справа № 361/8454/25
провадження № 3/361/2810/25
04.09.2025
04 вересня 2025 р. м. Бровари
Броварський міськрайонний суд Київської області в складі:
Головуючого судді Скрипка О.В.,
при секретарі судового засідання - Бачинська Л.П.,
за участю прокурора - Коцуби А.М.,
особи, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 ,
розглянувши матеріали справи, які надійшли від Київського обласного управління Департаменту внутрішньої безпеки НП України про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 172-6 КУпАП ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українця, громадянина України, уродженця с. Семиполки Броварського о району Київської області, працює в СПК «Семиполки», зареєстровани та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , раніше до адміністративної відповідальності не притягувався,
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення № 51 від 10.07.2025 р., ОСОБА_1 звільнено зі служби цивільного захисту відповідно до наказу ГУ ДСНС України у Київській області від 26 жовтня 2024 року № 206-НК.
Відповідно до пункту 6 Положення «Про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2013 року № 5936, особи начальницького складу є особами, уповноваженими на виконання функцій держави, на яких поширюються дія вимог та обмежень, передбачених Законом України «Про запобігання корупції».
Отже, відповідно до підпункту «д» пункту 1 ч. 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», ОСОБА_1 відноситься до осіб начальницького складу органів та підрозділів цивільного захисту та є суб'єктом відповідальності за вчинення правопорушення пов'язаного з корупцією.
Суб'єкти декларування - особи, зазначені у п. 1, п.п. «а» і «в» п. 2, п. 4 і 5 ч 1 ст. З цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.
Згідно примітки до ст. 172-6 КУпАП, суб'єктом правопорушень у цій статті є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України Про запобігання корупції» зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах «а», «в»- «ґ» пункту 2 частини першої статті 3, зобов'язані до 1 квітня наступного року після року припинення діяльності подати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.
Наказом НАЗК від 08.11.2023 № 252/23 «Про затвердження декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або міс самоврядування, та Порядку заповнення та подання декларації уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування визначено порядок заповнення та подання декларації особи, уповноваж» виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до якої декларація при звільненні - декларація, яка подається відповідно до першого частини другої статті 45 Закону - протягом 30 днів з дня припинення діяльності. Така декларація подається за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, та містить інформацію станом на останній день такого п яким є останній день здійснення діяльності.
Таким чином, ОСОБА_1 будучи звільненим 26 2024 року, з посади водія 22 ДПРЧ 5 ДПРЗ ГУ ДСНС України у Київській області, зобов'язаний був подати декларацію особи, яка припиняє діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, період не охоплений раніше поданими деклараціями «при звільнені», не пізніше 25 травня 2024 року.
Однак, відповідно до інформації з публічної частини офіційного веб Національного агентства з питань запобігання корупції ОСОБА_1 подав до Реєстру декларацію особи, яка припиняє діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за період не охоплений раніше поданими деклараціями «при звільнені» 03.09.2024 р о 12 год. 47 хв., тобто несвоєчасно.
Відповідно до списку декларацій, оприлюднених в Єдиному державному реєстрі декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави та місцевого самоврядування (далі - Реєстр), ОСОБА_1 неодноразово подавав «щорічні» декларації, а саме за 2020-2023 роки, останньому достовірно відомі зобов'язання та обмеження, встановлені За України «Про запобігання корупції», типи декларацій, правила користе Реєстром та електронним цифровим підписом.
Таким чином, поважних причин для несвоєчасного подання декі особи, яка припиняє діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави та місцевого самоврядування, за період не охоплений раніше поданими деклараціями «при звільнені» у ОСОБА_1 встановлено.
Таким чином, ОСОБА_1 будучи колишнім водієм 22 ДПРЧ 5 ДПРЗ ГУ ДСНС України у Київській області, майстер-сержантом служби цивільного захисту, відповідно до підпункту «д» пункту 1 ч. 1 З Закону України «Про запобігання корупції», примітки до статті КУпАП, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», Закону України № 3384-ІХ «Про внесення змін до деяких за України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноваж на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» набрав чинності 12.10.2023, в порушення вимог ч. 2 вказаного Закону, несвоєчасно, без поважних причин, тобто встановленого терміну декларування (до 25.05.2024), а саме лише 03.09.2024 о 12 год. 47 хв. подав на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, яка припиняє діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за період не охоплений раніше поданими деклараціями «при звільнені», чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене частиною 1 статті 172-6 КУпАП.
Крім цього, відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення № 52 від 10.07.2025 р., ОСОБА_1 , будучи звільненим 2024 року, з посади водія 22 ДПРЧ 5 ДПРЗ ГУ ДСНС України у Київській області, зобов'язаний був подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий 2024 рік «після звільнення», не пізніше 31 березня 2025 року.
Однак, відповідно до інформації з публічної частини офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції ОСОБА_1 подав до Реєстру декларацію особи, уповноваженої на в функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий 2024 рік «після звільнення» 04.04.2025 0 10 год. 50 хв., тобто несвоєчасно.
Разом з тим, згідно листа Управління проведення спеціальних пер контролю за своєчасністю подання декларацій Національного агентств« запобігання корупції від 15.05.2025 № 47-06/42348-25 встановлю несвоєчасного подання декларації ОСОБА_1
Відповідно до списку декларацій, оприлюднених в Єдиному державному реєстрі декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій дер місцевого самоврядування (далі - Реєстр), ОСОБА_1 неодноразово подавав «щорічні» декларації, а саме за 2020-2023 ро останньому достовірно відомі зобов'язання та обмеження, встановлені України «Про запобігання корупції», типи декларацій, правила корі Реєстром та електронним цифровим підписом. Поважних причин для несвоєчасного подання особи, уповноваженої на виконання функцій держави або і самоврядування, за минулий 2024 рік «після звільнення» у ОСОБА_1 не встановлено.
Таким чином, ОСОБА_1 , будучи колишнім водієм 22 ДПРЧ 5 ДПРЗ ГУ ДСНС України у Київській області, майстер-сержантом служби цивільного захисту, відповідно до підпункту «д» пункту 1 ч. 3 Закону України «Про запобігання корупції», примітки до ста КУпАП, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», Закону України № 3384-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, і воєнного стану» набрав чинності 12.10.2023, в порушення вимог ч.2 ст. 45 вказаного Закону, несвоєчасно, без поважних причин, тобто після встановленого терміну декларування (до 31.03.2025), а саме лише 04.04.2025 р. о 10 годині 50 хвилини подав на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за рік «після звільнення» за 2024 рік, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене частиною 1 статті 172- 6 КУпАП.
Згідно зі ст. 252 КУпАП орган, який розглядає справу про адміністративне правопорушення оцінює докази завдяки всебічному, повному та об'єктивному дослідженню всіх обставин справи в їх сукупності.
Враховуючи те, що відносно ОСОБА_1 складено декілька протоколів про вчинення нею аналогічних адміністративних правопорушень, з метою об'єктивного розгляду питання щодо притягнення останньої до відповідальності та накладення на неї адміністративного стягнення, вважаю за можливе об'єднати матеріли справи відносно ОСОБА_1 про вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, в одне провадження.
В судовому засіданні особа, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 свою вину у вчиненні інкримінованого адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП визнав.
Прокурор в судовому засіданні вважає доведеною вину ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, прохала визнати останнього винним та накласти на нього стягнення у виді штрафу в межах розміру, передбаченого санкцією ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Відповідно до вимог ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, передбачені ст.ст. 34-35 КУпАП, чи заподіяно майнову шкоду, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
В ході судового розгляду у справи були досліджені письмові матеріали, а саме: протоколи про адміністративне правопорушення № 51 від 10.07.2025 р. та № 52 від 10.07.2025 р., витяг з ЄДР декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, щодо послідовності дій користувача ОСОБА_2 за період 01.01.2025 - 05.04.2025 р., витяг з наказу №83 о/с від 15.03.2021 р. про призначення ОСОБА_1 на посаду водія 22 державної ДПЧ 5 державного пожежно-рятувального загону ГУ ДСНС України у Київській області, витяг з наказу ГУ ДСНС України у Київській області від 26 жовтня 2024 року № 206-НК про звільнення ОСОБА_1 звільнено зі служби цивільного захисту, копія декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування при звільненні за період 01.01.2024 - 26.04.2024, суб'єкт декларування ОСОБА_1 , дата та час подання декларації 03.09.2025 р. 12:47, повідомлення Національного агентства з питань запобігання корупції від 15.05.2025 р. № 47-06/42348-25 про факт несвоєчасного подання суб'єктом декларування ОСОБА_1 , копія декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2024 рік, суб'єкт декларування ОСОБА_1 , дата та час подання декларації 04.04.2025 р. 10:50.
Враховуючи викладені обставини, суд приходить до висновку про доведеність вини ОСОБА_1 у несвоєчасному без поважних причин поданні декларації особи, яка припиняє діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за період не охоплений раніше поданими деклараціями «при звільнені»; та у несвоєчасному без поважних причин поданні декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за рік «після звільнення» за 2024 рік, тобто у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
При накладенні адміністративного стягнення на ОСОБА_1 суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, ступінь його вини, обставини справи, що пом'якшують та обтяжують відповідальність.
Обставин, що пом'якшують та обтяжують відповідальність порушника ОСОБА_1 судом не встановлено.
З урахуванням викладеного, вважаю за необхідне накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу в межах санкції Закону, за яким він притягається до адміністративної відповідальності.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП та п. 5 ч. 2 ст.4 Закону України «Про судовий збір» слід стягнути з ОСОБА_1 , на якого накладено адміністративне стягнення, судовий збір в розмірі 0,2 прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 605,60 гривень.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 221, 283, 284 КУпАП, суд
Матеріали справи № 361/8454/25 провадження №3/361/2810/25 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП та матеріали справи №361/8455/25 провадження №3/361/2811/25 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП об'єднати в одне провадження та присвоїти справі єдиний номер справи - № 361/8454/25 провадження №3/361/2810/25.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП та застосувати до нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі п'ятдесят неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить - 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь Держави судовий збір в розмірі 0,2 прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 605,60 гривень.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, щодо якої її винесено та потерпілим протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Апеляційна скарга подається до Київського апеляційного суду через Броварський міськрайонний суд Київської області.
Постанова суду у справі про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку оскарження цієї постанови і може бути пред'явлена до виконання протягом трьох місяців з дня набрання нею законної сили.
Суддя: О. В. Скрипка