Справа № 565/2203/25
Провадження № 2-а/565/24/25
11 вересня 2025 року м.Вараш
Вараський міський суд Рівненської області в особі судді Демчини Т.Ю., вивчивши позовну заяву ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Головного управління Державної міграційної служби у Рівненській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії,
До Вараського міського суду Рівненської області як адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Головного управління Державної міграційної служби у Рівненській області з вимогами: визнати протиправною відмову у видачі їх неповнолітній дочці ОСОБА_3 у зв'язку з досягненням 16-річного віку паспорта громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 №2503-ХІІ; зобов'язати оформити та видати їх неповнолітній дочці ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у зв'язку з досягненням 16-річного віку паспорта громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 № 2503-ХІІ, без передачі будь-яких даних про дитину та позивачів, її батьків, до ЄДДР, без формування (присвоєння) унікального номеру запису в Реєстрі (УНЗР), без відцифрованого підпису особи, без відцифрованого обличчя особи, без відцифрованих відбитків пальців рук, без використання будь-яких засобів ЄДДР.
Вирішуючи питання відкриття провадження у даній адміністративній справі, суд враховує наступне.
Згідно з вимогами ч.1 ст.20 КАС України, місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні: адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності; адміністративні справи, пов'язані з виборчим процесом чи процесом референдуму, щодо окремих категорій справ; адміністративні справи, пов'язані з перебуванням іноземців та осіб без громадянства на території України, щодо окремих категорій справ; адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання ними рішень судів у справах, визначених пунктами 1-3 частини першої цієї статті; адміністративні справи щодо оскарження рішень Національної комісії з реабілітації у правовідносинах, що виникли на підставі Закону України "Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років"; адміністративні справи за позовними заявами територіального центру комплектування та соціальної підтримки з приводу тимчасового обмеження громадян України у праві керування транспортним засобом під час мобілізації. Частиною 3 вказаної статті встановлено, що справи про застосування санкції, передбаченої п.1-1 ч.1 ст.4 Закону України "Про санкції", підсудні Вищому антикорупційному суду.
За положенням ч.2 ст.20 КАС України, всі адміністративні справи, крім визначених частинами першою та третьою цієї статті, підсудні окружним адміністративним судам.
Зі змісту поданої позовної заяви вбачається, що предметом адміністративного оскарження ОСОБА_1 , ОСОБА_2 у цій справі не є правовідносини, віднесені до ч.1 ст.20 КАС України, а тому розгляд заявлених позивачем вимог не відноситься до повноважень місцевого загального суду як адміністративного суду.
При цьому, виходячи з положень ч.ч.1-3 ст.20 КАС України, позовна заява ОСОБА_1 , ОСОБА_2 з урахуванням норм ст.26 КАС України відноситься до підсудності Рівненського окружного адміністративного суду.
Згідно з п.2 ч.1 ст.29 КАС України, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду, суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду.
За таких обставин адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Головного управління Державної міграційної служби у Рівненській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії слід передати на розгляд до Рівненського окружного адміністративного суду.
Суд враховує, що у поданій позовній заяві позивачем зазначене Головне управління Державної міграційної служби у Рівненській області, у той час як назва вказаного суб'єкта владних повноважень як структурного підрозділу Державної міграційної служби є Управління Державної міграційної служби у Рівненській області, а також що у позовній заяві як місцезнаходження відповідача зазначено адресу в м.Вараш Рівненської області, що може свідчити про невідповідність позовної заяви вимогам ст.160 КАС України. Разом з тим, направлення справи на розгляд іншому суду, до територіальної юрисдикції якого вона належить, до початку здійснення у справі будь-яких інших процесуальних дій, у тому числі в частині перевірки дотримання вимог процесуального закону до форми та змісту позовної заяви та доданих до неї додатків, є виправданим та таким, що відповідає вимогам закону. Подібну правову позицію викладено у постанові Верховного Суду від 26.10.2023 у справі № 540/3466/21.
Враховуючи наведене, керуючись ст.ст.3, 20, 21, 26, 29, 160, 248, 294, 295 КАС України, суд
Адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Головного управління Державної міграційної служби у Рівненській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії передати на розгляд до Рівненського окружного адміністративного суду.
Ухвала може бути оскаржена до Восьмого апеляційного адміністративного шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена в день її складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження ухвали суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Суддя Т.Ю.Демчина