Справа № 458/937/25
3/458/461/2025
11.09.2025 м.Турка
Суддя Турківського районного суду Львівської області Волинець М.З., розглянувши матеріали справи, які надійшли з 1 головного відділу 6 управління Департаменту військової контррозвідки Служби безпеки України про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , громадянина України, неодруженого, з середньо-спеціальною освітою, працюючого на посаді інструктора рекрутингу та комплектування ІНФОРМАЦІЯ_2 , раніше не притягувався до адміністративної відповідальності,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.4 ст.212-6 КУпАП,-
ОСОБА_1 , перебуваючи на службі у ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_2 ), на посаді інструктора рекрутингу та комплектування здійснив незаконне копіювання інформації, яка зберігається в інформаційних (автоматизованих) системах, у паперовій чи електронній формі. У ході проведення комісійної перевірки з дотримання вимог законодавства в сфері охорони інформації з обмеженим доступом, 03.09.2025 о 15:30 год. співробітником ДВКР СБ України, спільно з т.в.о. начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 капітаном ОСОБА_2 встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у ході виконання службових обов'язків, здійснив копіювання на незареєстрований флеш-носій марки «Kingston» з незареєстрованої та некатегорованої електронно-обчислювальної машини -ПЕОМ інв. б/н, який знаходиться в службовому приміщенні № 15 ІНФОРМАЦІЯ_2 , а саме АДРЕСА_3 список зведених відомостей, що містить дані про мобілізаційні ресурси (резервістів, військовозобов'язаних) - список військовозобов'язаних, який віднесений до п.3.2 ПСІ Наказу ГШ ЗСУ №118 від 30.07.2025. Дані відомості при розголошенні, або втрати могли б завдати шкоди державі.
Під час огляду зазначеного файлу було з'ясовано, що в ньому містяться відомості, які підпадають під дію пункту 3.2 «Переліку відомостей Збройних Сил України, що становлять службову інформацію», затвердженого наказом начальника Генерального штабу ЗС України від 30.07.2025 №118, розголошення яких може призвести до втрати службової інформації, що є власністю держави.
ОСОБА_1 пояснив, що вищезазначений файл був ним скопійований на незареєстрований флеф-носій марки «Kingston» з автоматизованої інформаційної системи з метою використання у службовій діяльності. Вказаний флеш-носій та ПЕОМ інв. №б/н не є категорованим у встановленому законодавством порядку на не призначений для обробки інформації з грифом обмеження доступу «Для службового користування».
Водночас з'ясовано, що витоку інформації з обмеженим доступом не відбулося, оскільки вона була своєчасно вилучена, а флеш-носій та ПЕОМ інв.. №б/н відформатований.
Таким чином, ОСОБА_1 порушив вимоги пунктів 13, 14, 38 Типової інструкції про порядок ведення обліку, зберігання, використання і знищення документів та інших матеріальних носіїв інформації, що містять службову інформацію, затвердженою постановою КМ України від 19.10.2016 № 736, чим створив передумови до витоку службової інформації, вчинивши правопорушення, передбачене ч. 4 ст. 212-6 КУпАП.
Адміністративне правопорушення було виявлено 03.09.2025 о 15:30 співробітником СБ України ОСОБА_3 .
ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, в матеріалах справи є заява ОСОБА_1 , в якій просив справу про адміністративне правопорушення щодо нього за ч. 4 ст. 212-6 КУпАП розглянути без його участі. Свою вину визнає, зі змістом протоколу згідний, просив суворо не карати.
Дослідивши протокол про адміністративне правопорушення та додані до нього матеріали суд дійшов висновку, що в діях ОСОБА_1 , наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 212-6 КУпАП, з огляду на таке.
Диспозиція ч. 4 ст. 212-6 КУпАП правопорушення передбачає настання відповідальності за незаконне копіювання інформації, яка зберігається в інформаційних (автоматизованих) системах, у паперовій чи електронній формі.
Факт адміністративного правопорушення та вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 204-1 КУпАП підтверджується матеріалам справи:
даними протоколу № 15/42 про адміністративне правопорушення від 03.09.2025, де викладені всі обставини, при яких ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 4 ст. 212-6 КУпАП;
протоколом огляду від 03.09.2025;
актом знищення інформації на накопичувачах від 03.09.2025;
поясненнями ОСОБА_1 від 03.09.2025, в яких вказав на обставини, зазначені в протоколі про адміністративне правопорушення, та вказав, що документальний матеріал було несанкціоновано скопійовано на незареєстрований та необлікований флеш-носій, що належав йому;
копією військового квитка серії НОМЕР_1 ;
копією посвідчення НОМЕР_2 ;
копією паспорта громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , виданого 10.05.2019, орган, що видав - 4640;
копією функціональних обов'язків інструктора відділення рекрутингу та комплектування другого відділу;
копією витягу з реєстру Боринської територіальної громади про зареєстроване у встановленому порядку місце проживання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Враховуючи обставини вчиненого правопорушення, дані про особу ОСОБА_1 , який є військовослужбовцем, ступінь його вини, суд дійшов висновку про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності та про накладення адміністративного стягнення у виді штрафу.
Разом з тим, санкція ч.4 ст.212-6 КУпАП передбачає окрім штрафу також і конфіскацію незаконно виготовлених копій баз даних, проте суд зазначає, що проведення конфіскації є недоцільним, оскільки відповідно до даних протоколу про адміністративне правопорушення вказану інформацію знищено з носія інформації.
Відповідно до п.12 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір» військовослужбовці, військовозобов'язані та резервісти, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, - у справах, пов'язаних з виконанням військового обов'язку, а також під час виконання службових обов'язків, від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються, а тому суд вважає за необхідне звільнити ОСОБА_1 від сплати судового збору.
Керуючись ст.ст. 212-6,221, 280, 294 КУпАП,-
ОСОБА_1 визнати винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 212-6 КУпАП, та застосувати до нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 10 (десяти) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 170 (сто сімдесят) грн 00 коп.
Штраф необхідно сплатити за реквізитами: Отримувач коштів ГУК Львiв/Турківська тг/21081100, Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 38008294, Код банку отримувача Казначейство України (ел. адм. подат.), Рахунок отримувача UA588999980314000542000013919, Код платежу 21081100.
Роз'яснити, що згідно з ст.307 КУпАП штраф має бути сплачений не пізніше ніж через п'ятнадцять днів з дня вручення постанови про накладення адміністративного стягнення, а в разі оскарження такої постанови не пізніше ніж через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений ч. 1 ст. 307 КУпАП, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна.
У разі сплати штрафу у строки, передбачені ст.307 КУпАП, платіжний документ необхідно подати до Турківського районного суду Львівської області.
З урахуванням ч. 2 ст. 308 КУпАП у разі несплати штрафу у строк, установлений ч.1 ст.307 КУпАП, при примусовому виконанні цієї постанови органами державної виконавчої служби з правопорушника стягнути подвійний розмір штрафу.
Постанова може бути пред'явлена до виконання протягом трьох місяців, що обчислюється з наступного дня після набрання постановою законної сили.
Постанова у справі про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку оскарження цієї постанови.
Постанова по справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення до Львівського апеляційного суду через Турківський районний суд Львівської області прокурором у випадках, передбачених ч. 5 ст. 7 КУпАП, особою, щодо якої її винесено.
Суддя Марія ВОЛИНЕЦЬ