Рішення від 10.09.2025 по справі 554/12746/25

Дата документу 10.09.2025Справа № 554/12746/25

Провадження № 2-а/554/182/2025

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 вересня 2025 року Шевченківський районний суд міста Полтави у складі:

головуючого - судді Савченко Л.І.

за участю секретаря судового засідання - Титаренко Д.В.

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу , -

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 , від імені якої діє представник Данілова Н.Н., звернулася до суду з адміністративним позовом до відповідача Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області, в якому просить скасувати Постанову № 046 від 14.08.2025 про накладення штрафу, винесену в.о.начальника Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області Климась І., про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності та накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу у розмірі 3400 грн. за адміністративне правопорушення, передбачене ч.2 ст. 165-2 КУпАП .

В обгрунтування позову зазначила, що ОСОБА_1 працювала заступником генерального директора з правових питань ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго». Відповідно до направлення ГУ ДЕРЖПРОДСПОЖИВСЛУЖБИ в Полтавській області № 514 від 18.07.2025 проведена позапланова перевірка ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» з питань дотримання вимог порядку формування, встановлення та застосування тарифу на послугу з постачання теплової енергії. Термін проведення перевірки: з 22.07.2025 по 04.08.2025 року. ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» отримано Акт перевірки № 079 від 04.08.2025, в якому на думку перевіряючи було встановлено порушення ПОКВПТГ «Полтаватепелоенрго» : "сума зайво нарахованої плати складе 11 926, 39 грн., сума необґрунтованої виручки складе - 1775, 71 грн.», та Протокол № 046 від 04.08.2025 ГУ Держпродспоживслужби, відповідно до якого, на думку перевіряючих, ОСОБА_1 вчинила правопорушення, передбачене ч.2 ст. 165 КУпАП. 19.08.2025 ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» отримано Протокол № 046 від 14.08.2025, направлений ОСОБА_1 , в якому вказано, що ОСОБА_1 вчинила правопорушення, передбачене ч.2 ст. 165-2 КУпАП. Участі у розгляді справи позивач не приймала.

Вважає постанову незаконною і необґрунтованою, оскільки позивач не порушувала вимог чинного законодавства та її вина не є доведеною. Зазначає, що суб'єкт даного правопорушення є спеціальний (посадова особа), суб'єктивна сторона правопорушення визначається ставленням до наслідків і характеризується наявністю вини як формі умислу, так й у формі необережності. Вказана норма є бланкетною та передбачає відповідальність за порушення порядку формування, встановлення та застосування цін і тарифів, передбачених іншими актами законодавства, тобто тих приписів нормативно-правових актів, які конкретизовано визначають вимоги та регламентують порядок формування, встановлення та застосування цін і тарифів.

Щодо кваліфікації правопорушення зазначає, що постановою від 22.01.2025 року № 003 ОСОБА_1 притягувалася до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 165-2 КУпАП. Рішенням Шевченківського районного суду міста Полтави у справі № 554/1155/25 скасовано постанову № 003 від 22.01.2025 року, якою ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 165-2 КУпАП. Тобто, на час винесення постанови № 046 від 14.08.2025 відповідач знав про відсутність доказів набрання законної сили постанови № 003 від 22.01.2025, а тому повторність вчинення правопорушення протягом року відсутня.

Стосовно об'єму повноважень наданих представнику ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» Рудницькій Ю.О., керівник підприємства не видавав накази про призначення відповідальної особи за формування, встановлення та застосування тарифів. Посадова інструкція, згідно якої відповідальність за формування, встановлення та застосування тарифів покладено на конкретну посадову особу, на підприємстві не розроблялась та не затверджувалась. Проте відповідачем в постанові зазначено, що позивач допустив порушення вимог рішення Полтавської обласної ради від 21.10.2021 №286. Однак, не вказано, які саме пункти чи частини, конкретні норми нормативно правового акту - рішення Полтавської обласної ради від

21.10.2021 №286 було порушено ОСОБА_1 , що свідчить про неповний опис обставин, установлених під час розгляду.

Звертає увагу, що позивач була призначена на посаду заступника генерального директора з правових питань з 02.08.2024 року, тобто вже після формування, встановлення та застосування тарифів на теплову енергію, послугу з постачання з постачання теплової енергії та послугу з постачання гарячої води у спірному періоді, а тому не могла порушити порядок, встановлення та застосування тарифів за зазначений період з 01.12.2021.

Щодо застосування ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» чинних двоставкових тарифів на послугу з постачання теплової енергії, зазначає, про правомірність таких дій, а тому в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення.

Ухвалою суду від 29 серпня 2025 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

03 вересня 2025 року відповідачем подано відзив на адміністративний позов, в якому вказав, що Головне управління Держпродспоживслужби в Полтавській області здійснює державний нагляд (контроль) за дотриманням вимог формування, встановлення та застосування державних регульованих цін. Відповідно до статті 17 Закону № 5007-VI функціями Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області є: виконання контрольно-наглядових функцій за дотриманням вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін; здійснення державного спостереження у сфері ціноутворення; запобігання порушенням у сфері ціноутворення. Частиною 1 ст. 6 Закону № 877-V передбачено, що підставою для здійснення позапланових заходів є, в тому числі, звернення фізичної особи (фізичних осіб) про порушення, що спричинило шкоду її (їхнім) правам, законним інтересам, життю чи здоров'ю, навколишньому природному середовищу чи безпеці держави, з додаванням документів чи їх копій, що підтверджують такі порушення (за наявності). Позаплановий захід у такому разі здійснюється виключно за погодженням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у відповідній сфері державного нагляду (контролю), або відповідного державного колегіального органу.

До Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів надійшло звернення ОСОБА_2 від 24.06.2024 щодо проведення перевірки ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» з питань обґрунтованості тарифу на послугу з постачання теплової енергії. . Держпродспоживслужба надала погодження на проведення Відповідачем позапланового заходу державного нагляду (контролю) з питань дотримання вимог щодо формування, встановлення та застосування тарифів на послуги з постачання теплової енергії на підставі звернення ОСОБА_2 .

Відповідачем позапланова перевірка проведена з 22.07.2025 по 25.07.2025, з 28.07.2025 по 31.07.2025 та 01.08.2025і 04.08.2025 з питань дотримання вимог порядку формування, встановлення та застосування тарифу на послугу з постачання теплової енергії. Спеціалістами Відповідача 22.07.2025 року з метою розпочати позапланову перевірку здійснено вихід до Позивача за адресою: 36008, м. Полтава, вул. Польська, 2А. Заступник генерального директора Рудницька Ю.О., яка діє за довіреністю від 02.01.2025 № 29-14/49, в особі в.о.Генарального директора Мізіка О.В., який діє на підставі Статуту, була ознайомлена із направленням, зверненням фізичної особи та отримала копію направлення.

За результатами проведеної перевірки фактів викладених у зверненні фізичної особи встановлено що Рішенням Полтавської обласної ради від 21.10.2021 № 286 «Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, що надаються Полтавським обласним комунальним виробничим підприємством теплового господарства «Полтаватеплоенерго», були встановлені двоставкові тарифи для споживачів підприємства. Відповідно до примітки до Додатків 1-3 до рішення пленарного засідання сьомої позачергової сесії обласної ради восьмого скликання від 21.10.2021 №286 зазначено, що відповідно до положень р. ІІІ Меморандуму про взаєморозуміння щодо врегулювання проблемних питань у сфері постачання теплової енергії та постачання гарячої води в опалювальному періоді 2021/2022 роки для розрахунків із кінцевими споживачами комунальних послуг(населення) тарифи встановлені цим рішенням, застосовувати після завершення опалювального періоду 2021/2022 рр. Пунктом 2 р. ІІІ Меморандуму зафіксовано недопущення застосування до кінцевих споживачів комунальних послуг(населення) тарифів з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, встановлених уповноваженими органами, розмір яких перевищуватиме розмір тарифів на вказані комунальні послуги, що застосовувалися до відповідних споживачів в кінці опалювального періоду 2020/2021 рр.

Відповідно до рахунку на оплату послуги з постачання теплової енергії за квітнеь 2021 року, за адресою: АДРЕСА_1 , в ході перевірки встановлено, що в період з 2020/2021 застосовувався тариф 1596, 93 грн.за Гкал. З ПДВ, встановлений постановою НКРЕКП від 10.12.2018 року № 1769. Відповідно до рахунків на оплату послуги з постачання теплової енергії за грудень 2021 року наданого Полтавським обласним комунальним виробничим підприємством теплового господарства «Полтаватеплоенерго» в ході перевірки, встановлено що в грудні 2021 року підприємство підвищило

тарифи і почало застосовувати двоставкові тарифи встановлені постановою НКРЕКП від 30.11.2020 року № 2269 в розмірі умовно-постійна частина двоставкового тарифа на послугу з постачання теплової енергії 79472,03 грн. за Гкал/год з ПДВ та умовно-змінна частина двоставкового тарифу на послугу з постачання теплової енергії в розмірі 1332,52 грн/Гкал (з ПДВ), замість тарифу в розмірі 1596,93 грн. за Гкал який застосовувася на кінець опалювального періоду 2020/2021.

Вказані дії вважає порушенням вимог рішення Полтавської обласної ради від 21.10.2021 року № 268, зокрема, його Додатків 1-3, що зазначено у постанові. Звертає увагу суду, що посилання в оскаржуваній Постанові на рішення Полтавської обласної ради від 21.10.2021 № 286 стосується виключно періоду його дії та здійснене з метою визначення точного зазначення умовно-змінної частини тарифу на постачання теплової енергії.

Указом Президента України “Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 № 64 в Україні було введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022, який неодноразово продовжувався. Постановою Кабінету Міністрів України "Деякі питання регулювання діяльності у сфері комунальних послуг у зв'язку із введенням в Україні воєнного стану" від 29.04.2022 № 502 (набрала чинності 04.05.2022 року) встановлено, зокрема, протягом дії воєнного стану в Україні, але не раніше завершення поточного опалювального періоду, рекомендувати органам, уповноваженим встановлювати тарифи, не підвищувати тарифи на теплову енергію (її виробництво, транспортування та постачання), у тому числі тарифи на теплову енергію, вироблену з використанням альтернативних джерел енергії, послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води, централізованого водопостачання та централізованого водовідведення для населення та застосовувати їх до споживача (населення) на рівні тарифів, що застосовувалися станом на 24.02.2022. Верховною Радою України прийнято Закон України «Про особливості регулювання відносин на ринку природного газу та у сфері теплопостачання під час дії воєнного стану та подальшого відновлення їх функціонування» від 29.07.2022 № 2479-IX, який набрав чинності 19.08.2022, згідно з яким запроваджено мораторій на підвищення цін (тарифів) у сфері теплопостачання. Відповідно до роз'яснень Міністерства розвитку громад та територій України від 25.08.2022, від 18.11.2022, рівень тарифів на теплову енергію, послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води, що застосовуються виконавцем цих послуг до споживачів, не може перевищувати рівня тарифів на теплову енергію, відповідні комунальні послуги, що застосовувалися до споживачів станом на 24.02.2022 незалежно від того, яким підприємством (виконавцем) надавалися ці послуги споживачеві раніше. Вказує, що ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» при розрахунках зі споживачами за надані послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води повинні застосовувати тарифи на рівні тарифів, які мали бути застосовані до споживачів станом на 24.02.2022, а саме: в розмірі 1596,93 грн. за Гкал, з ПДВ встановлені постановою НКРЕКП від 10.12.2018 № 1769.

З урахуванням викладеного, споживачу за адресою: м. Полтава, вул. Чураївни, б.13, кв.78 за період з 01.12.2021 по 31.06.2025 сума зайвої нарахованої плати по послузі з постачання теплової енергії складе - 11 433,93 грн, сума необґрунтовано отриманної виручки складе - 1 618,91 грн. Також, по споживачу за адресою: (м. Полтава, вул. Чураївни, буд. 13, кв. 78, за період з 01.12.2021 по 30.06.2025, сума зайво нарахованої плати послузі з постачання гарячої води складе - 492,46 грн.. сума необґрунтовано отриманої виручки складе - 156,8 грн. З урахуванням викладеного, разом сума зайво нарахованої плати складе - 1 1926,39 грн.. сума необґрунтовано отриманої виручки складе 1775,71 грн.

Порушення ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» норм чинного законодавства, які були виявлені в ході перевірки зафіксовані в Акті складеному за результатами проведення позапланової перевірки за дотриманням суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері формування, встановлення та застосування державних регульованих цін від 04.08.2025 № 079. Вказаний Акт направлено рекомендованим листом ОСОБА_1 .

Зазначає, що відсутність окремих наказів про призначення відповідальної особи та окремих посадових інструкцій щодо застосування тарифів ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» не свідчить про відсутність особи, чий обсяг повноважень передбачає застосування тарифів.

Також зауважує, що набрання законної сили постановою створює правові наслідки в частині її виконання, тоді як обставини, встановлені постановою є дійсними з моменту оголошення постанови після закінчення розгляду справи, та можуть бути оспорені у встановленому Законом порядку, внаслідок чого можуть залишитись дійсними, або бути визначені недійсними внаслідок скасування постанови. Рішенням Шевченківського районного суду м. Полтави у справі № 554/1155/25 позов ОСОБА_1 задоволено. Скасовано постанову № 003 від 22.01.2025. Закрито провадження по справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 165-2 КУпАП та накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу у розмірі 2550 грн. Водночас, Однак, попри зазначення у оскаржуваній постанові посилання на постанову № 003 від 22.01.2025 року, яку дійсно було скасовано, наявні обставини вчинення адміністративного правопорушення за ч. 1 ст. 165-2 КУпАП, які відображені у Постанові № 015 від 28.10.2024 року, яка станом на дату подання відзиву не скасована, проте оскаржена у справі

№ 554/12303/24, що, в свою чергу тягне зупинення виконання оскарженої постанови, однак автоматично не визнає її зміст та дію нечинними, що випливає із передбаченого КАС України механізму забезпечення позову шляхом зупиненням дії індивідуального акта. Тому, оскільки Постанова № 015 від 28.10.2024 року не скасована, встановлені нею обставини залишаються дійсними, тоді як зазначення іншої (скасованої) постанови у оскаржуваній не виключає обставин повторного вчинення Позивачкою адміністративного правопорушення.

З огляду на викладене, відповідачем був складений протокол № 046 від 04.08.2025 за ч. 2 ст. 165-2 КУпАП, а подальшому Постанову № 046 від 14.08.2025 про накладення штрафу у розмірі двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 3 400,00 грн. Змістом постанови чітко та однозначно визначено зміст правопорушення, із зазначенням конкретних положень Рішення Полтавської обласної ради від 21.10.2021 року № 286, внаслідок невиконання яких Позивачем допущено порушення порядку застосування тарифів, визначених вказаним Рішенням органу місцевого самоврядування. Вважає, що Головним управлінням Держпродспоживслужби в Полтавській області в повному обсязі доведено вчинене правопорушення та законність постанови № 046 від 14.08.2025 та припису № 011 від 24.04.2025.

Судом на підставі ст.229 КАС України, у зв'язку із розглядом справи в порядку спрощеного провадження, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Дослідивши матеріали справи, перевіривши фактичні обставини справи письмовими доказами, суд дійшов до наступного висновку.

Судом встановлено, що до Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів 24.06.2025 надійшло звернення споживача ОСОБА_3 щодо неправомірного застосування двоставкового тарифу по послузі з постачання теплової енергії за адресою АДРЕСА_1 за період з 01.12.2021 по 31.03.2025 (а.с.134).

Відповідно до направлення Головного управління Держпродспоживслужби у Полтавській області від 18.07.2025 № 514 (а.с.152 зворот), була проведена позапланова перевірка з 22-25, 28-31 липня та 01, 04 серпня 2025 року з питань дотримання вимог порядку формування, встановлення та застосування тарифу на послугу з постачання теплової енергії.

Спеціалістами Відповідача 22.07.2025 року з метою розпочати позапланову перевірку здійснено вихід до Позивача за адресою: 36008, м. Полтава, вул. Польська, 2А та вручено направлення заступнику генерального директора з правових питань ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» Рудницькій Ю.О. (а.с.152 зворот).

За результатами проведеної перевірки фактів викладених у зверненні фізичної особи встановлено що Рішенням Полтавської обласної ради від 21.10.2021 № 286 «Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, що надаються Полтавським обласним комунальним виробничим підприємством теплового господарства «Полтаватеплоенерго», були встановлені двоставкові тарифи для споживачів підприємства. Відповідно до примітки до Додатків 1-3 до рішення пленарного засідання сьомої позачергової сесії обласної ради восьмого скликання від 21.10.2021 №286 зазначено, що відповідно до положень р. ІІІ Меморандуму про взаєморозуміння щодо врегулювання проблемних питань у сфері постачання теплової енергії та постачання гарячої води в опалювальному періоді 2021/2022 роки для розрахунків із кінцевими споживачами комунальних послуг(населення) тарифи встановлені цим рішенням, застосовувати після завершення опалювального періоду 2021/2022 рр. Пунктом 2 р. ІІІ Меморандуму зафіксовано недопущення застосування до кінцевих споживачів комунальних послуг(населення) тарифів з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, встановлених уповноваженими органами, розмір яких перевищуватиме розмір тарифів на вказані комунальні послуги, що застосовувалися до відповідних споживачів в кінці опалювального періоду 2020/2021 рр. Вказані дії є порушенням вимог рішення Полтавської обласної ради від 21.10.2021 року № 286.

На підставі встановлених порушень був складений Акт від 04.08.2025 № 079 з питань дотримання вимог порядку формування, встановлення та застосування тарифу на послугу з постачання теплової енергії та гарячої води (а.с.153-174).

За результатами розгляду Акту від 04.08.2025 № 079 головним спеціалістом відділу контролю за регульованими цінами Управління захисту прав споживачів та контролю за регульованими цінами ГУ Держпродспоживслужби у Полтавській області Яковенко В.В. та головним спеціалістом відділу контролю за регульованими цінами Управління захисту прав споживачів та контролю за регульованими цінами ГУ Держпродспоживслужби у Полтавській області Мирною Н.М. складено Протокол № 046 від 04 серпня 2025 року щодо порушення законодавства про ціни і ціноутворення заступником генерального директора з правових питань ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» Рудницькою Ю.О., яка діє за довіреністю від 02.01.2025 № 29-14/49, виданою ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» в особі в.о.генерального директора Мізіка Олега Володимировича, який діє на підставі Статуту (а.с.198-200).

На підставі протоколу № 046 про адміністративне правопорушення від 04.08.2025 року та акту від 04.08.2025 року № 079 позапланової перевірки ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» в.о.начальника ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області Климась І.І. виніс Постанову № 046 про накладення штрафу від 14 серпня 2025, якою на заступника генерального директора з правових питань ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» Рудницьку Ю.О., накладено штраф за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 165-2 КУпАП України, у розмірі двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 3400 грн. (а.с.207-210).

Вказаною постановою № 046 від 14.08.2025 встановлено порушення вимог законодавства при формуванні, встановленні та застосуванні тарифів на послуги з постачання теплової енергії. Вказано, що Рішенням Полтавської обласної ради від 21.10.2021 № 286 «Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, що надаються Полтавським обласним комунальним виробничим підприємством теплового господарства «Полтаватеплоенерго», були встановлені двоставкові тарифи для споживачів підприємства.

Відповідно до примітки до Додатків 1-3 до рішення пленарного засідання сьомої позачергової сесії обласної ради восьмого скликання від 21.10.2021 №286 зазначено, що відповідно до положень р. ІІІ Меморандуму про взаєморозуміння щодо врегулювання проблемних питань у сфері постачання теплової енергії та постачання гарячої води в опалювальному періоді 2021/2022 роки (далі- Меморандум) для розрахунків із кінцевими споживачами комунальних послуг(населення) тарифи встановлені цим рішенням, застосовувати після завершення опалювального періоду 2021/2022 рр.

Пунктом 2 р. ІІІ Меморандуму зафіксовано недопущення застосування до кінцевих споживачів комунальних послуг(населення) тарифів з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, встановлених уповноваженими органами, розмір яких перевищуватиме розмір тарифів на вказані комунальні послуги, що застосовувалися до відповідних споживачів в кінці опалювального періоду 2020/2021 рр.

Відповідно до Рахунку на оплату послуги з постачання теплової енергії за квітень 2021 року, за адресою: м.Полтава, вул.Чураївни, буд.13, кв.78, наданого ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго», в ході перевірки встановлено, що на кінець опалювального періоду 2020/2021 застосовувався тариф в розмірі 1596, 93 грн. за Гкал, з ПДВ , встановлений постановою НКРЕКП від 10.12.2018 року № 1769.

Відповідно до рахунків на оплату послуги з постачання теплової енергії з грудня 2021 року наданих Полтавським обласним комунальним виробничим підприємством теплового господарства «Полтаватеплоенерго» в ході перевірки, встановлено, що у грудні 2021 року підприємство підвищило тарифи і почало застосовувати двоставкові тарифи встановлені постановою НКРЕКП від 30.11.2020 року № 2269 в розмірі умовно-постійна частина двоставкового тарифа на послугу з постачання теплової енергії 79472,03 грн. за Гкал/год з ПДВ та умовно-змінна частина двоставкового тарифу на послугу з постачання теплової енергії в розмірі 1332,52 грн/Гкал (з ПДВ), замість тарифу в розмірі 1596,93 грн. за Гкал який застосовувася на кінець опалювального періоду 2020/2021.

Вказані дії є порушенням вимог рішення Полтавської обласної ради від 21.10.2021 № 286.

Указом Президента України “Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 № 64 в Україні було введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб. Строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 14.05.2024 строком на 90 діб згідно з Указом Президента від 06.05.2024 № 271/2024.

Постановою Кабінету Міністрів України "Деякі питання регулювання діяльності у сфері комунальних послуг у зв'язку із введенням в Україні воєнного стану" від 29.04.2022 № 502 (набрала чинності 04.05.2022 року) встановлено, зокрема, протягом дії воєнного стану в Україні, але не раніше завершення поточного опалювального періоду, рекомендувати органам, уповноваженим встановлювати тарифи, не підвищувати тарифи на теплову енергію (її виробництво, транспортування та постачання), у тому числі тарифи на теплову енергію, вироблену з використанням альтернативних джерел енергії, послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води, централізованого водопостачання та централізованого водовідведення для населення та застосовувати їх до споживача (населення) на рівні тарифів, що застосовувалися станом на 24.02.2022.

Верховною Радою України прийнято Закон України «Про особливості регулювання відносин на ринку природного газу та у сфері теплопостачання під час дії воєнного стану та подальшого відновлення їх функціонування» від 29.07.2022 № 2479-IX (далі - Закон № 2479), який набрав чинності 19.08.2022.

Згідно із статтею 1 Закону № 2479 запроваджено мораторій на підвищення цін (тарифів) у сфері теплопостачання. Зокрема, частиною першою статті 1 Закону № 2479, передбачено, що протягом дії воєнного стану в Україні та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, забороняється підвищення для всіх категорій споживачів тарифів на теплову енергію (її виробництво, транспортування та постачання), послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води.

Згідно пункту 1 Положення про Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.06.2015 № 460 Мінінфраструктури є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику, зокрема: у сфері благоустрою населених пунктів, житлово-комунального господарства, управління побутовими відходами; у сфері контролю житлово-комунального господарства.

Основними завданнями Мінінфраструктури є:

1) забезпечення формування та реалізація державної політики, зокрема: у сфері державної житлової політики і політики у сфері благоустрою населених пунктів, державної політики у сфері житлово-комунального господарства.

Відповідно до роз'яснень Міністерства розвитку громад та територій України від 25.08.2022, від 18.11.2022, рівень тарифів на теплову енергію, послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води, що застосовуються виконавцем цих послуг до споживачів, не може перевищувати рівня тарифів на теплову енергію, відповідні комунальні послуги, що застосовувалися до споживачів станом на 24.02.2022 незалежно від того, яким підприємством (виконавцем) надавалися ці послуги споживачеві раніше.

ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» при розрахунках зі споживачами за надані послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води повинні застосовувати тарифи на рівні тарифів, які мали бути застосовані до споживачів станом на 24.02.2022, а саме: в розмірі 1596,93 грн. за Гкал, з ПДВ встановлені постановою НКРЕКП від 10.12.2018 № 1769.

Споживачу за адресою: м. Полтава, вул. Чураївни, буд.13, кв.78, за період з 01.12.2021 по 31.06.2025 сума необґрунтовано отриманої виручки по послузі з постачання теплової енергії складе - 1775 грн. 71 коп., сума зайво нарахованої плати по послузі з постачання гарячої води складе 11926 грн. 39 коп.(а.с.207-210).

Відповідно до ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо) неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

За умовами ч.1 ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси і просити про їх захист.

Відповідно до вимог ч. 1 ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Отже, визначальним принципом здійснення правосуддя в адміністративних справах є принцип офіційного з'ясування всіх обставин у справі і обов'язок суб'єкта владних повноважень доказувати правомірність своїх дій чи рішень.

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності». У статті 1 даного Закону міститься поняття заходів державного нагляду (контролю) - планових та позапланових заходів, які здійснюються у формі перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та в інших формах, визначених законом.

Статтею 16 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2017 № 877-V визначено, що органами державного контролю (нагляду) та спостереження у сфері ціноутворення є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з контролю за цінами та інші органи, визначені законом. Повноваження та порядок діяльності уповноважених органів, права та обов'язки їх посадових осіб, які здійснюють державний контроль (нагляд) за дотриманням суб'єктами господарювання вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін та державне спостереження у сфері ціноутворення, визначаються цим Законом, та іншими законами.

Основні засади цінової політики, регулювання відносин, що виникають у процесі формування, встановлення та застосування цін, а також здійснення державного контролю (нагляду) та спостереження у сфері ціноутворення визначає Закон України «Про ціни та ціноутворення» 21.06.2012 № 5007-VI .

Відповідно до статті 5 Закон № 5007-VI Кабінет Міністрів України у сфері ціноутворення:

1) забезпечує проведення державної цінової політики;

2) здійснює державне регулювання цін, визначає повноваження органів виконавчої влади щодо формування, встановлення та застосування цін, якщо інше не визначено законом або міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України;

3) визначає перелік товарів, державні регульовані ціни на які затверджуються відповідними органами виконавчої влади, якщо інше не визначено законом.

Відповідно до ст. 18 Закону № 5007-VI основними функціями уповноважених органів

є:

1) виконання контрольно-наглядових функцій за дотриманням вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін;

2) здійснення державного спостереження у сфері ціноутворення;

3) запобігання порушенням у сфері ціноутворення.

Згідно абз.1, абз.2 п.п.11 п.4 Положення про Головне управління Держпродспоживслужби в Полтавській області, затвердженого наказом Держпродспоживслужби від 24.02.2020 № 160 Головне управління Держпродспоживслужби в Полтавській області здійснює державний нагляд (контроль) за дотриманням вимог формування, встановлення та застосування державних регульованих цін.

Відповідно до статті 17 Закону № 5007-VI функціями Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області є: виконання контрольно-наглядових функцій за дотриманням вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін; здійснення державного спостереження у сфері ціноутворення; запобігання порушенням у сфері ціноутворення.

Частиною 1 ст. 6 Закону № 877-V передбачено, що підставою для здійснення позапланових заходів є, в тому числі, звернення фізичної особи (фізичних осіб) про порушення, що спричинило шкоду її (їхнім) правам, законним інтересам, життю чи здоров'ю, навколишньому природному середовищу чи безпеці держави, з додаванням документів чи їх копій, що підтверджують такі порушення (за наявності).

Позаплановий захід у такому разі здійснюється виключно за погодженням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у відповідній сфері державного нагляду (контролю), або відповідного державного колегіального органу.

Відповідно до п.п. 1,2,3 частини 1 статті 18 Закону № 5007-VI уповноважені органи

мають право:

1) проводити у суб'єктів господарювання в установленому порядку планові та позапланові перевірки: достовірності зазначеної у документах інформації про формування, встановлення та застосування державних регульованих цін; бухгалтерських книг, звітів, кошторисів, декларацій, показників реєстраторів розрахункових операцій та інших документів незалежно від способу подання інформації, пов'язаних з формуванням, встановленням та застосуванням державних регульованих цін; наявності виписки або витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, а також документів, що посвідчують особу, в посадових осіб;

2) одержувати відповідно до законодавства у письмовій формі пояснення, довідки і відомості з питань, що виникають під час проведення перевірки;

3) одержувати безоплатно від суб'єктів господарювання, що перевіряються, копії документів та інші відомості, необхідні для здійснення державного нагляду (контролю) за дотриманням вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін, документів, що можуть підтверджувати їх порушення, платіжних доручень, квитанцій, що підтверджують факт перерахування до бюджету коштів у разі застосування адміністративно-господарських санкцій, а також довідки, підготовлені суб'єктами господарювання на їх вимогу.

Згідно вимог статті 11 Закону № 877-V суб'єкт господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) зобов'язаний: допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходів державного нагляду (контролю) за умови дотримання ними порядку здійснення державного нагляду (контролю), передбаченого цим Законом; не створювати перешкоди органам державного нагляду (контролю) чи їх посадовим особам при здійсненні ними заходів державного нагляду (контролю), за умови що зазначені заходи здійснюються такими особами відповідно до вимог закону; виконувати вимоги органу державного нагляду (контролю) щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства; надавати документи, зразки продукції, пояснення, довідки, відомості, матеріали з питань, що виникають під час державного нагляду (контролю), відповідно до закону; одержувати примірник акта та/або припису органу державного нагляду (контролю) за результатами здійсненого планового чи позапланового заходу.

Частиною першою статті 8 Закону № 877-V передбачено, посадові особи органу державного нагляду (контролю) в межах повноважень, передбачених законом, під час здійснення державного нагляду (контролю) мають право відбирати зразки продукції, призначати експертизу, одержувати пояснення, довідки, документи, матеріали, відомості з питань, що виникають під час державного нагляду (контролю), у випадках та порядку, визначених законом.

Відповідно до п. 1 Постанови КМУ «Про припинення заходів державного нагляду (контролю) і державного ринкового нагляду в умовах воєнного стану» від 13.03.2022 року №30 припинено проведення планових та позапланових заходів державного нагляду (контролю) і державного ринкового нагляду на період воєнного стану, введеного Указом Президента України від 24 лютого 2022 р. № 64 «Про введення воєнного стану в Україні».

Водночас, згідно з пунктом 2 Постанови протягом періоду воєнного стану дозволено здійснення позапланових заходів державного нагляду (контролю) на підставі рішень центральних органів виконавчої влади, що забезпечують формування державної політики у відповідних сферах, за наявності загрози, що має негативний вплив на права, законні інтереси, життя та здоров'я людини, захист навколишнього природного середовища та забезпечення безпеки держави, а також для виконання міжнародних зобов'язань України.

Згідно із Наказом Міністерства економіки України від 02.04.2022 № 679-22 Держпродспоживслужбі протягом періоду воєнного стану дозволено проводити позапланові перевірки суб'єктів господарювання роздрібної торгівлі у сфері формування, встановлення та застосування цін на товари, які мають істотну соціальну значущість за переліком, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 22.04.2020 № 341.

Відповідно до п.4, 5 ч.1 ст.6 Закону № 877-V підставою для здійснення позапланових заходів є: звернення фізичної особи (фізичних осіб) про порушення, що спричинило шкоду її (їхнім) правам, законним інтересам, життю чи здоров'ю, навколишньому природному середовищу чи безпеці держави, з додаванням документів чи їх копій, що підтверджують такі порушення (за наявності). Позаплановий захід у такому разі здійснюється територіальним органом державного нагляду (контролю) за наявністю погодження центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у відповідній сфері державного нагляду (контролю), або відповідного державного колегіального органу.

У такому разі перед початком здійснення позапланового заходу державного нагляду (контролю) посадові особи територіального органу державного нагляду (контролю) зобов'язані пред'явити керівнику чи уповноваженій особі суб'єкта господарювання - юридичної особи, її відокремленого підрозділу, фізичній особі - підприємцю або уповноваженій ним особі, крім документів, передбачених цим Законом, додатково копію погодження центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у відповідній сфері державного нагляду (контролю), або відповідного державного колегіального органу на проведення такої перевірки. Суб'єкти господарювання мають право не допускати посадових осіб територіального органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходів державного нагляду (контролю), якщо вони не пред'явили документи, передбачені цим абзацом.

Відповідно до ст.7 Закону № 877-V для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ (рішення, розпорядження), який має містити найменування суб'єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки. На підставі наказу (рішення, розпорядження) оформляється посвідчення (направлення) на проведення заходу державного нагляду (контролю), яке підписується керівником органу державного нагляду (контролю) (головою державного колегіального органу) або його заступником (членом державного колегіального органу) із зазначенням прізвища, ім'я та по батькові і засвідчується печаткою. У посвідченні (направленні) на проведення заходу зазначаються: найменування органу державного нагляду (контролю), що здійснює захід;найменування суб'єкта господарювання та/або його відокремленого підрозділу або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснюється захід; місцезнаходження суб'єкта господарювання та/або його відокремленого підрозділу, щодо діяльності яких здійснюється захід; номер і дата наказу (рішення, розпорядження), на виконання якого здійснюється захід; перелік посадових осіб, які беруть участь у здійсненні заходу, із зазначенням їх посади, прізвища, ім'я та по батькові; дата початку та дата закінчення заходу;тип заходу (плановий або позаплановий); форма заходу (перевірка, ревізія, обстеження, огляд, інспектування тощо); підстави для здійснення заходу; предмет здійснення заходу; інформація про здійснення попереднього заходу (тип заходу і строк його здійснення).

За результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю) складає акт, який повинен містити такі відомості: дату складення акта; тип заходу (плановий або позаплановий); форма заходу (перевірка, ревізія, обстеження, огляд тощо); предмет державного нагляду (контролю); найменування органу державного нагляду (контролю), а також посаду, прізвище, ім'я та по батькові посадової особи, яка здійснила захід; найменування юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснювався захід. Посадова особа органу державного нагляду (контролю) зазначає в акті стан виконання вимог законодавства

суб'єктом господарювання, а в разі невиконання - детальний опис виявленого порушення з посиланням на відповідну вимогу законодавства.

Згідно ч. 1 ст. 8 Закону України «Про основні засади Державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» орган державного нагляду (контролю) в межах повноважень, передбачених законом, під час здійснення державного нагляду (контролю) має право:

вимагати від суб'єкта господарювання усунення виявлених порушень вимог законодавства;

вимагати припинення дій, які перешкоджають здійсненню державного нагляду (контролю);

відбирати зразки продукції, призначати експертизу, одержувати пояснення, довідки, документи, матеріали, відомості з питань, що виникають під час державного нагляду (контролю), у випадках та порядку, визначених законом;

надавати (надсилати) суб'єктам господарювання обов'язкові для виконання приписи про усунення порушень і недоліків;

застосовувати санкції до суб'єктів господарювання, їх посадових осіб та вживати інших заходів у межах та порядку, визначених законом.

Відповідно до ч.11 ст.4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», позаплановий захід щодо суб'єкта господарювання - юридичної особи має здійснюватися у присутності керівника або особи, уповноваженої керівником.

Вказані норми чинного законодавства щодо підстав та порядку проведення позапланової перевірки дотримані відповідачем та позивачем не оскаржуються.

Разом з тим, ОСОБА_1 заперечує щодо наявності складу адміністративного правопорушння, передбаченого ч.2 ст. 165-2 КУпАП, вказує про передчасність такої кваліфікаційної ознаки адміністративного правопорушення, як повторність.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності (стаття 68 Конституції України).

Згідно ч. 2 ст. 8 Органи державного нагляду (контролю) та їх посадові особи під час здійснення заходів державного нагляду (контролю) зобов'язані, зокрема, повно, об'єктивно та неупереджено здійснювати державний нагляд (контроль) у межах повноважень, передбачених законом.

Як передбачено ст.245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

У відповідності до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото - і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото - і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Нормами ч.ч. 1-3 ст.73 КАС України встановлено, що належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень.

Частинами 1,2 ст. 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Отже, обов'язок доказування в адміністративному судочинстві визначений ст. 71 КАС України розподіляється таким чином, що позивач повинен довести обставини, якими він обґрунтовує позовні вимоги, тобто підставу позову, а відповідач повинен довести обставини, якими він обґрунтовує заперечення проти позову (постанова Верховного Суду від 14.03.2018 по справі №760/2846/17; постанова Верховного Суду від 14.02.2018 по справі №536/583/17).

Відповідно до частини 2 статті 165-2 Кодексу про адміністративні правопорушення «Порушення порядку формування та застосування цін і тарифів», порушення порядку формування, встановлення та застосування цін і тарифів, а також знижок, націнок, доплат, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за одне з правопорушень, зазначених в частині першій цієї статті, тягнуть за собою накладення штрафу на громадян у розмірі ста п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - у розмірі двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Суб'єктивна сторона правопорушення, відповідальність за вчинення якого передбачена статтею 165-2 КУпАП, визначається ставленням до наслідків і характеризується наявністю вини як формі умислу, так й у формі необережності.

Вказана норма є бланкетною та передбачає відповідальність за порушення порядку формування, встановлення та застосування цін і тарифів, передбачених іншими актами законодавства, тобто тих приписів нормативно-правових актів, які конкретизовано визначають вимоги та регламентують порядок формування, встановлення та застосування цін і тарифів.

Згідно ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Судом встановлено, що керівник підприємства не видавав накази про призначення відповідальної особи за формування, встановлення та застосування тарифів. Посадової інструкції, згідно якої відповідальність за формування, встановлення та застосування тарифів покладено на конкретну посадову особу, на підприємстві не розроблялось та не затверджувалось.

Відповідачем не доведено, що заступник генерального директора Рудницька Ю.О. була відповідальною за формування, встановлення та застосування тарифів на теплову енергію, у спірному періоді, а посилання на Довіреність № 29-14/49 від 02.01.2025 року, якою в.о. генерального директора Мізік О.В. уповноважив Рудницьку Ю.О. представляти інтереси підприємства під час позапланових заходів державного нагляду (контролю) ГУ Держпродспоживслужби, на думку суду, не свідчить тотожність цих дій з участю у формуванні, встановленні та застосуванні тарифів на теплову енергію у період з грудня 2021 року по січень 2025 року.

Доводи відповідача, що Рудницька Ю.О., як посадова особа, була уповноважена на підписання будь-яких бухгалтерських, фінансових, статистичних, податкових та інших документів, а також на представництво інтересів підприємства не підтверджує її участі у формуванні, встановленні та застосуванні тарифів.

Крім того, в оскаржуваній постанові № 046 від 14 серпня 2025 року зазначено, що адміністративними матеріалами доведено вину заступника генерального директора з правових питань ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» ОСОБА_1 у скоєнні правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 165-2 КУпАП. У вказаній постанові № 046 від 14 серпня 2025 року міститься посилання на притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 165-2 КУпАП згідно постанови № 003 від 22.01.2025 року. Однак, станом на дату притягнення до адміністративної відповідальності за ч.2 ст. 165-2 КУпАП, постанова № 003 від 22.01.2025 року скасована рішенням Октябрського районного суду м.Полтави від 03 березня 2025 року (справа № 554/1155/25).

Відповідач у відзиві посилається на Постанову № 015 від 28.10.2024 року, якою ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 165-2 КУпАП, яка станом на дату подання відзиву не скасована. Разом з тим, в оскаржуваній постанові посилання на Постанову № 015 від 28.10.2024 відсутнє.

Отже, доводи відповідача про повторне вчинення адміністративного правопорушення ОСОБА_1 протягом року у Постанові № 046 від 14 серпня 2025 року не доведено.

Також у постанові не вказано, які саме пункти чи частини, конкретні норми нормативно-правового акта, а саме рішення Полтавської обласної ради № 286 від 21.10.2021 року, було порушено, що свідчить про неповний опис обставин, установлених під час розгляду.

Таким чином, позивачем не доведено, що саме ОСОБА_1 є суб'єктом адміністративного правопорушення, передбчаного ч.2 ст. 165-2 КУпАП України, оскільки керівник підприємства не видавав накази про її призначення, як відповідальної особи за формування, встановлення та застосування тарифів,

посадової інструкції, якою на позивача покладено відповідальність за формування, встановлення та застосування тарифів не розроблялась та не затверджувалась.

Щодо застосування тарифу, який встановлений уповноваженим органом, суд зазначає наступне.

Рішенням пленарного засідання сьомої позачергової сесії восьмого скликання Полтавської обласної ради від 21.10.2021 № 286 «Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання теплової енергії і постачання гарячої води, що надаються ПОКВПТГ «Полтааватеплоенерго», у відповідності до наданих повноважень та у визначений спосіб, встановлено ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго», в тому числі економічно обґрунтовані тарифи на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання для потреб населення, бюджетних установ, інших споживачів (крім населення), релігійних організацій відповідно до додатку 1, та двоставкові тарифи на послугу з постачання теплової енергії за категоріями споживачів відповідно до додатку 2 та введено їх в дію з 01.11.2021.

Рішенням пленарного засідання восьмої позачергової сесії восьмого скликання Полтавської обласної ради від 09.12.2021 № 326 «Про коригування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, що надаються Полтавським обласним комунальним виробничим підприємством теплового господарства «Полтаватеплоенерго» для категорій споживачів «інші споживачі (крім населення)» та «релігійні організації» ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» встановлено скориговані тарифи на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, що надаються ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» для категорій споживачів «інші споживачі (крім населення)» та «релігійні організації» шляхом внесення змін до рішення Полтавської обласної ради від 21.10.2021 № 286.

Рішенням пленарного засідання шістнадцятої позачергової сесії восьмого скликання Полтавської обласної ради від 30.09.2022 № 477 «Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, що надаються Полтавським обласним комунальним виробничим підприємством теплового господарства «Полтаватеплоенерго» встановлено ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго», в тому числі тарифи на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання для потреб населення, бюджетних установ, інших споживачів (крім населення), релігійних організацій відповідно до додатку 1, та двоставкові тарифи на послугу з постачання теплової енергії за категоріями споживачів відповідно до додатку 2 та введено їх в дію з 01 жовтня 2022 року.

Рішенням пленарного засідання двадцять п'ятої позачергової сесії восьмого скликання Полтавської обласної ради № 669 від 28.07.2023 «Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, що надаються Полтавським обласним комунальним виробничим підприємством теплового господарства «Полтаватеплоенерго» встановлено ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго», в тому числі тарифи на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання для потреб населення, бюджетних установ, інших споживачів (крім населення), релігійних організацій відповідно до додатку 1, та двоставкові тарифи на послугу з постачання теплової енергії за категоріями споживачів відповідно до додатку 2 та введено їх в дію з 01 жовтня 2023 року.

Рішенням пленарного засідання тридцять третьої сесії восьмого скликання Полтавської обласної ради № 854 від 30.08.2024 «Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, що надаються Полтавським обласним комунальним виробничим підприємством теплового господарства «Полтаватеплоенерго», встановлено для підприємства тарифи на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання для потреб населення, бюджетних установ, інших споживачів (крім населення), релігійних організацій відповідно до додатку 1, та двоставкові тарифи на послугу з постачання теплової енергії за категоріями споживачів відповідно до додатку 2 та введено їх в дію з 01 жовтня 2024 року.

До липня 2021 року ліцензування діяльності ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» здійснювалось Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.

Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг 07.07.2021 № 1085, було затверджено Зміни до Ліцензійних умов провадження господарської діяльності у сфері теплопостачання, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 22.03.2017 № 308 і право на встановлення тарифів для підприємства перейшло до органів місцевого самоврядування, відповідно до пункту 37 частини 1 статті 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до Полтавської обласної ради.

З 01.05.2019 було введено в дію новий Закон України «Про житлово-комунальні послуги» № 2189-VIII від 9 листопада 2017 року, яким змінено систему взаємовідносин між виконавцями комунальних

послуг та споживачами, змінено класифікацію послуг, що надаються підприємством, в тому числі послуга з централізованого опалення змінена на послугу з постачання теплової енергії, послуга з централізованого постачання гарячої води - на послугу з постачання гарячої води.

Відповідно до норм п. 3 розділу VI Прикінцеві та перехідні положення Закону України “Про житлово-комунальні послуги» договори про надання комунальних послуг, у тому числі із співвласниками багатоквартирних будинків, які не прийняли рішення про модель організації договірних відносин з виконавцями комунальних послуг, мають бути укладені виконавцями відповідних комунальних послуг протягом двох місяців з дня набрання чинності рішенням Кабінету Міністрів України про затвердження типових публічних договорів приєднання про надання комунальних послуг. При цьому, договори про надання комунальних послуг, укладені до введення в дію цього Закону, зберігають чинність на умовах, визначених такими договорами, до дати набрання чинності договорами про надання відповідних комунальних послуг, укладеними за правилами, визначеними цим Законом.

Постановою НКРЕКП № 2269 від 30.11.2020 «Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування, постачання, послугу з постачання теплової енергії та послугу з постачання гарячої води Полтавському обласному комунальному виробничому підприємству теплового господарства «Полтаватеплоенерго»» підприємству для потреб населення встановлено двоставковий тариф на послугу з постачання теплової енергії.

Таким чином, з огляду на нові вимоги Закону України «Про житлово-комунальні послуги» застосування тарифів на комунальні послуги, передбачені статтею 5 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» (тарифи на послугу з постачання теплової енергії, послугу з постачання гарячої води), які встановлені уповноваженим органом, після 01.05.2019, можливо було виключно при переході на нові договори про надання комунальних послуг.

Оскільки постанова НКРЕКП №2269 від 30.11.2020 протиправною і нечинною не визнавалась, та у зв'язку з переходом з 01.12.2021 на нові договірні відносини відповідно до вимог Закону України «Про житлово-комунальні послуги» ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» правомірно застосовувало ці тарифи у розрахунках зі споживачами.

На виконання вимог Порядку формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 червня 2011 р. № 869 та у зв'язку з настанням нового планованого періоду рішенням Полтавської обласної ради від 21 жовтня 2021 року № 286 «Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, що надаються Полтавським обласним комунальним виробничим підприємством теплового господарства «Полтаватеплоенерго» підприємству за категоріями споживачів встановлено двоставкові тарифи на послугу з постачання теплової енергії і тарифи на послугу постачання гарячої води, які введено в дію з 01.11.2021.

30 вересня 2021 року між Кабінетом Міністрів України, НАК «Нафтогаз України» і Всеукраїнською асоціацією органів місцевого самоврядування «Асоціація міст України» та Палатою місцевих влад Конгресу місцевих та регіональних влад, був укладений Меморандум про взаєморозуміння щодо врегулювання проблемних питань у сфері постачання теплової енергії та постачання гарячої води в опалювальному періоді 2021/2022. У Меморандумі зазначено, що з метою уникнення будь-яких сумнівів цей Меморандум не може становити, не може вважатися та не може бути розтлумачений як: поправка до будь-якого договору, чи будь-якого іншого правового документа; відмова від будь-якого права чи вимоги, які будь-хто з підписантів цього Меморандуму має або може мати проти інших сторін, що підписали цей Меморандум, у тому числі від права звернення до суду чи арбітражу для захисту своїх прав та інтересів. Зазначено, що Меморандум не породжує додаткових зобов'язань для будь-якої із Сторін.

У зв'язку із цим, у рішенні Полтавської обласної ради № 286 від 21 жовтня 2021 року зроблено примітку, що відповідно до положень розділу III Меморандуму про взаєморозуміння щодо врегулювання проблемних питань у сфері постачання теплової енергії та постачання гарячої води в опалювальному періоді 2021/2022рр для розрахунків із кінцевими споживачами комунальних послуг (населенням) тарифи, встановлені цим рішенням, застосовувати після завершення опалювального періоду 2021/2022 рр.

Отже, на момент набрання чинності індивідуальних публічних договорів приєднання про надання послуги з постачання теплової енергії, послуги з постачання гарячої води, зі споживачами категорії «населення», діяли тарифи встановлені рішенням Полтавської обласної ради № 286 від 21.10.2021, але у зв'язку з положеннями р. III Меморандуму про взаєморозуміння щодо врегулювання проблемних питань у сфері постачання теплової енергії та постачання гарячої води в опалювальному періоді 2021/2022рр для розрахунків із кінцевими споживачами комунальних послуг (населенням) тарифи, встановлені цим рішенням, застосовувались після завершення опалювального періоду 2021/2022 рр, а саме з 01.05.2022.

Питання формування, встановлення та застосування двоставкових тарифів на послуги з постачання теплової енергії неодноразово були предметом дослідження у судах різних інстанцій, в результаті розгляду яких ухвалено рішення, що свідчать про правомірність дій ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» при

застосуванні двоставкових тарифів на послугу з постачання теплової енергії, встановлених уповноваженим органом - Полтавською обласною радою, зокрема, у постанові Верховного Суду від 26.09.2024 у справі № 917/1389/23, в ухвалах Верховного Суду у справах № 917/1116/23 від 22.10.2024, №917/1269/23 від 24.10.2024, № 917/1121/24 від 07.11.2024, №917/1122/23 від 19.11.2024, № 917/1031/23 від 19.11.2024, № 9147/1030/23 від 19.11.2024, № 917/1310/23 від 19.11.2024, № 917/1031/23 від 19.11.2024, №917/1310/23 від 19.11.2024 №917/1263/23 від 20.11.2024, № 917/1119/23 від 21.11.2024, №917/1115/23 від 27.11.2024, №917/1022/23 від 04.12.2024, №917/1118/23 від 05.12.2024, № 917/1155/23 від 11.12.2024, № 917/1265/23 від 17.12.2024, № 917/1112 від 18.12.2024, №917/1296/23 від 19.12.2024.

У постанові Другого апеляційного адміністративного суду від 19.12.2023 у справі №440/5940/22 суд дійшов висновку про дотримання Полтавською обласною радою при прийнятті рішення №477 від 30.09.2022 щодо встановлення тарифів вимог Закону України «Про особливості регулювання відносин на ринку природного газу та у сфері теплопостачання під час дії воєнного стану та подальшого відновлення їх функціонування» щодо не підвищення для всіх категорій споживачів тарифів на теплову енергію (її виробництво, транспортування та постачання) і послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води протягом дії воєнного стану в Україні та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано.

За змістом частини п'ятої статті 82 ЦПК України обставини, встановлені стосовно певної особи рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, проте можуть бути у загальному порядку спростовані особою, яка не брала участі у справі, в якій такі обставини були встановлені.

Таким чином, правомірність застосування тарифу ПОКВПТГ «Полтаватеплроенерго» у період з 01.12.2021 по 31.06.2025 року відповідачем не спростована.

Доводи відповідача у відзиві, що саме на генерального директора покладено самостійне вирішення питання діяльності підприємства, зокрема, питання застосування тарифів безпосередньо у розрахунках із населенням, а ОСОБА_1 , заступник генерального директора з правових питань, на підставі довіреності в.о. генерального директора Мізіка О.В. № 29- 14/49 від 02.01.2025 уповноважена представляти інтереси підприємства та дотримання законодавства про ціни та ціноутворення, не спростовують доводів позивача про відсутність складу адміністративного правопорушення, передбчаного ч.2 ст. 165-2 КУпАП України, в діях ОСОБА_1 .

Згідно із ч.3 ст.286 КАС України за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право: 1) залишити рішення суб'єкта владних повноважень без змін, а позовну заяву без задоволення; 2) скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і надіслати справу на новий розгляд до компетентного органу (посадової особи); 3) скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення; 4) змінити захід стягнення в межах, передбачених нормативним актом про відповідальність за адміністративне правопорушення, з тим, однак, щоб стягнення не було посилено.

Відповідно до ч. 1 ст. 245 КАС України передбачено, що при вирішенні справи по суті суд може задовольнити позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково.

Враховуючи, що відповідачем не доведено складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 165-2 КУпАП, суд приходить до висновку, що постанова № 046 від 14.08.2025 року підлягає скасуванню, а провадження по справі закриттю.

Згідно ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи, що позов подано ОСОБА_1 , тоді як судовий збір сплачено ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» (а.с.1), то підстави для стягнення судового збору на її користь відповідно до ст. 139 КАС України відсутні.

Керуючись ст.ст. 9, 19, 72, 77, 90, 246, 250, 286 КАС України, суд,-

УХВАЛИВ:

Позов ОСОБА_1 - задовольнити.

Постанову № 046 від 14.08.2025 про накладення штрафу, винесену в.о.начальника Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області Климась І., про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності та накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу у розмірі 3400 грн. за адміністративне правопорушення, передбачене ч.2 ст. 165-2 КУпАП , - скасувати.

Закрити провадження по справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.2 ст. 165-2 КУпАП та накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу у розмірі 3400 грн.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Позивач - ОСОБА_1 , адреса проживання: АДРЕСА_2 , РНКППО - НОМЕР_1 .

Відповідач - Головне управління Держпродспоживслужби в Полтавській області, місце знаходження, м. Полтава, вул. Воскресенський узвіз, 7, код ЄДРПОУ 40358617.

Суддя Л.І.Савченко