11 вересня 2025 року м. Кропивницький Справа № 340/3999/25
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Пасічника Ю.П. розглянув у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (вул. Соборна, 7А, м. Кропивницький, Кіровоградська область, 25009, код ЄДРПОУ 20632802) про визнання протиправним та скасувати рішення, зобов'язати вчинити певні дії,
ОСОБА_1 (далі - позивачка) звернулася до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (далі - відповідач), у якому просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення відповідача №110130000068 від 30.05.2025 про перерахунок пенсії;
- зобов'язати відповідача поновити виплати раніше призначеної пенсії за віком згідно до Закону України "Про державну службу" з моменту припинення її виплати, а саме з 05.06.2025 року, з урахуванням виплачених сум.
В обґрунтування позовних вимог позивачка вказала, що перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Кіровоградській області та отримує пенсію за віком згідно Закону України "Про державну службу". Остання виплата в травні 2025 року склала 18 954,65 грн. Однак, відповідно до спірного рішення, відповідач здійснив перерахунок пенсії та визначив до виплати з 01.06.2025 року пенсію в сумі 2361,00 грн. Позивачка вважає, що не існує жодних підстав для перегляду розміру її пенсії, а дії відповідача щодо перерахунку пенсії та зменшення пенсійних виплат вважає свавіллям, порушенням конституційних прав на належне пенсійне забезпечення та обов'язкових норм щодо виконання рішення суду.
Ухвалою судді від 20.06.2025 відкрито провадження, справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (а.с.39).
Представник відповідача подав відзив, у якому просив відмовити у задоволенні позову. Зазначив, що на виконання рішення суду, яке набрало законної сили 12.03.2024 року, рішенням Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області від 08.04.2024 року № 110130000068 позивачку переведено на пенсію за віком згідно Закону України "Про державну службу" з 07.12.2023 року та зараховано до стажу державної служби період роботи в органах ДПС з 19.11.1990 року по 16.06.2017 року. Обчислення розміру пенсії проведено виходячи із страхового стажу 37 років 5 місяців 13 днів, в т.ч. 26 років 6 місяців 28 днів - стаж державної служби. Заробітну плату для обчислення пенсії визначено відповідно до наданих довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 01.12.2023 № 56 та про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби від 01.12.2023 № 55, виданих ГУ ДПС у Кіровоградській області, яка склала 26946,17 грн. В подальшому, листом ГУ ДПС у Кіровоградській області від 26.05.2025 №2892/5/11-28-10-27 довідки від 01.12.2023 № 55 та № 56, видані позивачці, відкликано, тому розмір пенсії за віком за нормами Закону України "Про державну службу", який обчислено з урахуванням таких довідок, переглянуто з 01.06.2025 та склав 2361 грн. На підставі викладено, відповідач вважає позовні вимоги безпідставними та необґрунтованими (а.с.43-45).
Позивачка подала до суду відповідь на відзив, у якій навела аргументи на спростування тверджень відзиву відповідача (а.с.131-134).
Дослідивши письмові докази у справі, судом встановлено наступне.
Так, позивачка перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, якій з 10.08.2018 р. призначено пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
07.12.2023 р. вона звернулася до відповідача із заявою про перехід на інший вид пенсії за Законом України "Про державну службу", до якої додала довідки ГУ ДПС у Кіровоградській області від 01.12.2023 № 56 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) та від 01.12.2023 № 55 про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має стаж роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби (а.с.79зв.-80, 81зв.-82).
Заяву опрацьовано за принципом екстериторіальності Головним управлінням Пенсійного фонду України у Волинській області, який рішенням від 11.12.2023 № 110130000068 відмовив позивачу в перерахунку пенсії у зв'язку з переходом з пенсії по віку згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на пенсію за віком згідно Закону України "Про державну службу" (а.с.115-116).
Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 12.02.2024 у справі №340/10710/23, яке набрало законної сили 14.03.2024, рішення №110130000068 від 11.12.2023 скасовано, а Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області зобов'язано повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 07.12.2023 про перерахунок пенсії у зв'язку з переходом з пенсії за віком згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на пенсію за віком згідно Закону України "Про державну службу", зарахувавши до стажу державної служби період роботи в органах державної податкової служби з 19.11.1990 по 16.06.2017.
На виконання рішення суду Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області рішенням від 08.04.2024 №110130000068 перевело позивачку на пенсію за віком згідно Закону України "Про державну службу" з 07.12.2023 та зарахувало до стажу державної служби період її роботи в органах ДПС з 19.11.1990 по 16.06.2017.
При цьому обчислення розміру пенсії проведено виходячи із страхового стажу 37 років 5 місяців 13 днів, в тому числі 26 років 6 місяців 28 днів - стаж державної служби. Заробітну плату для обчислення пенсії визначено відповідно до наданих позивачкою довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 01.12.2023 № 56 та про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби від 01.12.2023 № 55, виданих ГУ ДПС у Кіровоградській області, яка склала 26946,17 грн.
Розмір пенсійної виплати з 07.12.2023 склав 16167,70 грн, з 01.03.2024 - 17454,65 грн, з 01.03.2025 - 18954,65 грн (а.с.120-125).
В подальшому, ГУ ДПС у Кіровоградській області листом від 26.05.2025 № 2892/5/11-28-10-27 відкликало раніше надані позивачці довідки від 01.12.2023 №55 та №56.
Враховуючи це розмір пенсії позивача за віком, призначеної за нормами Закону України "Про державну службу", з 01.06.2025 переглянуто, який склав 2361,00 грн (а.с.126-130).
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає таке.
Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України закріплено право громадян на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року № 1058-IV (далі - Закон № 1058) визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом.
Відповідно до статті 1 Закону №1058, пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.
Статтею 8 Закону № 1058 закріплено право громадян на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.
Частиною 1 статті 28 Закону № 1058 визначено, що мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. У разі виплати застрахованій особі довічної пенсії, передбаченої цим Законом, пенсії або аналогічної виплати, встановленої в інших державах, мінімальний розмір пенсії за віком у солідарній системі встановлюється з урахуванням зазначених сум.
В свою чергу, Законом України від 10.12.2015 року № 889-VIII "Про державну службу" (далі - Закону № 889), який набрав чинності з 01.05.2016 року, визначено принципи, правові та організаційні засади забезпечення державної служби, зокрема, порядок реалізації права на пенсійне забезпечення державних службовців.
Згідно ст.90 вказаного Закону пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Пунктом 2 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 889 визнано таким, що втратили чинність, зокрема Закон України від 16 грудня 1993 р. № 3723-ХІІ "Про державну службу" (далі - Закон № 3723), крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.
Положення пунктів 10 та 12 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 889 закріплюють, що:
- державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців (пункт 10);
- для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців (пункт 12).
Відповідно до ч.1 ст.37 Закону № 3723 на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Таким чином, у разі наявності в особи станом на 01 травня 2016 року певного стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років незалежно від того, чи працювала особа станом на 01 травня 2016 року на державній службі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723, але за такої умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Така правова позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 15 грудня 2020 року у справі № 560/2398/19.
Суд зазначає, що періоди роботи, які зараховуються до стажу державної служби позивача, її право на отримання пенсії за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" не є спірними у цій справі, оскільки відповідний вид пенсії позивачці призначено з 07.12.2023.
З огляду на підстави та предмет заявленого позову спірним у цій справі є перегляд пенсії позивачки у зв'язку з відкликанням довідок про заробітну плату.
Статтею 37 Закону № 3723 передбачено, що визначення заробітної плати для обчислення пенсій державним службовцям здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2016 року № 622 "Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб" затверджено Порядок призначення пенсій деяким категоріям осіб (далі - Порядок № 622 у редакції від 01.01.2020 року).
Пунктом 2 Порядку № 622 було передбачено, що згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 10 грудня 2015 р. № 889-VIII "Про державну службу" на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 р. № 3723-XII "Про державну службу" мають право особи, які на день набрання чинності Законом України від 10 грудня 2015 р. № 889-VIII "Про державну службу": мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону та актами Кабінету Міністрів України; займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону та актами Кабінету Міністрів України.
Згідно з пунктом 4 Порядку № 622 пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Водночас:
посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби);
розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 1 травня 2016 року. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні;
у разі коли в осіб, зазначених в пункті 2 цього Порядку, станом на дату звернення немає 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією починаючи з 1 травня 2016 р., середньомісячна сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за наявні місяці роботи починаючи з 1 травня 2016 р. на кількість таких місяців. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні. При цьому для державних службовців, які звернулися за призначенням пенсії у травні 2016 р., а також для осіб, які не працювали починаючи з 1 травня 2016 р. на посадах державної служби, сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається з розрахунку таких виплат за травень 2016 р. як за повний місяць;
матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, враховуються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді.
За бажанням осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на момент виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір зазначених в абзацах третьому - п'ятому цього пункту виплат визначається в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше травня 2016, за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі.
У всіх випадках заробітна плата для призначення пенсії державного службовця враховується в межах установленої законом на день призначення пенсії максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (пункт 7 Порядку № 622).
Відповідно до пункту 5 Порядку № 622 форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Мінсоцполітики.
Постановою правління Пенсійного фонду України від 17 січня 2017 року № 1-3 (далі Постанова № 1-3) затверджені форми довідок про заробітну плату для призначення згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 10 грудня 2015 року № 889-VIII "Про державну службу" пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-XII "Про державну службу".
Такими довідками є:
- про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років);
- про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією);
- про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.
Так, на виконання рішення суду у справі №340/10710/23 позивачку переведено на пенсію за віком згідно Закону України "Про державну службу" з 07.12.2023 року, а заробітну плату для обчислення пенсії визначено відповідно до наданих довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 01.12.2023 № 56 та про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби від 01.12.2023 № 55, виданих ГУ ДПС у Кіровоградській області.
Судом встановлено, що ГУ ДПС у Кіровоградській області видавались дві довідки:
- довідка від 01.12.2023 № 55 про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби (надбавки, премії та інші виплати) на підставі особових рахунків про нараховану та сплачену заробітну плату за листопад 2023 року;
- довідка від 01.12.2023 № 56 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка ранг, надбавка за вислугу років) на підставі особових рахунків про нараховану та сплачену заробітну плату за грудень 2023 року.
Разом з тим, ГУ ДПС у Кіровоградській області листом від 26.05.2025 №2892/5/11-28-10-27 довідки від 01.12.2023 № 55 та № 56 було відкликано.
Надати правову оцінку таким діям Головного управління ДПС у Кіровоградській області в межах даного провадження суд не може.
Отже, за відсутності належним чином складеної довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) та довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, враховуючи той факт, що попередньо надані довідки від 01.12.2023 №55 та №56 відкликані як недійсні, правові підстави для зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області поновити виплату позивачці пенсії, обчисленої на підставі недійсних довідок відсутні, а тому позовні вимоги задоволенню не підлягають.
У зв'язку із відмовою у задоволенні позову, судові витрати розподілу не підлягають.
Керуючись ст.ст.9, 14, 73-78, 90, 139, 143, 242-246, 250, 255, 260-236, 295 КАС України, суд,
В задоволенні адміністративного позову відмовити.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими ст.ст.293, 295 - 297 КАС України.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду Ю.П. ПАСІЧНИК