83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46
іменем України
18.12.06 р. Справа № 19/379
Господарський суд Донецької області у складі головуючого судді Дучал Н.М.
При секретарі Волошиної О.В.
За участю представників сторін:
Від позивача: Степанова І.Б., за довіреністю
Від відповідача: Борисова М.А., за довіреністю
Розглянув у відкритому судовому засіданні справу
за позовом Управління Пенсійного фонду України в м. Харцизьку Донецької області
до відповідача Управління праці та соціального захисту населення в м. Харцизьку Донецької області
про стягнення суми переплати по пенсії Макаренко Петра Івановича в розмірі 4 994,15грн.
В судовому засіданні 09.11.2006 р. оголошувалася перерва до 30.11.2006 р., в судовому засіданні 12.12.2006р. оголошувалася перерва до 18.12.2006р.
Позивач, Управління Пенсійного фонду України в м. Харцизьку Донецької області, звернувся до господарського суду Донецької області з позовом до відповідача, Управління праці та соціального захисту населення в м. Харцизьку Донецької області, про стягнення суми переплати по пенсії Макаренко Петра Івановича в розмірі 4 994,15грн.
В обґрунтування заявлених вимог позивач посилається на ст. 1166 Цивільного Кодексу України, ст. 50 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»; недостовірність довідок Управління праці та соціального захисту населення в м. Харцизьку від 04.12.2003р. № 2891, від 21.12.2004р. № 3005 та від 09.03.2005р. № 03і/499 по заробітній платі Макаренко Петра Івановича, до яких були враховані надбавки за інтенсивний характер праці та надбавки за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи; довідку від 23.03.2006р. № 03і/796, в якій було зазначено, що на час призначення пенсії Макаренко П.І. надбавка за інтенсивний характер праці та надбавка за високі досягнення у праці не були передбачені та не виплачувалися. Повідомив, що недостовірність в сумах заробітної плати була встановлена спеціалістами позивача при здійсненні перерахунку пенсії Макаренко П.І. згідно довідок від 23.03.2006р. за № 03і/796, та від 15.06.2006р. за №03і/1602.
Відповідач, Управління праці та соціального захисту населення в м. Харцизьку, надав відгук на позовну заяву (№ 02-02і/3093 від 08.11.2006р.), в якому заявив про незгоду з позовними вимогами, наполягає на тому, що УПСЗН видало довідки гр. Макаренко П.І. № 2891 від 04.12.2003р., № 3005 від 21.12.2004р., № 03і/499 від 09.03.2005р. згідно ст. 31-1 Закону України “Про державну службу», якою передбачено, що перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії. Зазначив, що вказані довідки були видані на підставі особового рахунку діючого начальника управління у відповідності до п.13 Порядку подання та оформлення документів для призначення перерахунку пенсії відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення», затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України та Пенсійного фонду України № 224/30 від 30.04.2002р., зареєстрованого в Мін'юсті України 22.06.2002р. за № 536/6824. Пояснив, що згідно п.32 Порядку, при прийманні документів орган, що призначає пенсію, здійснює попередню правову експертизу змісту і належного оформлення представлених документів . Орган має право вимагати від підприємств дооформлення прийнятих і подання додаткових документів, а також перевіряти в необхідних випадках обґрунтованість їх видачі. Пояснив, що нові довідки та лист (довідка) № 03і/796 від 23.03.2006р. були видані на усну вимогу ПФУ.
05.12.2006р. через канцелярію суду надійшли пояснення до позовної заяви (№ 6433/0-6 від 04.12.2006р.), в яких позивач послався на постанову КМУ від 23.04.2003р. № 581 “Про внесення змін до постанови КМУ від 31.05.2000р. № 865; постанову КМУ від 27.07.2005р. № 646 “Про внесення зміни до п. 4 постанови КМУ від 31.05.2000р. № 865. Також зазначив, що головним органам у системі центральних органів виконавчої влади із забезпечення реалізації державної політики, зокрема, у сфері соціального захисту населення та пенсійного забезпечення є Міністерство праці та соціальної політики України, яке діє відповідно до Положення, затвердженого Указом Президента України від 30.08.2000р. № 10305/2000. Згідно з пп. 36 п. 4 зазначеного Положення Міністерство праці відповідно до покладених на нього завдань проводить інформаційно-роз'яснювальну роботу з питань, що входять до його компетенції. Згідно п.5 постанови Верховної Ради України від 06.01.1991р. № 1931-XІІ “Про порядок введення в дію Закону України “Про пенсійне забезпечення» Міністерству праці та соціальної політики України надано право давати роз'яснення про порядок застосування Закону України “Про пенсійне забезпечення», обов'язкові для всіх підприємств, установ і організацій, розташованих на території України. Вважає, що УПФУ в м. Харцизьку не має права надавати роз'яснення УПСЗН в м. Харцизьку.
12.12.2006р. через канцелярію суду надійшли заперечення на пояснення (№ 02-02і/3483 від 11.12.2006р.), в якому відповідач зазначив, що постанова Кабінету Міністрів України від 31.05.2000р. № 865 “Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» призначена для Пенсійного фонду. Цією Постановою вдосконалена методика визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії (перерахунку пенсії) та механізм перерахунку пенсії. Вважає, що постанова КМУ від 31.05.2000р. № 865 не суперечить ст. 37-1 Закону України “Про державну службу».
У відповідності до п.п.2, 3, 4 частини 3 ст.129 Конституції України, основними засадами судочинства є рівність усіх учасників судового процесу перед законом та судом, забезпечення доведеності вини, змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно ст.42 Господарського процесуального кодексу України - правосуддя у господарських судах здійснюється на засадах рівності всіх учасників судового процесу перед законом і судом.
Відповідно ст.43 Господарського процесуального кодексу України - судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності. Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, обґрунтовують свої вимоги і заперечення поданими суду доказами.
Стаття 33 Господарського процесуального кодексу України зазначає, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Вивчивши матеріали справи, заслухавши в засіданні пояснення представників сторін, Господарським судом
В с т а н о в л е н о.
За положеннями ст. 10 Закону України “Про пенсійне забезпечення», пенсійне забезпечення відповідно до цього Закону здійснюється органами Пенсійного фонду України.
Призначення пенсій і оформлення документів для їх виплати здійснюється органами Пенсійного фонду України ( ст. 81 Закону України “Про пенсійне забезпечення).
Статтею 33 Закону України “Про державну службу» визначено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.
Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Скорочення бюджетних асигнувань не може бути підставою для зменшення посадових окладів, надбавок до них та фінансування інших, передбачених цим Законом, гарантій, пільг і компенсацій.
За приписами ст. 37-1 Закону України “Про державну службу» у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
На підставі статті 101 Закону України “Про пенсійне забезпечення» органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі.
Позивач посилається на те, що працівниками відповідача невірно видані довідки № 2981 від 04.12.2003р., № 3005 від 21.12.2004р., № 03і/499 від 09.03.2005р. про заробітну плату Макаренко Петра Івановича, в яких були враховані надбавки за інтенсивний характер праці та надбавки за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи. 21.07.2006р. спеціалістами позивача був здійснений перерахунок пенсії Макаренко П.І. згідно довідок № 03і/1602 від 15.06.2006р. та № 03і/796 від 23.03.2006р., які видані спеціалістами відповідача без врахування надбавки за інтенсивний характер праці та надбавки за високі досягнення у праці. Наполягає на тому, що з вини відповідача створилася переплата по пенсії Макаренко П.І. за період з 03.12.2003р. по 31.07.2006р. у сумі 4 994,15грн. яка підлягає стягненню з відповідача на користь позивача на підставі ст. 1166 Цивільного Кодексу України.
З огляду на матеріали справи та норми чинного законодавства слід зазначити наступне.
Відповідно ст. 1166 Цивільного Кодексу України, на яку посилається позивач ( не визначаючи конкретної частини цієї статті), 1. Майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. 2. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини. 3. Шкода, завдана каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю фізичної особи внаслідок непереборної сили, відшкодовується у випадках, встановлених законом. 4. Шкода, завдана правомірними діями, відшкодовується у випадках, встановлених цим Кодексом та іншим законом.
У ст. 1166 Цивільного кодексу України міститься законодавче визначення деліктної відповідальності за шкоду, завдану майну, та підстави її виникнення. Так, для настання деліктної відповідальності необхідна наявність складу правопорушення, а саме: наявність шкоди; протиправна поведінка заподіювача шкоди; причинний зв'язок між шкодою та протиправною поведінкою заподіювача; вина.
Шкода полягає у будь-якому знеціненні блага, що охороняється правом, а майнова шкода - у зменшенні майнової сфери потерпілого, що в свою чергу тягне за собою негативні майнові наслідки для правопорушника.
Протиправна поведінка в цивільних правовідносинах означає порушення особою вимог правової норми, що полягає в здійсненні заборонених дій або в утриманні від здійснення наказів правової норми діяти певним чином.
Причинний зв'язок існує там, де є тимчасова послідовність явищ; причина завжди передує результату.
Суб'єктивною підставою деліктної відповідальності є вина, тобто психічне ставлення осудної особи до вчиненого нею протиправного діяння, а також до наслідків. Вина може проявлятися у формі умислу та необережності.
Позивачем не наведено доказів наявності повного складу правопорушення, а саме: наявність шкоди; протиправна поведінка заподіювача шкоди; причинний зв'язок між шкодою та протиправною поведінкою заподіювача; вина, в тому числі доведеність в судовому порядку вини відповідача в результаті виготовлення довідок. Довідки з боку відповідача підписані двома особами ( начальником УПСЗН та головним бухгалтером).
Позивач не доводить, та матеріалами справи не підтверджується, що неправомірними діями відповідача заподіяно державі в особі Пенсійного фонду майнову шкоду в сумі 4 994,15 грн.
Але ж суд зазначає, що позивачем не вимагається стягнення з відповідача майнової шкоди.
Предметом спору у цій справі є стягнення з відповідача суми переплати по пенсії Макаренка П.І. за період з 03.12.2003 р. по 31.07.2006 р. в розмірі 4994,15 грн.
Стаття 1166 Цивільного Кодексу України, на які посилається УПФУ в м. Харцизьку, не регулює правовідносини сторін стосовно переплати пенсій, стягнення якої вимагається позивачем.
Призначення та виплата пенсії Макаренко П.І. здійснювалася позивачем, якому статтею 101 Закону України “Про пенсійне забезпечення», як органу, що призначає пенсії, надано право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі.
Довідки № 2981 від 04.12.2003р., № 3005 від 21.12.2004р., № 03і/499 від 09.03.2005р. про заробітну плату начальника управління, з якої призначено пенсію Макаренко Петру Івановичу, - були видані відповідачем з врахуванням надбавок за інтенсивний характер праці та надбавок за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи у відповідності до вимог ст. 31-1 Закону України “Про державну службу».
23.03.2006р. Макаренко Петру Івановичу відповідачем видано довідку за № 03і/796 в тому, що йому Макаренко П.І. на момент виходу на пенсію 29.11.19994р. надбавка за інтенсивність характеру праці та надбавка за високі досягнення у праці не були передбачені законом та не виплачувались.
15.06.2006р. Макаренко П.І. відповідачем видано довідку за № 03і/1602 про заробітну плату по посаді начальника управління, з якої йому призначено пенсію, встановлена з 01.09.2003 року (без врахування надбавок за інтенсивний характер праці та надбавок за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи).
З довідок № 03і/796 від 23.03.2006р. та № 03і/1602 від 15.06.2006р. вбачається, що вони видані Макаренко П.І. виходячи з його фактичної заробітної плати на час зайняття посади начальника управління та виходу на пенсію, - а не виходячи із заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії, як того вимагають положення ст. 37-1 Закону України “Про державну службу».
Позивачем не надано правового обґрунтування факту неправомірності виданих відповідачем довідок № 2981 від 04.12.2003р., № 3005 від 21.12.2004р., № 03і/499 від 09.03.2005р., тому що вони видані виходячи із заробітної плати працюючого на час здійснення перерахунку пенсії начальника управління, який в свій час працював Макаренко П.І.
Позивач наполягає на наявності переплати по пенсії, що виплачена Макаренко П.І за період з 03.12.2003р. по 31.07.2006р. у розмірі 4994,15грн.
Суд зазначає, що позивач не навів доказів, що пенсія Макаренко П.І. була ним виплачена понад призначений позивачем розмір щомісячної пенсії. Позивачем не надано відповідних документів про призначення ним пенсії Макаренко П.І. Але ж позивач і не оскаржує, що пенсія виплачувалася Макаренко П.І. в розмірі, що був призначений УПФУ в м. Харцизьк Донецької області.
Позивач також не зазначив наявності поважних причин в обґрунтування відсутності можливості у УПФУ в м. Харцизьк з 2003 року по 2006 рік виявити помилку раніше ніж в 2006 році. Позивачем не доведено і наявність помилки при призначенні пенсії Макаренко та при її перерахунку.
Згідно п.4 постанови Кабінету Міністрів України “Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31.05.2000р. № 865 (із змінами та доповненнями станом на 23.04.2003р.), у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 р. N 432-IV ( 432-15 ) "Про внесення змін до Закону України "Про державну службу" заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України "Про державну службу" ( 3723-12 ), визначається в такому порядку:
1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку;
2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому:
посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії;
надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, за почесне звання "заслужений", за роботу з таємними документами залежно від ступеня таємності інформації, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;
премія та інші надбавки враховуються в середніх розмірах стосовно визначених законодавством таких виплат у відповідному державному органі, з якого особа вийшла на пенсію, на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично їй встановлені, на час призначення (перерахунку) пенсії або за бажанням особи у період, передбачений абзацом першим пункту 1 цієї постанови.
Перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи (ч.1 п.5 цієї ж постанови).
Згідно п.4 постанови Кабінету Міністрів України “Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31.05.2000р. № 865 (із змінами та доповненнями станом на 27.07.2005р.) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 р. N 432-IV "Про внесення змін до Закону України "Про державну службу" заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України "Про державну службу" ( 3723-12 ), визначається в такому порядку:
1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку;
2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому:
посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії;
надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, за почесне зрання "заслужений", за роботу з таємними документами залежно від ступеня таємності інформації, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;
премія та інші надбавки враховуються в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа вийшла на пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.
Постанова Кабінету Міністрів України “Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31.05.2000р. № 865 вдосконалює методику визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії та механізм перерахунку пенсії, та не суперечить ст. 37-1 Закону України “Про державну службу».
Відповідно ст. 50 Закону України “Про пенсійне забезпечення», на яку також посилається позивач в обґрунтування заявлених вимог, суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду чи в судовому порядку. Відрахування з пенсії провадяться в установленому законом порядку на підставі судових рішень, ухвал, постанов і вироків ( щодо майнових стягнень), виконавчих написів нотаріусів та інших рішень і постанов, виконання яких відповідно до закону провадиться в порядку, встановленому для виконання судових рішень. Розмір відрахування з пенсії обчислюється з суми, що належить пенсіонерові до виплати. З пенсії може бути відраховано не більш як 50 відсотків її розміру: на утримання членів сім'ї (аліменти), на відшкодування збитків від розкрадання майна підприємств і організацій, на відшкодування пенсіонером шкоди, заподіяної каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, а також у зв'язку зі смертю потерпілого, на повернення переплачених сум заробітної плати в передбачених законом випадках. З усіх інших видів стягнень може бути відраховано не більш як 20 відсотків пенсії.
Отже, вказана стаття зазначає, що суми пенсій надміру сплачені - можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду чи в судовому порядку. Відрахування здійснюються з суми, що належить пенсіонерові до виплати.
Доказів звернення позивача до суду з позовом до Макаренка П.І. про повернення суми переплати пенсії, позивачем до матеріалів справи не представлено.
Суд зазначає, що заявлена позивачем сума переплати не підтверджується матеріалами справи. Позивачем не додано належних документів на підтвердження стягуваної суми. Не доведений факт виплати позивачем пенсії ( зокрема надлишкової) пенсіонеру Макаренко, тобто факт понесення витрат. Не надано доказів проведення вказаних платежів через банківську установу, якими можуть бути лише платіжні доручення, проведені банком. Надані до справи списки пенсіонерів не є підтвердженням направлення позивачем коштів за визначений період для виплати відповідних сум безпосередньо пенсіонерам, в тому числі Макаренко.
Приймаючи до уваги всі наведені обставини в їх сукупності, суд дійшов висновку, що вимоги позивача про стягнення з відповідача переплати по пенсії Макаренка Петра Івановича в розмірі 4994,15 грн., не підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 2, 42, 43, 22, 33, 34, 36, 43, 49, 77, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
Відмовити Управлінню Пенсійного фонду України в м. Харцизьку Донецької області у задоволенні позову до Управління праці та соціального захисту населення в м. Харцизьку Донецької області про стягнення суми переплати по пенсії Макаренко Петра Івановича в розмірі 4 994,15 грн.
За погодженням сторін в судовому засіданні 18.12.2006 р. оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання.
Повний текст рішення підготовлений та підписаний 19.12.2006 р.
Суддя Дучал Н.М.
Ч.В.В.
Надруковано 3 екземпляри:
1 - позивачу;
1 - відповідачу;
1 - у справу.