Постанова від 10.09.2025 по справі 569/12028/25

Справа № 569/12028/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 вересня 2025 року м. Рівне

Суддя Рівненського міського суду Рівненської області Яковлєва Д.В., розглянувши справу, яка надійшла з Рівненської митниці ДМС України про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , мешканки АДРЕСА_1 , ФОП, у вчиненні правопорушення, передбаченого ст. 485 Митного Кодексу України,-

ВСТАНОВИВ:

22.05.2024 року ФОП ОСОБА_1 (ІПН № НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) в Рівненську митницю подано митну декларацію типу ІМ40ЕЕ №24UA20400911653U0 з метою переміщення через митний кордон України та подальшого митного оформлення в Рівненській митниці товару «декоративні рослини».

У зазначеній митній декларації заявлено, що отримувачем (гр. 8) та особою, відповідальною за фінансове врегулювання (гр.9) являється ФОП ОСОБА_1 (ІПН № НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ). Вартість товару на умовах поставки CPT UA Київ становить 10458,75 Євро.

На підставі вказаної митної декларації типу ІМ40ЕЕ, 23.05.2024 року в зоні діяльності Волинської митниці перевізник ФОП ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 ) в особі громадянин України ОСОБА_3 (паспорт громадянина України для виїзду за кордон № НОМЕР_2 ) ввіз на митну територію України товар «декоративні рослини».

23.05.2024 року декларантом ФОП ОСОБА_1 в Рівненську митницю подано митну декларацію типу ІМ40ДЕ№24UA204130008679U31 для здійснення митного оформлення та випуску у вільний обіг товару «декоративні рослини» з пакетом товаросупровідних документів: рахунком-фактурою №651 від 20.05.2024 року, зовнішньоекономічним договором (контрактом №1 від 16.05.2024 року, сертифікат про походження товару EUR.1 VE n. T №643173 від 21.05.2024 року, товаротранспортною накладною №459 від 20.05.2024 року, сертифікатом якості №б/н від 20.05.2024 року тощо.

За результатом аналізу товаросупровідних документів встановлено, що продавцем товару заявлено компанію «Stirex Flor LTD» (Suite 13004 43, Bedford street, London, United Kingdom, WC2E 9HA), отримувачем - ФОП ОСОБА_1 (ІПН № НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ).

Відповідно до комерційного рахунку №651 від 20.05.2024 року, вартість товару «декоративні рослини» на умовах поставки CPT UA Київ становить 10458,75 Євро (або еквівалент 52702.28 грн.) на дату здійснення митного оформлення товару.

26.12.2024 року на адресу Рівненської митниці надійшов лист Департаменту міжнародної взаємодії Державної митної служби України від 26.12.2024 №26-03/26-04/7/2884, яким направлено відповідь митних органів Італійської Республіки на запит про надання адміністративної допомоги у проведення перевірки дотримання законодавства України з питань митної справи при ввезенні на митну територію України на митну територію зрізів квітів, живих рослин на адресу ФОП ОСОБА_4 (ІПН № НОМЕР_1 ).

За результатами опрацювання вказаної відповіді встановлено, що митні органи Італії провели перевірку законності комерційної трансакції між ФОП ОСОБА_4 та італійською компанією «Rolando Innocenti & Figli Soc. Agr.» та направили копію експортної декларації ЕХ1 №24463V від 21.05.2024.

Митне оформлення товарів «декоративні рослини», що кореспондується з відомостями, зазначеними у копії експортної митної декларації країни відправлення від 21.05.2024 №24463 (далі - експортна декларація), долученої до відповіді, здійснено за митною декларацією від 23.05.2024 №24UA204130008679U3. За результатами співставлення відомостей встановлено розбіжності щодо умов поставки та статистичної вартості товарів.

Міжнародні комерційні умови поставки, зазначені в експортної декларації, - EXW Pistoia (IT), не відповідають відомостям, зазначеним у комерційному рахунку від 20.05.2024 №651 та митної декларації, а саме: CPT Київ (UA).

Товар №1 митної декларації кореспондується за класифікаційним кодом та вагою із товаром №3 у наданій експортній декларації. Статистична вартість товару №3 згідно експортної декларації становить 602EUR, що за курсом НБУ на дату подання до митного оформлення митної декларації становить 25 952,58грн. Митну вартість товару №1 митної декларації декларантом заявлено за основним методом на рівні 52 702,28 грн. (1 222,49 EUR), що більше від статистичної вартості товару згідно копій документів, наданих митними органами Італійської Республіки.

Товар №2 за митною декларацією кореспондується за класифікаційним кодом та вагою із товаром №1 Експортної декларації. Статистична вартість товару №1 експортної декларації, становить 7 144,75 EUR, що за курсом НБУ на дату подання до митного оформлення митної декларації становить 308 014,46 грн. Митну вартість товару №2 за митною декларацією декларантом заявлено за другорядним методом на рівні 286 210,13грн (6 638,97EUR), що менше від статистичної вартості товару згідно копій документів, наданих митними органами Італійської Республіки.

З урахуванням документально підтверджених відомостей щодо вартості імпортованого товару №2 митної декларації, наданих митними органами Італійської Республіки, та за відсутності будь якої інформації про додаткові витрати, понесені імпортером товару (в тому числі, і відомостей про навантаження та транспортування до пункту ввезення на митну територію України), різниця у нарахуванні митних платежів за митною декларацією становить: 4 360,86 грн., (в тому числі: мито - 0,00 грн., ПДВ - 4 360,86 грн.).

Товар №3 за митною декларацією кореспондується за класифікаційним кодом та вагою із товаром №2 експортної декларації. Статистична вартість товару №2, згідно відомостей експортної декларації, становить 2 712EUR, що за курсом НБУ на дату подання до митного оформлення митної декларації становить 116 915,95 грн.

Митну вартість товару №3 митної декларації декларантом заявлено за основним методом на рівні 113 176,53 грн. (2 625,26 EUR), що менше від статистичної вартості товару згідно копій документів, наданих митними органами Італійської Республіки.

Таким чином, за результатами порівняння відомостей, наданих митними органами Республіки Італія та документах, поданих до митного контролю і оформлення в Україні, встановлено, що інформація щодо відправника, отримувача, країни відправлення, реквізитів інвойсу та вартості є автентичною. Водночас, наявні розбіжності у умовах поставки товарів (EXW Pistoia/CPT UA Київ) та статистичної вартості.

З урахуванням документально підтверджених відомостей щодо вартості імпортованого товару №3 митної декларації, наданих митними органами Італійської Республіки, та за відсутності будь якої інформації про додаткові витрати, понесені імпортером товару (в тому числі, і відомостей про навантаження та транспортування до пункту ввезення на митну територію України), різниця у нарахуванні митних платежів за митною декларацією становить: 747,88 грн., (в тому числі: мито - 0,00 грн., ПДВ - 747,88 грн.).

Проведеним розрахунком (службова записка управління контролю та адміністрування митних платежів від 14.01.2025 року №15/15-02/413) встановлено, що вказані дії призвели до незаконного зменшення розміру митних платежів на загальну суму 5108,74 грн., в.ч. мито -0 грн., ПДВ - 5108,74 грн.

Статтею 74 Митного кодексу України визначено, що імпорт (випуск для вільного обігу) - це митний режим, відповідно до якого іноземні товари після сплати всіх митних платежів, встановлених законами України на імпорт цих товарів, та виконання усіх необхідних митних формальностей випускаються для вільного обігу на митній території України.

Частиною 1 статті 257 Митного кодексу України передбачено, що декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення. При застосуванні письмової форми декларування можуть використовуватися як електронні документи, так і документи на паперовому носії.

У відповідності до п.1, п.3 та п.4 ч.1 ст. 266 Митного кодексу України декларант зобов'язаний: - здійснити декларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення відповідно до порядку, встановленого Митним кодексом України; - надати митному органу передбачені законодавством документи і відомості, необхідні для виконання митних формальностей;- у випадках, визначених Митним кодексом України та Податковим кодексом України, сплатити митні платежі або забезпечити їх сплату відповідно до розділу Х Митного кодексу України.

Відповідно до граф 8, 9 митних декларацій ІМ40ДЕ ФОП ОСОБА_1 є одержувачем, особою, відповідальною за фінансове регулювання та декларантом.

Згідно з ч. 2 ст. 459 та пп. 7, 43 ст. 4 Митного кодексу України, суб'єктами відповідальності за порушення митних правил можуть бути громадяни, які на момент вчинення такого правопорушення досягли 16-річного віку, а при вчиненні порушень митних правил підприємства - керівники та інші працівники підприємств, які в силу постійно або тимчасово виконуваних ними трудових (службових) обов'язків відповідають за виконання вимог, встановлених Митним кодексом України, законами та іншими нормативно-правовими актами України, а також міжнародними договорами України, укладеними у встановленому законом порядку.

Таким чином, ОСОБА_1 , (ІПН №3110721425, АДРЕСА_1 ), вчинено дії, спрямовані на неправомірне звільнення від сплати митних платежів чи зменшення їх розміру, шляхом заявлення при митному оформленні товару недостовірних відомостей щодо митної вартості товару та умов поставки товару, що призвело до несвоєчасного, недостовірного та неповного нарахування та сплати митних платежів, що справляються у разі ввезення товарів на митну територію України на загальну суму платежів 5108,74 грн.

Дії ОСОБА_1 кваліфіковано за ст. 485 МК України.

ОСОБА_1 будучи повідомленою про день та час розгляду справи, у судове засідання не з'явилась. Клопотань про розгляд справи у її відсутності, чи про відкладення розгляду справи з причин, що унеможливлюють прибуття за викликом не надіслав.

Практика Європейського Суду з прав людини (зокрема рішення «Пономарьов проти України» від 3 квітня 2008) наголошує, що «сторони в розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження». Вказаним рішенням закріплено принцип судочинства, зазначений в практиці ЄСПЛ, яким визнано пріоритет публічного інтересу над приватним.

Суд, у відповідності до ч. 4 ст. 526 МК України, вважає можливим розглянути справу за відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності оскільки є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи, і від неї не надійшло клопотання про перенесення розгляду справи.

За таких обставин, суд вважає можливим розглянути справу у відсутності правопорушника, на підставі наявних доказів, що відповідає положенню ст. 268 КУпАП.

Представник Рівненської митниці Держмитслужби Пастушенко Н.А. в судовому засіданні матеріали про порушення митних правил підтримала і просила застосувати до ОСОБА_1 адміністративне стягнення, передбачене санкцією статті, за якою кваліфіковані її дії.

Заслухавши пояснення представника Рівненської митниці Держмитслужби Пастушенко Н.А., дослідивши письмові докази по справі, суд приходить до висновку, що в діях ОСОБА_1 міститься склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 485 Митного кодексу України.

Відповідно до ст. 458 МК України порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.

За приписами ч. 1 ст. 486 МК України завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням..

Згідно ч. 1 ст. 495 МК України доказами у справі про порушення митних правил є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку встановлюються наявність або відсутність порушення митних правил, винність особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Такі дані встановлюються: 1) протоколом про порушення митних правил, протоколами процесуальних дій, додатками до зазначених протоколів; 2) поясненнями свідків; 3) поясненнями особи, яка притягується до відповідальності; 4) висновком експерта; 5) іншими документами (належним чином завіреними їх копіями або витягами з них) та інформацією, у тому числі тими, що перебувають в електронному вигляді, а також товарами безпосередніми предметами порушення митних правил, товарами із спеціально виготовленими сховищами (тайниками), що використовувалися для приховування безпосередніх предметів порушення митних правил від митного контролю, транспортними засобами, що використовувалися для переміщення безпосередніх предметів порушення митних правил через митний кордон України.

Статтею 257 Митного кодексу України передбачено, що декларування здійснюється шляхом заявления за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.

Частиною 1 статті 293 Митного кодексу України визначено, що особою, на яку покладається обов'язок із сплати митних платежів, є декларант.

Відповідно до ст. 485 МК України відповідальність встановлено за заявлення в митній декларації з метою неправомірного звільнення від сплати митних платежів чи зменшення їх розміру неправдивих відомостей щодо істотних умов зовнішньоекономічного договору (контракту), ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача товару, неправдивих відомостей, необхідних для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості, та/або надання з цією ж метою митному органу документів, що містять такі відомості, або несплата митних платежів у строк, встановлений законом, або інші протиправні дії, спрямовані на ухилення від сплати митних платежів, а так само використання товарів, стосовно яких надано пільги щодо сплати митних платежів, в інших цілях, ніж ті, у зв'язку з якими було надано такі пільги.

Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 485 МК України, підтверджується дослідженими в судовому засіданні письмовими доказами по справі, зокрема протоколом про порушення митних правил № 0083/UA204000/2025 від 05 травня 2025 року, службовою запискою головного державного інспектора оперативного відділу управління боротьби з контрабандою та порушення митних правил ОСОБА_5 від 05 травня 2025 року, відповіддю митних органів Італійської Республіки від 26.12.2024 року та іншими матеріалами справи.

Враховуючи наведені докази в їх сукупності, суд вважає за необхідне застосувати до ОСОБА_1 стягнення, передбачене санкцією ст. 485 МК України.

Адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами (ст.23 КУпАП).

Відповідно до ст. 33 КУпАП стягнення за адміністративне правопорушення накладається у межах, встановлених цим Кодексом та іншими законами України з урахуванням характеру вчиненого правопорушення, особи порушника, ступеня його вини, майнового стану, обставин, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.

У відповідності до ст. 40-1 КУпАП, п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» підлягає стягненню з порушника судовий збір.

На підставі викладеного, керуючись ст. 257, 293, 458, 485, 486, 495МК України, ст. 283, 284 КУпАП,-

ПОСТАНОВИВ:

Визнати ОСОБА_1 винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 485 МК України та накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 50 відсотків несплаченої суми митних платежів, що становить 2554 (дві тисячі п'ятсот п'ятдесят чотири) грн. 37 коп.

Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір у сумі 605 (шістсот п'ять) грн. 60 коп.

Реквізити для оплати судового збору: Отримувач коштів: ГУК у Рівн. Обл./ Рівнен.міс.тг/22030101. Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП). Код отримувача: (код за ЄДРПОУ): 38012494. Рахунок отримувача: UA458999980313191206000017527. Код класифікації доходів бюджету: 22030101.

Постанова може бути оскаржена до Рівненського апеляційного суду через Рівненський міський суд Рівненської області протягом десяти днів з дня її винесення.

Суддя Рівненського міського суду Д.В. Яковлєв