29607, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1, e-mail: inbox@km.arbitr.gov.ua, тел.(0382)71-81-84
"11" вересня 2025 р. Справа № 924/416/25
м. Хмельницький
Господарський суд Хмельницької області у складі судді Танасюк О.Є., секретаря судового засідання Андрєєва В.І., розглянувши матеріали справи
за позовом Фізичної особи-підприємця Ступницької Галини Яківни, м. Кам'янець-Подільський, Хмельницька область
до Кам'янець-Подільської районної державної адміністрації, с. Мукша Китайгородська, Кам'янець-Подільський район, Хмельницька область
про визнання права власності на об'єкт інвестування - багатоквартирний будинок, який розташований за адресою: м. Кам'янець-Подільський вул. Пятницька, 12 та пл. Польський ринок, 5/1.
Представники сторін:
позивач: не з'явився
відповідач: Ващук Н.В. - згідно довіреності (в режимі відеоконференції)
В судовому засіданні відповідно до ст. 240 ГПК України оголошено вступну та резолютивну частину рішення.
Процесуальні дії по справі.
Ухвалою Господарського суду Хмельницької області від 05.05.2025 відкрито провадження у справі №924/416/25, постановлено розглядати справу за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче засідання на 12:00 год. 03.06.2025, встановлено сторонам строки для подання заяв по суті.
Ухвалою суду від 03.06.2025 у зв'язку з надходженням повідомлення про замінування приміщення Господарського суду Хмельницької області, підготовче засідання у справі №924/416/25 призначено на 12:00 год. 19.06.2025.
19.06.2025 судом, залишено без задоволення клопотання позивача про залучення третьої особи Кам'янець - Подільської районної ради, яке не узгоджується із положеннями ст. 50 ГПК України, оскільки не зазначено на стороні кого - позивача чи відповідача необхідно залучити Кам'янець - Подільську районну раду. Враховуючи заяву відповідача від 16.05.2025, судом звернуто увагу позивача на положення ч. 2 ст. 48 ГПК України щодо можливої заміни первісного відповідача на належного лише за клопотанням позивача, задоволено клопотання позивача про відкладення розгляду справи, підготовче засідання у справі №924/416/25 відкладено на 14:30 год. 01.07.2025.
Ухвалою суду від 01.07.2025 продовжено строк підготовчого провадження у справі №924/416/25 на 30 днів.
Ухвалою суду від 01.07.2025 у зв'язку з неявкою представників в засідання суду відкладено підготовче засідання на 12:00 год. 15.07.2025.
У підготовчому засіданні 15.07.2025, заслухавши думку представника позивача, враховуючи відсутність повідомлень учасників справи про намір вчинити дії, строк вчинення яких обмежений підготовчим провадженням, відсутність інших клопотань, заяв, а також виконання завдань підготовчого провадження, визначених ч. 1 ст. 177 ГПК України, суд встановив відсутність перешкод для закриття підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду по суті на 11:00 год. 28.07.2025, про що постановлено ухвалу від 15.07.2025.
Ухвалою суду від 28.07.2025 залишено без задоволення клопотання Ступницької Галини Яківни про залучення третіх осіб Хмельницьку обласну раду та Кам'янець-Подільську районну раду Хмельницької області, оскільки зазначене клопотання подане після закриття підготовчого провадження у даній справі, а також не визначено на чиїй стороні просить залучити третіх осіб. Даною ухвалою судове засідання відкладено на 12:00 год. 04.09.2025.
Ухвалою суду від 04.09.2025 судове засідання відкладено на 11:00 год. 11.09.2025.
Враховуючи, що позивач (уповноважений представник) був належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, його неявка в судове засідання не перешкоджає вирішенню спору по суті за наявними в ній матеріалами поданими сторонами підчас підготовчого провадження.
Позиція позивача.
Позивач у позові зазначає, що Ступницька Г.Я. була визнана переможцем конкурсу на проведення археологічних досліджень та розкриття історичних фундаментів (руїн) для проведення наукових досліджень, реконструкції за адресами: м. Кам'янець-Подільський, пл. Польський ринок, 5/1 та вул. Пятницька, 12.
Вказує, що рішенням виконавчого комітету Кам'янець-Подільської міської ради №413 від 10.04.2019 Ступницькій Г.Я. надано право на реконструкцію (відтворення) втраченої історичної забудови в межах існуючих фундаментів за адресами: м. Кам'янець-Подільський, вул. Пятницька, 12 та пл. Польський ринок, 5/1, з пристосуванням під житловий будинок.
Зазначає, що 15.05.2019, між виконавчим комітетом Кам'янець-Подільської міської ради та Ступницькою Г.Я. було укладено договір №11 на реконструкцію (відтворення) втраченої забудови - руїн фундаментів за адресами пл. Польський ринок, 5/1 та вул. Пятницька, 12 в м. Кам'янці- Подільському. На виконання пункту 2.1.5 договору №11, 10.03.2021, Департамент економіки, розвитку та інфраструктури передав, а Ступницька Г.Я. прийняла фундаменти втраченої частини історичної забудови для проведення робіт з реконструкції за адресами: вул. П'ятницька, 12 та пл. Польський ринок, 5/1 в м. Кам'янці-Подільському.
В подальшому, Кам'янець-Подільська міська рада Хмельницької області звернулась до суду з позовом про визнання недійсним договору №11 від 15.05.2019 на реконструкцію втраченої забудови руїн фундаментів та акту прийому-передачі майна на реконструкцію.
Вказує, що в процесі розгляду справи, судом касаційної інстанції, майже на стадії виконання рішення виявилось, що Кам'янець-Подільська територіальна громада не є власником руїн фундаментів за адресами пл. Польський ринок, 5/1 та вул. Пятницька, 12 в м. Кам'янці-Подільському; не є власником земельної ділянки, на якій ці руїни розташовані; земельна ділянка у визначеному законом порядку, а саме ч. 5 ст. 83, ст. 79-1, ст. 117 ЗК України у власність територіальної громади не передавалась, відповідне рішення про прийняття-передачу землі до власності територіальної громади не ухвалювалось, акт приймання-передачі землі оформлювався та не підписувався; кадастровий номер земельній ділянці не присвоювався, відомості про право власності до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно не вносились.
Звертає увагу суду, що Кам'янець-Подільська міська рада незаконно та безпідставно присвоїла собі права власника спірної земельної ділянки та нерухомого майна, яке на ній розташоване, а саме на руїни історичної забудови по вул. Пятницькій, 12 в м. Кам'янці-Подільському.
Зазначає, що в межах умов договору №11 від 15.05.2019 та згідно одержаних дозвільних документів, включаючи містобудівні умови та обмеження забудови, розробленого проекту реконструкції, зареєстрованої, декларації про початок виконання будівельних робіт, Ступницька Г.Я, за власний рахунок та із залученням відповідних підрядних організацій здійснила весь комплекс робіт з реконструкції (відтворення) втраченої забудови в межах руїн існуючих фундаментів за адресами: пл. Польський ринок, 5/1 та вул. Пятницька, 12 в м. Кам'янці - Подільському, в результаті чого був відновлений об'єкт нерухомого майна - триповерховий будинок на 16 квартир, з відтворенням фундаментів втраченої історичної забудови - підвального приміщення (кам'яного підвалу і, фундаментів XIX століття), господарських ям, тощо та забезпечено безкоштовний вільний доступ до реконструйованих приміщень для огляду та ознайомлення всім мешканцям міста Кам'янця-Подільського та гостям. Реконструйований об'єкт набув оновлених характеристик (змінено конфігурацію, об'єм приміщень, з максимальним наближенням до первісного вигляду історичної забудови), але в межах існуючих фундаментів (розділ 3.4 Методичних рекомендацій №146).
Повідомляє, що на момент подачі позову реконструкція об'єкту за адресою; м. Кам'янець-Подільський завершена, об'єкт по вул. Пятницька, 12 введено в експлуатацію, що підтверджується сертифікатом №ІV23240823859 від 02.09.2024.
Вказує, що об'єкт реконструкції за адресою: м. Кам'янець-Подільський, вул. Польський ринок, 5/1 в експлуатацію не введено, тобто є об'єктом незавершеного будівництва, за ОСОБА_1 зареєстровано 12% права власності на цей об'єкт.
Звертає увагу, що виконання будівельних робіт не передбачає їх вихід за межі контуру існуючої забудови. Реконструкція об'єкту нерухомого майна також не передбачає створення окремого об'єкту будівництва, що не потребує відведення частини земельної ділянки під нове будівництво.
Зазначає, що вступаючи у правовідносини з неналежним суб'єктом права - Кам'янець-Подільською міською радою, позивачка мала правомірні очікування на одержання своєї частки в об'єкті інвестиційної діяльності, однак незаконними діями відповідача зазнала втручання у набуте нею майнове право власності.
Вважає, що фактом виконання умов договору №11 від 15.05.2019, позивачка отримала право на набуття права власності.
Обґрунтовуючи підстави для визначення відповідачем Кам'янець-Подільської районної державної адміністрації, позивачка зазначає, що земельна ділянка, яка розташована за адресами: вул. П'ятницька, 12 та вул. Польський ринок в м. Кам'янці-Подільському є об'єктом права державної власності, розпорядження якого віднесено до повноважень місцевої державної адміністрації.
Позиція відповідача.
Відповідач у заяві (від 16.05.2025) не погоджується із твердженням позивача, стосовно підстав пред'явлення даного позову до Кам'янець - Подільської районної державної адміністрації. Вказує, що позивачка посилається на те, що власником спірної земельної ділянки є держава в особі органу, уповноваженого на розпорядження землею - районна державна адміністрація, а приписами абзацу 1 статті 19 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» місцева державна адміністрація здійснює на відповідній території управління об'єктами, що перебувають у державній власності та передані до сфери її управління. Зазначає, що жодного доказу про належність об'єкту позову до сфери управління райдержадміністрації позивачем не надано, будь-яких обґрунтувань та доказів порушення, не визнання чи оспорення відповідачем прав позивача не наведено та суду не надано.
Вважає, що районна державна адміністрація не може виступати відповідачем у зазначеній справі, оскільки не уповноважена на виконання зобов'язань які випливають з позовних вимог.
Фактичні обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин.
15.05.2019 між Ступницькою Г.Я. та Виконавчим комітетом Кам'янець-Подільської міської ради укладено договір №11 про реконструкцію (відтворення) втраченої історичної забудови, згідно п. 1.1 якого Ступницька Г.Я. відповідно до рішення Виконавчого комітету Кам'янець-Подільської міської ради від 10.04.2019 №413 «Про надання права на реконструкцію (відтворення) втраченої історичної забудови в межах існуючих фундаментів за адресою площа Подільський ринок, 5/1, з пристосуванням під житловий будинок» залучається Виконавчим комітетом Кам'янець-Подільської міської ради з метою участі у реконструкції (відтворенні) втраченої історичної забудови в межах існуючих фундаментів та благоустрою території в історичному ареалі міста № 1 (історичний центр міста), яка включає площу залишків фундаментів та будинків на пл. Польський ринок та вул. П'ятницька, 12 у м. Кам'янець-Подільському.
У п. 6.4 договору сторони домовилися, що реконструйований (відтворений) згідно із цим договором об'єкт втраченої історичної забудови в межах існуючих фундаментів, в м. Кам'янці-Подільському, є власністю Ступницької Г.Я. з моменту реєстрації права власності на нерухоме майно.
06.11.2019 за ОСОБА_1 зареєстровано право приватної власності на об'єкт незавершеного будівництва, готовністю 12%, який знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 (номер запису права власності 34017148), на підставі технічного паспорту, серія та номер: б/н, виданий 06.04.2014, видавник: ФОП Стукан Н.М.; декларації про початок будівельних робот, серія та номер: ХМ14311072 від 11.05.2010, видавник: Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю у Хмельницькій області. Зазначене підтверджується Витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності №187659600 від 06.11.2019.
Наказом Департаменту містобудування та архітектури Кам'янець-Подільської міської ради від 11.11.2019 №174 затверджено Містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки для проектування об'єкта будівництва - «Реконструкція незавершеного будівництвом багатоквартирного житлового будинку з вбудованими приміщеннями громадського призначення площа Польський ринок, 5/1, м. Кам'янець-Подільський» за №1317.
22.11.2019 відділом ДАБК Кам'янець-Подільської міської ради за №ХМ010193261002 на замовлення Ступницької Г.Я. зареєстровано повідомлення про початок виконання підготовчих робіт щодо реконструкції незавершеного будівництвом багатоквартирного житлового будинку з вбудованим приміщеннями громадського призначення за адресою: площа Польський ринок, 5/1, м. Кам'янець-Подільський.
Рішенням виконавчого комітету Кам'янець-Подільської міської ради №1435 від 27.12.2019, надано дозвіл Ступницькій Г.Я. на відшкодування вартості фундаментів, що знаходяться за адресою: площа Польський ринок, 5/1 та вул. П'ятницька, 12 на рахунок міського бюджету:
- балансову вартість фундаментів (площа Польський ринок, 5/1) в розмірі 50862,00 грн.;
- балансову вартість фундаментів (вул. П'ятницька, 12) в розмірі 46231,00 грн.;
- вартість здійснених наукових археологічних досліджень фундаментів по вул. П'ятницька, 12 та площа Польський ринок, 5/1 в розмірі 153851,45 грн.
10.03.2021 між Департаментом економіки та інфраструктури міста Кам'янець-Подільської міської ради та Ступницькою Г.Я. складено акт прийому-передачі майна комунальної власності, згідно якого Департамент передає, а Ступницька Г.Я. приймає втрачені забудови в межах існуючих фундаментів за адресою вул. П'ятницька, 12, загальною площею 289,40 кв.м., ринковою вартістю 46231 грн. (без ПДВ), відповідно до оцінки від 30.04.2017 та пл. Польський ринок, 5/1, загальною площею забудови 280,80 кв.м., ринковою вартістю 50862 грн. (без ПДВ). В акті зазначено, що відшкодування вартості зазначених у ньому втрачених історичної забудови в межах існуючих фундаментів в розмірі 97093 грн. здійснено Ступницькою Г.Я. відповідно до виписки по рахунку Кам'янець-Подільського УДКСУ від 16.01.2020, без урахування ПДВ. Також Ступницькою Г.Я. відшкодовано вартість здійснених наукових археологічних досліджень фундаментів в розмірі 153851,45 грн., що підтверджено випискою ГУДКСУ у Хмельницькій області від 09.03.2021. Передача вищевказаних об'єктів проводиться згідно умов договору на реконструкцію відтворення) втраченої історичної забудови від 15.05.2019 №11. Передача вищезгаданих об'єктів проводиться згідно умов договору на реконструкцію (відтворення) втраченої історичної забудови від 15.05.2019 №11.
30.11.2021 Державною інспекцією архітектури та містобудування України видано ОСОБА_1 (замовнику) дозвіл на виконання будівельних робіт №ІУ013211130185 щодо реставрації пам'ятки архітектури місцевого значення «Житловий будинок (руїни фундаментів), 18-19 ст.» по АДРЕСА_2 (без охор. №).
06.12.2021 відділом Державного архітектурного-будівельного контролю Кам'янець-Подільської міської ради Ступницькій Г.Я. (замовнику) було надано дозвіл на виконання будівельних робіт №ХМ012211130847 щодо реконструкції незавершеного будівництвом багатоквартирного житлового будинку з вбудованими приміщеннями громадського призначення за адресою: м. Кам'янець-Подільський, площа Польський ринок, 5/1.
26.05.2023 Департамент інформаційної діяльності, культури, національностей та релігій Хмельницької обласної державної адміністрації погодив Ступницькій Г.Я. науково-проектну документацію на виконання робіт із консервації, реставрації, реабілітації, музеєфікації, ремонту та пристосування пам'яток місцевого значення - Реставрація пам'ятки архітектури місцевого значення «Житловий будинок (руїни фундаментів), 18-19 ст.» по АДРЕСА_2 (охор. №3149-Хм).
30.06.2023 Департаментом інформаційної діяльності, культури, національностей та релігій Хмельницької обласної державної адміністрації Ступницькій Г.Я. видано Дозвіл на проведення робіт на пам'ятках місцевого значення (крім пам'яток археології), їхніх територіях та охоронних зонах. Об'єкт (місце) виконання робіт: пам'ятка архітектури місцевого значення - «Житловий будинок (руїни фундаментів), ХVIII-ХІХ ст.» (Наказ Міністерства культури та інформаційної політики України від 17.09.2021 №737), охоронний номер 3149-Хм. Перелік робіт: реставрація пам'ятки архітектури місцевого значення.
21.05.2024 на підставі рішення Департаменту державної реєстрації Міністерства юстиції України №73231378 до Державного реєстру речових прав внесено відомості про скасування (анулювання) речового права Ступницької Г.Я. на об'єкт незавершеного будівництва, готовністю 12%, який знаходиться за адресою: Хмельницька область, м. Кам'янець-Подільський, буд. 5/1, що підтверджується Інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно №411575179 від 05.02.2025.
02.09.2024 Державною інспекцією архітектури та містобудування України на підставі акта готовності об'єкта до експлуатації від 23.08.2024 Ступницькій Г.Я., як замовнику будівництва - Реставрація пам'ятки архітектури місцевого значення «Житловий будинок (руїни фундаментів), 18-19 ст.» по АДРЕСА_2 (без охор. №), видано Сертифікат №ІУ123240823859, який засвідчує відповідність закінченого будівництвом об'єкта (черги, окремого пускового комплексу) проектній документації та підтверджує його готовність до експлуатації.
Договір на реконструкцію (відтворення) втраченої історичної забудови від 15.05.2019 №11 та акт прийому-передачі майна комунальної власності від 10.03.2021 були предметом розгляду у судових справах №924/1330/23 та №924/34/24.
Постановою Північно-західного апеляційного господарського суду від 17.10.2024 у справі №924/1330/23 скасовано рішення Господарського суду Хмельницької області від 18.06.2024 про відмову в задоволенні позову Хмельницької міської ради до ФОП Ступницької Галини Яківни, Департаменту економіки та розвитку інфраструктури міста Кам'янець-Подільської міської ради, Виконавчого комітету Кам'янець-Подільської міської ради про визнання недійсним договору на реконструкцію (відтворення) втраченої історичної забудови від 15.05.2019 №11 та Акту прийому-передачі майна комунальної власності від 10.03.2021 в частині, повернення майна комунальної власності та ухвалено нове рішення про задоволення позову. Визнано недійсним договір №11 від 15.05.2019 на реконструкцію (відтворення) втраченої історичної забудови, який укладений між ФОП Ступницькою Г.Я. та Виконавчим комітетом Кам'янець-Подільської міської ради в частині участі ФОП Ступницької Г.Я. у реконструкції (відтворені) втраченої історичної забудови в межах існуючих фундаментів, що знаходиться в історичному ареалі міста № 1, за адресою вулиця П'ятницька, 12 у місті Кам'янець-Подільський. Визнано недійним Акт прийому-передачі майна комунальної власності від 10.03.2021, що складений на виконання договору на реконструкцію (відтворення) втраченої історичної забудови №11 від 15.05.2019 та укладений між ФОП Ступницькою Г.Я. та Департаментом економіки та розвитку інфраструктури міста Кам'янець-Подільської міської ради в частині передання ФОП Ступницькій Г.Я. фундаментів втраченої історичної забудови, що знаходиться за адресою вулиця П'ятницька, 12 у місті Кам'янець-Подільський. Повернуто територіальній громаді міста Кам'янець-Подільський в особі Кам'янець-Подільської міської ради від ФОП Ступницької Г.Я. фундаменти втраченої історичної забудови, що знаходиться за адресою вулиця П'ятницька, 12 у місті Кам'янець-Подільський.
Північно-західний апеляційний господарський суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог Хмельницької міської ради з огляду на те, що:
1) уклавши договір реконструкції від 15.05.2019 та акт прийому-передачі від 10.03.2021, відповідачі насправді вчинили правочин купівлі-продажу об'єктів права комунальної власності, а саме фундаментів, що розташовані за адресами: площа Польський ринок, 5/1, вул. П'ятницька, 12, унаслідок чого територіальна громада м. Кам'янця-Подільського втрачає право комунальної власності на зазначені фундаменти, а ФОП Ступницька Г. Я. набуває право приватної власності на спірне майно в складі створеного в майбутньому об'єкта нерухомого майна, проте правочин, який передбачає перехід такого майна (об'єкта культурної спадщини місцевого значення) з комунальної в приватну власність, має вчинятися відповідно до положень Закону України "Про приватизацію державного та комунального майна", зокрема за результатами конкурентних процедур, а також за наявності погодження відповідного органу охорони культурної спадщини, як того вимагає стаття 18 Закону України "Про охорону культурної спадщини", чого відповідачами не було дотримано;
2) власник майна - територіальна громада м. Кам'янця-Подільського в особі Кам'янець-Подільської міськради не приймала жодного рішення про списання майна територіальної громади чи будь-яку іншу відмову від права власності, про відчуження чи будь-яку іншу передачу Ступницькій Г.Я. фундаментів, що розташовані за адресами: площа Польський ринок, 5/1, вул. П'ятницька, 12, тоді як Міськвиконком та Департамент не уповноважені приймати будь-які рішення, які призведуть до списання, будь-якої іншої відмови від права власності чи відчуження комунального майна;
3) Міськвиконком не приймав жодного рішення про необхідність укладення з ФОП Ступницькою Г. Я. договору про реконструкцію комунального майна, розташованого саме на вул. П'ятницькій, 12 у м. Кам'янці-Подільському, натомість оспорюваний договір було укладено 15.05.2019 на виконання рішення від 10.04.2019 №413, в якому (рішенні) йдеться виключно про об'єкт за іншою адресою в м. Кам'янці-Подільському - площа Польський ринок, 5/1.
Рішенням Господарського суду Хмельницької області від 18.11.2024 у справі №924/34/24, залишеним без змін постановою Північно-західного апеляційного господарського суду від 03.02.2025 визнано недійсним договір №11 від 15.05.2019 на реконструкцію (відтворення) втраченої історичної забудови, який укладений між ФОП Ступницькою Г.Я. та Виконавчим комітетом Кам'янець-Подільської міської ради в частині участі ФОП Ступницької Г.Я. у реконструкції (відтворені) втраченої історичної забудови в межах існуючих фундаментів, що знаходиться в історичному ареалі міста № 1, за адресою площа Польський ринок, 5/1 у місті Кам'янець-Подільський. Визнано недійним Акт прийому-передачі майна комунальної власності від 10.03.2021, що складений на виконання договору на реконструкцію (відтворення) втраченої історичної забудови №11 від 15.05.2019 та укладений між ФОП Ступницькою Г.Я. та Департаментом економіки та розвитку інфраструктури міста Кам'янець-Подільської міської ради в частині передання ФОП Ступницькій Г.Я. фундаментів втраченої історичної забудови, що знаходиться за адресою площа Польський ринок 5/1 у місті Кам'янець-Подільський. Повернуто територіальній громаді міста Кам'янець-Подільський в особі Кам'янець-Подільської міської ради від ФОП Ступницької Г.Я. фундаменти втраченої історичної забудови, що знаходиться за адресою площа Польський ринок, 5/1 у місті Кам'янець-Подільський.
Суди дійшли висновків, що між відповідачами відбулась купівля-продаж об'єктів права комунальної власності, а саме фундаментів, що знаходиться за адресою: площа Польський ринок 5/1, вул. П'ятницька 12, у результаті чого територіальна громада міста Кам'янець-Подільський втрачає право комунальної власності на відповідні фундаменти, а Ступницька Г.Я. набуває право приватної власності на вказане майно, у складі майбутньо створеного об'єкта нерухомого майна.
Суд апеляційної інстанції погодився з висновком суду першої інстанції про удаваність договору реконструкції від 15.05.2019 та акта прийому-передачі від 10.03.2021, під якими відповідачі насправді мали на увазі інший правочин - договір купівлі-продажу об'єктів нерухомості комунальної власності, що стало підставою для задоволення позову Кам'янець-Подільської міської ради у справі №924/34/24.
Листом від 05.03.2025 за №29-22-0.501-903/2-25 Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області на адвокатський запит представника Ступницької Г.Я., адвоката Максима Воєвідки повідомило, що відповідно до даних Державного земельного кадастру, у відділі №2 Управління забезпечення реалізації державної політики у сфері земельних відносин Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, відсутня інформація про кадастровий номер, правовий статус, власника або користувача земельної ділянки за адресам: вул. П'ятницька, 12 та площа Польський ринок, 5/1 в м. Кам'янці-Подільському Хмельницької області.
ФОП Ступницькою Г.Я. надано перелік витрат за виконані роботи та матеріали на будівництві «Реконструкція незавершеного будівництвом багатоквартирного житлового будинку з вбудованими приміщеннями громадського призначення, площа Польський ринок, 5/1, м. Кам'янець-Подільський, Хмельницька область» та Реставрація пам'ятки архітектури місцевого значення «Житловий будинок (руїни фундаментів) 18-19 ст.» по вул. П'ятницька, 12 на загальну суму 8785072 грн. На підтвердження здійснених витрат та підстав їх виникнення позивачем надано: договір на здійснення археологічних досліджень на ділянці по вул. П'ятницька, 12 та Польський ринок, 5/1 у м. Кам'янець-Подільський Хмельницької області №66/21-16 від 31.10.2016, укладений з Державним підприємством «Науково-дослідний центр» «Охоронна археологічна служба України» Інституту археології НАН України, договір на виконання робіт по будівництву мереж в м. Кам'янець-Подільський Хмельницької області №10-1/18 від 31.10.2016, укладений ФОП Матвєєв Ю.Л., договір про надання послуг по виготовленню проектно-кошторисної документації на відтворення втраченої історичної забудови (житловий будинок) по вул. Польський ринок, 5/1 в м. Кам'янець-Подільський Хмельницької області №280-2018 від 04.09.2018, укладений з ПП «Проект-Менас», договір на виконання експертизи проекту будівництва №670 від 01.03.2021, укладений з ТОВ «Перша приватна експертиза», довідки про вартість виконаних будівельних робіт та витрати, а також акти приймання виконаних будівельних робіт, складені на підставі договору від 30.06.2021, видаткові накладні, рахунки на оплату, платіжні документи.
Посилаючись на те, що фактом виконання умов договору №11 від 15.05.2019, Ступницька Г.Я. отримала право на набуття права власності на об'єкт інвестування, позивачка звернулася з даним позовом до суду.
Надаючи правову кваліфікацію спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 41 Конституції України право приватної власності набувається в порядку, визначеному законом.
Набуття права власності - це певний юридичний склад, з яким закон пов'язує виникнення в особи суб'єктивного права власності на певні об'єкти.
Зміст права власності, яке полягає у праві володіння, користування та розпорядження своїм майном визначено у статті 317 ЦК України.
Згідно зі статтею 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема, із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Відповідно до частини 1 статті 392 ЦК України власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Велика Палата Верховного Суду неодноразово зазначала, що за змістом статті 392 ЦК України судове рішення не породжує права власності, а лише підтверджує наявне у позивача право власності, набуте раніше на законних підставах, якщо відповідач не визнає, заперечує або оспорює його (постанови від 19.05.2020 у справі № 916/1608/18 (п. 76), від 23.06.2020 у справі № 909/337/19 (п. 78).
Звертаючись до суду з позовом про визнання права власності на об'єкт інвестування - багатоквартирний будинок, який розташований за адресою: м. Кам'янець-Подільський вул. Пятницька, 12 та пл. Польський ринок, 5/1, Ступницька Г.Я. зазначає, що фактом виконання умов договору №11 від 15.05.2019, вона отримала право на набуття права власності.
Судом враховується, що договір на реконструкцію (відтворення) втраченої історичної забудови від 15.05.2019 №11, укладений між ФОП Ступницькою Г.Я. та Виконавчим комітетом Кам'янець-Подільської міської ради, був предметом розгляду у судових справах №924/1330/23 та №924/34/24, за результатами розгляду яких зазначений договір визнано недійним в частині участі ФОП Ступницької Г.Я. у реконструкції (відтворені) втраченої історичної забудови в межах існуючих фундаментів, що знаходиться в історичному ареалі міста № 1, за адресою вулиця П'ятницька, 12 (постанова Північно-західного апеляційного господарського суду від 17.10.2024 у справі №924/1330/23) та площа Польський ринок, 5/1 у місті Кам'янець-Подільський (рішення Господарського суду Хмельницької області від 18.11.2024 у справі №924/34/24). Також повернуто територіальній громаді міста Кам'янець-Подільський в особі Кам'янець-Подільської міської ради від ФОП Ступницької Г.Я. фундаменти втрачених історичних забудов, що знаходиться за вище вказаними адресами.
Таким чином, позивачка просить визнати право власності на багатоквартирний будинок, який розташований за адресою: м. Кам'янець-Подільський, вул. Пятницька, 12 та пл. Польський ринок, 5/1, посилаючись на факт виконання умов договору на реконструкцію (відтворення) втраченої історичної забудови від 15.05.2019 №11, який визнано недійсним в судовому порядку, а фундаменти втрачених історичних забудов, які були передані ОСОБА_1 , повернуто територіальній громаді міста Кам'янець-Подільський в особі Кам'янець-Подільської міської ради.
Враховуючи викладене, позивачкою не доведено набуття нею права власності на багатоквартирний будинок, який розташований за адресою: м. Кам'янець-Подільський, вул. Пятницька, 12 та пл. Польський ринок, 5/1.
Обґрунтовуючи підстави для визначення відповідачем у даному спорі Кам'янець-Подільську районну державну адміністрацію, позивачка зазначає, що земельна ділянка, яка розташована за адресами: вул. П'ятницька, 12 та вул. Польський ринок в м. Кам'янці-Подільському є об'єктом права державної власності, розпорядження якого віднесено до повноважень місцевої державної адміністрації.
Кам'янець-Подільська районна державна адміністрація вважає, що вона не може виступати відповідачем у даній справі, оскільки не уповноважена на виконання зобов'язань, які випливають з позовних вимог.
Визначення відповідачів, предмета і підстав спору є правом позивача. Натомість установлення належності відповідачів й обґрунтованості позову - обов'язок суду, який виконується під час розгляду справи (правова позиція Великої Палати Верховного Суду, викладена в постановах від 17 квітня 2018 року у справі № 523/9076/16-ц, від 05 липня 2023 року у справі № 910/15792/20).
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб визначений Конституцією та законами України.
За змістом статті 80 Земельного кодексу України, держава як суб'єкт права власності на землі державної власності реалізує це право через відповідні органи державної влади.
У ч. 3 ст. 122 Земельного кодексу України визначено, зокрема, що районні державні адміністрації на їхній території передають земельні ділянки із земель державної власності, крім випадків, визначених частинами четвертою і восьмою цієї статті, у власність або у користування у межах сіл, селищ для всіх потреб та за межами населених пунктів для: а) ведення водного господарства; б) будівництва об'єктів, пов'язаних з обслуговуванням жителів територіальної громади району (шкіл, закладів культури, лікарень, підприємств торгівлі тощо), з урахуванням вимог частини сьомої цієї статті; в) індивідуального дачного будівництва.
Приписами абзацу 1 статті 19 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» передбачено, що місцева державна адміністрація здійснює на відповідній території управління об'єктами, що перебувають у державній власності та передані до сфери її управління.
Однак, жодного доказу про належність об'єкту спору, як і земельної ділянки під вказаним об'єктом, до сфери управління райдержадміністрації позивачем не надано.
Водночас, відповідно до ч. 1 ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Сторонами в судовому процесі - позивачем і відповідачем можуть бути, зокрема, юридичні особи та фізичні особи - підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування (стаття 4 та частина перша статті 45 ГПК України).
Позивачем є особа, яка має право вимоги (кредитор) та яка звернулася до суду з відповідним позовом, а відповідачем - особа, яка за твердженням позивача повинна виконати зобов'язання (боржник).
Визначення в позові складу сторін у справі (позивача та відповідача) повинне відповідати реальному складу учасників спору у спірних правовідносинах та має на меті ефективний захист порушених прав (свобод, інтересів) особи, яка вважає, що вони порушені, із залученням необхідного кола осіб, які мають відповідати за позовом (постанова Великої Палати Верховного Суду від 04 липня 2023 року у справі № 686/20282/21).
Велика Палата Верховного Суду неодноразово наголошувала, що поняття «сторона у спорі» може не бути тотожним за змістом поняттю «сторона у процесі»: сторонами в процесі є такі її учасники, як позивач і відповідач, тоді як сторонами у спорі є належний позивач і той належний відповідач, до якого звернута чи має бути звернута відповідна матеріально-правова вимога позивача (постанови від 14 листопада 2018 року у справі № 183/1617/16, від 29 травня 2019 року у справі № 367/2022/15-ц, від 07 липня 2020 року у справі № 712/8916/17, від 09 лютого 2021 року у справі № 635/4741/17).
Належним відповідачем є особа, яка є суб'єктом матеріальних правовідносин, тобто особа, за рахунок якої можна задовольнити позовні вимоги, захистивши порушене право чи інтерес позивача (постанова Великої Палати Верховного Суду від 05 липня 2023 року у справі № 910/15792/20).
Задля остаточного вирішення спору і захисту порушеного права за результатами судового розгляду справи сторонами в судовому процесі мають бути саме сторони у спірних матеріальних правовідносинах, які виступають на захист своїх інтересів і на яких поширюється законна сила судового рішення.
Велика Палата Верховного Суду у пункті 39 постанови від 26 лютого 2020 року у справі №304/284/18 зазначила, що належним відповідачем має бути така особа, за рахунок якої можна задовольнити позовні вимоги. Суд захищає порушене право чи охоронюваний законом інтерес позивача саме від відповідача.
Позивачем у позові про визнання права власності є особа, яка вважає себе власником певного майна, однак не може належним чином реалізувати свої правомочності у зв'язку з наявністю щодо цього права сумнівів або претензій з боку третіх осіб. Відповідачем у позові про визнання права власності виступає особа, яка сумнівається в належності майна позивачеві, або не визнає за ним права здійснювати правомочності володіння, користування і розпорядження таким майном, або має власний інтерес у межах існуючих правовідносин (постанова Велика Палата Верховного Суду від 13.07.2022 у справі № 645/6151/15-ц).
Однак, будь-яких обґрунтувань та доказів порушення, не визнання чи оспорення відповідачем прав позивачки не наведено та суду не надано. Твердження Ступницької Г.С. про наявність незаконних дій відповідача, внаслідок яких позивачка зазнала втручання у набуте нею майнове право власності, не підтверджується жодними доказами.
Таким чином, Кам'янець-Подільська районна державна адміністрація є неналежним відповідачем у даному спорі.
За усталеним висновком Великої Палати Верховного Суду, звернення з позовом до неналежного відповідача є самостійною підставою для відмови в позові (постанови Великої Палати Верховного Суду від 17 квітня 2018 року у справі № 523/9076/16-ц, від 21 листопада 2018 року у справі №127/93/17-ц, від 12 грудня 2018 року у справах № 570/3439/16-ц та № 372/51/16-ц відповідно, від 30 січня 2019 року у справі № 552/6381/17, від 01 квітня 2020 року у справі № 520/13067/17, від 05 липня 2023 року у справі № 910/15792/20, від 21 грудня 2022 року у справі № 914/2350/18 (914/608/20), від 18 грудня 2024 року у справі №907/825/22).
З огляду на вище викладене, в позові необхідно відмовити.
Розподіл судових витрат між сторонами.
Відповідно до ст. 129 ГПК України витрати зі сплати судового збору покладаються на позивача у зв'язку з відмовою в позові.
Керуючись ст. ст. 2, 20, 24, 73, 74, 129, 232, 237, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд
У позові відмовити.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду (ст. 241 ГПК України)
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів після його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення (ст. 256 ГПК України).
Апеляційна скарга подається до Північно-західного апеляційного господарського суду в порядку, передбаченому ст. 257 ГПК України.
Повне рішення складено 11.09.2025.
Суддя О.Є. Танасюк