Справа № 135/1328/25
Провадження №6/135/22/25
іменем України
10.09.2025 м. Ладижин
Суддя Ладижинського міського суду Вінницької області Нікандрова С.О., розглянувши матеріали заяви Товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «УКРФІНСТАНДАРТ», заінтересовані особи - Товариство з обмеженою відповідальністю «ДІНЕРО», приватний виконавець Турський Олександр Віталійович, ОСОБА_1 , про заміну сторони виконавчого провадження, -
10.09.2025 Товариство з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «УКРФІНСТАНДАРТ» через систему «Електронний суд» звернулося до суду з заявою про заміну сторони виконавчого провадження, у якій заявник просить замінити стягувача у виконавчому провадженні №66677554 щодо примусового виконання виконавчого напису нотаріуса, виданого приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Бригіда В.О. за №15568 від 05.07.2021 про стягнення з боржника ОСОБА_1 заборгованості на користь ТОВ «ДІНЕРО», сторону виконавчого провадження - стягувача, яким є ТОВ «ДІНЕРО», на його правонаступника - ТОВ «ФК «УКРФІНСТАНДАРТ» .
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що справу необхідно передати на розгляд іншому суду, виходячи з такого.
Відповідно до ст.446 ЦПК України процесуальні питання, пов'язані з виконанням судових рішень у цивільних справах, вирішуються судом, який розглядав справу як суд першої інстанції, якщо інше не визначено цим розділом.
Процесуальні питання, пов'язані з виконанням рішень інших органів (посадових осіб), вирішуються судом за місцем виконання відповідного рішення.
Відповідно до ст. 90 ЗУ «Про нотаріат» стягнення за виконавчим написом провадиться в порядку, встановленому Законом України «Про виконавче провадження».
Відповідно до п.3 ч.1 ст.3 ЗУ «Про виконавче провадження» відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню рішення на підставі таких виконавчих документів, зокрема, виконавчих написів нотаріусів.
Таким чином, виконавчий напис нотаріуса є самостійним видом виконавчого документа, на підставі якого здійснюються виконавчі дії примусового характеру, спрямовані на забезпечення його виконання.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 24 ЗУ «Про виконавче провадження» виконавчі дії провадяться державним виконавцем за місцем проживання, перебування, роботи боржника або за місцезнаходженням його майна. Право вибору місця відкриття виконавчого провадження між кількома органами державної виконавчої служби, що можуть вчиняти виконавчі дії щодо виконання рішення на території, на яку поширюються їхні функції, належить стягувачу.
Приватний виконавець приймає до виконання виконавчі документи за місцем проживання, перебування боржника - фізичної особи, за місцезнаходженням боржника - юридичної особи або за місцезнаходженням майна боржника.
Оскільки чинним законодавством не визначено спеціальних правил підсудності щодо місця виконання виконавчого напису нотаріусу, то суд приходить до висновку, що місцем виконання такого виконавчого документа є місце проживання, перебування боржника або місцезнаходження його майна.
Системний аналіз вищевикладених положень законодавства дає можливість зробити висновок, що оскільки процесуальні питання, пов'язані з виконанням виконавчого напису нотаріуса, відповідно до ч.2 ст. 446 ЦПК України вирішуються судом за місцем виконання виконавчого напису нотаріусу, а місцем виконання останнього є місце проживання, перебування боржника або місцезнаходження його майна, то процесуальні питання, пов'язані з виконанням виконавчого напису нотаріуса мають вирішуватися судом за місцем проживання, перебування боржника чи місцезнаходження його майна.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 29 жовтня 2020 року у справі № 263/14171/19.
Як вбачається з поданої заяви та долучених до нього документів, зареєстрованим місцем проживання боржника за виконавчим написом ОСОБА_1 є АДРЕСА_1 .
Відповідно до ст.125 Конституції України судоустрій в Україні будується за принципами територіальності та спеціалізації і визначається законом.
Суд утворюється, реорганізовується і ліквідовується законом, проект якого вносить до Верховної Ради України Президент України після консультацій з Вищою радою правосуддя.
Частиною 1 ст. 17 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» також передбачено, що судоустрій будується за принципами територіальності, спеціалізації та інстанційності.
Місцезнаходження, територіальна юрисдикція і статус суду визначаються з урахуванням принципів територіальності, спеціалізації та інстанційності.
Підставами для утворення чи ліквідації суду є зміна визначеної цим Законом системи судоустрою, необхідність забезпечення доступності правосуддя, оптимізації видатків державного бюджету або зміна адміністративно-територіального устрою.
Відповідно до п.3 розділу ХІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про судоустрій і статус суддів України» районні, міжрайонні, районні у містах, міські, міськрайонні суди продовжують здійснювати свої повноваження до утворення та початку діяльності місцевого окружного суду, юрисдикція якого розповсюджується на відповідну територію.
Згідно п.3-1 розділу ХІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про судоустрій і статус суддів України», до набрання чинності законом України щодо зміни системи місцевих судів на території України у зв'язку з утворенням (ліквідацією) районів відповідні місцеві суди продовжують здійснювати свої повноваження у межах територіальної юрисдикції, визначеної до набрання чинності Постановою Верховної Ради України «Про утворення та ліквідацію районів» від 17.07.2020 №807-IX, але не довше ніж один рік з дня припинення чи скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 №2102-IX.
Постановою Верховної Ради України «Про утворення та ліквідацію районів» від 17.07.2020 №807-IX, яка набрала чинності 19.07.2020, ліквідовано у Вінницькій області: Барський, Бершадський, Вінницький, Гайсинський, Жмеринський, Іллінецький, Калинівський, Козятинський, Крижопільський, Липовецький, Літинський, Могилів-Подільський, Мурованокуриловецький, Немирівський, Оратівський, Піщанський, Погребищенський, Теплицький, Тиврівський, Томашпільський, Тростянецький, Тульчинський, Хмільницький, Чернівецький, Чечельницький, Шаргородський, Ямпільський райони;
Утворено у Вінницькій області: Гайсинський район (з адміністративним центром у місті Гайсин) у складі територій Бершадської міської, Гайсинської міської, Дашівської селищної, Джулинської сільської, Краснопільської сільської, Кунківської сільської, Ладижинської міської, Ободівської сільської, Ольгопільської сільської, Райгородської сільської, Соболівської сільської, Теплицької селищної, Тростянецької селищної, Чечельницької селищної територіальних громад, затверджених Кабінетом Міністрів України.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 12.06.2020 №707-р «Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Вінницької області» Ладижинська міська громада утворена шляхом об'єднання Ладижинської міської ради обласного значення та Заозерненської сільської ради Тульчинського району.
Отже, до набрання чинності постановою Верховної Ради України «Про утворення та ліквідацію районів» від 17.07.2020 №807-IX, село Заозерне перебувало на території Тульчинського району.
Одночасно з цим, зміна адміністративно-територіального устрою не означає автоматичної зміни системи судоустрою, та потребує внесення змін до існуючої мережі судів.
До зміни системи судоустрою та приведення її у відповідність до нового адміністративно-територіального устрою шляхом утворення, реорганізації чи ліквідації судів, місцеві загальні суди продовжують здійснювати розгляд справ у межах раніше утворених районів та раніше визначеного адміністративно-територіального устрою.
Оскільки місцем проживання боржника за виконавчим написом є село Заозерне Гайсинського району Вінницької області, яке до прийняття постанови Верховної Ради України від 17.07.2020 №807-ІХ «Про утворення та ліквідацію районів» територіально належало до Тульчинського району Вінницької області, дана справа згідно п.3-1 розділу ХІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про судоустрій і статус суддів України» належить до територіальної підсудності (юрисдикції) Тульчинського районного суду Вінницької області.
Відповідно до п. 1 ч.1 ст. 31 ЦПК України суд передає справу на розгляд іншому суду, якщо справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Відповідно до ч.3 ст. 31 ЦПК України, передача справи на розгляд іншого суду за встановленою цим Кодексом підсудністю з підстави, передбаченої пунктом 1 частини першої цієї статті, здійснюється на підставі ухвали суду не пізніше п'яти днів після закінчення строку на її оскарження, а в разі подання скарги - не пізніше п'яти днів після залишення її без задоволення.
Спори між судами про підсудність не допускаються. Справа, передана з одного суду до іншого в порядку, встановленому ст. 31 ЦПК України, повинна бути прийнята до провадження судом, якому вона надіслана (ст. 32 ЦПК України).
Недотримання правил територіальної юрисдикції (підсудності) є порушенням процесуального закону, який є підставою для скасування рішення з направленням справи на розгляд за встановленою законом підсудністю (ч. 1 ст. 378 ЦПК України).
Враховуючи викладене, зважаючи на те, що справа належить до підсудності іншого суду, суд вважає, що справу №129/1272/25 за заявою Товариства з обмеженою відповідальністю «Кредит готівкою» про заміну сторони виконавчого провадження необхідно передати за підсудністю на розгляд до Тульчинського районного суду Вінницької області (місцезнаходження: вул. Перемоги, 16, м. Тульчин, Вінницька область, 23600).
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 31, 446 ЦПК України,-
Матеріали справи №135/1328/25 за заявою Товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «УКРФІНСТАНДАРТ», заінтересовані особи - Товариство з обмеженою відповідальністю «ДІНЕРО», приватний виконавець Турський Олександр Віталійович, ОСОБА_1 , про заміну сторони виконавчого провадження передати за підсудністю до Тульчинського районного суду Вінницької області (місцезнаходження: вул. Перемоги, 16, м. Тульчин, Вінницька область, 23600).
Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана до Вінницького апеляційного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Суддя Ладижинського міського суду
Вінницької області С.О.Нікандров