вул. Шолуденка, буд. 1, літера А, м. Київ, 04116 (044) 230-06-58 inbox@anec.court.gov.ua
"08" вересня 2025 р. Справа№ 910/25640/14
Північний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: Пантелієнка В.О.
суддів: Владимиренко С.В.
Хрипуна О.О.
секретар судового засідання Дюкарєва І.М.
за участю представників згідно протоколу судового засідання,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державного підприємства (далі - ДП) “Агентство з реструктуризації заборгованості підприємств агропромислового комплексу»
на ухвалу господарського суду м.Києва від 04.06.2025р.
(повний текст складено 16.07.2025р.)
у справі №910/25640/14 (суддя Івченко А.М.)
за заявою ДП “Агентство з реструктуризації заборгованості підприємств агропромислового комплексу»
про банкрутство
Ухвалою господарського суду м.Києва від 04.06.2025р. визнано кредитором у справі №910/25640/14 по відношенню до боржника: Головне управління Державної податкової служби у м.Києві, як відокремлений підрозділ Державної податкової служби на суму 2 321 510 818,46 грн., з яких: 2 033 743 050,19 грн. - вимоги четвертої черги, 287 767 768,27 грн. - вимоги шостої черги; зобов'язано розпорядника майна боржника надати суду уточнений реєстр вимог кредиторів.
Не погоджуючись із винесеною ухвалою, 26.07.2025р. ДП “Агентство з реструктуризації заборгованості підприємств агропромислового комплексу» подало апеляційну скаргу на ухвалу господарського суду м.Києва від 04.06.2025р. у справі №910/25640/14, в якій просить скасувати оскаржувану ухвалу та направити справу для продовження розгляду до суду першої інстанції.
У відзиві на апеляційну скаргу Головне управління Державної податкової служби у м.Києві просить відмовити ДП “Агентство з реструктуризації заборгованості підприємств агропромислового комплексу» у задоволенні апеляційної скарги у повному обсязі, а ухвалу господарського суду м.Києва від 04.06.2025р. у справі №910/25640/14 залишити без змін.
У поясненнях на апеляційну скаргу арбітражний керуючий Куліченко М.В. вважає, що оскаржувана ухвала від 04.06.2025р. не відповідає ст.23 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» у частині визначення розміру обґрунтованих вимог Державної податкової служби.
Ухвалою Північного апеляційного господарського суду від 13.08.2025р. відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою ДП “Агентство з реструктуризації заборгованості підприємств агропромислового комплексу» на ухвалу господарського суду м.Києва від 04.06.2025р. у справі №910/25640/14 та призначено її до розгляду на 08.09.2025р.
07.09.2025р. до апеляційного суду від представника ДП “Агентство з реструктуризації заборгованості підприємств агропромислового комплексу» надійшло клопотання про відкладення (перенесення) розгляду справи, мотивоване тим, що юрисконсульт підприємства у зв'язку з непередбачуваними обставинами перебуває у відпустці до 15.09.2025р., що унеможливлює надання представника для участі в судовому засіданні.
Колегія суддів відхиляє клопотання представника ДП “Агентство з реструктуризації заборгованості підприємств агропромислового комплексу» про відкладення (перенесення) розгляду справи, як необґрунтоване, оскільки апеляційному суду не надано достовірних доказів перебування юрисконсульта підприємства у відпустці. Крім того, в матеріалах справи достатньо доказів для прийняття законного і обґрунтованого рішення, а в даний час в Україні діє воєнний стан, що спонукає апеляційний суд до розгляду справ в стислі терміни.
Розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, заслухавши пояснення арбітражного керуючого Куліченка М.В. та представників ГУ Державної податкової служби у м.Києві, ЦМУ Міністерства юстиції України, дослідивши докази, проаналізувавши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, Північний апеляційний господарський суд вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч.1 ст.2 Кодексу України з процедур банкрутства (далі - КУзПБ), провадження у справах про банкрутство регулюється цим Кодексом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законами України.
Відповідно до ч.1 ст.2 та ч.1 ст.3 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України), завданням господарського судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів, пов'язаних із здійсненням господарської діяльності, та розгляд інших справ, віднесених до юрисдикції господарського суду, з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держави. Судочинство в господарських судах здійснюється відповідно до Конституції України, цього Кодексу, Кодексу України з процедур банкрутства, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Згідно ч.6 ст.12 ГПК України, господарські суди розглядають справи про банкрутство у порядку, передбаченому цим Кодексом для позовного провадження, з урахуванням особливостей, встановлених Кодексом України з процедур банкрутства.
Судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом (ст.13 ГПК України).
Ухвалою господарського суду м.Києва від 25.03.2015р. у справі №910/25640/14 було порушено провадження у справі про банкрутство ДП “Агентство з реструктуризації заборгованості підприємств агропромислового комплексу»; призначено розпорядником майна боржника арбітражного керуючого Щоголєва М.І; призначено попереднє засідання.
Ухвалою господарського суду м.Києва від 30.05.2016р. було задоволено клопотання Державної податкової інспекції у Печерському районі ГУ ДФС у м. Києві про заміну сторони правонаступником.
Ухвалою господарського суду м.Києва від 04.09.2017р. було припинено повноваження розпорядника майна ДП “Агентство з реструктуризації заборгованості підприємств агропромислового комплексу» арбітражного керуючого Жмакіна Сергія Андрійовича, призначено розпорядником майна боржника арбітражного керуючого Куліченка Максима Валерійовича.
Ухвалою господарського суду м.Києва від 17.02.2021р. було задоволено заяву Головного управління Державної податкової служби у м. Києві про заміну сторони правонаступником та відкладено розгляд справи.
Ухвалою господарського суду м.Києва від 10.04.2023р. було визнано кредиторами у справі №910/25640/14 по відношенню до боржника: Публічне акціонерне товариство “Державний експортно-імпортний банк України» на суму 51 778 785,75 грн., з яких: 1 218,00 грн. - вимоги першої черги, 51 777 567,75 грн. - вимоги четвертої черги; Головне управління Державної податкової служби у м.Києві, як відокремлений підрозділ Державної податкової служби, на суму 2 321 510 818,46 грн., з яких: 2 033 743 050,19 грн. - вимоги четвертої черги, 287 767 768,27 грн. - вимоги шостої черги.
Постановою Північного апеляційного господарського суду від 22.11.2023р. у справі №910/25640/14 було замінено Головне управління Державної податкової служби у місті Києві на його правонаступника Головне управління Державної податкової служби у місті Києві, як відокремлений підрозділ Державної податкової служби; апеляційну скаргу ДП “Агентство з реструктуризації заборгованості підприємств агропромислового комплексу» на ухвалу попереднього засідання господарського суду м.Києва від 10.04.2023р. у справі №910/25640/14 - задоволено частково; ухвалу попереднього засідання господарського суду м.Києва від 10.04.2023р.у справі №910/25640/14 в частині розміру визнаних грошових вимог ПАТ “Державний експортно-імпортний банк України» - залишено без змін; ухвалу попереднього засідання господарського суду м.Києва від 10.04.2023р. у справі №910/25640/14 в частині розміру визнаних грошових вимог Головного управління Державної податкової служби у м.Києві, як відокремленого підрозділу Державної податкової служби, - змінено; абзац 2 ч. 1 резолютивної частини ухвали попереднього засідання господарського суду м.Києва від 10.04.2023р.у справі №910/25640/14 викладено наступним чином: “Визнати Головне управління Державної податкової служби у місті Києві, як відокремлений підрозділ Державної податкової служби, кредитором у справі №910/25640/14 до боржника на суму 1 969 487 060,87 грн., з яких вимоги четвертої черги - 1 681 719 292,6 грн. (1 519 919 256,51 грн. та 161 800 036,09 грн.), вимоги шостої черги - 287 767 768,27 грн.
Постановою Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 03.04.2024р. касаційну скаргу ДП "Агентство з реструктуризації заборгованості підприємств агропромислового комплексу" було задоволено частково; ухвалу господарського суду м.Києва від 10.04.2023р. та постанову Північного апеляційного господарського суду від 22.11.2023р. (в частині розгляду грошових вимог Головного управління Державної податкової служби у місті Києві, як відокремленого підрозділу Державної податкової служби, та визнання його кредитором по відношенню до боржника) у справі №910/25640/14 скасовано; справу №910/25640/14 у скасованій частині передано на новий розгляд до господарського суду м.Києва.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 25.04.2024 прийнято справу № 910/25640/14 в частині розгляду грошових вимог Головного управління Державної податкової служби у місті Києві, як відокремленого підрозділу Державної податкової служби, та визнання його кредитором по відношенню до боржника до свого провадження, призначено розгляд справи на 05.06.24; зобов'язано учасників провадження у справі надати суду письмові обґрунтовані пояснення з урахуванням змісту постанови Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 03.04.2024.
Як вбачається з матеріалів справи, оголошення про відкриття провадження у справі №910/25640/14 про банкрутство ДП “Агентство з реструктуризації заборгованості підприємств агропромислового комплексу» було опубліковано на офіційному веб-сайті Вищого господарського суду України 01.04.2015р. за № 16426.
В межах встановленого строку до місцевого суду була подана заява Державної податкової інспекції у Печерському районі Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві, правонаступником якої є Головне управління Державної податкової служби у м. Києві, як відокремлений підрозділ Державної податкової служби, з кредиторськими вимогами до боржника на суму 2 321 510 818,46 грн.
Статтями 6 та 19 Конституції України передбачено, що органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи діють у межах повноважень та спосіб, визначені Конституцією та законами України.
Згідно з пп.41.1.1 п.41.1 ст.41 Податкового кодексу України контролюючими органами є податкові органи (центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, його територіальні органи) - щодо дотримання законодавства з питань оподаткування, законодавства з питань сплати єдиного внеску, а також щодо дотримання іншого законодавства, контроль за виконанням якого покладено на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, чи його територіальні органи.
Відповідно до ст. 50 Бюджетного кодексу України від 08.07.2010р. №2145 6-VI, у разі надання кредитів з бюджету у позичальників виникає заборгованість перед бюджетом. З моменту надання кредитів з бюджету на суму отриманих з бюджету коштів права кредитора та право вимагати від позичальників повернення таких кредитів до бюджету у повному обсязі переходять до держави (Автономної Республіки Крим, територіальної громади).
Як вбачається з поданої заяви, з метою забезпечення виконання вимог ст.17 Бюджетного кодексу Кабінетом Міністрів України 02.03.2011р. прийнято Постанову №174 “Питання обліку заборгованості, в тому числі простроченої, перед державою за кредитами, залученими державою або під державні гарантії, бюджетними позичками / фінансовою допомогою, наданими Міністерством фінансів у 1993 - 1998 роках, нарахування пені та списання безнадійної заборгованості», якою затверджено Порядок обліку заборгованості, в тому числі простроченої, перед державою за кредитами, залученими державою або під державні гарантії, бюджетними позичками/фінансовою допомогою, наданими Міністерством фінансів у 1993 - 1998 роках, нарахування пені та списання безнадійної заборгованості.
Відповідно до п.15 Порядку обліку, прострочена заборгованість за кредитами, бюджетними позичками/фінансовою допомогою, яка не погашена боржником протягом 30 календарних днів після настання строку платежу, а також нарахована на суму простроченої заборгованості за кредитом, бюджетною позичкою/фінансовою допомогою пеня, стягуються в установленому законодавством порядку органами державної податкової служби за місцем реєстрації боржника відповідно до подання територіальних органів Державної казначейської служби, яке подається у строки, визначені пунктом 10 цього Порядку за встановленою згідно з додатком 1 до цього Порядку формою.
Відповідно до вимог вищезазначеного Порядку, до Головного управління ДПС у м.Києві надійшли відповідні подання від Головного управління Державної казначейської служби України у м.Києві, згідно з якими за ДП “Агентство з реструктуризації заборгованості підприємств агропромислового комплексу» обліковується прострочена заборгованість у загальному розмірі 2 321 510 818,46 грн., а саме:
- сплата основного боргу у сумі 161 800 036,09 грн. за бюджетною позичкою, наданою на закупівлю сільськогосподарської продукції за державним замовленням/контрактом згідно з постановою КМУ від 15.05.2003р. №690, заборгованість передана від ДАК “Хліб України» згідно Акту передачі - приймання заборгованості від 02.09.2003р. №5;
- сплата основного боргу у сумі 1 871 943 014,10 грн. за кредитом, наданим державою або під державні гарантії (Протокол №5 від 02.09.2003р.), у тому числі: ДП “Агентство з реструктуризації заборгованості підприємств агропромислового комплексу» (взаємозалік); ДП “Агентство з реструктуризації заборгованості підприємств агропромислового комплексу» (Головкомбікорм) (lim 94); ДП “Агентство з реструктуризації заборгованості підприємств агропромислового комплексу» (Головхлібопродуки) (lim 93); ДП “Агентство з реструктуризації заборгованості підприємств агропромислового комплексу» (Хліб України) (lim 96);
- сплата пені у сумі 287 767 768,27 грн. за кредитом, наданим державою або під державні гарантії.
Позовна давність на вимоги щодо погашення такої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) не поширюється.
Розпорядником та утримувачем інформації щодо заборгованості по ДП “Агентство з реструктуризації заборгованості підприємств агропромислового комплексу» є Головне управління Державної казначейської служби України у м. Києві відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 02.03.2011р. №174 “Питання обліку заборгованості, в тому числі простроченої, перед державою за кредитами, залученими державою або під державні гарантії, бюджетними позичками/фінансовою допомогою, наданими, Міністерством фінансів у 1993-1998 роках, нарахування пені та списання безнадійної заборгованості».
Органи Державної податкової служби забезпечують стягнення простроченої заборгованості виключно на підставі інформації, що надходить від територіальних органів Державної казначейської служби.
Наявність заборгованості ДП “Агентство реструктуризації заборгованості підприємств агропромислового комплексу» підтверджена рішенням господарського суду м.Києва від 31.10.2012р. у справі №5011-12/9747-2012, що підтверджується боржником.
Боржник в обґрунтуваннях власних доводів щодо часткового визнання заявлених вимог податкового органу посилається на рішення господарського суду м.Києва від 31.10.2012р. у справі №5011-12/9747-2012, яким стягнуто в дохід держави з Підприємства 64 380,00 грн. судового збору та суму заборгованості у розмірі 996 733 645,64 грн., що складається з 548 839 861,67 грн. заборгованості за кредитом, наданим в іноземній валюті, нарахованої на прострочену заборгованість перед державним бюджетом за іноземними кредитами пені у розмірі 286 287 830,70 грн., з простроченої заборгованості перед державним бюджетом за бюджетними позичками у сумі 161 800 036,09 грн.
При розгляді справи №5011-12/9747-2012 у рішенні господарського суду м.Києва від 31.10.2012р. судом було встановлено такі обставини:
- у 1993, 1994, 1996 роках Міністерством сільського господарства і продовольства України за Програмою PL - 480 під гарантії Уряду України були отримані товарні кредити на загальну суму 59,496 млн. дол. США;
- за кредитною угодою № 12/02-35 від 16.09.1993р., укладеної між Банком, який діяв від імені КМУ (Кредитор) та Головним управлінням по хлібопродуктах Міністерства сільського господарства і продовольства України (Позичальник), Кредитор надає Позичальнику в розмірі 119 306 430,12 доларів США для фінансування контрактів на закупівлю та транспортування фуражної кукурудзи; Позичальник повертає Кредит, сплачує відсотки комісії та відшкодовує інші витрати;
- за кредитними угодами № 12/03-98 від 16.04.1994р. на суму 90 509 940 доларів США та № 01/03-99 від 04.10.1994р. на суму 7 616 357,92 доларів США, укладеними між Банком, який діяв від імені КМУ (Кредитор) та Головним управлінням комбікормової промисловості Міністерства сільського господарства і продовольства України (Позичальник), Кредитор надає Позичальнику кредит для фінансування контрактів на закупівлю та транспортування соєвого шроту; Позичальник повертає Кредит, сплачує відсотки комісії та відшкодовує інші витрати;
- відповідно до Постанови КМУ від 22.08.1996р. №1000, Компанія є правонаступником прав і обов'язків Головного управління по хлібопродуктах та Головного управління комбікормової промисловості Міністерства сільського господарства і продовольства;
- 13.08.1997р. між Банком, який діяв за дорученням КМУ (Кредитор), та Компанією (Позичальник) укладено кредитну угоду №07/05-132, відповідно до якої Кредитор надає Позичальнику кредит у розмірі 20,0 млн. доларів США для фінансування контрактів на закупівлю та транспортування соєвого шроту в Україну, за рахунок Зовнішнього кредиту, терміном на 25 років. Позичальник повертає Кредит, сплачує відсотки комісії та відшкодовує інші витрати, пов'язані з обслуговуванням Кредиту, на умовах, викладених в Кредитній угоді. Забезпечення виконання зобов'язань по Кредитній угоді, а також відшкодування збитків державному бюджету у зв'язку з невиконанням Позичальником своїх зобов'язань по Кредитній угоді, є майно підприємств-одержувачів соєвого шроту, надане в заставу згідно з договорами застави, які не менш ніж 130 відсотків повинні були покривати зобов'язання Позичальника;
- на підставі протоколу від 26.11.1998р., укладеного між АХК "Укрнафтопродукт" та Компанією, було переоформлено заборгованість перед бюджетом з АЗЖ "Укрнафтопродукт" на Компанію в розмірі 8 902 830,46 доларів США; на підставі протоколу від 04.02.1999р. "Про переоформлення заборгованості перед державним бюджетом по розрахунках, проведених 1996-1997р.р. з корпорацією "Украгропромбіржа" було переоформлено заборгованість з корпорації "Украгропромбіржа" на Компанію в розмірі 11 013 263,30 доларів США;
- КМУ 15.05.2003р. прийняв постанову №690 "Про утворення Державного підприємства "Агентство з реструктуризації заборгованості підприємств агропромислового комплексу", якою створено нову юридичну особу шляхом виділення із складу Компанії філії "Агентство з реструктуризації підприємств агропромислового комплексу" та віднесено її до сфери управління Міністерства аграрної політики України;
- на виконання п.3 зазначеної постанови Компанія за розподільчим балансом між нею та Агентством станом на 31.07.2003р., погодженим рішенням Урядової комісії з реструктуризації Компанії (протокол №4 без дати), та відповідно до Акту передачі-приймання кредиторської заборгованості до розподільчого балансу між Компанією та Агентством, який також погоджений Урядовою комісією з реструктуризації Компанії (протокол №5 від 02.09.2003р.) передало, а Агентство відповідно прийняло кредиторську заборгованість, в тому числі і заборгованість за кредитами, наданими в рамках Програми PL-480 (ліміт 1993 року, 1994 року та 1996 року);
- відповідач (Підприємство) не виконав взяті на себе зобов'язання відповідно за фінансовими допомогами щодо повернення бюджетної позички та відсотків за користування нею що призвело до виникнення заборгованості в розмірі 996 733 645,64 грн.;
- Міністерством фінансів України на день винесення рішення надано інформаційну довідку щодо стану простроченої заборгованості Підприємства перед Державним бюджетом за період з 01.01.2003р. по 01.09.2012р., розмір заборгованості становить 548 839 861,67 грн.
З листа Державної казначейської служби від 30.05.2012р. за повідомленням Головного управління Державної казначейської служби України від 25.05.2012р. сума пені, яка нарахована на прострочену заборгованість перед державним бюджетом України ДП "Агентство з реструктуризації заборгованості підприємств агропромислового комплексу" за іноземним кредитом залученим під державну гарантію станом на 1 травня 2012 року складає 286 287 830,70 грн.
Під час судового провадження у справі №5011-12/9747-2012 було встановлено, що відповідно до Постанови КМУ №174 облік заборгованості, в тому числі простроченої, за кредитами ведеться Мінфіном та банком-агентом у валюті кредиту, в якій вони надані. Таким чином, сума заборгованості перед державою за кредитами, залученими державою або під державні гарантії (яка є спірною) у розмірі 548 839 861,67 грн. складена відповідно до інформаційної довідки щодо стану простроченої заборгованості Підприємства перед Державним бюджетом, яка надана у день винесення відповідного судового рішення станом на 31.10.2012р.
Згідно з Актом передачі-приймання кредиторської заборгованості до розподільчого балансу між: ДАК “Хліб України» та ДП “Агентство з реструктуризації заборгованості підприємств агропромислового комплексу» на виконання Постанови Кабінету Міністрів України від 15.05.2003р. №690 “Про утворення державного підприємства “Агентство з реструктуризації заборгованості підприємств агропромислового комплексу» від 31.07.2003р., погодженого Урядовою комісією з реструктуризації ДАК “Хліб України» (протокол №5 від 02.09.2003р.), Державною акціонерною компанією “Хліб України» передано, а ДП “Агентство з реструктуризації заборгованості підприємств агропромислового комплексу» прийнято заборгованість перед державним бюджетом за бюджетними позичками у сумі 161 800 036,09 грн.
Чинне законодавство не містить заборони на виконання грошового зобов'язання в іноземній валюті, у якій воно зазначено у договорі, тому у разі отримання у позику іноземної валюти позичальник зобов'язаний, якщо інше не передбачене законом чи договором, повернути позикодавцеві таку ж суму грошових коштів (суму позики), тобто таку ж суму коштів у іноземній валюті, яка отримана у позику. Суд має право ухвалити рішення про стягнення грошової суми в іноземній валюті. При цьому з огляду на положення ч.1 ст.1046 та ч.1 ст.1049 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) належним виконанням зобов'язання позичальником є повернення коштів у строки, у розмірі та саме у тій валюті, яка визначена договором позики, а не в усіх випадках та безумовно в національній валюті України (подібний висновок наведений у постановах Великої Палати Верховного Суду від 04.07.2018р. у справі №761/12665/14-ц, від 16.01.2019р. у справах №373/2054/16-ц, №464/3790/16-ц, від 23.10.2019р. у справі №723/304/16-ц).
У той же час, Велика Палата Верховного Суду у постанові від 30.05.2018р. у справі №750/8676/15-ц зазначила про те, що кредитор, який сам визначив заборгованість у валюті гривні України, погодився із судовим рішенням, яким таку заборгованість стягнуто з боржника, не має права на стягнення курсової різниці, оскільки визначив зобов'язання у національній валюті, у якій і прийняв його виконання.
Відповідно до правової позиції Великої Палати Верховного Суду, наведеної у постанові від 04.07.2018р. у справі №761/12665/14-ц, зазначення судом у своєму рішенні двох грошових сум, які необхідно стягнути з боржника, внесло двозначність до розуміння суті обов'язку боржника, який може бути виконаний примусово. У разі зазначення у судовому рішенні про стягнення суми коштів в іноземній валюті з визначенням еквівалента такої суми у гривні стягувачеві має бути перерахована вказана у резолютивній частині судового рішення сума в іноземній валюті, а не її еквівалент у гривні.
При цьому кредитор, який сам визначив заборгованість в еквіваленті на національну валюту - гривню України, погодився із судовими рішеннями, якими таку заборгованість стягнуто з боржника, не має права на стягнення курсової різниці, оскільки визначив зобов'язання у національній валюті, у якій і прийняв його виконання. Відтак, заявивши до стягнення в судовому порядку заборгованість за кредитним договором в гривневому еквіваленті та погодившись з судовим рішенням, яким таку заборгованість стягнуто з боржника, кредитор втратив право при зверненні в подальшому з грошовими вимогами до боржника у справі про його банкрутство (неплатоспроможність) визначити суму боргу з урахуванням курсової різниці (близький за змістом правовий висновок викладений у постанові Верховного Суду від 22.08.2023р. у справі №904/1693/22).
Натомість, якщо борг боржника виник на підставі кредитного договору, що визначений в іноземній валюті, в якій і був заявлений позивачем (кредитором) до стягнення у судовому порядку, але судовим рішенням за результатом розгляду такого спору сума боргу встановлена лише в національній валюті без зазначення його еквівалента в іноземній валюті, то це не свідчить, що відбулась трансформація грошового зобов'язання, визначеного у іноземній валюті, у зобов'язання у національній валюті, без урахування його фактичного розміру за курсом, встановленим НБУ на дату подання кредитором заяви з грошовими вимогами до боржника (такого змісту висновок викладений у постанові Верховного Суду від 30.08.2023р. у справі №918/847/22).
На дату звернення податкового органу до господарського суду м.Києва із заявою з кредиторськими вимогами у справі №910/25640/14 борг ДП “Агентство реструктуризації заборгованості підприємств агропромислового комплексу» перед державним бюджетом у сумі 161 800 036,09 грн. за бюджетною позичкою не змінився, у той же час збільшився борг за кредитом, наданим державою або під державні гарантії до 1 871 943 014,10 грн., у зв'язку зі зміною валютного курсу й збільшився борг зі сплати пені до 287 767 768,27 грн. за кредитом, наданим державою або під державні гарантії, оскільки пеня нараховується за кожен день прострочення сплати заборгованості.
У відповідності до п.11 ст.10 Закону У країни "Про державну податкову службу в Україні", державні податкові інспекції подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
Судом першої інстанції правильно вказано, що Міністерство фінансів України листом від 24.07.2015р. № 31-12110-11/32-9/24113 повідомило ДПІ у Печерському районі ГУ ДФС у м.Києві, що Актом передачі-приймання кредиторської заборгованості до розподільчого балансу між ДАК “Хліб України» та ДП “Агентство реструктуризації заборгованості підприємств агропромислового комплексу» від 31.07.2003р. (далі - Акт) зафіксована передача заборгованості в гривнях, при цьому облік заборгованості позичальників перед державою здійснюється у валюті кредиту/позики (дол. США). Це узгоджується з рішенням господарського суду м.Києва від 31.10.2012р. у справі №5011- 12/9747-2012, яким стягнуто заборгованість з боржника у більшому розмірі, за рахунок курсової різниці, ніж зазначено у Акті.
Міністерство фінансів України листом від 15.11.2024р. №12010-11/23-7/33034 повідомило: “На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 15.05.2003р. №690 передачу заборгованості було оформлено Актом передачі-приймання кредиторської заборгованості до розподільчого балансу між ДАК “Хліб України» та ДП “Агентство реструктуризації заборгованості підприємств агропромислового комплексу» (далі - Акт), підписаним 31.07.2003р.
Згідно з Актом на ДП “Агентство реструктуризації заборгованості підприємств агропромислового комплексу» було переведено:
- заборгованість перед державним бюджетом та Укрексімбанком у рамках програми PL-480 (ліміти 1993, 1994 років) у сумі 307 111 500,00 грн. (основний борг, відсотки, комісії, в тому числі планові та прострочені платежі без врахування заборгованості по операційних витратах Міністерства фінансів України за закупівлю валюти);
- заборгованість перед державним бюджетом та Укрексімбанком за програмою PL-480 (ліміти 1996 року) у сумі 123 827 000,00 грн. (основний борг, в тому числі планові та прострочені суми, частина простроченої заборгованості по відсотках та комісіях без врахування планових платежів по відсотках іноземному кредитору та комісії банку);
- частина заборгованості в сумі 30 500 200,00 грн., що виникла у зв'язку з переведенням частини переоформленого боргу з АХК “Укрнафтопродукт» на ДАК “Хліб України» відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 05.11.1998р. №1747 (переведена без визначення доларового еквівалента).
Місцевим судом правильно зазначено, що оскільки заборгованість визначено Актом у гривнях, а заборгованість за зазначеними кредитами обліковується Міністерством фінансів України та Укрексімбанком у валюті кредиту (доларах США) (постанова Кабінету Міністрів України від 02.03.2011р. №174), щомісяця, на кожну звітну дату заборгованість ДАК “Хліб України» та ДП “Агентство реструктуризації заборгованості підприємств агропромислового комплексу» перераховується за офіційним курсом гривні до долара США та порівнюється із сумами, що передані відповідно до Акта. У разі якщо заборгованість за кредитами перевищує суми боргу в розрізі відповідних кредитних угод, що передані на ДП “Агентство реструктуризації заборгованості підприємств агропромислового комплексу», різниця такої заборгованості переноситься на ДАК “Хліб України». Крім того, заборгованість ДАК “Хліб України» збільшується на суму платежів по відсотках іноземному кредитору за програмою РL-480 (ліміти 1996 року), що не знайшли відображення в Акті.
Станом на 25.03.2015р. загальна сума простроченої заборгованості ДП “Агентство реструктуризації заборгованості підприємств агропромислового комплексу» перед державою становила 67 720 338,81 дол. США (1 595 289 443,47 грн. за курсом Національного банку України станом на 25.03.2015р.).
Щодо розрахунку простроченої заборгованості за період з 02.09.2012р. по 25.03.2015р., апеляційний суд зазначає наступне.
Відповідно до рішення господарського суду м.Києва від 31.10.2012р. у справі №5011-12/9747-2012, суд вирішив задовольнити позовні вимоги повністю в сумі 996 733 645,64 грн. Коштів до Державного бюджету України не надходило.
Відповідно до інформаційної довідки Міністерства фінансів України, сума простроченої заборгованості ДП “Агентство реструктуризації заборгованості підприємств агропромислового комплексу» за період з 01.01.2003р. по 01.09.2012р. становила 68 665 064,64 дол. США. Еквівалент суми простроченої заборгованості в національній валюті, зазначений в інформаційній довідці, визначається по курсу НБУ на 31.08.2012р. (7,993 грн. за 1 дол. США) і становить 548 839 861,67 грн.
Відповідно до інформаційної довідки Міністерства фінансів України, сума простроченої заборгованості ДП “Агентство реструктуризації заборгованості підприємств агропромислового комплексу» за період з 01.01.2003р. по 25.03.2015р. становила 67 720 338,81 дол. США. Еквівалент суми простроченої заборгованості в національній валюті, зазначений в інформаційній довідці, визначається по курсу НБУ на 25.03.2015р. (23,557021 грн. за 1 дол. США) і становить 1 595 289 443,47 грн.
Місцевим судом правильно зазначено, що враховуючи роз'яснення, вже викладені в цьому листі, арифметичне порівняння сум простроченої заборгованості станом на 01.09.2012р. та на 25.03.2015р. не є коректним. І зважаючи, що після 31.10.2012р. погашення простроченої заборгованості ДП “Агентство реструктуризації заборгованості підприємств агропромислового комплексу» не відбувалося, то і зміни суми заборгованості станом на 25.03.2015р. також не могло відбутися, вона так і становить 67 720 338,81 дол. США».
Отже, заборгованість визначено Актом у гривнях, а заборгованість за зазначеними кредитами обліковується Міністерством фінансів України та Укрексімбанком у валюті кредиту (доларах США) (постанова Кабінету Міністрів України від 02.03.2011р. №174), щомісяця, на кожну звітну дату заборгованість ДАК “Хліб України» та ДП “Агентство реструктуризації заборгованості підприємств агропромислового комплексу» перераховується за офіційним курсом гривні до долара США та порівнюється із сумами, що передані відповідно до Акта. Кредитор погодився з рішенням суду про стягнення з боржника 996 733 645,64 грн, проте, стягнення не відбулося.
Апеляційний суд вважає, що оскільки після 31.10.2012р. (рішення господарського суду м.Києва від 31.10.2012р. у справі №5011-12/9747-2012) погашення простроченої заборгованості ДП “Агентство реструктуризації заборгованості підприємств агропромислового комплексу» не відбувалося, то і зміни суми заборгованості станом на 25.03.2015р. також не могло відбутися, вона так і становить 67 720 338,81 дол. США, що підтверджує правомірність нарахування курсової різниці між датою звернення до суду із позовною заявою та заявою про визнання грошових вимог до боржника, і, як наслідок, правомірність розгляду грошових вимог податкового органу до Боржника у цій справі.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні в матеріалах справи докази, місцевий суд законно і обґрунтовано визнав Головне управління Державної податкової служби у м.Києві, як відокремлений підрозділ Державної податкової служби, кредитором по відношенню до ДП “Агентство реструктуризації заборгованості підприємств агропромислового комплексу» на суму 2 321 510 818,46 грн., з яких: 2 033 743 050,19 грн. - вимоги четвертої черги, 287 767 768,27 грн. - вимоги шостої черги.
Відповідно до статті 74 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.
За таких обставин, Північний апеляційний господарський суд не вбачає підстав для задоволення апеляційної скарги, зміни чи скасування ухвали суду першої інстанції.
Керуючись ст.ст. 255, 269, 275, 276, 282, 283 ГПК України, Північний апеляційний господарський суд, -
Апеляційну скаргу ДП “Агентство з реструктуризації заборгованості підприємств агропромислового комплексу» залишити без задоволення, а ухвалу господарського суду м.Києва від 04.06.2025р. у справі №910/25640/14 - без змін.
Справу №910/25640/14 повернути до господарського суду м.Києва.
Постанова апеляційного господарського суду набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена до Верховного Суду у порядку та строк, передбачений ст. 288 ГПК України та ст. 9 Кодексу України з процедур банкрутства.
Повний текст постанови складений 10.09.2025р.
Головуючий суддя В.О. Пантелієнко
Судді С.В. Владимиренко
О.О. Хрипун