пшеницею був розвантажений ТОВ «ТІС- МІНДОБРИВА» за адресою розвантаження порт Південний, причал 17, а на товарно- транспортній накладній поставлені відмітки з розвантаженою вагою кількістю 27,340 тон та якісними показниками пшениці, а саме вона була прийнята 4 класом.
За результатами поставки товару була складена та подана на реєстрацію ПН № 8 від 03.03.2025 року, ТОВ «РОМИР- ТРЕЙД» також подавало контролюючому органу копії первинних документів, які підтверджують походження такого товару у такій же кількості, що й продавалась на ТОВ «АГРОПРОСПЕРІС ТРЕЙД» (його купівлю у ФГ Абара Геннадій Анатолійович (код ЄДРПОУ - 35712274), а саме: договір купівлі-продажу № 181224/7 від 18.12.2024 року, додаткова угода № 4 від 28.02.2025 року до договору № 181224/7 від 18.12.2024 року, видаткова накладна № 11 від 03.03.2025 року, платіжні інструкції № 87 від
06.03.2025 року та № 220820244542 від 12.03.2025 року.
Копії усіх вищезазначених документів подавались платником податків контролюючому органу.
13.03.2025 року ТОВ «РОМИР-ТРЕЙД» поставило ТОВ «АГРОПРОСПЕРІС ТРЕЙД» товар - пшениця 4-го класу у кількості 49,58 тонн на загальну суму 535 463,76 грн., в т.ч. ПДВ 65 758,71 грн., що стало підставою подання на реєстрацію ПН № 33 від 13.03.2025 року.
Поставка вказаного Товару підтверджується видатковою накладною № 172 від 13.03.2025 року та товарно-транспортними накладними № 195627 та № 195628 від 12.03.2025 року. Також слід зазначити, що ТОВ «АГРОПРОСПЕРІС ТРЕЙД» 26.03.2025 року частково (у розмірі 469 705,05 грн.) оплатило поставлений товар на підставі виставленого позивачем рахунку № 172 від 13.03.2025 року, що підтверджується випискою з банківського рахунку позивача, відкритого в АТ «ПРОКРЕДИТ БАНК» за 26.03.2025 року - 27.03.2025 року.
Послуги із доставки Товару надавались ТОВ «СІВАГРОТРАНС» (код ЄДРПОУ - 39508528) на підставі укладеного з позивачем договору перевезення № 200824 від 20.08.2024 року. Надання послуг з перевезення товару за ТТН № 195627 та № 195628 від 12.03.2025 року та їх оплата підтверджується актом наданих послуг № 228 від 13.03.2025 року, рахунком № 130 від 13.03.2025 року платіжними інструкціями № 130 від 13.03.2025 року та № 220820244597 від 27.03.2025 року.
Так, послуги із перевезення товару надавались ТОВ «СІВАГРОТРАНС» за допомогою наступних транспортних засобів:
- SCANIA КА3914КО причіп АА3522XG (водій ОСОБА_2 , посвідчення ВВТ794880) Адреса навантаження Кіровоградська область, Голованівський район, с. Перегонівка. Вантажоодержувач: ТОВ «ТІС-ЗЕРНО» для ТОВ «АГРОПРОСПЕРІС ТРЕЙД» за адресою розвантаження ТОВ «ТІС ЗЕРНО», порт Південний, причал №16. Була складена товарно-транспортна накладна за №195627 від 12.03.2025 року. Вивантажена вага 24,780 тн;
- SCANIA НОМЕР_2 причіп АЕ5882XG (водій ОСОБА_3 , посвідчення ВХХ848166) Адреса навантаження Кіровоградська область, Голованівський район, с. Перегонівка. Вантажоодержувач: ТОВ «ТІС-ЗЕРНО» для ТОВ «АГРОПРОСПЕРІС ТРЕЙД» за адресою розвантаження ТОВ «ТІС ЗЕРНО», порт Південний, причал №16. Була складена товарно-транспортна накладна за №195628 від 12.03.2025 року. Вивантажена вага 24,800 тн; 13.03.2025 року всі транспортні засоби з пшеницею були розвантажені ТОВ «ТІС ЗЕРНО», порт Південний, причал № 16.
Позивач направив податкові накладні від 03.03.2025 № 8, від 13.03.2025 № 33 на реєстрацію в ЄРПН.
Згідно отриманих квитанцій податкові накладні від 03.03.2025 № 8, від 13.03.2025 № 33 доставлено до центрального органу ДПС, але реєстрацію зупинено відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН, затвердженого постановою КМУ від 11.11.2019 № 1165. У квитанціях зазначено, що податкові накладні складені та подані платником податку, який відповідає п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку (додаток 1 Порядку). Запропоновано надати пояснення та копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
28.03.2025 позивачем подано до контролюючого органу пояснення та копії документів щодо податкових накладних від 03.03.2025 № 8, від 13.03.2025 № 33, реєстрацію яких зупинено, що підтверджується повідомленням про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено. Разом із вказаним повідомленням платником також було подано копії первинних документів, які підтверджують реальність господарської операції (придбання товару у такій же кількості, що продавалась на ТОВ СП «АГРОПРОСПЕРІС ТРЕЙД»), а саме: договори, видаткові накладні, товарно-транспортні накладні, акти виконаних робіт (наданих послуг), рахунки на оплату, квитанції про оплату та інші документи).
01.04.2025 року в електронний кабінет платника податків надійшли повідомлення № 12692593/41507739, № 12692597/41507739 про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття Комісією рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН. Відповідно до вказаного повідомлення, Позивачу запропоновано подати копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у ПН/РК:
- договорів, довіреностей, актів керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції
- первинних документів щодо постачання/придбання товарів /послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів: актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки;
документів щодо підтвердження відповідності продукції: декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності.
02.04.2025 року позивачем подано до контролюючого органу додаткові пояснення та копії документів щодо вказаних податкових накладних, реєстрацію яких зупинено, що підтверджується повідомленням про подання додаткових пояснень та копій документів. Разом із вказаним повідомленням платником також було подано копії первинних документів, які підтверджують реальність господарської операції (придбання товару у тій же кількості, що продавалась на ТОВ СП «АГРОПРОСПЕРІС ТРЕЙД», а саме: договори, видаткові накладні, товарно-транспортні накладні, акти виконаних робіт (наданих послуг), рахунки на оплату, квитанції про оплату та інші документи). Текст вказаних пояснень ТОВ «РОМИР-ТРЕЙД» був майже аналогічним із текстом пояснень від 28.03.2025 року, що подавались раніше.
08.04.2025 року в електронний кабінет платника податків надійшло рішення Комісії № 12722650/41507739, № 12722646/41507739 від 08.04.2025 року про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 03.03.2025 № 8, від 13.03.2025 № 33.
Згідно зі змістом зазначених рішень, Комісією прийнято рішення про відмову у реєстрації податкової накладної від 03.03.2025 № 8, від 13.03.2025 № 33. Підставою прийняття вказаних рішення вказано ненадання/часткове надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеній у ПН/ РК, реєстрацію яких зупинено в ЄРПН, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН, платником податку.
Згідно з п. 201.1. ст. 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з використанням кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, уповноваженої платником особи відповідно до вимог Закону України "Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги" та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Відповідно до п. 187.1 ст. 187 ПК України датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:
а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на рахунок платника податку в банку/небанківському надавачу платіжних послуг як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг, оплата яких здійснюється електронними грошима, - дата зарахування електронних грошей платнику податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, на електронний гаманець, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку. Для документів, складених в електронній формі, датою оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку, вважається дата, зазначена у самому документі як дата його складення відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", незалежно від дати накладення електронного підпису.
У відповідності до п. 201.10 ст. 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Порядком ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 р. № 1246 (далі Порядок № 1246), передбачено, що податкова накладна - це електронний документ, який складається платником податку на додану вартість відповідно до вимог Податкового кодексу України в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.
Згідно з п. 201.16 ст. 201 ПК України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 р. № 1165 затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі Порядок № 1165, в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Вказаний Порядок визначає механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі Реєстр), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі права та обов'язки їх членів.
Пунктами 10, 11 Порядку № 1165 визначено, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:
1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;
2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;
3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів відповідно до Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Мінфіну від 12 грудня 2019 р. № 520.
Відповідно до абзацу 2 п. 25, п. 26 Порядку № 1165, комісії регіонального рівня приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації, врахування або неврахування таблиці даних платника податку, відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Комісія регіонального рівня діє в межах повноважень, визначених цим Порядком та Порядком прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженим Мінфіном.
Комісія центрального рівня діє в межах повноважень, визначених цим Порядком та Порядком розгляду скарги щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, про неврахування таблиці даних платника податку на додану вартість, про відповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 р. № 1165 (Офіційний вісник України, 2020 р., № 10, ст. 376), - із змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 2 червня 2023 р. № 574.
Пунктом 27 Порядку № 1165 передбачено, що комісія контролюючого органу в своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України і постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції України, Податкового кодексу України та законів, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства, а також цим Порядком.
Відповідно до п. 44 Порядку № 1165 комісія контролюючого органу перевіряє подані платником податку копії документів щодо їх достовірності шляхом звірки даних, які містяться в таких копіях документів, з даними, що надходять або можуть бути отримані з інших джерел інформації (реєстри, що ведуться державними органами, документи, зокрема електронні).
Наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 р. № 520 затверджено Порядок прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, зокрема окреслений Порядок визначає механізм прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок № 520), реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 2 Порядку № 520 визначено, що рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, приймають комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі територіальних органів ДПС (далі - комісія регіонального рівня).
Пунктами 4, 5 Порядку № 520 встановлено, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.
Платник податку, який склав податкову накладну / розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації таких податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі може подати такі документи:
договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;
договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;
первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури / інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;
розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;
документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством;
інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі.
Згідно з п. 6 Порядку № 520, письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного в податковій накладній / розрахунку коригування.
Пунктом 9 Порядку № 520 визначено, що письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня.
За результатами розгляду поданих письмових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку:
або приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку;
або надсилає повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі (далі - Повідомлення), засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку з пропозицією щодо надання платником податку додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування;
або приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі у разі надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства, та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Отже, зважаючи на вказані норми, Комісія регіонального рівня на виконання п. 44 Порядку № 1165 перевіряє подані платником податку копії документів щодо їх достовірності шляхом звірки даних, які містяться в таких копіях документів, з даними, що надходять або можуть бути отримані з інших джерел інформації (реєстри, що ведуться державними органами, документи, зокрема електронні) та за результатом такої перевірки приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування відповідно до п. 11 Порядку № 520.
Підставою для зупинення реєстрації податкової накладної стало те, що податкова накладна складена та подана платником податку, який відповідає п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку. Запропоновано позивачу було надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК.
Позивач разом з поясненнями щодо зупинення реєстрації податкових накладних надав усі первинні документи на підтвердження господарських операцій, проте відповідачем відмовлено у реєстрації податкових накладних у зв'язку з наявністю рішення про відповідність ТОВ "РОМИР-ТРЕЙД" критеріям ризиковості платника податку від 14.03.2025 № 17597.
Формування контролюючим органом висновку про відповідність позивача пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку призвело до безпосередніх негативних наслідків для позивача у вигляді зупинення реєстрації податкової накладної.
Крім того, суд зазначає, що у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної не було зазначено перелік документів, необхідних для її реєстрації. З урахуванням цієї обставини невідповідність вимоги контролюючого органу в квитанції про зупинення реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування щодо надання документів правовій визначеності виключала для податкового органу можливість прийняття негативного для позивача рішення з підстав невиконання ним вимоги. Можливість виконання платником податку обов'язку надати документи, необхідні для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних/розрахунків коригування, прямо залежить від чіткого визначення контролюючим органом конкретного переліку цих документів.
Загальними вимогами, яким повинен відповідати акт індивідуальної дії, як акт правозастосування, є його обґрунтованість та вмотивованість. В разі незазначення в індивідуальному акті підстав його прийняття (фактичних і юридичних), чітких та зрозумілих мотивів його прийняття, такий акт не може вважатися правомірним.
З огляду на неконкретність вимоги податкового органу про надання документів, рішення про відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування не відповідає критерію обґрунтованості.
Аналогічний правовий висновок викладено в постанові Верховного Суду від 21 грудня 2022 року у справі № 420/3835/20, та постанові від 06.02.2024 по справі № 320/13271/20.
Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
З огляду на зазначене, суд визнає, що відповідач 1 в силу положень частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України не довів правомірність своїх рішень про відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування.
Позивач просить суд зобов'язати відповідача зареєструвати податкові накладні датою їх подання на реєстрацію.
Відповідно до п.п.19,20 постанови КМУ № 1246 від 29.12.2010 податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій: набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДПС відповідного рішення);
Внесення відомостей до Реєстру на підставі рішення суду, яке набрало законної сили, здійснюється з дотриманням вимог цього Порядку. При цьому вимоги абзацу десятого пункту 12 цього Порядку не застосовуються до податкової накладної та/або розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в установленому порядку.
Датою внесення відомостей до Реєстру вважається день, зазначений в рішенні суду, або день набрання законної сили таким рішенням.
Зобов'язання відповідача - ДПС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних подану позивачем податкову накладну датою її фактичного надходження є дотриманням судом гарантій на те, що спір між сторонами буде остаточно вирішений, та належним способом захисту порушеного права.
За таких обставин, суд вважає за можливе позовні вимоги задовольнити в цій частині та зобов'язати відповідача зареєструвати податкові накладні датою їх подання на реєстрацію.
Обраний позивачем спосіб захисту має бути спрямований на відновлення порушених прав, захист законних інтересів і, у випадку задоволення судом його вимог, рішення повинно мати наслідком реальне відновлення тих прав, за захистом яких позивач звернувся до суду, тому позовні вимоги належить задовольнити.
Клопотання відповідача про розгляд справи за участю представника ГУ ДПС у Миколаївській області задоволенню не підлягає, оскільки відповідно до ч.6 ст.262 КАС України суд може відмовити в задоволенні клопотання сторони про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін, якщо характер спірних правовідносин та предмет доказування у справі незначної складності не вимагають проведення судового засідання з повідомленням сторін для повного та всебічного встановлення обставин справи.
Судовий збір відповідно до ст. 139 КАС України підлягає поверненню позивачу за рахунок бюджетних асигнувань відповідачів.
Також позивач просив стягнути витрати на правничу допомогу в розмірі 16000 грн.
До позову та відповіді на відзив позивач додав: попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які позивач поніс і очікує понести у зв'язку із розглядом справи, відповідно до якого витрати на професійну правничу допомогу становлять 16000,00 грн.; копію акту виконаних робіт (наданих послуг) № 1 до Договору про надання юридичних послуг № 02.30-04/25МК від 30.04.2025 року; копію платіжної інструкції від 30.04.2025 № 220820244618 про сплату ТОВ "РОМИР ТРЕЙД" на користь адвоката Кострича М.П. 16000,00 грн.; копію рахунку на оплату № 02 від 30.04.2025 року; копію договору про надання юридичних послуг № 03.30-04/25МК від 30.04.2025 року.
Відповідно до ч. 7 ст. 139 КАС України, розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв'язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо).
Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п'яти днів після ухвалення рішення суду за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву.
Статтею 132 КАС України визначено види судових витрат. Так, судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом. До витрат, пов'язаних з розглядом справи, належать витрати: на професійну правничу допомогу; сторін та їхніх представників, що пов'язані із прибуттям до суду; пов'язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведенням експертиз; пов'язані з витребуванням доказів, проведенням огляду доказів за їх місцезнаходженням, забезпеченням доказів; пов'язані із вчиненням інших процесуальних дій або підготовкою до розгляду справи.
Відповідно до статті 30 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту. Порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги. При встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час.
Згідно з частинами першою - третьою статті 134 КАС України витрати, пов'язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави. За результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом з іншими судовими витратами, за винятком витрат суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката. Для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов'язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; 2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.
Для визначення розміру витрат на правничу допомогу та з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги (частина четверта статті 134 КАС України).
Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи (частина п'ята статті 134 КАС України).
У разі недотримання вимог частини четвертої цієї статті суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, які підлягають розподілу між сторонами (частина шоста статті 134 КАС України).
Під час вирішення питання про розподіл судових витрат суд враховує: 1) чи пов'язані ці витрати з розглядом справи; 2) чи є розмір таких витрат обґрунтованим та пропорційним до предмета спору, з урахуванням ціни позову, значення справи для сторін, у тому числі чи міг результат її вирішення вплинути на репутацію сторони або чи викликала справа публічний інтерес; 3) поведінку сторони під час розгляду справи, що призвела до затягування розгляду справи, зокрема, подання стороною явно необґрунтованих заяв і клопотань, безпідставне твердження або заперечення стороною певних обставин, які мають значення для справи, безпідставне завищення позивачем позовних вимог тощо; 4) дії сторони щодо досудового вирішення спору та щодо врегулювання спору мирним шляхом під час розгляду справи, стадію розгляду справи, на якій такі дії вчинялись (частина дев'ята статті 139 КАС України).
Верховний Суд неодноразово висловлював позицію (зокрема, постанови від 20 травня 2020 року у справі №240/3888/19, від 31 березня 2020 року у справі №726/549/19, від 11 грудня 2019 року у справі №2040/6747/18), що суд не зобов'язаний присуджувати стороні, на користь якої ухвалене судове рішення, всі понесені нею витрати на професійну правничу допомогу, якщо, керуючись принципами справедливості та верховенства права, встановить, що розмір гонорару, визначений стороною та його адвокатом, є завищеним щодо іншої сторони спору, враховуючи такі критерії, як складність справи, витрачений адвокатом час, значення спору для сторони тощо.
Аналогічна правова позиція висловлена у постанові Верховного Суду від 22.04.2021 по справі № 640/194/98/19.
Відповідно до практики Європейського суду з прав людини, про що, зокрема, зазначено у рішеннях від 26 лютого 2015 року у справі "Баришевський проти України", від 10 грудня 2009 року у справі "Гімайдуліна і інших проти України", від 12 жовтня 2006 року у справі "Двойних проти України", від 30 березня 2004 року у справі "Меріт проти України", заявник має право на відшкодування судових та інших витрат лише у разі, якщо доведено, що такі витрати були фактичними і неминучими, а їх розмір обґрунтованим.
Отже, суд не зобов'язаний присуджувати стороні, на користь якої ухвалене судове рішення, всі понесені нею витрати на професійну правничу допомогу, якщо, керуючись принципами справедливості та верховенства права, встановить, що розмір гонорару, визначений стороною та її адвокатом, є завищеним щодо іншої сторони спору, враховуючи такі критерії, як складність справи, витрачений адвокатом час, значення спору для сторони тощо.
Тому, зважаючи на обсяг матеріалів справи, обсяг наданих адвокатом послуг та виконаних робіт, складність справи, значення справи для позивача, відсутності у наданих документах щодо часу, витраченого адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг), та надання акту виконаних робіт (наданих послуг) № 1 до Договору про надання юридичних послуг № 02.30-04/25МК від 30.04.2025, в якому зазначено, що представництво інтересів Клієнта здійснюється в рамках судового спору у справі № 400/4617/25, а не у даній справі, суд дійшов висновку про відмову у стягненні витрат на правничу допомогу з відповідачів на користь позивача.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241 246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. Позов Товариства з обмеженою відповідальністю «РОМИР-ТРЕЙД» (вул. Адміральська, 9 /1, м. Миколаїв, 54005, ідентифікаційний код 41507739) до Державної податкової служби України (Львівська площа, 8, м. Київ 53, 04053, ідентифікаційний код 43005393), Головного управління ДПС у Миколаївській області (вул. Героїв Рятувальників, 6, м. Миколаїв, 54001, ідентифікаційний код 44104027) задовольнити.
2. Визнати протиправними та скасувати рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 08.04.2025 року № 12722650/41507739, від 08.04.2025 року № 12722646/41507739.
3. Зобов'язати Державну податкову службу України (Львівська площа, 8, м. Київ 53, 04053, ідентифікаційний код 43005393) зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні Товариства з обмеженою відповідальністю «РОМИР-ТРЕЙД» (вул. Адміральська, 9 /1, м. Миколаїв, 54005, ідентифікаційний код 41507739) від 03.03.2025 № 8, від 08.04.2025 № 33 датою їх подання на реєстрацію.
4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової служби України (Львівська площа, 8, м. Київ 53, 04053, ідентифікаційний код 43005393) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «РОМИР-ТРЕЙД» (вул. Адміральська, 9 /1, м. Миколаїв, 54005, ідентифікаційний код 41507739) судовий збір у сумі 2422,40 грн. (дві тисячі чотириста двадцять дві гривні 40 коп.), сплачений платіжною інструкцією № 243 від 05.05.2025 року.
5. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Миколаївській області (вул. Лягіна, 6, м. Миколаїв, 54001, ідентифікаційний код 44104027) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «РОМИР-ТРЕЙД» (вул. Адміральська, 9 /1, м. Миколаїв, 54005, ідентифікаційний код 41507739) судовий збір у сумі 2422,40 грн. (дві тисячі чотириста двадцять дві гривні 40 коп.), сплачений платіжною інструкцією № 243 від 05.05.2025 року.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Строк на апеляційне оскарження рішення суду - 30 днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження - 30 днів з дня складання повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається в порядку та строки, визначені ст.ст. 295-297 КАС України.
Суддя Т. О. Гордієнко