10.09.25 Справа №469/1074/25
2-а/469/42/25
10 вересня 2025 року селище Березанка
Березанський районний суд Миколаївської області у складі головуючого судді Тавлуя В.В., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до командира військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправною бездіяльність, яка полягає у ненаданні направлення на проходження військово-лікарської комісії, та зобов'язання вчинити певні дії,-
встановив:
27 серпня 2025 року ОСОБА_1 звернувся до Березанського районного суду Миколаївської області із адміністративним позовом, у якому просив визнати протиправною бездіяльність командира військової частини НОМЕР_2 , яка полягає у ненаданні йому направлення на проходження військово-лікарської комісії, та зобов'язати командира військової частини НОМЕР_2 видати йому направлення на проходження ВЛК за місцем його лікування.
Відповідно до п.4 ч.1 ст.171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.
Як вбачається з позовної заяви, предмет позову в цій справі стосується бездіяльності командира військової частини НОМЕР_1 при проходженні позивачем військової служби.
На підставі п.2 ч.1 ст.19 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема спорах з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби.
Згідно з пунктом 17 частини першої статті 4 КАС України публічна служба - діяльність на державних політичних посадах, у державних колегіальних органах, професійна діяльність суддів, прокурорів, військова служба, альтернативна (невійськова) служба, інша державна служба, патронатна служба в державних органах, служба в органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування.
Відповідно до ст.20 КАС України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні:
1) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності;
2) адміністративні справи, пов'язані з виборчим процесом чи процесом референдуму, щодо:
оскарження рішень, дій чи бездіяльності дільничних виборчих комісій, дільничних комісій з референдуму, членів цих комісій;
уточнення списку виборців;
оскарження дій чи бездіяльності суб'єктів у сфері медіа, підприємств, установ, організацій, їх посадових та службових осіб, творчих працівників суб'єктів у сфері медіа, що порушують законодавство про вибори та референдум;
оскарження дій чи бездіяльності кандидата у депутати сільської, селищної ради, кандидатів на посаду сільського, селищного голови, їх довірених осіб;
3) адміністративні справи, пов'язані з перебуванням іноземців та осіб без громадянства на території України, щодо:
примусового повернення в країну походження або третю країну іноземців та осіб без громадянства;
примусового видворення іноземців та осіб без громадянства за межі України;
затримання іноземців або осіб без громадянства з метою їх ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України;
продовження строку затримання іноземців або осіб без громадянства з метою їх ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України;
затримання іноземців або осіб без громадянства до вирішення питання про визнання їх біженцями або особами, які потребують додаткового захисту в Україні, або особами без громадянства;
затримання іноземців або осіб без громадянства з метою забезпечення їх передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію;
4) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання ними рішень судів у справах, визначених пунктами 1-3 частини першої цієї статті;
5) адміністративні справи щодо оскарження рішень Національної комісії з реабілітації у правовідносинах, що виникли на підставі Закону України "Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років";
6) адміністративні справи за позовними заявами територіального центру комплектування та соціальної підтримки з приводу тимчасового обмеження громадян України у праві керування транспортним засобом під час мобілізації (ч.1).
Окружним адміністративним судам підсудні всі адміністративні справи, крім визначених частинами першою та третьою цієї статті (ч.2).
Вищому антикорупційному суду підсудні справи про застосування санкції, передбаченої пунктом 1-1 частини першої статті 4 Закону України "Про санкції" (ч.3).
Верховному Суду підсудні справи про втручання в незалежність і повноваження Рахункової палати та її членів (ч.4).
З огляду на зазначені положення, адміністративні справи у публічно-правових спорах з приводу проходження військової служби за предметною підсудністю належать до юрисдикції окружних адміністративних судів відповідно до ч.2 ст.20 КАС України.
Таким чином, вирішення питання про відкриття провадження у даній адміністративній справі не відноситься до компетенції місцевого загального суду як адміністративного суду, тобто Березанським районним судом Миколаївської області, оскільки справа предметно не підсудна цьому суду, а вирішення справи по суті завідомо створює підставу для скасування прийнятого у ній судового рішення у зв"язку з розглядом справи неповноважним судом.
Відповідно до ч.1 ст.29 КАС України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Суд вважає, що у цій правовій нормі поняття юрисдикція (підсудність) вживається в широкому значенні та не обмежується лише територіальною юрисдикцією, а охоплює також і предметну підсудність справ.
Тому у випадку подання адміністративного позову з порушенням правил предметної підсудності суд першої інстанції, який отримав такий позов, зобов'язаний ухвалою передати його на розгляд належного суду.
Місцезнаходження відповідача є с.Удобне Одеського району Одеської області.
За таких обставин, суд вважає за необхідне передати справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Одеського окружного адміністративного суду.
Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 20, 29, 171, 256, 295, 297 КАС України, суддя -
ухвалив:
Адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до командира військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправною бездіяльність, яка полягає у ненаданні направлення на проходження військово-лікарської комісії, та зобов'язання вчинити певні дії передати за підсудністю до Одеського окружного адміністративного суду.
Ухвала може бути оскаржена протягом п'ятнадцяти днів шляхом подачі апеляційної скарги до П'ятого апеляційного адміністративного суду.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до П"ятого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення. Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).
Суддя: