з питань розгляду звіту про виконання рішення суду
10 вересня 2025 року Справа №160/25255/24
Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Прудник С.В., розглянувши в порядку письмового провадження звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про виконання судового рішення у справі за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
18.09.2024 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла сформована 18.09.2024 року через систему “Електронний суд» позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якій позивач просить суд:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо ненарахування та невиплати пенсії ОСОБА_1 згідно вимог Рішення Конституційного Суду України від 07 квітня 2021 року № 1-р(ІІ)/2021, відповідно до статті 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у редакції Закону України “Про внесення змін і доповнень до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 06 червня 1996 року № 230/96-ВР, у розмірі шести мінімальних пенсій за віком;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок основної пенсії ОСОБА_1 за період з 01 липня 2021 року відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 07 квітня 2021 року № 1-р (ІІ)/2021, відповідно до статті 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у редакції Закону України “Про внесення змін і доповнень до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 06 червня 1996 року № 230/96-ВР, у розмірі шести мінімальних пенсій за віком та провести відповідні виплати з урахуванням раніше виплачених сум;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок основної пенсії ОСОБА_1 за період з 01 липня 2021 року відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 07 квітня 2021 року № 1-р (ІІ)/2021, відповідно до статті 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у редакції Закону України “Про внесення змін і доповнень до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 06 червня 1996 року № 230/96-ВР, у розмірі шести мінімальних пенсій за віком та виплачувати ОСОБА_1 основну пенсію у розмірі не менше шести мінімальних пенсій за віком.
За реплікацією “Діловодство спеціалізованого суду» встановлено, що за наслідками розгляду даної позовної заяви, рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 27.11.2024 року позовну заяву позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задоволено частково.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови у перерахунку та виплаті пенсії ОСОБА_1 відповідно до статті 54 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи від 28.02.1991 року №796-ХІІ у редакції Закону України Про внесення змін і доповнень до Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи від 06.06.1996 року №230/96-ВР.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області перерахувати з 19.03.2024 та виплачувати ОСОБА_1 основну пенсію відповідно до статті 54 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи від 28.02.1991 року №796-ХІІ у редакції Закону України Про внесення змін і доповнень до Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи від 06.06.1996 року №230/96-ВР у розмірі шести мінімальних пенсій за віком.
У задоволенні інших вимог відмовлено.
Судові витрати стягненню не підлягали.
Не погоджуючись із даним судовим рішенням, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області подана апеляційна скарга на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 27.11.2024 року у справі №160/25255/24 через систему “Електронний суд».
За наслідками розгляду даної апеляційної скарги, постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 10.04.2025 року апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області залишено без задоволення. Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 27.11.2024 року залишено без змін.
17.04.2025 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла сформована 17.04.2025 року через систему “Електронний суд» заява представника позивача Падалки Аліни Олександрівни про видачу виконавчого листа, копії рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 27.11.2024 року та копії постанови Третього апеляційного адміністративного суду від 10.04.2025 року.
17.04.2025 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла сформована 17.04.2025 року через систему “Електронний суд» заява представника заявника Падалки Аліни Олександрівни про встановлення судового контролю, в якій представник просить суд:
1. Встановити судовий контроль шляхом зобов'язання суб'єкта владних повноважень (боржника) - Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області подати звіт про виконання судового рішення у справі №160/25255/24, встановити відповідний строк для цього (7 робочих днів).
2. Постановити відповідну ухвалу про встановлення судового контролю у справі №160/25255/24, та направити її для виконання суб'єкту владних повноважень (боржнику) - Головному управлінню Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області.
Аргументи означеної заяви зводяться до того, що 10.04.2025 року Третім апеляційним адміністративним судом прийнято постанову про залишення апеляційної скарги Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області залишити без задоволення, а рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 27.11.2024 року - без змін. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови у перерахунку та виплаті пенсії ОСОБА_1 відповідно до статті 54 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи від 28.02.1991 року №796-ХІІ у редакції Закону України Про внесення змін і доповнень до Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи від 06.06.1996 року №230/96-ВР. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області перерахувати з 19.03.2024 та виплачувати ОСОБА_1 основну пенсію відповідно до статті 54 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи від 28.02.1991 року №796-ХІІ у редакції Закону України Про внесення змін і доповнень до Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи від 06.06.1996 року №230/96-ВР у розмірі шести мінімальних пенсій за віком. Відповідно до ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. Представник заявника зауважує, що виконуючи рішення суду у справі №160/25255/24 відповідач зобов'язаний застосовувати наступні розміри прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначені: Законом України "Про Державний бюджет України на 2024 рік" установлено розмір прожиткового мінімуму осіб, які втратили працездатність - 2361 грн. Законом України "Про Державний бюджет України на 2025 рік" установлено розмір прожиткового мінімуму осіб, які втратили працездатність - 2361 грн. Враховуючи зміну розміру прожиткового мінімуму у кожному році, відповідач має обов'язок перераховувати та виплачувати пенсію відповідно до статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з урахуванням таких змін.
За відомостями з витягу протоколу передачі судової справи раніше визначеному складу суду від 17.04.2025 року зазначена вище заяву вирішено розподілити та передати судді Пруднику С.В.
Відповідно до довідки Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18.04.2025 року, адміністративна справа №160/25255/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, направлена 07.01.2025 року до Третього апеляційного адміністративного суду. Станом на 18.04.2025 року справа №160/25255/24 на адресу Дніпропетровського окружного адміністративного суду не надходила.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23.04.2025 року заяву представника заявника ОСОБА_2 про встановлення судового контролю задоволено частково. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області подати до Дніпропетровського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 27.11.2024 року у справі №160/25255/24 за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії. Встановлено Головному управлінню Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області строк для подання звіту про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 27.11.2024 року у справі №160/25255/24 за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії протягом 30 днів з дня отримання копії цієї ухвали суду. Попереджено начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, що відповідно до ч. 10 ст.382-3 КАС України, у разі неподання звіту у строк, встановлений судом, або у разі подання звіту з порушенням такого строку та за відсутності поважних причин, які унеможливили його вчасне подання, суд встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу, а також накладає штраф на керівника такого суб'єкта владних повноважень.
За реплікацією Діловодство спеціалізованого суду встановлено, що 12.05.2025 року Дніпропетровським окружним адміністративним судом у справі №160/25255/24 створено один (1) виконавчий лист в частині: 1) зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області перерахувати з 19.03.2024 та виплачувати ОСОБА_1 основну пенсію відповідно до статті 54 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи від 28.02.1991 року №796-ХІІ у редакції Закону України Про внесення змін і доповнень до Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи від 06.06.1996 року №230/96-ВР у розмірі шести мінімальних пенсій за віком.
12.05.2025 року Дніпропетровським окружним адміністративним судом на адресу ОСОБА_1 направлено один (1) оригінал виконавчого листа, копію рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 27.11.2024 року та копію постанови Третього апеляційного адміністративного суду від 10.04.2025 року.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23.05.2025 року у прийнятті та затвердженні звіту представника Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області Пелевіної Світлани Анатоліївни про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 27.11.2024 року у справі №160/25255/24 відмовлено. Встановлено Головному управлінню Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області новий строк для подання звіту про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 27.11.2024 року у справі №160/25255/24. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області надати Дніпропетровському окружному адміністративному суду звіт про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 27.11.2024 року у справі №160/25255/24 протягом 30 днів з дня отримання копії цієї ухвали суду. Судом зобов'язано одночасно зі звітом надати до Дніпропетровського окружного адміністративного суду документальні докази погашення нарахованої виплати у розмірі 63 239,75 грн. або неможливості її сплати. Роз'яснено Головному управлінню Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, що звіт про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 27.11.2024 року у справі №160/25255/24 має відповідати вимогам ст. 382-2 КАС України.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24.06.2025 року у прийнятті та затвердженні звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 27.11.2024 року у справі №160/25255/24 відмовлено. Встановлено Головному управлінню Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області новий строк для подання звіту про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 27.11.2024 року у справі №160/25255/24. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області надати Дніпропетровському окружному адміністративному суду звіт про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 27.11.2024 року у справі №160/25255/24 до 03.09.2025 року.
Ухвалою Третього апеляційного адміністративного суду від 03.07.2025 року витребувано з Дніпропетровського окружного адміністративного суду матеріали адміністративної справи №160/25255/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії та зобов'язати суд першої інстанції протягом трьох днів з моменту отримання ухвали направити до суду апеляційної інстанції матеріали цієї адміністративної справи для вирішення питання щодо наявності підстав для відкриття апеляційного провадження.
03.09.2025 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов сформований 02.09.2025 року через систему “Електронний суд» звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про виконання судового рішення.
Аргументи даного звіту зводяться до наступного. Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 27.11.2024 у справі №160/25255/24, залишеним без змін постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 10.04.2025, зобов'язано Головне управління перерахувати з 19.03.2024 та виплачувати ОСОБА_1 основну пенсію відповідно до статті 54 Закону України від 28.02.1991 № 796-ХІІ “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (у редакції Закону України від 06.06.1996 № 230/96-ВР “Про внесення змін і доповнень до Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи») у розмірі шести мінімальних пенсій за віком. Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 27.11.2024 у справі № 160/25255/24 набрало законної сили 10.04.2025. Головним управлінням 22.04.2025 на виконання рішення суду від 27.11.2024 по адміністративній справі № 160/25255/24 здійснено з 19.03.2024 перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до статті 54 Закону України від 28.02.1991 № 796-ХІІ “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (у редакції Закону України від 06.06.1996 № 230/96-ВР “Про внесення змін і доповнень до Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі шести мінімальних пенсій за віком»), що підтверджується рішенням № 912290136956 про перерахунок пенсії. Відповідно до статті 28 Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. У разі виплати застрахованій особі довічної пенсії, передбаченої цим Законом, пенсії або аналогічної виплати, встановленої в інших державах, мінімальний розмір пенсії за віком у солідарній системі встановлюється з урахуванням зазначених сум. Згідно зі статтею 7 Закону України від 09.11.2023 № 3460-IX “Про Державний бюджет України на 2024 рік» з 1 січня 2024 року установлено прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для осіб, які втратили працездатність у розмірі 2361 грн. Після перерахунку пенсії на виконання рішення суду розмір пенсійної виплати позивача з 19.03.2024 становив 15209,00 грн, у тому числі: - розмір пенсії по інвалідності у розмірі відшкодування фактичних збитків - 14166,00 грн (2361,00*6), - підвищення інвалідам війни 3 групи (1 категорії 30% від 2361 грн.) - 708,30 грн,- цільова допомога інвалідам війни ІІІ групи - 50,00 грн, - додаткова пенсія інвалідам 3 групи з числа ліквідаторів ЧАЕС (пункт 5 Постанови № 112) - 284,70 грн. З 01.05.2025 пенсія ОСОБА_1 виплачується в розмірі 15209,00грн, дата виплати - 04 число, що не заперечується позивачем. Доплата пенсії ОСОБА_1 за період з 19.03.2024 по 30.04.2025 (по місяць відпрацьовування судового рішення) становить 63239,76 грн (копія розрахунку). Отже, покладені судом в рішенні суду зобов'язання перерахувати та виплачувати пенсію ОСОБА_1 у розмірі шести мінімальних пенсій за віком виконані Головним управлінням у порядку, встановленому судовим рішенням, та в межах наданих повноважень. Рішенням суду на Головне управління не покладалися зобов'язання здійснити обчислення та виплату недоотриманої частини пенсії після її перерахунку з урахуванням раніше виплачених коштів. Ані резолютивна частина цього рішення, ані його мотивувальна частина не містять висновків суду щодо нарахування та виплати заборгованості з пенсійних коштів, отже будь-які докази та обставини з цього приводу судом не досліджувалися, бо не були предметом спору у цій справі. Відповідно до Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22 грудня 2014 року № 28-2 (зі змінами) та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 січня 2015 року за № 40/26485, та Порядку № 21-2, Головне управління, відповідно до покладених на нього завдань, реалізує державну політику з питань пенсійного забезпечення та у межах своєї компетенції забезпечує виконання бюджету Пенсійного фонду України. Після затвердження бюджету Пенсійного фонду України на плановий період та доведення структурним підрозділом, відповідальним за організацію бюджетного процесу, до головних управлінь лімітної довідки про обсяги асигнувань окремо по кожній програмі видатків на фінансування адміністративних витрат, пов'язаних з виконанням функцій, покладених на органи Пенсійного фонду України, Головні управління в місячний строк після одержання граничних обсягів показників бюджету формують проєкти бюджетів головних управлінь, які підписуються начальником головного управління, начальником структурного підрозділу, відповідального за бюджетний процес, засвідчуються гербовою печаткою із зазначенням дати та у двох оригінальних примірниках подаються на затвердження до Пенсійного фонду України. Отже, оскільки відповідно до статті 63 Закону України від 28 лютого 1991 року № 796-XII “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» фінансування витрат, пов'язаних з реалізацією цього Закону, забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України, суми на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, за якими органи Пенсійного фонду України є відповідачами, повинні бути внесені в окремий напрямок Державного бюджету України. Відповідно до Порядку виплати і доставки пенсій та грошової допомоги за місцем фактичного проживання одержувачів у межах України організаціями, що здійснюють їх виплату і доставку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 грудня 2020 року № 1279, Пенсійний фонд України з 01.04.2021 перейшов до централізованого фінансування виплати пенсій. Отже, чинним законодавством визначено, що виплата пенсій є функцією, яка покладена на Пенсійний фонд України, який є окремою юридичною особою. Грошові кошти у вигляді перерахованої пенсії, яка належить позивачу, не є власністю Головного управління та не знаходяться на його рахунках. Бюджетні видатки органів Пенсійного фонду України, зокрема Головного управління, формуються відповідно до бюджетного кодексу України та містять поточні видатки на виплату пенсій у поточному році. Головним розпорядником коштів за зазначеною програмою є Міністерство соціальної політики України. Фактичне, у повному обсязі, виконання судового рішення можливе лише за наявності відповідного бюджетного призначення за рахунок Державного бюджету України. Крім того, відповідно до частин першої та другої статті 23 Бюджетного кодексу України,будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України. Нараховані на виконання рішень суду кошти виплачуються в межах затверджених бюджетних призначень на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду. Згідно з положеннями пунктів 20, 29 частини першої статті 116 Бюджетного кодексу України, взяття зобов'язання без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету без встановлених бюджетних призначень або з їх перевищенням всупереч цьому Кодексу чи закону про Державний бюджет України є порушенням бюджетного законодавства. Кошти Державного бюджету України включаються до бюджету Пенсійного фонду України в обсягах, визначених Законом України про Державний бюджет України на відповідний рік. Відповідно до пункту 7 розділу ІІ Порядку № 21-2 видатки на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, виданими або ухваленими після набрання чинності Законом України “Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», плануються в межах коштів Державного бюджету України, передбачених у Державному бюджеті України на фінансування пенсійних програм. Черговість виплат на виконання рішень суду визначається датою набрання ними законної сили. Заборгованість, визначена на виконання рішень судів, обліковується в електронних пенсійних справах за датою набрання ними законної сили, на підставі цих відомостей - у підсистемі “Реєстр судових рішень» Інтегрованої комплексної інформаційної системи Пенсійного фонду України (РСР ІКІС ПФУ). Кошти на фінансування видатків, пов'язаних з погашенням заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, що здійснюються за рахунок коштів Державного бюджету України, передбачаються у складі бюджетної програми за КПКВК 2506080 “Фінансове забезпечення виплати пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за пенсійними програмами, та дефіциту коштів Пенсійного фонду» і визначаються в межах граничних обсягів видатків державного бюджету за цією програмою. Обсяг бюджетних призначень Пенсійного фонду України на 2021-2023 роки на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, передбачений бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний бюджетний рік, становив щорічно у сумі 360,00 млн гривень та у 2024 році - 500,00 млн гривень. Обсяг бюджетних призначень Головного управління на 2021 рік на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду становив у сумі 12,2 млн гривень. У 2021 році за рахунок коштів Державного бюджету Головним управлінням проведено погашення заборгованості з пенсійних виплат по 509 рішеннях суду, у порядку черговості надходжень судових рішень по 11.11.2019 на загальну суму 12,2 млн гривень. Обсяг бюджетних призначень Головному управлінню на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду на 2022 рік становив у загальній сумі 26,9 млн гривень. У 2022 році Головним управлінням проведено виплату пенсійних коштів, нарахованих за рішеннями суду в порядку черговості виконання рішень суду за датою набрання ними законної сили, по 07.07.2020. Погашено заборгованість по 800 рішеннях суду на загальну суму 26,9 млн гривень. Обсяг бюджетних призначень Головному управлінню на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду на 2023 рік становив у сумі 10,6 млн гривень. У 2023 році Головним управлінням було проведено виплату пенсійних коштів, нарахованих за рішеннями суду в порядку черговості виконання рішень суду за датою набрання ними законної сили, по 20.09.2020. Погашено заборгованість по 232 рішеннях суду на загальну суму 10,6 млн гривень. Обсяг бюджетних призначень Головному управлінню на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду на 2024 становив у сумі 24,4 млн гривень. У 2024 році Головним управлінням було проведено виплату пенсійних коштів, нарахованих за рішеннями суду в порядку черговості виконання рішень суду за датою набрання ними законної сили, з 21.09.2020 по 19.11.2020. Погашено заборгованість по 190 рішеннях суду на загальну суму 24,4 млн гривень. Бюджет Пенсійного фонду України на 2025 рік на сьогодні не затверджено. До затвердження бюджету Пенсійного фонду України фінансування видатків здійснюється на підставі Тимчасового розпису доходів і видатків. Тимчасовим розписом доходів і видатків Головного управління на ІІ квартал 2025 року не передбачено виплат за рішеннями суду. Головним управлінням відповідно до завдань та повноважень, визначених у Положенні про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києва та Севастополі, затвердженому постановою правління Пенсійного фонду України від 22 грудня 2014 року № 28-2 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 21 грудня 2022 року № 28-52) та зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 15 січня 2015 року за № 40/26485, вживаються всі можливі заходи щодо виконання рішень суду, які набрали законної сили. У централізованій підсистемі “Реєстр судових рішень» IKIC ПФУ (далі - Реєстр) по Дніпропетровській області перебуває 39,1 тис. рішень суду на суму 4,68 млрд грн, черговість виплат яких визначається датою набрання законної сили у період з 20 листопада 2020 року по 31 травня 2025 року та фінансування яких здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України. Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 27.11.2024 у справі № 160/25255/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління набрало законної сили 10.04.2025 та обліковується в Реєстрі судових рішень під номером 816567. З метою виконання рішень суду, що набрали законної сили, Головне управління щомісячно звертається до Пенсійного фонду України із запитами щодо виділення бюджетних асигнувань на 2025 рік на відповідну мету: від 12.02.2025 № 0400-010406-5/30186, від 06.03.2025 № 0400-010406-5/46400, від 01.04.2025 № 0400-010406-5/64610, від 01.05.2025 № 0400-010406-5/84215 та від 04.06.2025 № 0400-010406-5/106310. У відповідь Пенсійний фонд України листами від 18.03.2025 № 2800-030102-9/18185, від 10.04.2025 № 2800-050203-9/23801 та від 29.05.2025 № 2800-030102-9/35217 повідомив, що сума коштів на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду буде визначена в бюджеті Пенсійного фонду України на 2025 рік після його затвердження. Також зазначив, що з огляду на положення абзацу другого пункту 7 розділу ІІ Порядку № 21-2, черговість виплат на виконання рішень суду визначається датою набрання ними законної сили; сума коштів, що нарахована на виконання рішення суду, яке набрало законної сили, виплачуватиметься в межах затверджених бюджетних призначень для здійснення відповідних виплат. Також з метою забезпечення виплати ОСОБА_1 нарахованої суми за період з 19.03.2024 по 30.04.2025 в розмірі 63239,76 грн Головне управління додатково звернулось до Пенсійного фонду України із запитом від 09.05.2025 № 0400-010406-5/89529 щодо можливості фінансування виплати нарахованої доплати за рішенням суду у справі № 160/25255/24. Листом від 10.06.2025 № 2800-030202-9/38351 Пенсійний фонд України повідомив, що сума коштів на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду буде визначена в бюджеті Пенсійного фонду України на 2025 рік після його затвердження та виплата коштів, нарахованих на виконання рішення суду у справі № 160/25255/24 щодо ОСОБА_1 , здійснюється в межах затверджених бюджетних призначень для здійснення відповідних виплат. Головне управління з метою виконання вимог ухвали Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23.05.2025 повторно звернулось до Пенсійного фонду України із запитом від 10.06.2025 № 0400-010406-5/109502 щодо можливості фінансування виплати нарахованої доплати за рішенням суду у справі № 160/25255/24. На час підготовки звіту відповідь не надходила. Нормативно-правове регулювання бюджетного процесу Пенсійного фонду України здійснюється відповідно до Конституції України, Бюджетного кодексу України, закону про Державний бюджет України на відповідний рік, Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування?, Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування?, Положення про Пенсійний фонд України, Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі та інших нормативно-правових актів. Відповідно по пункту 1 розділу ІІІ, пунктів 1, 2 розділу VII Порядку № 21-2, проєкт бюджету Пенсійного фонду складається на плановий рік та затверджується Кабінетом Міністрів України. Проєкт бюджету Пенсійного фонду на плановий рік протягом двох тижнів з дня прийняття закону про Державний бюджет України на відповідний рік надсилається Міністерству соціальної політики України для погодження Міністром соціальної політики України відповідно до вимог Регламенту Кабінету Міністрів України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18 липня 2007 року № 950 (пункт 3 розділу ІІІ Порядку). Розрахунок видатків на пенсійні виплати проводиться з урахуванням норм законодавства, що регулює питання набуття права на пенсійні виплати та їх розміри, чисельності одержувачів виплат та середніх розмірів відповідних виплат з урахуванням їх прогнозного зростання (зменшення) згідно з даними звітності, з використанням автоматизованих баз даних обробки пенсійної документації (електронних пенсійних справ). Для визначення прогнозних сум видатків, пов'язаних з перерахунками пенсійних виплат протягом планового періоду, і врахування їх у проєкті бюджету Пенсійного фонду за кожною виплатою проводяться прогнозні розрахунки (у зв'язку із зростанням мінімальної заробітної плати, прожиткового мінімуму, проведенням індексації пенсій тощо з урахуванням розмірів та законодавчо визначеної дати їх підвищення) з використанням автоматизованих баз даних обробки пенсійної документації (електронних пенсійних справ) з урахуванням прогнозу щодо новопризначених виплат (розділ V Порядку). З урахуванням означених законодавчих та нормативно-правових актів розробка проєкту бюджету Пенсійного фонду України та внесення пропозицій Мінсоцполітики та іншим центральним органам виконавчої влади щодо проєкту Державного бюджету України належить до виключних повноважень Пенсійного фонду України. Отже, територіальні органи Пенсійного фонду України не наділені повноваженнями щодо розробки проєкту бюджету Пенсійного фонду України на відповідний рік та ініціювання змін системного підходу до виконання судових рішень. Відповідно до Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22 грудня 2014 року № 28-2 (зі змінами) та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 січня 2015 року за № 40/26485, та Порядку № 21-2, Головне управління, відповідно до покладених на нього завдань, реалізує державну політику з питань пенсійного забезпечення та у межах своєї компетенції забезпечує виконання бюджету Пенсійного фонду України. Постановою Кабінету Міністрів України від 11.10.2024 № 1156 затверджено бюджет Пенсійного фонду України на 2024 рік. З огляду на те, що рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 27.11.2024 у справі № 160/25255/24 набрало законної сили тільки 10.04.2025, вбачаються очевидні факти (обставини) того, що нарахована сума доплати за період з 19.03.2024 по 30.04.2025 в розмірі 63239,76 грн не могла обліковуватись в Реєстрі судових рішень Пенсійного фонду України в 2023-2024 роках, та відповідно, бути включеною до бюджету Пенсійного фонду України на 2024. Бюджет Пенсійного фонду України на 2025 рік на сьогодні не затверджено. Як зазначив Пенсійний фонду України в листі від 10.06.2025 за № 2800-030202-9/38351, сума коштів на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду буде визначена в бюджеті Пенсійного фонду України на 2025 рік після його затвердження. Черговість виплат на виконання рішень суду визначається датою набрання ними законної сили. Відтак, виплата коштів, нарахованих на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 27.11.2024 у справі № 160/25255/24 щодо ОСОБА_1 , здійснюється в межах затверджених бюджетних призначень для здійснення відповідних виплат. При цьому, розгляд та затвердження звіту про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 27.11.2024 у справі № 160/25255/24 має досить важливе значення для відповідача та вимагає повного та всебічного встановлення обставин справи. Таким чином, Головне управління не тільки виконало рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 27.11.2024 у справі № 160/25255/24, але і постійно вживає заходи, у межах визначених повноважень, щодо забезпечення виплати позивачу нарахованої на виконання рішення суду суму доплати пенсії.
Відтак, Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області просить суд: 1. Прийняти та затвердити звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 27.11.2024 у справі № 160/25255/24. 2. Звільнити керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від сплати штрафу на підставі доказів, які підтверджують виконання Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 27.11.2024 у справі № 160/25255/24.
Розглянувши поданий звіт про виконання рішення суду, суд зазначає таке.
Відповідно до ст. 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України; судове рішення є обов'язковим до виконання; держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку; контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
В адміністративному судочинстві обов'язковість виконання судового рішення має особливо важливе значення, оскільки, виходячи із завдань адміністративного судочинства щодо ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, судовий захист може вважатися ефективним лише за умови своєчасного та належного виконання судового рішення, зазвичай, боржником в якому є держава в особі її компетентних органів, а тому адміністративні суди, які, здійснюючи судовий контроль та застосовуючи інші пов'язані процесуальні засоби, повинні максимально сприяти реалізації конституційної засади обов'язковості судового рішення, що узгоджуються із позицією Верховного Суду, викладеною в постанові від 01.02.2022 у справі № 420/177/20 та ухвалах від 26.01.2021 у справі № 611/26/17, від 07.02.2022 у справі № 200/3958/19-а.
З 19.12.2024 набрав чинності Закон України від 21.11.2024 № 4094-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення положень про судовий контроль за виконанням судових рішень» (далі - Закон № 4094-ІХ), яким ст. 382 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) викладено у новій редакції, а КАС України доповнено ст. ст. 381-1, 382-1, 382-2, 382-3.
Згідно із п. 2 розд. ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 4094-ІХ справи у судах першої, апеляційної та касаційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цим Законом, розглядаються з урахуванням особливостей, що діють після набрання чинності цим Законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 382-2 КАС України суд розглядає звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду.
Розгляд зазначеного звіту про виконання судового рішення здійснено судом з урахуванням особливостей, що діють після набрання чинності Законом № 4094-ІХ, в порядку письмового провадження, а також після виходу одного з членів колегії суддів із відпустки.
Вимоги до змісту та форми такого звіту визначені у нормах ч. 2 та 3 ст. 382-2 КАС України.
Згідно ч. 1 - 4 ст. 382-3 КАС України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту.
Суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.
Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 382-2 цього Кодексу.
У разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб'єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу або за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення.
Половина суми штрафу стягується на користь заявника, інша половина - до Державного бюджету України.
При цьому за змістом норм ч. 5 цієї ж статті Кодексу передбачено, що суд за клопотанням суб'єкта владних повноважень може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, що підтверджують здійснення керівником такого суб'єкта владних повноважень дій, які спрямовані на виконання судового рішення та які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.
Якщо судове рішення стосується здійснення виплат (пенсійних, соціальних тощо), суд може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, які підтверджують відсутність бюджетних асигнувань у суб'єкта владних повноважень та вжиття його керівником всіх необхідних заходів для встановлення таких бюджетних асигнувань, які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.
Аналізуючи наведені вище процесуальні норми у сукупності, Верховний Суд при розгляді звіту про виконання судового рішення, що стосується виплати заборгованості з пенсії (ухвала від 13.03.2025 у справі № 640/16655/21), висловив позицію про те, що встановлення судового контролю за виконанням судових рішень є заходом превентивного впливу на відповідача у справі з метою своєчасного виконання зобов'язань у межах відповідної справи. Наслідком відмови у прийнятті звіту про виконання судового рішення є накладення на керівника суб'єкта владних повноважень штрафу, а також можливість встановлення нового строку для подання звіту про виконання судового рішення чи зміна способу і порядку його виконання. Будь-якого альтернативного варіанту дій у такому випадку у суду немає.
Одночасно в іншій своїй ухвалі від 03.03.2025 у справі № 160/5259/20 Верховний Суд відзначив, що за усталеною судовою практикою сформовано правову позицію, відповідно до якої для застосування інституту судового контролю шляхом зобов'язання відповідача подати звіт про виконання рішення суду мають бути наявні відповідні правові умови. У свою чергу, правовою підставою для зобов'язання відповідача подати звіт про виконання судового рішення є наявність об'єктивних підтверджених належними і допустимими доказами підстав вважати, що за відсутності такого заходу судового контролю рішення суду залишиться невиконаним або для його виконання доведеться докласти значних зусиль. При цьому суд, встановлюючи строк для подання звіту, повинен враховувати особливості покладених обов'язків згідно із судовим рішенням та можливості суб'єкта владних повноважень їх виконати.
У взаємозв'язку із наведеним суд вважає за необхідне зазначити, що накладення штрафу за невиконання судового рішення, що зобов'язує боржника до вчинення певних дій, є видом юридичної відповідальності останнього за невиконання покладеного на нього зобов'язання. Застосування такого заходу судового контролю як штраф у випадку відмови у прийнятті звіту про виконання судового рішення є обов'язком суду й направлено на забезпечення повної реалізації відповідного судового рішення.
При цьому визначальною умовою для накладення зазначеного штрафу є невиконання судового рішення без поважних причин.
У свою чергу в залежності від характеру правовідносин і змісту зобов'язання за судовим рішенням, що підлягає виконанню боржником, поважними причинами можуть визнаватися такі обставини, які створили об'єктивні перешкоди для невиконання зобов'язання, і подолання яких для боржника було неможливим або ускладненим.
Зокрема перелік таких обставин при виконанні судового рішення, яке стосується здійснення виплат (пенсійних, соціальних тощо), визначений у ч. 5 ст. 382-З КАС України. А саме це відсутність бюджетних асигнувань у суб'єкта владних повноважень та вжиття його керівником всіх необхідних заходів для встановлення таких бюджетних асигнувань, які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.
Аналіз правових норм, що підлягають застосуванню до спірних правовідносин, дає підстави для висновку про те, що невиконання боржником рішення суду без поважних на те причин тягне за собою певні наслідки, встановлені нормами ст. 382-3 КАС України. А тому, вирішуючи питання щодо прийняття або відмови у прийнятті звіту про виконання судового рішення з подальшим застосуванням таких заходів судового контролю як встановлення нового строку для подання звіту й накладення штрафу на керівника суб'єкта владних повноважень (боржника), судом має бути встановлений факт невиконання боржником судового рішення без поважних причин.
Зокрема суд повинен з'ясувати чи вживалися суб'єктом владних повноважень (зокрема в особі його керівника) всі необхідні та вичерпні заходи для своєчасного і повного виконання судового рішення, та які саме заходи; чи діяв зазначений керівник при вжитті тих чи інших заходів добросовісно, пропорційно, своєчасно та обгрунтовано; чи існували документально підтверджені поважні обставини, які ускладнюють виконання судового рішення. Необхідність встановлення судом цих обставин під час розгляду звіту про виконання судового рішення, ухваленого у справі, яка стосується здійснення пенсійних (соціальних та ін.) виплат, випливає безпосередньо зі змісту ч. 2 і 5 ст. 382-3 КАС України.
Проаналізувавши доводи представника відповідача, викладені у наданому звіті про виконання судового рішення, а також дослідивши долучені до звіту копії документів сукупно з іншими матеріалами справи, Суд встановив, що рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 27.11.2024 року в частині здійснення перерахунку з 19.03.2024 та виплати ОСОБА_1 основної пенсії відповідно до статті 54 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи від 28.02.1991 року №796-ХІІ у редакції Закону України Про внесення змін і доповнень до Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи від 06.06.1996 року №230/96-ВР у розмірі шести мінімальних пенсій за віком виконане, але в частині погашення нарахованої виплати за вказаний період у сумі 63 239,75 грн. станом на день подання цього звіту така залишилася невиконаною.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 3 Закону України від 05.06.2012 № 4901-VI «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.
Поряд з цим за правилами п. 20 і 29 ст. 116 Бюджетного кодексу України порушенням бюджетного законодавства визнається:
- взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених цим Кодексом чи законом про Державний бюджет України;
- здійснення видатків бюджету чи надання кредитів з бюджету без встановлених бюджетних призначень або з їх перевищенням всупереч цьому Кодексу чи закону про Державний бюджет України.
У звіті, який надійшов до суду 03.09.2025 року, Головне управління зазначило, що Головним управлінням 22.04.2025 на виконання рішення суду від 27.11.2024 по адміністративній справі № 160/25255/24 здійснено з 19.03.2024 перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до статті 54 Закону України від 28.02.1991 № 796-ХІІ “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (у редакції Закону України від 06.06.1996 № 230/96-ВР “Про внесення змін і доповнень до Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі шести мінімальних пенсій за віком»), що підтверджується рішенням № 912290136956 про перерахунок пенсії. Відповідно до статті 28 Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. У разі виплати застрахованій особі довічної пенсії, передбаченої цим Законом, пенсії або аналогічної виплати, встановленої в інших державах, мінімальний розмір пенсії за віком у солідарній системі встановлюється з урахуванням зазначених сум. Згідно зі статтею 7 Закону України від 09.11.2023 № 3460-IX “Про Державний бюджет України на 2024 рік» з 1 січня 2024 року установлено прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для осіб, які втратили працездатність у розмірі 2361 грн. Після перерахунку пенсії на виконання рішення суду розмір пенсійної виплати позивача з 19.03.2024 становив 15209,00 грн, у тому числі: - розмір пенсії по інвалідності у розмірі відшкодування фактичних збитків - 14166,00 грн (2361,00*6), - підвищення інвалідам війни 3 групи (1 категорії 30% від 2361 грн.) - 708,30 грн,- цільова допомога інвалідам війни ІІІ групи - 50,00 грн, - додаткова пенсія інвалідам 3 групи з числа ліквідаторів ЧАЕС (пункт 5 Постанови № 112) - 284,70 грн. З 01.05.2025 пенсія ОСОБА_1 виплачується в розмірі 15209,00грн, дата виплати - 04 число, що не заперечується позивачем. Доплата пенсії ОСОБА_1 за період з 19.03.2024 по 30.04.2025 (по місяць відпрацьовування судового рішення) становить 63239,76 грн (копія розрахунку). Отже, покладені судом в рішенні суду зобов'язання перерахувати та виплачувати пенсію ОСОБА_1 у розмірі шести мінімальних пенсій за віком виконані Головним управлінням у порядку, встановленому судовим рішенням, та в межах наданих повноважень. Рішенням суду на Головне управління не покладалися зобов'язання здійснити обчислення та виплату недоотриманої частини пенсії після її перерахунку з урахуванням раніше виплачених коштів. Ані резолютивна частина цього рішення, ані його мотивувальна частина не містять висновків суду щодо нарахування та виплати заборгованості з пенсійних коштів, отже будь-які докази та обставини з цього приводу судом не досліджувалися, бо не були предметом спору у цій справі. Відповідно до Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22 грудня 2014 року № 28-2 (зі змінами) та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 січня 2015 року за № 40/26485, та Порядку № 21-2, Головне управління, відповідно до покладених на нього завдань, реалізує державну політику з питань пенсійного забезпечення та у межах своєї компетенції забезпечує виконання бюджету Пенсійного фонду України. Після затвердження бюджету Пенсійного фонду України на плановий період та доведення структурним підрозділом, відповідальним за організацію бюджетного процесу, до головних управлінь лімітної довідки про обсяги асигнувань окремо по кожній програмі видатків на фінансування адміністративних витрат, пов'язаних з виконанням функцій, покладених на органи Пенсійного фонду України, Головні управління в місячний строк після одержання граничних обсягів показників бюджету формують проєкти бюджетів головних управлінь, які підписуються начальником головного управління, начальником структурного підрозділу, відповідального за бюджетний процес, засвідчуються гербовою печаткою із зазначенням дати та у двох оригінальних примірниках подаються на затвердження до Пенсійного фонду України. Отже, оскільки відповідно до статті 63 Закону України від 28 лютого 1991 року № 796-XII “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» фінансування витрат, пов'язаних з реалізацією цього Закону, забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України, суми на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, за якими органи Пенсійного фонду України є відповідачами, повинні бути внесені в окремий напрямок Державного бюджету України. Відповідно до Порядку виплати і доставки пенсій та грошової допомоги за місцем фактичного проживання одержувачів у межах України організаціями, що здійснюють їх виплату і доставку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 грудня 2020 року № 1279, Пенсійний фонд України з 01.04.2021 перейшов до централізованого фінансування виплати пенсій. Отже, чинним законодавством визначено, що виплата пенсій є функцією, яка покладена на Пенсійний фонд України, який є окремою юридичною особою. Грошові кошти у вигляді перерахованої пенсії, яка належить позивачу, не є власністю Головного управління та не знаходяться на його рахунках. Бюджетні видатки органів Пенсійного фонду України, зокрема Головного управління, формуються відповідно до бюджетного кодексу України та містять поточні видатки на виплату пенсій у поточному році. Головним розпорядником коштів за зазначеною програмою є Міністерство соціальної політики України. Фактичне, у повному обсязі, виконання судового рішення можливе лише за наявності відповідного бюджетного призначення за рахунок Державного бюджету України. Крім того, відповідно до частин першої та другої статті 23 Бюджетного кодексу України,будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України. Нараховані на виконання рішень суду кошти виплачуються в межах затверджених бюджетних призначень на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду. Згідно з положеннями пунктів 20, 29 частини першої статті 116 Бюджетного кодексу України, взяття зобов'язання без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету без встановлених бюджетних призначень або з їх перевищенням всупереч цьому Кодексу чи закону про Державний бюджет України є порушенням бюджетного законодавства. Кошти Державного бюджету України включаються до бюджету Пенсійного фонду України в обсягах, визначених Законом України про Державний бюджет України на відповідний рік. Відповідно до пункту 7 розділу ІІ Порядку № 21-2 видатки на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, виданими або ухваленими після набрання чинності Законом України “Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», плануються в межах коштів Державного бюджету України, передбачених у Державному бюджеті України на фінансування пенсійних програм. Черговість виплат на виконання рішень суду визначається датою набрання ними законної сили. Заборгованість, визначена на виконання рішень судів, обліковується в електронних пенсійних справах за датою набрання ними законної сили, на підставі цих відомостей - у підсистемі “Реєстр судових рішень» Інтегрованої комплексної інформаційної системи Пенсійного фонду України (РСР ІКІС ПФУ). Кошти на фінансування видатків, пов'язаних з погашенням заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, що здійснюються за рахунок коштів Державного бюджету України, передбачаються у складі бюджетної програми за КПКВК 2506080 “Фінансове забезпечення виплати пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за пенсійними програмами, та дефіциту коштів Пенсійного фонду» і визначаються в межах граничних обсягів видатків державного бюджету за цією програмою. Обсяг бюджетних призначень Пенсійного фонду України на 2021-2023 роки на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, передбачений бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний бюджетний рік, становив щорічно у сумі 360,00 млн гривень та у 2024 році - 500,00 млн гривень. Обсяг бюджетних призначень Головного управління на 2021 рік на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду становив у сумі 12,2 млн гривень. У 2021 році за рахунок коштів Державного бюджету Головним управлінням проведено погашення заборгованості з пенсійних виплат по 509 рішеннях суду, у порядку черговості надходжень судових рішень по 11.11.2019 на загальну суму 12,2 млн гривень. Обсяг бюджетних призначень Головному управлінню на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду на 2022 рік становив у загальній сумі 26,9 млн гривень. У 2022 році Головним управлінням проведено виплату пенсійних коштів, нарахованих за рішеннями суду в порядку черговості виконання рішень суду за датою набрання ними законної сили, по 07.07.2020. Погашено заборгованість по 800 рішеннях суду на загальну суму 26,9 млн гривень. Обсяг бюджетних призначень Головному управлінню на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду на 2023 рік становив у сумі 10,6 млн гривень. У 2023 році Головним управлінням було проведено виплату пенсійних коштів, нарахованих за рішеннями суду в порядку черговості виконання рішень суду за датою набрання ними законної сили, по 20.09.2020. Погашено заборгованість по 232 рішеннях суду на загальну суму 10,6 млн гривень. Обсяг бюджетних призначень Головному управлінню на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду на 2024 становив у сумі 24,4 млн гривень. У 2024 році Головним управлінням було проведено виплату пенсійних коштів, нарахованих за рішеннями суду в порядку черговості виконання рішень суду за датою набрання ними законної сили, з 21.09.2020 по 19.11.2020. Погашено заборгованість по 190 рішеннях суду на загальну суму 24,4 млн гривень. Бюджет Пенсійного фонду України на 2025 рік на сьогодні не затверджено. До затвердження бюджету Пенсійного фонду України фінансування видатків здійснюється на підставі Тимчасового розпису доходів і видатків. Тимчасовим розписом доходів і видатків Головного управління на ІІ квартал 2025 року не передбачено виплат за рішеннями суду. Головним управлінням відповідно до завдань та повноважень, визначених у Положенні про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києва та Севастополі, затвердженому постановою правління Пенсійного фонду України від 22 грудня 2014 року № 28-2 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 21 грудня 2022 року № 28-52) та зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 15 січня 2015 року за № 40/26485, вживаються всі можливі заходи щодо виконання рішень суду, які набрали законної сили. У централізованій підсистемі “Реєстр судових рішень» IKIC ПФУ (далі - Реєстр) по Дніпропетровській області перебуває 39,1 тис. рішень суду на суму 4,68 млрд грн, черговість виплат яких визначається датою набрання законної сили у період з 20 листопада 2020 року по 31 травня 2025 року та фінансування яких здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України. Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 27.11.2024 у справі № 160/25255/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління набрало законної сили 10.04.2025 та обліковується в Реєстрі судових рішень під номером 816567. З метою виконання рішень суду, що набрали законної сили, Головне управління щомісячно звертається до Пенсійного фонду України із запитами щодо виділення бюджетних асигнувань на 2025 рік на відповідну мету: від 12.02.2025 № 0400-010406-5/30186, від 06.03.2025 № 0400-010406-5/46400, від 01.04.2025 № 0400-010406-5/64610, від 01.05.2025 № 0400-010406-5/84215 та від 04.06.2025 № 0400-010406-5/106310. У відповідь Пенсійний фонд України листами від 18.03.2025 № 2800-030102-9/18185, від 10.04.2025 № 2800-050203-9/23801 та від 29.05.2025 № 2800-030102-9/35217 повідомив, що сума коштів на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду буде визначена в бюджеті Пенсійного фонду України на 2025 рік після його затвердження. Також зазначив, що з огляду на положення абзацу другого пункту 7 розділу ІІ Порядку № 21-2, черговість виплат на виконання рішень суду визначається датою набрання ними законної сили; сума коштів, що нарахована на виконання рішення суду, яке набрало законної сили, виплачуватиметься в межах затверджених бюджетних призначень для здійснення відповідних виплат. Також з метою забезпечення виплати ОСОБА_1 нарахованої суми за період з 19.03.2024 по 30.04.2025 в розмірі 63239,76 грн Головне управління додатково звернулось до Пенсійного фонду України із запитом від 09.05.2025 № 0400-010406-5/89529 щодо можливості фінансування виплати нарахованої доплати за рішенням суду у справі № 160/25255/24. Листом від 10.06.2025 № 2800-030202-9/38351 Пенсійний фонд України повідомив, що сума коштів на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду буде визначена в бюджеті Пенсійного фонду України на 2025 рік після його затвердження та виплата коштів, нарахованих на виконання рішення суду у справі № 160/25255/24 щодо ОСОБА_1 , здійснюється в межах затверджених бюджетних призначень для здійснення відповідних виплат. Головне управління з метою виконання вимог ухвали Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23.05.2025 повторно звернулось до Пенсійного фонду України із запитом від 10.06.2025 № 0400-010406-5/109502 щодо можливості фінансування виплати нарахованої доплати за рішенням суду у справі № 160/25255/24. На час підготовки звіту відповідь не надходила. Нормативно-правове регулювання бюджетного процесу Пенсійного фонду України здійснюється відповідно до Конституції України, Бюджетного кодексу України, закону про Державний бюджет України на відповідний рік, Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування?, Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування?, Положення про Пенсійний фонд України, Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі та інших нормативно-правових актів. Відповідно по пункту 1 розділу ІІІ, пунктів 1, 2 розділу VII Порядку № 21-2, проєкт бюджету Пенсійного фонду складається на плановий рік та затверджується Кабінетом Міністрів України. Проєкт бюджету Пенсійного фонду на плановий рік протягом двох тижнів з дня прийняття закону про Державний бюджет України на відповідний рік надсилається Міністерству соціальної політики України для погодження Міністром соціальної політики України відповідно до вимог Регламенту Кабінету Міністрів України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18 липня 2007 року № 950 (пункт 3 розділу ІІІ Порядку). Розрахунок видатків на пенсійні виплати проводиться з урахуванням норм законодавства, що регулює питання набуття права на пенсійні виплати та їх розміри, чисельності одержувачів виплат та середніх розмірів відповідних виплат з урахуванням їх прогнозного зростання (зменшення) згідно з даними звітності, з використанням автоматизованих баз даних обробки пенсійної документації (електронних пенсійних справ). Для визначення прогнозних сум видатків, пов'язаних з перерахунками пенсійних виплат протягом планового періоду, і врахування їх у проєкті бюджету Пенсійного фонду за кожною виплатою проводяться прогнозні розрахунки (у зв'язку із зростанням мінімальної заробітної плати, прожиткового мінімуму, проведенням індексації пенсій тощо з урахуванням розмірів та законодавчо визначеної дати їх підвищення) з використанням автоматизованих баз даних обробки пенсійної документації (електронних пенсійних справ) з урахуванням прогнозу щодо новопризначених виплат (розділ V Порядку). З урахуванням означених законодавчих та нормативно-правових актів розробка проєкту бюджету Пенсійного фонду України та внесення пропозицій Мінсоцполітики та іншим центральним органам виконавчої влади щодо проєкту Державного бюджету України належить до виключних повноважень Пенсійного фонду України. Отже, територіальні органи Пенсійного фонду України не наділені повноваженнями щодо розробки проєкту бюджету Пенсійного фонду України на відповідний рік та ініціювання змін системного підходу до виконання судових рішень. Відповідно до Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22 грудня 2014 року № 28-2 (зі змінами) та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 січня 2015 року за № 40/26485, та Порядку № 21-2, Головне управління, відповідно до покладених на нього завдань, реалізує державну політику з питань пенсійного забезпечення та у межах своєї компетенції забезпечує виконання бюджету Пенсійного фонду України. Постановою Кабінету Міністрів України від 11.10.2024 № 1156 затверджено бюджет Пенсійного фонду України на 2024 рік. З огляду на те, що рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 27.11.2024 у справі № 160/25255/24 набрало законної сили тільки 10.04.2025, вбачаються очевидні факти (обставини) того, що нарахована сума доплати за період з 19.03.2024 по 30.04.2025 в розмірі 63239,76 грн не могла обліковуватись в Реєстрі судових рішень Пенсійного фонду України в 2023-2024 роках, та відповідно, бути включеною до бюджету Пенсійного фонду України на 2024. Бюджет Пенсійного фонду України на 2025 рік на сьогодні не затверджено. Як зазначив Пенсійний фонду України в листі від 10.06.2025 за № 2800-030202-9/38351, сума коштів на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду буде визначена в бюджеті Пенсійного фонду України на 2025 рік після його затвердження. Черговість виплат на виконання рішень суду визначається датою набрання ними законної сили. Відтак, виплата коштів, нарахованих на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 27.11.2024 у справі № 160/25255/24 щодо ОСОБА_1 , здійснюється в межах затверджених бюджетних призначень для здійснення відповідних виплат. При цьому, розгляд та затвердження звіту про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 27.11.2024 у справі № 160/25255/24 має досить важливе значення для відповідача та вимагає повного та всебічного встановлення обставин справи. Таким чином, Головне управління не тільки виконало рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 27.11.2024 у справі № 160/25255/24, але і постійно вживає заходи, у межах визначених повноважень, щодо забезпечення виплати позивачу нарахованої на виконання рішення суду суму доплати пенсії.
Суд вважає, що відповідачем не наведено обставин і не доведено належними та допустимими доказами вжиття ГУ ПФ України в Дніпропетровській області достатніх й вичерпних заходів для виконання рішення суду в повному обсязі.
При цьому Головне управління не надало суду доказів:
- інформування Головним управлінням Пенсійного фонду України в офіційному порядку про наявність зобов'язання з виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 27.11.2024 року у справі №160/25255/24 в частині виплати суми заборгованості (зокрема, шляхом подання до Пенсійного фонду України пакету документів: документу, що підтверджує дату надходження судового рішення до боржника; копії судового рішення; розрахунку суми доплати, що підлягає виплаті, засвідченого керівником боржника або уповноваженою ним особою);
- докази невключення до Бюджету Пенсійного фонду України на 2024 рік та 2025 рік видатків на погашення заборгованості з виплати саме за рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 27.11.2024 року у справі №160/25255/24;
- вжиття керівником Головного управління активних і достатніх дій, які б свідчили про належне виконання ним обов'язків та використання всіх доступних інструментів, спрямованих на встановлення дійсного стану розгляду органом вищого рівня питання погашення заборгованості на виконання судового рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 27.11.2024 року у справі №160/25255/24, боржником за яким є Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області.
Стосовно ж покликання відповідача на випадки надсилання ним до Пенсійного фонду України запитів від 12.02.2025 № 0400-010406-5/30186, від 06.03.2025 № 0400-010406-5/46400, від 01.04.2025 № 0400-010406-5/64610, від 01.05.2025 № 0400-010406-5/84215 та від 04.06.2025 № 0400-010406-5/106310, то судом акцентується увага Головного управління, що направлення таких запитів на виділення коштів до Пенсійного фонду України не є достатнім для вжиття завершальних заходів з виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 27.11.2024 року у справі №160/25255/24. Необхідним також є вжиття заходів з метою актуалізацію перед Пенсійним фондом України проблеми неповного виконання судових рішень (зокрема, рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 27.11.2024 року у справі №160/25255/24), ухвалених не на користь Фонду, та ініціювання зміни системного підходу до виконання таких рішень. Проте докази вчинення таких дій керівником ГУ ПФ України в Дніпропетровській області до останнього із звітів про виконання судового рішення в чергове не долучено.
Таким чином, звіт, який надійшов до суду 18.06.2025 не містить доказів вчинення Головним управлінням (безпосередньо його керівником) всіх можливих активних дій, направлених на виконання судового рішення у повному обсязі, як й доказів відсутності у відповідача відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів для погашення нарахованої виплати, як підстави для звільнення від застосування судом штрафу відносно боржника.
Разом з тим, враховуючи передбачене у ч. 5 ст. 382-3 КАС України право суду звільнити боржника від сплати штрафу за невиконання (неповне виконання) судового рішення, за наявності певних документально доведених обставин, та з метою перевірки обгрунтованості доводів сторін про дійсні причини невиконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 27.11.2024 року у справі №160/25255/24 й, відповідно для вирішення по суті клопотань учасників справи з питання накладення (звільнення від сплати) штрафу у зв'язку із невиконанням судового рішення в частині, суд розглядає як прийнятне надати відповідачу можливість виконати судове рішення належним чином, здійснивши виплату нарахованої суми щомісячного довічного грошового утримання судді, у зв'язку з чим, згідно положення ч. 3 ст. 382-3 КАС України вирішив встановити новий строк для надання звіту про виконання судового рішення.
Враховуючи викладене, суд доходить висновку про відмову у прийнятті звіту про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 27.11.2024 року у справі №160/25255/24 в частині погашення нарахованої виплати та необхідності у встановленні нового строку для виконання судового рішення у вказаній частині, а також для надання доказів, які підтверджують відсутність (тимчасову відсутність) бюджетних асигнувань у Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та вжиття його керівником всіх необхідних заходів для встановлення таких бюджетних асигнувань - до 03 листопада 2025 року.
Керуючись статтями 248, 256, 293, 294, 295, 382, 382-1, 382-2, 382-3 КАС України суд,-
У прийнятті та затвердженні звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 27.11.2024 року у справі №160/25255/24 - відмовити.
Встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області новий строк для подання звіту про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 27.11.2024 року у справі №160/25255/24.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області надати Дніпропетровському окружному адміністративному суду звіт про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 27.11.2024 року у справі №160/25255/24 до 03.11.2025 року.
Одночасно зі звітом надати до Дніпропетровського окружного адміністративного суду документальні докази погашення нарахованої виплати у розмірі 63 239,75 грн. або неможливості її сплати.
Роз'яснити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, що звіт про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 27.11.2024 року у справі №160/25255/24 має відповідати вимогам ст. 382-2 КАС України.
Ухвала може бути оскаржена в порядку та в строки встановлені ст. ст. 295, 297 КАС України.
Ухвала набирає законної сили в порядку передбаченому ст. 256 КАС України.
Суддя С. В. Прудник