іменем України
27.08.2025 Справа № 905/592/25
Суддя - Говорун О.В.
Секретар судового засідання Руденко Е.В.
Позивач - Приватне акціонерне товариство "Національна енергетична компанія "Укренерго".
Відповідач - Публічне акціонерне товариство "Донбасенерго".
Про стягнення 9360833,41 грн.
Представники учасників справи:
від позивача - Грачов Є.О.;
від відповідача - Жукова Л.А.
Приватне акціонерне товариство "Національна енергетична компанія "Укренерго" (далі - позивач) звернулося до Господарського суду Донецької області з позовною заявою до Публічного акціонерного товариства "Донбасенерго" (далі - відповідач) про стягнення заборгованості у розмірі 9360833,41 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на неналежне виконання відповідачем умов договору про надання послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління №0112-03015-ПД від 01.01.2024, у зв'язку з чим просить стягнути суму основного боргу, 3% річних та інфляційні втрати.
Представником відповідача поданий відзив на позов в якому зазначається, що виконання договору № 0112-03015-ПД від 01.01.2024 ПАТ "Донбасенерго" забезпечується виключно структурною одиницею "Слов'янська ТЕС", яка має виробничі потужності виробництва електроенергії.
Заборгованість перед ПрАТ "НЕК "Укренерго" за договором №0112-03015-ПД від 01.01.2024, яка є предметом позовних вимог у цій справі, виникла у ПАТ "Донбасенерго" через обставини об'єктивного характеру, які знаходилися поза його впливом, зокрема, розташування структурної одиниці "Слов'янська ТЕС" ПАТ "Донбасенерго", яка виключно забезпечує виконання договору №0112-03015-ПД від 01.01.2024, на території Миколаївської міської територіальної громади Краматорського району Донецької області, котру віднесено до переліку територій, на яких ведуться бойові дії; неодноразові зупинки Слов'янської ТЕС внаслідок численних обстрілів енергооб'єкта у 2022, 2024 роках, необхідність відновлення пошкоджених обладнання і приміщень, забезпечення сталої роботи станції як об'єкта критичної інфраструктури, особливо в умовах підготовки до осінньо-зимового періоду 2024/2025 року; тимчасове обмеження здійснення господарської діяльності ПАТ "Донбасенерго" через переведення структурної одиниці "Слов'янська ТЕС" ПАТ "Донбасенерго" у зв'язку з пошкодженням залізничних шляхів у Донецькій області внаслідок збройної агресії рф і зупиненням поставок вугілля на Слов'янську ТЕС в режим роботи на природному газі в якості основного технологічного палива замість вугілля з метою виконання обов'язків із забезпечення загальносуспільних інтересів та обороноздатності країни; збитковість господарської діяльності відповідача протягом 2022 - 2025 років та, як наслідок, загроза банкрутства ПАТ "Донбасенерго" через наявність значної заборгованості підприємств державного сектору економіки перед ПАТ "Донбасенерго" та населення Миколаївської територіальної громади за теплоенергію, гаряче водопостачання та абонентське обслуговування за період воєнного стану з тенденцією до її зростання.
Основним видом господарської діяльності ПАТ "Донбасенерго" є виробництво електричної та теплової енергії. Виробництво електричної та теплової енергії здійснюється ПАТ "Донбасенерго" виключно на виробничих потужностях Слов'янської ТЕС.
Основний актив ПАТ "Донбасенерго" - Слов'янська ТЕС є об'єктом критичної інфраструктури як в галузі виробництва електричної енергії, так і в галузі виробництва тепла. Слов'янська ТЕС ПАТ "Донбасенерго" здійснює енергопостачання Слов'янсько- Краматорського енерговузла (район бойових дій та місце розташування військових частин ЗСУ) та має важливе значення для забезпечення обороноздатності України.
Станом на 30.06.2025 склалися обставини, які створюють загрозу припинення господарської діяльності (банкрутства) ПАТ "Донбасенерго", а саме скрутне фінансове становище та триваюча тенденція його погіршення. З 2022 року та станом на кінець першого кварталу 2025 року господарська діяльність ПАТ "Донбасенерго" є збитковою, зокрема, збиток у першому кварталі 2025 року склав 785265 тис.грн.
Враховуючи викладене вище, на переконання відповідача, вимоги позивача є необґрунтованими й заявлені передчасно, оскільки суперечать нормам пп.2 п.1.15.2 Правил ринку електричної енергії.
Від представника позивача надійшла відповідь на відзив в якій зазначено, що Наказом Міністерства енергетики України від 23.02.2023 №63 (№14496/011) НЕК "Укренерго" віднесено до переліку підприємств паливно-енергетичного комплексу, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період. Організаційна структура НЕК "Укренерго" побудована за регіональним принципом та включає 4 територіальні управління обслуговування мережі: Північне, Південне, Східне та Західне, що розташовані по всій території України.
НЕК "Укренерго" виконує функції оператора системи передачі - юридичної особи, відповідальної за експлуатацію, диспетчеризацію, забезпечення технічного обслуговування, розвиток системи передачі та міждержавних ліній електропередачі, а також за забезпечення довгострокової спроможності системи передачі щодо задоволення обґрунтованого попиту на передачу електричної енергії.
У зв'язку із збройною агресією російської федерації проти України, відповідно до Указу Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 введено воєнний стан. НЕК "Укренерго" направляє всі сили на відновлення пошкоджених об'єктів електроенергетики (підстанції, лінії електропередач, об'єкти управління, тощо), розробляються та реалізовуються проекти з встановлення додаткових пристроїв компенсації реактивної потужності на магістральних підстанціях регіону, тощо.
В той же час, відповідач здійснює ліцензовану діяльність як оператор системи розподілу електричної енергії на території Донецької області, а позивач на території всієї України, більшість об'єктів НЕК "Укренерго" східної частини України знаходяться в безпосередній близькості до бойових дій, на деяких з них втрачено контроль. Отже, сторони по справі знаходяться в однаковому негативному становищі.
Як позивач так і відповідач несуть однакову економічну відповідальність за свої дії та однакові ризики, оскільки господарська діяльність здійснюється на власний ризик, за власним комерційним розрахунком щодо наслідків вчинення відповідних дій, суб'єкт господарювання повинен самостійно розраховувати ризики настання несприятливих наслідків в результаті тих чи інших дій та самостійно приймати рішення про вчинення (чи утриматись від) таких дій.
Відповідно до фінансового стану НЕК "Укренерго" станом на 31.12.2023, дебіторська заборгованість за товари, роботи, послуги з початку 2023 зросла на 14521612 грн., та становить 47628 053 грн.
Щодо посилання відповідача на форс-мажорні обставини позивач зазначив, що останній не надав жодних доказів настання таких обставин, як передбачено умовами договору, у зв'язку з вказаним просить задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Від представника відповідача надійшли заперечення на відповідь на відзив в яких зазначено, що позивач має чотири територіальні управління, що розташовані по всій території України (в тому числі на більш безпечних територіях, ніж зона ведення бойових дій у Донецькій області), зазначені обставини дозволяють позивачу продовжити свою господарську діяльність на безпечних територіях. Окрім того, відповідач зазначає, що позивач залучає фінансову підтримку міжнародних партнерів під державні гарантії.
Слов'янська ТЕС є єдиним виробничим активом Публічного акціонерного товариства “Донбасенерго», що працював за визначеним державою механізмом у завідомо збитковому режимі і наразі є зупиненим та потребує відновлення обладнання. Відповідач перебуває у значно гіршому й важкому становищі ніж позивач.
Щодо ненадання доказів виникнення у відповідача форс-мажору відповідно до умов договору відповідач посилається на п.1.15 Правил ринку в яких зазначено, що під форс-мажором розуміють надзвичайні та невідворотні обставини, що об'єктивно унеможливлюють виконання зобов'язань будь-якого учасника ринку, передбачених умовами цих Правил (пп.1.15.1 Правил).
Обставини форс-мажору поділяються на категорії (п.1.15.2 Правил), зокрема, надзвичайні та невідворотні обставини, що об'єктивно унеможливлюють виконання зобов'язань учасника ринку, передбачених умовами цих Правил, а також бездіяльність третіх осіб, на яких не поширюється дія цих Правил (страйки, саботаж, локаут, вибухи та вихід з ладу чи пошкодження машин та устаткування, оголошена чи неоголошена війна, масові заворушення, піратство тощо).
Строк виконання зобов'язання учасника ринку, що зазнав впливу форс-мажору, переноситься на весь період його дії, включаючи період ліквідації наслідків. При цьому такий учасник ринку не буде нести відповідальність за прострочені зобов'язання (п.1.15.3 Правил).
Учасник ринку, який зазнав впливу форс-мажору, зобов'язаний негайно за допомогою будь-якого засобу зв'язку повідомити ОСП (ОСП - оператор системи передачі) та Регулятора про настання форс-мажору не пізніше ніж через 2 робочі дні з моменту виникнення форс-мажору, а також надати у письмовій формі офіційне підтвердження настання форс-мажорних обставин. Неповідомлення або несвоєчасне повідомлення про неможливість виконання прийнятих за цими Правилами зобов'язань позбавляє відповідного учасника ринку права посилатися на будь-яку вищевказану обставину як на підставу, що звільняє від відповідальності з невиконання вимог за цими Правилами (п.1.15.4 Правил). Протягом трьох календарних днів після настання форс-мажору учасники ринку, на яких поширилася його дія, повинні обговорити і погодити продовження своєї роботи відповідно до цих Правил і Кодексу системи передачі (п.1.15.5 Правил).
Учасник ринку не звільняється від виконання зобов'язань, що виникли перед настанням форс-мажору, що викликав призупинення виконання зобов'язань за цими Правилами (п.1.15.6 Правил).
Наявність обставин форс-мажору підтверджується відповідним документом Торгово-промислової палати України або відповідними територіальними відділенням (п.1.15.7 Правил).
Верховний Суд у постановах від 01.06.2021 у справі №910/9258/20 та від 17.08.2022 y справі №922/854/21 зазначив, що підтвердженням існування форс-мажорних обставин є відповідний сертифікат ТПП України чи уповноваженої нею регіональної ТПП.
Водночас, сертифікат ТПП не є єдиним доказом існування форс-мажорних обставин, обставини форс-мажору має оцінюватися судом з урахуванням встановлених обставин справи та у сукупності з іншими доказами (подібні висновки викладені у постановах Верховного Суду у складі суддів об'єднаної палати Касаційного господарського суду від 19.08.2022 у справі №908/2287/17, від 21.07.2021 у справі №912/3323/20, від 25.11.2021 у справі №905/55/21).
ПАТ "Донбасенерго" до матеріалів справи не було надано сертифікат ТПП, проте було надано інші докази наявності у відповідача форс-мажорних обставин. Відповідачем додано докази повідомлення позивача про зупинення генеруючого обладнання Слов'янської ТЕС після обстрілів у листопаді - грудні 2024 року, отже з наданих доказів вбачається, що форс-мажорні обставини виникли у відповідача до настання спірного періоду, за яким заявлено позов у вказаній справі та які продовжують існувати.
Заслухавши представників сторін, дослідивши письмові докази у справі, суд встановив наступні факти та відповідні ним правовідносини.
Відповідно до заяви приєднання до договору про надання послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління, ПАТ "Донбасенерго" надало згоду на приєднання до договору про надання послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління, розміщеного на офіційному сайті ОСП, на окремих умовах чинного договору про надання послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління від 04.06.2019 №0112-03015 (а.с.48 зворотній бік-49).
25.10.2023 позивач повідомив відповідача про приєднання до договору про надання послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного управління) (далі - договір). Дата акцептування 01.01.2024. Ідентифікатор договору №0112-03015-ПД.
Даний Договір є публічним та укладається сторонами з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 ЦК України та розміщений на офіційному сайті НЕК "Укренерго" за мережевим посиланням: https://ua.energy/uchasnikam_rinku/reyestratsiya-uchasnykiv-rynku/dogovory/ (а.с.49 зворотній бік-50).
Умови договору про надання послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління" Приватним акціонерним товариством "Національна енергетична компанія "Укренерго" оператор системи передачі (далі - ОСП) затверджені наказом №344 від 07.06.2024 (а.с.12).
Відповідно до п.1.1, п.1.2 умов якого, цей договір про надання послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління є публічним договором приєднання та встановлює порядок і умови надання послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління користувачем системи передачі. Цей договір укладається сторонами з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України шляхом приєднання користувача до умов цього договору згідно з заявою-приєднання, що є додатком 1 до цього договору. Умови цього договору розроблені відповідно до Закону України "Про ринок електричної енергії" та Кодексу системи передачі, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 14.03.2018 №309, та є однаковими для всіх користувачів ( а.с.12 зворотній бік-19).
Згідно з п.2.1 договору, цей договір регулює оперативно-технологічні відносини під час взаємодії сторін в умовах паралельної роботи у складі об'єднаної енергетичної системи (ОЕС) України.
За цим Договором ОСП безперервно надає послугу з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління, а саме управління режимами роботи (ОЕС) України з виробництва, передачі, забезпечення планових перетоків електричної енергії по міждержавним лініям зв'язку (ОЕС) України з енергосистемами суміжних країн, розподілу та споживання електричної енергії для забезпечення здатності енергосистеми задовольняти сумарний попит на електричну енергію та потужність у кожний момент часу з дотриманням вимог енергетичної, техногенної та екологічної безпеки (далі Послуга). Послуга, яка надається за цим Договором згідно з Державним класифікатором продукції та послуг (ДК 016:2010) має код 35.12.
Користувач зобов'язується здійснювати оплату за надану послугу відповідно до умов цього договору (п.2.2 договору).
Згідно з п. 3.1 договору, ціна договору визначається як сума нарахованої фактичної вартості послуг за сукупністю розрахункових періодів наростаючим підсумком за календарний рік. Розрахунковим періодом за цим Договором є 1 календарний місяць.
Пунктом 3.2. договору визначено, що оплата послуг здійснюється за тарифом, який встановлюється НКРЕКП, відповідно до затвердженої ним методики (порядку) та оприлюднюється OCП на своєму офіційному веб-сайті https://ua.energy/. Тариф застосовується з дня набрання чинності постановою, якою встановлено тариф, якщо більш пізній строк не визначено такою постановою.
Відповідно до п.3.4 договору, планова та/або фактична вартість послуги визначається як добуток діючого на момент надання Послуги тарифу на послуги з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління та планового та/або фактичного обсягу Послуги в розрахунковому періоді. На вартість послуги нараховується податок на додану вартість відповідно до законодавства України.
Згідно з п. 3.5. договору, користувач здійснює поетапну оплату планової вартості Послуги за кожну декаду розрахункового періоду згідно із зазначеною системою платежів і розрахунків:
1 платіж до 18 числа розрахункового періоду в розмірі планової вартості послуги, наданої в першій декаді розрахункового періоду;
2 платіж до 28 числа розрахункового періоду в розмірі планової вартості послуги, наданої в другій декаді розрахункового періоду;
3 платіж до 08 числа місяця, наступного за розрахунковим періодом, в розмірі планової вартості послуги, наданої в третій декаді розрахункового періоду.
Відповідно до п.3.6 договору, плановий обсяг послуги, що використовується для визначення планової вартості послуги визначається на підставі даних Адміністратора комерційного обліку (далі АКО) за кожну декаду розрахункового періоду.
Пунктом 3.7 передбачено, що користувач здійснює розрахунок з ОСП за фактичний обсяг Послуги до 15 числа місяця, наступного за розрахунковим (включно), на підставі рахунків, актів надання Послуги, наданих ОСП, або отриманих за допомогою сервісу електронного документообігу (далі Сервіс) (автоматизована система, яка забезпечує функціонування електронного документообігу), з використанням у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису особи, уповноваженої на підписання документів в електронній формі.
Вартість фактично наданої Послуги за розрахунковий період визначається до 10 числа місяця, наступного за розрахунковим (включно). Акти надання Послуги направляються Користувачам до 12 числа місяця, наступного за розрахунковим (включно).
Коригування обсягів та вартості фактично наданої Послуги відповідного розрахункового періоду здійснюється за наступною версією даних комерційного обліку, що надається АКО протягом 10 календарних днів з дати проведення процесу врегулювання в "Системі управління ринком", що здійснюється на вимогу та в терміни, передбачені Правилами ринку.
Оплату вартості послуги, після коригування обсягів та вартості послуг, користувач здійснює до 15 числа місяця, наступного за місяцем, у якому отримано акт коригування до акта надання Послуги (включно), або Акт надання Послуги щодо проведення донарахувань в минулих періодах (включно).
Акти надання послуги та акти коригування до актів надання послуги та рахунки у відповідному розрахунковому періоді виконавець ОСП направляє користувачу в електронній формі з використанням електронного підпису (із застосуванням Сервісу) або надає користувачу два примірники акта надання послуги та/або акта коригування до актів надання послуги в паперовому вигляді, підписані власноручним підписом зі своєї сторони.
Згідно з п.3.8 договору, користувач здійснює підписання актів надання послуги та актів коригування до актів надання послуги відповідного розрахункового періоду протягом 3 робочих днів з дня їх отримання користувачем.
У разі виникнення розбіжностей за отриманими від ОСП за попередній розрахунковий період актом надання послуги користувач має право оскаржити зазначені в акті надання послуги вартість та /або фактичний обсяг послуги шляхом направлення ОСП (АКО) та ППКО повідомлення протягом 5 робочих днів з дня отримання акта. Процедура оскарження не звільняє користувача від платіжного зобов'язання у встановлений цим договором термін. Якщо Користувач не надає ОСП повідомлення з обґрунтуванням розбіжностей протягом 5 робочих днів з дня отримання акта надання послуги, то вважається, що цей акт прийнятий без розбіжностей.
У разі підтвердження розбіжностей ППКО користувача надає АКО актуальні дані для здійснення врегулювання. Врегулювання розбіжностей здійснюється в терміни та відповідно до вимог додатка 10 до правил ринку та відображаються в акті коригування.
Відповідно до п.4.2.1 договору, користувач зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі здійснювати розрахунки за цим договором.
Згідно з п.11.3 договору, акти надання послуги, акти коригування до актів надання послуги, акти звірки розрахунків наданої Послуги, рахунки, будь-які повідомлення за цим Договором повинні направлятися однією Стороною іншій за допомогою Сервісу, електронною поштою, а також можуть бути підтверджені рекомендованим листом, іншим реєстрованим поштовим відправленням або доставлені кур'єром під розписку за адресою, зазначеною в цьому Договорі.
Відповідно до п.11.5 договору, будь-які документи, що створюються/укладаються Сторонами під час виконання цього Договору (у тому числі акт надання Послуги або акт коригування до акта наданої Послуги), можуть бути підписані Сторонами як у паперовій формі шляхом проставлення власноручного підпису уповноваженої особи на час тимчасового нефункціонування Сервісу, про що ОСП зобов'язаний повідомити на своєму офіційному вебсайті, так і в електронній формі з використанням електронного підпису (за винятком випадків, коли використання електронного підпису прямо заборонено Законом) за допомогою Сервісу, який забезпечує юридично значимий електронний документообіг між Сторонами та знаходиться в мережі Інтернет за посиланням: https://online.ua.energy/. Один документ повинен бути підписаний обома Сторонами в один і той самий спосіб (залежно від форми документу).
Згідно з п.11.6 договору, рахунки, акти надання послуги, акти коригування до актів надання Послуги, акти звірки розрахунків та повідомлення вважаються отриманими Стороною:
у день їх доставки кур'єром, що підтверджується квитанцією про вручення одержувачу, яка підписується його уповноваженим представником;
у день особистого вручення, що підтверджується підписом уповноваженого представника одержувача та/або реєстрацією вхідної кореспонденції.
Цей договір набирає чинності з дати акцептування заяви-приєднання, зазначеної в повідомленні ОСП, і діє до 31 грудня (включно) року, у якому акцептована заява-приєднання... (п.13.1 договору).
На виконання умов договору позивачем були надані послуги, що підтверджуються актами надання послуг, а саме: акт №ДУА-0014078 від 28.02.2025 на суму 3286063,30 грн, акт №ДУА-0014873 від 31.03.2025 на суму 3336895,48 грн, акт №ДУА-0015638 від 30.04.2025 на суму 2676233,92 грн (а.с.59 зворотній бік - 62).
Зазначені акти були підписані сторонами з використанням електронного цифрового підпису.
Також були складені подекадні рахунки-фактури за послугу з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління, а саме:
-ДУ-0052610/0112-03015-ПД від 14.02.2025 на суму 1191914,68 грн;
-ДУ-0053345/0112-03015-ПД від 25.02.2025 на суму 1187964,11 грн;
- ДУ-0054076/0112-03015-ПД від 05.03.2025 на суму 906196,28 грн;
- ДУ-0055558/0112-03015-ПД від 14.03.2025 на суму 1190574,30 грн;
- ДУ-0056294/0112-03015-ПД від 25.03.2025 на суму 1140639,62 грн;
- ДУ-0057031/0112-03015-ПД від 04.04.2025 на суму 1006049,96 грн;
- ДУ-0058518/0112-03015-ПД від 15.04.2025 на суму 803070,06 грн;
- ДУ-0059252/0112-03015-ПД від 24.04.2025 на суму 1057716,94 грн;
- ДУ-0059988/0112-03015-ПД від 05.05.2025 на суму 815470,44 грн (а.с.50 зворотній бік - 58).
Вказані рахунки були скріплені електронним підписом представника позивача та направлені відповідачу через систему, яка забезпечує функціонування електронного документообігу між сторонами, що підтверджується відповідними роздруківками (скріншоти) з екрану (з програмним забезпеченням), які були додані до матеріалів справи (а.с.62 зворотній бік - 63).
У зв'язку з невиконанням відповідачем своїх зобов'язань за договором, позивачем було направлено на адресу відповідача вимоги від 20.02.2025 №01/10782, від 20.03.2025 №01/17544, від 24.04.2025 №01/25704 (а.с.63 зворотній бік - 67).
Відповідь на зазначені вимоги до суду не надано.
Відповідно до ч.1 ст.509 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Згідно з ч.1 ст.526 ЦК України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Відповідно до ч.1 ст.634 ЦК України договором приєднання є договір, умови якого встановлені однією із сторін у формулярах або інших стандартних формах, який може бути укладений лише шляхом приєднання другої сторони до запропонованого договору в цілому. Друга сторона не може запропонувати свої умови договору.
Частиною 1 ст.530 ЦК України визначено, що якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Відповідно до ст.610 ЦК України, порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Згідно з ч.1 ст.612 ЦК України, боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Станом на час прийняття рішення судом у справі, доказів на підтвердження виконання відповідачем зобов'язання за договором про надання послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління від 01.01.2024 до суду надано не було, а отже вимога позивача про стягнення з відповідача заборгованості у розмірі 9299192,70 грн підлягає задоволенню повністю.
Позивач, на підставі ч.2 ст.625 ЦК України, просить стягнути 3% річних в загальному розмірі 38638,27 грн, а саме:
- за період з 19.02.2025 по 15.03.2025 (нараховані на заборгованість в розмірі 1191914,68 грн);
- за період з 01.03.2025 по 15.03.2025 (нараховані на заборгованість в розмірі 1187964,11 грн);
- за період з 09.03.2025 по 15.03.2025 (нараховані на заборгованість в розмірі 906196,28 грн);
- за період з 16.03.2025 по 16.05.2025 (нараховані на заборгованість в розмірі 3286063,30 грн);
- за період з 19.03.2025 по 15.04.2025 (нараховані на заборгованість в розмірі 1190574,30 грн);
- за період з 29.03.2025 по 15.04.2025 (нараховані на заборгованість в розмірі 1140639,62 грн);
- за період з 09.04.2025 по 15.04.2025 (нараховані на заборгованість в розмірі 1006049,96 грн);
- за період з 16.04.2025 по 16.05.2025 (нараховані на заборгованість в розмірі 3336895,48 грн);
- за період з 19.04.2025 по 15.05.2025 (нараховані на заборгованість в розмірі 803070,06 грн);
- за період з 29.04.2025 по 15.05.2025 (нараховані на заборгованість в розмірі 1057716,94 грн);
- за період з 09.05.2025 по 15.05.2025 (нараховані на заборгованість в розмірі 815470,44 грн);
- за період з 16.05.2025 по 16.05.2025 (нараховані на заборгованість в розмірі 2676233,92 грн)
Також, позивач просить стягнути з відповідача інфляційні втрати в розмірі 23002,44 грн, які нараховані за квітень 2025 року на заборгованість в розмірі 3286063,30 грн.
За змістом ч.2 ст.625 ЦК України, боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Здійснивши самостійно розрахунок 3% річних, виходячи з заявлених позивачем періодів нарахування, суд задовольняє вимогу у цій частині частково, на суму 38638,26 грн.
Перевіривши розрахунок інфляційних втрат, суд задовольняє вимогу у цій частині повністю.
Щодо заперечень відповідача в частині ненастання строків виконання ним грошових зобов'язань за договором на підставі пп.2 п. 1.15.2, п. 1.15.3 Правил ринку, що затверджені постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №307, оскільки діяли форс-мажорні обставини.
Правила застосування форс-мажору визначені у розділі 1.15 Правил ринку електричної енергії, затверджених постановою НКРЕКП від 14.03.2018 №307 (далі - Правила ринку).
Відповідно до пп.пп.1.15.1-1.15.4 п. 1.15. Правил ринку, під форс-мажором розуміють надзвичайні та невідворотні обставини, що об'єктивно унеможливлюють виконання зобов'язань будь-якого учасника ринку, передбачених умовами цих Правил.
Обставини форс-мажору поділяються на такі категорії: 1) викликані винятковими погодними умовами і стихійним лихом (повінь, циклон, шторм, цунамі, осідання ґрунту, землетрус, пожежа тощо); 2) надзвичайні та невідворотні обставини, що об'єктивно унеможливлюють виконання зобов'язань учасника ринку, передбачених умовами цих Правил, а також бездіяльність третіх осіб, на яких не поширюється дія цих Правил (страйки, саботаж, локаут, вибухи та вихід з ладу чи пошкодження машин та устаткування, оголошена чи неоголошена війна, масові заворушення, піратство тощо); 3) регламентовані умови відповідних рішень та акти державних органів влади (ембарго, заборона (обмеження) експорту/імпорту тощо).
Строк виконання зобов'язання учасника ринку, що зазнав впливу форс-мажору, переноситься на весь період його дії, включаючи період ліквідації наслідків. При цьому такий учасник ринку не буде нести відповідальність за прострочені зобов'язання.
Учасник ринку, який зазнав впливу форс-мажору, зобов'язаний негайно за допомогою будь-якого засобу зв'язку повідомити ОСП та Регулятора про настання форс-мажору не пізніше ніж через 2 робочі дні з моменту виникнення форс-мажору, а також надати у письмовій формі офіційне підтвердження настання форс-мажорних обставин. Неповідомлення або несвоєчасне повідомлення про неможливість виконання прийнятих за цими Правилами зобов'язань позбавляє відповідного учасника ринку права посилатися на будь-яку вищевказану обставину як на підставу, що звільняє від відповідальності за невиконання вимог за цими Правилами.
Протягом трьох календарних днів після настання форс-мажору учасники ринку, на яких поширилася його дія, повинні обговорити і погодити продовження своєї роботи відповідно до цих Правил і Кодексу системи передачі (пп.1.15.5. Правил ринку).
Учасник ринку не звільняється від виконання зобов'язань, що виникли перед настанням форс-мажору, що викликав призупинення виконання зобов'язань за цими Правилами (пп.1.15.6 Правил ринку).
Наявність обставин форс-мажору підтверджується відповідним документом Торгово-промислової палати України або відповідними територіальними відділеннями (пп.1.15.7. Правил ринку).
За змістом пп.пп.1.15.3. - 1.15.4. Правил ринку, наявність форс-мажору може мати наслідок у виді перенесення строку виконання зобов'язання учасника ринку, що зазнав впливу форс-мажору, на весь період його дії, включаючи період ліквідації наслідків, та звільнення від відповідальності учасника ринку, що зазнав впливу форс-мажору, за невиконання вимог за Правилами.
Умовами договору передбачено, що сторони звільняються від відповідальності за часткове чи повне невиконання своїх зобов'язань за цим договором, якщо це є результатом дії форс-мажорних обставин. Якщо форс-мажор продовжується більше шести місяців, то кожна зі сторін має право відмовитися від подальшого виконання зобов'язань за цим договором. Сторони мають право відмовитися від подальшого виконання зобов'язань за цим договором та в установленому порядку розірвати цей договір. Розірвання цього договору тягне за собою відповідні правові наслідки щодо діяльності сторін на ринку електричної енергії. Якщо внаслідок дії форс-мажорних обставин (пожежі, повені, землетрусу, стихійного лиха, воєнних дій та інших обставин непереборної сили), унеможливлюється виконання будь-якою стороною зобов'язань за цим договором, така сторона повинна невідкладно повідомити у письмовій формі про це іншу сторону. Доказом дії форс-мажорних обставин є документи (оригінали), видані Торгово-промисловою палатою України. Неповідомлення однієї зі сторін про неможливість виконання прийнятих за цим Договором зобов'язань, позбавляє сторону права посилатися на будь-яку вказану обставину як на підставу, що звільняє від відповідальності за невиконання зобов'язань (п.8.1, п.8.2, п.8.3, п.8.4, п.8.5 договору).
Отже, умовами договору визначений порядок звільнення від відповідальності сторони у разі настання форс-мажору.
В той же час, предметом позову в цій справі не є стягнення з відповідача грошових коштів як відповідальності за невиконання договірних зобов'язань.
В зазначених вище пунктах Правилах ринку чітко визначено які саме дії мають бути вчинені стороною внаслідок настання форс-мажору та документами якої організації такі обставини мають бути підтверджені для того, щоб учасник ринку мав право перенести строк виконання зобов'язання.
Зокрема, якщо внаслідок дії форс-мажорних обставин унеможливлюється виконання стороною зобов'язань за договором, така сторона повинна невідкладно повідомити у письмовій формі про це іншу сторону. Настання таких обставин підтверджується відповідними документами, які видані Торгово-промисловою палатою України або відповідними територіальними відділеннями.
Згідно з ч.1 ст.14-1 Закону України “Про торгово-промислові палати України», Торгово-промислова палата України та уповноважені нею регіональні торгово-промислові палати засвідчують форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) та видають сертифікат про такі обставини протягом семи днів з дня звернення суб'єкта господарської діяльності за собівартістю. Сертифікат про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) для суб'єктів малого підприємництва видається безкоштовно.
Форс-мажорними обставинами (обставинами непереборної сили) є надзвичайні та невідворотні обставини, що об'єктивно унеможливлюють виконання зобов'язань, передбачених умовами договору (контракту, угоди тощо), обов'язків згідно із законодавчими та іншими нормативними актами, а саме: загроза війни, збройний конфлікт або серйозна погроза такого конфлікту, включаючи але не обмежуючись ворожими атаками, блокадами, військовим ембарго, дії іноземного ворога, загальна військова мобілізація, військові дії, оголошена та неоголошена війна, дії суспільного ворога, збурення, акти тероризму, диверсії, піратства, безлади, вторгнення, блокада, революція, заколот, повстання, масові заворушення, введення комендантської години, карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України, експропріація, примусове вилучення, захоплення підприємств, реквізиція, громадська демонстрація, блокада, страйк, аварія, протиправні дії третіх осіб, пожежа, вибух, тривалі перерви в роботі транспорту, регламентовані умовами відповідних рішень та актами державних органів влади, закриття морських проток, ембарго, заборона (обмеження) експорту/імпорту тощо, а також викликані винятковими погодними умовами і стихійним лихом, а саме: епідемія, сильний шторм, циклон, ураган, торнадо, буревій, повінь, нагромадження снігу, ожеледь, град, заморозки, замерзання моря, проток, портів, перевалів, землетрус, блискавка, пожежа, посуха, просідання і зсув ґрунту, інші стихійні лиха тощо.
У постанові від 25.01.2022 у справі № 904/3886/21 Верховний Суд зазначив, що ознаками форс-мажорних обставин є наступні елементи: вони не залежать від волі учасників цивільних (господарських) відносин; мають надзвичайний характер; є невідворотними; унеможливлюють виконання зобов'язань за даних умов здійснення господарської діяльності.
Форс-мажорні обставини не мають преюдиціальний (заздалегідь встановлений) характер. При їх виникненні сторона, яка посилається на дію форс-мажорних обставин, повинна це довести. Сторона яка посилається на конкретні обставини повинна довести те, що вони є форс-мажорними, в тому числі, саме для конкретного випадку. Виходячи з ознак форс-мажорних обставин, необхідно також довести їх надзвичайність та невідворотність.
При цьому, Верховним Судом у постанові від 19.08.2022 у справі №908/2287/17 зазначено, що сертифікат торгово-промислової палати, який підтверджує наявність форс-мажорних обставин, не може вважатися беззаперечним доказом про їх існування, а повинен критично оцінюватися судом з урахуванням встановлених обставин справи та у сукупності з іншими доказами.
В обґрунтування наявності форс-мажорних обставин Публічне акціонерне товариство “Донбасенерго» зазначає, що Слов'янська ТЕС неодноразово зазнавала обстрілів з боку військ Російської Федерації, які нанесли значні пошкодження основним засобам підприємства.
У період листопад - грудень 2024 року Миколаївська територіальна громада Слов'янська ТЕС зазнали нових обстрілів й пошкоджень, про що відповідач повідомляв позивача, Міністерство енергетики України та НКРЕКП листами від 11.11.2024 №01-1.3/01757, від 15.11.2024 №01-1.3/01758, від 15.11.2024 №01- 1.3/01757, від 11.11.2024 №01-1.3/01728, від 20.11.2024 №01-1.3/01788, від 09.12.2024 №01-1.3/01874, від 09.12.2024 №01-1.3/01875. За змістом вказаних листів відповідачем було повідомлено про те, що через обстріли Російською Федерацією відбулась аварійна зупинка генеруючого обладнання відповідача (а.с.163, 165, 166, 167, 170).
Також, відповідач зазначає, що 25.12.2024 держава агресор здійснила масований ракетний обстріл енергетичних об'єктів, в тому числі Слов'янської ТЕС, внаслідок прямого влучання у блочний трансформатор блоку №7 генеруюче обладнання Слов'янської ТЕС було аварійно зупинено. Відновлення роботи генеруючого обладнання енергоблоку ст.№7 СО Слов'янська ТЕС Публічного акціонерного товариства “Донбасенерго» можливе на раніше кінця І кварталу 2025 року.
Про зазначені обставини відповідач повідомив позивача, Міністерство енергетики України та Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг листом №01-1.3/01957 від 25.12.2024 (а.с.173).
В той же час, відповідачем не надано ані сертифікату Торгово-промислової палати України, ані інших доказів на підтвердження існування форс-мажорних обставин для Публічного акціонерного товариства “Донбасенерго», які б знаходились в причинному зв'язку з неможливістю виконання відповідачем грошових зобов'язань за договором №0112-03015-ПД від 01.01.2024 у період лютий-квітень 2025 року.
Також, в матеріалах справи відсутні докази на підтвердження повідомлення відповідачем позивача про настання форс-мажорних обставин та неможливості виконання відповідачем спірного договору в строк визначений у Правилах. Не надано і доказів на підтвердження вчинення відповідачем дій спрямованих на обговорення та погодження роботи учасниками ринку відповідно до Правил і Кодексу системі передачі протягом трьох календарних днів після настання форс-мажору.
Надані відповідачем листи містять інформацію про повідомлення позивача про пошкодження обладнання Славянської ТЕС. Про неможливість виконання договірних зобов'язань в таких листах не зазначається.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про відсутність підстав з наявністю яких у відповідача виникає право на перенесення строку виконання зобов'язань за договором.
Згідно з ч.1 ст.74 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Відповідно до ч.ч.1,2 ст.86 ГПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Судові витрати, за приписами статті 129 ГПК України, покладаються на сторони пропорційно розміру задоволених вимог.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 129, 236-238 ГПК України, господарський суд
Позов задовольнити частково.
Стягнути з Публічного акціонерного товариства "Донбасенерго" (вул.Тихого Олекси, 6, м. Краматорськ, Донецька обл., 84306, ідентифікаційний код юридичної особи - 23343582) на користь Приватного акціонерного товариства "Національна енергетична компанія "Укренерго" (вул. Симона Петлюри, 25, м. Київ, 01032, ідентифікаційний код юридичної особи - 00100227) борг у розмірі 9299192 (дев'ять мільйонів двісті дев'яносто дев'ять тисяч сто дев'яносто дві) грн 70 коп., 3% річних 38638 (тридцять вісім тисяч шістсот тридцять вісім) грн 26 коп., інфляційні втратити у розмірі 23002 (двадцять три тисячі дві) грн 44 коп. та витрати з оплати судового збору в сумі 112330 (сто дванадцять тисяч триста тридцять) грн.
В задоволенні інших вимог відмовити.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга подається до Східного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня проголошення рішення.
Якщо в судовому засіданні було проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення суду або якщо розгляд справи (вирішення питання) здійснювався без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено 10.09.2025.
Суддя О.В. Говорун