11 вересня 2025 року Справа 160/10684/23
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Луніної О.С., розглянувши в письмовому провадженні звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо виконання судового рішення у справі №160/10684/23 за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24 липня 2023 року, залишеного без змін постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 19.03.2024, адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії було задоволено.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії відповідно до частини другої статті 56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 року № 796-ХІІ шляхом збільшення пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад встановлений стаж.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії шляхом збільшення її розміру на 1% заробітку за кожен рік роботи понад 20 років, з 01.04.2023 року. здійснено розподіл судових витрат.
До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла заява ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у справі №160/10684/23 за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 25.06.2025 року встановлено судовий контроль у справі, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області подати до Дніпропетровського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24.07.2023 року у справі №160/10684/23. Встановлено Головному управлінню Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області строк для подання звіту про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24.07.2023 року у справі №160/10684/23 протягом 60 днів з дня отримання копії цієї ухвали суду.
26.08.2025 року представником ГУ ПФУ в Дніпропетровській області подано звіт про виконання рішення суду по справі.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає таке.
Відповідно до ст.129-1 Конституції України судове рішення є обов'язковим до виконання, держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку.
Згідно з ч.1 ст.370 Кодексу адміністративного судочинства України, судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.
Суд звертає увагу на те, що виконуючи рішення суду, відповідач був зобов'язаний врахувати обставини, встановленні судом, а також висновки суду, зазначені у його мотивувальній частині.
Проаналізувавши, поданий відповідачем, звіт, суд встановив наступне: на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24.07.2023 року по справі № 160/10684/23 відповідачем проведено перерахунок пенсії позивача відповідно до частини другої статті 56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 року № 796-ХІІ шляхом збільшення пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад встановлений стаж.
Так, ч. 2 ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону.
При цьому частина розміру пенсії за віком, обчислена за раніше діючим законодавством, не може перевищувати максимальних розмірів пенсій, визначених законом для відповідних категорій пенсіонерів, та не може бути нижчою, ніж розмір трудової пенсії за віком з урахуванням цільової грошової допомоги на прожиття, що діяли на день набрання чинності цим Законом. Розмір пенсії за віком, обчислений за раніше діючим законодавством, підвищується з дня набрання чинності цим Законом до дня її призначення в порядку, передбаченому частинами 1 та 2 ст. 42 цього Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Так, у результаті перерахунку пенсії на підставі рішення суду розмір пенсії зменшився.
Суд у рішенні зобов'язав відповідача здійснити перерахунок пенсії позивача на підставі ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад стаж 20 років.
Згідно з ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», в редакції, яка набрала чинності з 11.10.2017 року, право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком № 1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 процентів заробітку, у разі призначення пенсії на умовах частини другої статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Однак, редакція зазначеної норми до 11.10.2017 року передбачала пільгове нарахування понаднормового стажу без умови призначення пенсії на умовах ч. 2 ст. 27 закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснило перерахунок пенсії позивача із застосуванням так званої двоскладової формули, з врахуванням ч. 2 ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне страхування».
Окрім того, суд зауважує, що вимоги ч. 2 ст. 27 Закону №1058-IV підлягають застосуванню при призначенні пенсії, а не її перерахунку.
Відповідач надав письмові пояснення щодо механізму та правових підстав проведеного розрахунку пенсії позивача. Дослідивши надані пояснення, суд звертає увагу на те, що відповідач належним та зрозумілим чином не пояснив застосовувану формулу, її правові підстави, а також взяті у розрахунок числові значення (суми складових). Відтак, суду не наданий зрозумілий та обґрунтований відповідними правовими підставами розрахунок пенсії позивача.
Відповідно до правової позиції Верховного суду, викладеної в ухвалі від 04.05.2020 року по справі №160/3586/19 основним призначенням стадії виконання судового рішення є фактичне втілення судових присуджень у певні матеріальні блага, яких особа була протиправно позбавлена до отримання судового захисту.
Відповідно до ч. 2 ст. 382 КАС України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
З метою повного, всебічного та об'єктивного вирішення питання про виконання відповідачем рішення, доцільності завершення процедури судового контролю по справі №160/10684/23, суд вважає за необхідне встановити новий строк для подання звіту про виконання рішення суду.
Суд наголошує, що у звіті повинне бути наведене зрозуміле та докладне пояснення вчиненого пенсійним органом розрахунку/перерахунку із посиланням на застосовані ним нормативні акти та норми закону, які встановлюють порядок дій під час проведення вказаного розрахунку/перерахунку.
Керуючись ст.ст. 248, 256, 294, 295, 382, 382-1, 382-2, 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Відмовити у прийнятті звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24.07.2023 року у справі №160/10684/23.
Повторно зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області подати до Дніпропетровського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24.07.2023 року у справі №160/10684/23.
Встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області строк для подання звіту про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24.07.2023 року у справі №160/10684/23 протягом 60 днів з дня отримання копії цієї ухвали суду.
Попередити начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, що відповідно до ч. 10 ст.382-3 КАС України, у разі неподання звіту у строк, встановлений судом, або у разі подання звіту з порушенням такого строку та за відсутності поважних причин, які унеможливили його вчасне подання, суд встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу, а також накладає штраф на керівника такого суб'єкта владних повноважень.
Копію ухвали направити учасникам справи.
Ухвала суду може бути оскаржена в порядку та у строки, встановлені ст.ст. 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя О.С. Луніна