10 вересня 2025 рокуСправа №160/25749/24
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Маковської О.В., розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-
До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції України в Дніпропетровській області, в якій позивач просить:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції України в Дніпропетровській області щодо ненадання довідки про розмір грошового забезпечення з урахуванням усіх її складових до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області;
- зобов'язати Головне управління національної поліції України в Дніпропетровській області надати довідку про розмір грошового забезпечення з урахуванням усіх її складових до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області для перерахунку пенсії..
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що при видачі позивачу довідки про розмір грошового забезпечення відповідачем не враховано службу на пільгових умовах відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 (далі - Постанова № 393), на підставі якої, служба на посадах у приймальниках розподільниках для осіб, затриманих за бродяжництво, обраховується як один місяць служби за сорок днів, а також не враховано надбавку до посадового окладу осіб, які працюють в умовах режимних обмежень, відповідно до Положення про види, розміри і порядок надання компенсації громадянам у зв'язку з роботою, яка передбачає доступ до державної таємниці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 05.06.1994 № 414 (далі - Положення № 414). Відтак, на думку позивача, вона має право на пенсію відповідно до вимог Постанови №393 та Положення № 414, а тому позивач вважає, що ГУНП зобов'язано направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області відповідні документи щодо перерахунку її пенсії.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30.09.2024 відкрито провадження у справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Від відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому він просить відмовити в задоволенні позовних вимог. В обгрунтування власної правової позиції вказано, що ГУНП було дотримано вимоги Порядку № 393 (в редакції від 15.06.2019) та Закону №2262-ХІІ (в редакції від 30.03.2021), Порядку №260, а також вимог Положення № 414 (в редакції від 10.01.2019), які були чинними на момент звільнення ОСОБА_1 (07.06.2021), під час обчислення вислуги років останньої на день звільнення, а саме: 23 роки 09 місяців 16 днів (наказ ГУНП від 07.06.2021 №222 о/с). Тобто, у ГУНП відсутні правові підстави для направлення до ГУ ПФУ оновленої довідки для перерахунку довічної пенсії за вислугу років позивачу.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору, суд встановив таке.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено позивач проходила службу в органах внутрішніх справ України з 22.08.1997 по 06.11.2015, а також в Національній поліції України з 07.11.2015 по 07.06.2021.
Наказом ГУНП в Дніпропетровській області від 07.06.2021 №222 о/с ОСОБА_1 звільнена з 07.06.2021 за пунктом 7 частини 1 статті 77 (за власним бажанням) Закону України «Про Національну поліцію».
Стаж служби в поліції відповідно до зазначеного наказу склав 23 роки 09 місяців 16 днів; стаж служби для призначення пенсії у календарному обчисленні склав 23 роки 09 місяців 16 днів.
З матеріалів справи вбачається, що 25.10.2021 позивач звернулася до ГУНП із заявою про надання роз'яснень щодо підстав та порядку обчислення пенсії.
Відповідач листом від 01.11.2021 №21/Ш-29/2 надав роз'яснення позивачу щодо підстав та порядку обчислення її пенсії.
В подальшому, позивач повторно звернулася до ГУНП із заявою про надання роз'яснень щодо підстав та порядку обчислення їй пенсії.
Відповідач листом від 05.01.2022 №1/Ш-8734/103/05-2024 повторно роз'яснив позивачу підстави та порядку обчислення її пенсії.
Позивач втретє - 29.11.2022 звернулась до ГУНП із заявою про надання роз'яснень щодо підстав та порядку обчислення її пенсії, а також щодо підготування та направлення до ГУ ПФУ оновленої довідки для перерахунку пенсії.
Відповідачем 01.12.2022 направлена позивачу довідка з роз'ясненням порядку обліку вислуги років відповідно до Закону № 2262-XII, а також Порядку обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 (далі - Порядок № 393).
З матеріалів справи вбачається, що 23.03.2023 позивач вчетверте звернулась до відповідача із заявою про надання роз'яснень щодо підстав та порядку обчислення пенсії, а також про підготування та направлення до ГУ ПФУ оновленої довідки для перерахунку її пенсії.
ГУНП направлена позивачу довідка за №22/55 з повторним роз'ясненням порядку обліку вислуги років відповідно до Закону № 2262-XII, а також Порядку №393.
Вважаючи бездіяльність відповідача протиправною, позивач звернулась до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на службі в органах внутрішніх справ, визначаються Законом № 2262-ХІІ, який на день звільнення ОСОБА_1 , а саме 07.06.2021, діяв в редакції від 30.03.2021 та визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції , Службі судової охорони, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
Згідно частини 1 статті 1 Закону №2262-ХІІ (в редакції від 30.03.2021), особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції , Службі судової охорони і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.
Відповідно до пункту «а» статті 12 Закону № 2262-ХІІ (в редакції від 30.03.2021), пенсія за вислугу років призначається: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах «б» статті 12 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби: з 1 жовтня 2020 року або після цієї дати і на день звільнення мають вислугу 25 календарних років і більше.
Згідно зі статтею 171 Закону № 2262-ХІІ (в редакції від 30.03.2021), Порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відтак, обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за Законом №2262-ХІІ в редакції від 30.03.2021, передбачене Порядком №393.
На день звільнення позивача (07.06.2021) був чинний Порядок №393 в редакції від 15.06.2019, пунктом 1 якого установлено, що для призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони, особам, зазначеним у пункті "ж" статті 12 такого Закону, до вислуги років зараховуються: служба в органах внутрішніх справ України та служба в Національній поліції.
Відповідно до підпункту «г» пункту 3 Порядку № 393 (в редакції від 15.06.2019) до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці 1 пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах (один місяць служби за сорок днів) особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ та кримінально-виконавчої системи, які проходять службу у виправно-трудових установах, профілакторіях, ізоляторах слідчих тимчасового ізоляторах, тримання, лікувально-трудових приймальниках розподільниках для осіб, затриманих за бродяжництво, спеціальних приймальниках для осіб, підданих адміністративному арешту, підрозділах конвойної служби міліції, та військовослужбовцям постійного складу, які проходять службу у дисциплінарних частинах, за переліками посад і на умовах, затверджуваних відповідно Міністерством внутрішніх справ, Міністерством юстиції, Центральним управлінням Служби безпеки, Міністерством оборони.
Як зазначалось вище, наказом ГУНП від 07.06.2021 №222 о/с позивач звільнена з поліції з 07.06.2021 за пунктом 7 частини 1 статті 77 (за власним бажанням) Закону України «Про національну поліцію» та стаж її служби склав лише 23 роки 09 місяців 16 днів, що є недостатнім для призначення пенсії за вислугу років відповідно до вимог п. «а» ч. 1 ст. 12 Закону № 2262-ХІІ (в редакції від 30.03.2021) та Порядку № 393 (в редакції від 15.06.2019), у зв'язку із чим, позивачу було призначено пенсію, відповідно до п. «б» ч. 1 ст. 12 Закону №2262-ХІІ (в редакції від 30.03.2021).
Відтак, положення Закону № 2262-ХІІ (в редакції від 30.03.2021) та Порядку № 393 (в редакції від 15.06.2019) в частині зарахування на пільгових умовах вислуги років у зв'язку зі службою на певних посадах для призначення пенсії за вислугу років на позивача не розповсюджується.
Крім того, у своїй позовні заяві ОСОБА_1 , посилаючись на Положення №414, зазначає, що ГУНП не нараховувало та не виплачувало їй додаткову компенсацію у зв'язку з роботою, яка передбачає доступ до державної таємниці, відтак вказана компенсація не була включена в розрахунок пенсії позивача.
Свої позовні вимоги ОСОБА_1 обґрунтовує тим, що вона перебувала на посаді оперуповноваженого ВКП Нікопольського РУП ГУНП в Дніпропетровській області в період з 2009 року по 2021 рік та вела роботу з негласними інформаторами та агентами, але при цьому не отримувала надбавку до посадового окладу за ступінь секретності інформації "цілком таємно" у розмірі 15%.
Суд критично ставиться до таких висновків позивача, оскільки відповідно пункту 1 Положення № 414 (в редакції від 10.01.2019), дане Положення визначає види, розміри і порядок надання компенсації працівникам органів законодавчої, виконавчої та судової влади, органів прокуратури, інших державних органів, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, які за умовами своєї професійної діяльності постійно працюють з відомостями, що становлять державну таємницю (далі - особи, які працюють в умовах режимних обмежень).
Згідно з пунктом 2 Положення № 414 (в редакції від 10.01.2019) особам, які працюють в умовах режимних обмежень, крім працівників режимно-секретних органів, установлюється надбавка до посадових окладів (тарифних ставок), заробітної плати (у разі визначення законом її розміру) залежно від ступеня секретності інформації: відомості та їх носії, що мають ступінь секретності "особливої важливості", - 20 відсотків; відомості та їх носії, що мають ступінь секретності "цілком таємно", - 15 відсотків; відомості та їх носії, що мають ступінь секретності "таємно", - 10 відсотків.
Відповідно пункту 5 Положення № 414 (в редакції від 10.01.2019) такими, що постійно працюють з відомостями, що становлять державну таємницю, вважаються особи, які за своїми функціональними обов'язками або на час виконання робіт згідно з укладеними договорами займаються розробленням, виготовленням, обліком, зберіганням, використанням документів, виробів та інших матеріальних носіїв державної таємниці, приймають рішення з цих питань або здійснюють постійний контроль за станом захисту державної таємниці.
Згідно з пунктом 6 Положення № 414 (в редакції від 10.01.2019) персональний склад осіб, які працюють в умовах режимних обмежень, та розмір надбавки визначаються керівником відповідного органу законодавчої, виконавчої та судової влади, органу прокуратури, інших органів державної влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації, де працюють ці особи.
Відтак, установлення поліцейським надбавки за службу в умовах режимних обмежень здійснюється наказом керівника органу поліції на підставі мотивованих рапортів заступників керівника органу - керівникам структурних або відокремлених підрозділів органу поліції, керівників структурних або відокремлених підрозділів органу поліції - іншим поліцейським, погоджених з режимно-секретним органом, за умови надання допуску таким поліцейським та доступу до державної таємниці та постійної роботи з відомостями, що становлять державну таємницю .
Суд зазначає, що матеріалами справи не підтверджено, що в період проходження позивачем служби з 07.11.2015 до 07.06.2021 їй була встановлена надбавка за службу в умовах режимних обмежень.
Відповідно до пункту 7 розділу ІІ Порядку та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських, затверджений наказом МВС України від 06.04.2016 № 260 (далі - Порядок № 260), щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії включаються у довідку для призначення пенсії в установлених розмірах, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
У зв'язку з тим, що протягом 2015-2021 надбавка за службу в умовах режимних обмежень позивачу встановлена не була, то, як наслідок, вказана надбавка не була включена у перелік щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, відтак, суд доходить висновку про відсутність підстав для виготовлення та подання до ГУ ПФУ оновленої довідки для перерахунку пенсії позивачу.
Враховуючи викладене, суд доходить висновку що під час обчислення позивачу вислуги років на день звільнення (23 роки 09 місяців 16 днів згідно з наказом ГУНП від 07.06.2021 № 222 о/с), відповідачем дотримано вимоги Порядку №393 (в редакції від 15.06.2019), Закону № 2262-ХІІ (в редакції від 30.03.2021), Порядку № 260 та Положення №414 (в редакції від 10.01.2019), які були чинними на момент звільнення ОСОБА_1 (07.06.2021), а тому підстави для задоволення позовних вимог відсутні.
Керуючись ст.7, 9, 77, 139, 241-246, 250, 257, 262, 287 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя О.В. Маковська