Справа №127/27321/25
Провадження № 2-о/127/494/25
05 вересня 2025 року м. Вінниця
Суддя Вінницького міського суду Вінницької області Шаміна Ю.А., розглянувши заяву ОСОБА_1 про встановлення факту перебування фізичної особи на утриманні,
ОСОБА_1 через свого представника адвоката Кислова Ю.А. звернулася до Вінницького міського суду Вінницької області із заявою про встановлення факту перебування фізичної особи на утриманні.
Зазначена заява не відповідає вимогам, встановленим ст. 175, 177, 318 ЦПК України, а тому є підстави для залишення її без руху відповідно до ч.1 ст. 185 ЦПК України з метою усунення недоліків (відповідно до ст. 10 ЦПК України застосовується аналогія закону).
Так, відповідно до ст. 318 ЦПК України у заяві повинно бути зазначено: який факт заявник просить встановити та з якою метою, докази, що підтверджують цей факт. До заяви додаються докази, що підтверджують викладені в заяві обставини, і довідка про неможливість відновлення втрачених документів.
Заявник, звертаючись до суду із вказаною заявою, посилаючись на положення ст. 315 ЦК України, просить встановити юридичний факт, що вона, ОСОБА_1 , перебувала на утриманні її брата ОСОБА_2 , який загинув ІНФОРМАЦІЯ_1 під час виконання обов'язків військової служби у с. Гончарівка Суджанського району Курської області РФ. Встановлення вказаного факту необхідно заявниці для реалізації права на призначення та виплату одноразової грошової допомоги.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені цим розділом. Справи окремого провадження суд розглядає за участю заявника і заінтересованих осіб (ч. 3, 4 ст. 294 ЦПК України).
Суд звертає увагу заявника, що в окремому провадженні, крім заявника, участь беруть заінтересовані особи, які мають юридичний інтерес у встановленні факту, оскільки за наслідками судового розгляду даної категорії справи рішення по справі може у подальшому як вплинути на їх суб'єктивні права та обов'язки, або спонукати до вчинення дій з реалізації суб'єктивних прав заявника.
При зверненні до суду із даною заявою заявником визначено як заінтересовану особу ІНФОРМАЦІЯ_2 . Інші заінтересовані особи не зазначені.
При цьому, порядок і умови призначення та виплати одноразової грошової допомоги визначені зокрема: Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», Постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», Наказом Міністра оборони України від 14.08.2014 року №530. Рішення про виплату виплати одноразової грошової допомоги приймається Міністерством оборони України, в апараті Міністерства оборони України утворюється Комісія з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум.
Проте як заінтересовану особу Міністерство оборони України до справи не залучено, хоча вирішуване питання стосується його прав та обов'язків.
Водночас до матеріалів заяви не додано будь-доказів на підтвердження обставин звернення заявника до компетентних органів щодо отримання нею одноразової грошової допомоги та відповідно результатів розгляду такого звернення.
Стаття 16-1 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" встановлює, що право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають: діти, у тому числі усиновлені, зачаті за життя загиблої (померлої) особи та народжені після її смерті, а також діти, стосовно яких загиблу (померлу) особу за її життя було позбавлено батьківських прав; вдова (вдівець); батьки (усиновлювачі) загиблої (померлої) особи, якщо вони не були позбавлені стосовно неї батьківських прав або їхні батьківські права були поновлені на час її загибелі (смерті); внуки загиблої (померлої) особи, якщо на момент її загибелі (смерті) їх батьки загинули (померли); жінка (чоловік), з якою (з яким) загибла (померла) особа проживали однією сім'єю, але не перебували у шлюбі між собою або в будь-якому іншому шлюбі, за умови що цей факт встановлено рішенням суду, яке набрало законної сили; інші утриманці загиблої (померлої) особи, які мають право на пенсію в разі втрати годувальника відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Таким чином, встановлення вказаного факту може впливати також на права й обов'язки інших осіб.
Звертаючись до суду із заявою про встановлення факту перебування фізичної особи на утриманні, заявником не залучено (не визначено) коло всіх заінтересованих осіб, які мають брати участь у справі, рішення у справі щодо яких може вплинути на їх права та обов'язки шляхом його реалізації. Як і не надано доказів про відсутність інших членів сім'ї ОСОБА_2 , на права та обов'язки яких може впливати встановлення даного юридичного факту, зокрема дітей, дружини, братів, сестер, інших утриманців, тощо.
Відтак, виходячи з наведених вище положень, заявнику необхідно зазначити коло заінтересованих осіб по справі враховуючи юридичний інтерес таких осіб, разом з тим заявнику слід виконати вимоги ч. 1 ст. 177 ЦПК України щодо надання копій заяви та доданих до неї документів у відповідності до заінтересованих осіб із дотриманням порядку належного їх засвідчення відповідно до ст. 95 ЦПК України.
Крім того, всупереч вимогам п.п. 2, 8, 9, 10 ч. 3 ст. 175 ЦПК України заявником не надано: відомостей про наявність або відсутність електронного кабінету учасників справи, підтвердженням чого може бути витяги про наявність або відсутність зареєстрованого електронного кабінету ЄСІТС в підсистемі "Електронний суд"; зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності); зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви; попереднього (орієнтовного) розрахунку суми судових витрат, які позивач поніс і які очікує понести у зв'язку із розглядом справи; не надано підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього ж відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.
Вказані недоліки перешкоджають вирішенню питання про можливість прийняття позовної заяви до розгляду, а тому вона підлягає залишенню без руху для їх
Відповідно до ч. 3 ст. 294 ЦПК України, справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, а відповідно до ч. 1, 2 ст. 185 ЦПК України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, або не сплачено судовий збір, постановляє ухвалу, в якій зазначаються підстави залишення заяви без руху, про що повідомляє позивача і надає йому строк для усунення недоліків, який не може перевищувати десяти днів з дня отримання позивачем ухвали.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що заяву слід залишити без руху, а заявникові надати строк для усунення недоліків.
Керуючись ст. 177, 185, 318 ЦПК України, суд -
Заяву ОСОБА_1 про встановлення факту перебування фізичної особи на утриманні - залишити без руху, надавши заявникові строк для усунення зазначених в ухвалі недоліків не більше п'яти днів з дня отримання ухвали.
У разі невиконання ухвали суду у зазначений строк заяву вважати неподаною та повернути заявникові зі всіма доданими до неї документами.
Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя Шаміна Юлія Анатоліївна