Постанова від 10.09.2025 по справі 560/4284/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 560/4284/25

Головуючий суддя 1-ої інстанції - Матущак В.В.

Суддя-доповідач - Мацький Є.М.

10 вересня 2025 року

м. Вінниця

Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Мацького Є.М.

суддів: Сушка О.О. Залімського І. Г. ,

розглянувши у письмовому провадженні апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Хмельницькій області на рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 04 червня 2025 року у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Сан Ойл-Захід» до Державної податкової служби України, Головного управління ДПС у Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

І. ІСТОРІЯ СПРАВИ

КОРОТКИЙ ЗМІСТ ПОЗОВНИХ ВИМОГ

1. Позивач звернувся до суду з позовом до Державної податкової служби України, Головного управління ДПС у Хмельницькій області / надалі відповідач, апелянт/ , в якому просив:

1.1. Визнано протиправним рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №12114233/44687888 від 27.11.2024.

1.2. Зобов'язано Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №5 від 08.01.2024, подану Товариством з обмеженою відповідальністю "САН ОЙЛ-ЗАХІД"

2. В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що ним сформовано та подано на реєстрацію у ЄРПН податкову накладну, однак отримано квитанцію, відповідно до якої реєстрація податкової накладної була зупинена. Причиною зупинки відповідно до згаданої квитанції є п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Вказує, що ним було подано до податкового органу повідомлення про надання пояснень та копій документів щодо податкової накладної на підтвердження реальності господарської операції. Однак, рішенням комісії ГУ ДПС у Хмельницькій області відмовлено у реєстрації податкової накладної. Підставою для відмови зазначено, що "Платником не надано картку рахунку 361, чи акт звірки по Угоді про мотиваційні виплати за дистрибуційним договором №07-02-23/1 з постачальником ТОВ "Саноко Трейдінг". Крім того, платником не надано оборотно-сальдову відомість по рахунку 28 за період 07.02.2023-08.01.2024, та не надано пояснення та первинні документи щодо транспортування товару від постачальника ТОВ "Саноко Трейдінг", у разі залучення перевізників договори, акти та розрахункові документи з ними. Позивач категорично заперечує проти таких підстав відмови у реєстрації ПН та вважає, що відповідач вийшов за межі наданих йому владних повноважень, прийнявши рішення без належних обґрунтувань.

КОРОТКИЙ ЗМІСТ РІШЕННЯ СУДУ ПЕРШОЇ ІНСТАНЦІЇ

3. 4 червня 2025 року рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду позовні вимоги задоволено.

4. Визнано протиправним рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №12114233/44687888 від 27.11.2024.

5. Зобов'язано Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №5 від 08.01.2024, подану Товариством з обмеженою відповідальністю "САН ОЙЛ-ЗАХІД"

6. Стягнуто на користь Товариство з обмеженою відповідальністю "САН ОЙЛ-ЗАХІД" судові витрати (судовий збір) в розмірі 2422 (дві тисячі чотириста двадцять дві) грн. 40 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС України у Хмельницькій області.

КОРОТКИЙ ЗМІСТ ДОВОДІВ АПЕЛЯЦІЙНОЇ СКАРГИ

7 . Апелянт ГУ ДПС України у Хмельницькій області, не погодившись з рішенням суду першої інстанції, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просив його скасувати та прийняти нове, яким відмовити в задоволенні позовних вимог.

8. Апелянт зазначив, що на порушення пункту 5 Порядку №520 позивач до повідомлення про надання пояснень не надав первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні. Вказує, що необхідність подання вказаних документів передбачена пункту 5 Порядку №520, та відповідно неподання таких документів слугує підставою для відмови в реєстрації податкової накладної, про що у зазначено в оскаржуваному рішенні.

ІІ. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДОМ ПЕРШОЇ ІНСТАНЦІЇ

9. Товариство з обмеженою відповідальністю "САН ОЙЛ-ЗАХІД" зареєстроване в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, є платником податку на додану вартість.

10. Основним видом діяльності підприємства є: 46.90 Неспеціалізована оптова торгівля (основний).

11. Підприємство здійснює торгівлю різним асортиментом товарів без будь-якої визначеної спеціалізації, зокрема паливно-мастильними матеріалами.

12. Здійснюючи свою господарську діяльність, ТОВ "САН ОЙЛ-ЗАХІД" орендує приміщення загальною площею 88,0 м2, орендовані згідно договору оренди №55 від 17.05.2023 та додаткової угоди від 01.11.2023, суборенда приміщення загальною площею 30,0 м2, за адресою: м.Хмельницький, вул.Проспект Миру, 42/1, згідно договору суборенди складського приміщення №15/12-22 від 15.12.2022 укладеного з ТОВ "Мастильний Альянс" (код: 44110313), Автомобіль NISSAN NV1500 (Реєстраційний номер об'єкта оподаткування WW2ZZZ2KZ7X001322, державний номерний знак НОМЕР_1 , що орендований згідно Договору оренди №17-02-23/2 від 17.02.2023. Наявність найманого персоналу 2 найманих працівники.

13. ТОВ "САН ОЙЛ-ЗАХІД" було укладено із ТОВ "САНОКО ТРЕЙДИНГ" дистрибуційний договір №07-02-23/1 від 07.02.2023, за яким ТОВ "САНОКО ТРЕЙДИНГ" (Постачальник) зобов'язується поставити ТОВ "САН ОЙЛ-ЗАХІД" (Дистриб'ютор) товар погоджений сторонами у специфікації та/або у видатковій накладній (надалі Товар), відповідно до умов визначених Договором, а Дистриб'ютор зобов'язується прийняти цей Товар і сплатити його вартість. Асортимент (номенклатура), ціна та кількість товару остаточно узгоджуються сторонами у специфікаціях та/або видаткових накладних, які є специфікаціями в розумінні ст. 266 Господарського кодексу України та складають невід'ємну частину Договору.

14. З метою просування товарів ТМ Sunoco, збільшення обсягів продажу товарів ТМ Sunoco, домовились укласти угоду про мотиваційні виплати за дистрибуційним договором №07-02-23/1 від 07.02.2023, Згідно п. 1.1. 1.2 якої, на умовах, в розмірі та в строк, встановлені цією Угодою Постачальник нараховує і виплачує єдиноразово мотиваційну виплату Дистриб'ютору за умови виконання Дистриб'ютором плану закупівель та переліку умов, передбачених цією Угодою.

15. Розрахунковим періодом для нарахування мотиваційної виплати Сторони домовились вважати період з 07.02.2023 по 08.01.2024.

16. На виконання договору, ТОВ "САН ОЙЛ-ЗАХІД" отримує єдиноразову мотиваційну виплату як Дистриб'ютор за умови виконання плану закупівель та переліку умов, передбачених Угодою про мотиваційні виплати за дистрибуційним договором №07-02-23/1 від 07.02.2023 із ТОВ "САНОКО ТРЕЙДИНГ" (ідентифікаційний код 43644267). Розрахунковий період для визначення об'єму закупівель становить з 07.02.2023 по 08.01.2024. Суму мотиваційної виплати встановлено в гривневому еквіваленті, що дорівнює 960000,00грн. з ПДВ за виконання плану закупівель в обсязі не меншому за 10 440 000.00грн з ПДВ. Розрахунки проводяться Сторонами виключно в безготівковій формі.

17. Факт виконання умов Угоди для отримання єдиноразової мотиваційної виплати підтверджується Актом надання послуг №01 від 08.01.2024 на суму 960 000 грн. (у т.ч. ПДВ 160000,00 грн.), а факт вчинення господарської операції із закупівлі Дистриб'ютором (ТОВ "САН ОЙЛ-ЗАХІД" планового обсягу у Постачальника ТОВ "САНОКО ТРЕЙДІНГ" (код: 43644267) та здійснення Дистриб'ютором до 08.01.2024 розрахунку з Постачальником за товар, підтверджується: Реєстром реалізацій №1 від 08.01.2024; Реєстром оплат №1 від 08.01.2024; Розрахунком мотиваційної виплати від 08.01.2024, Актом надання послуг №1 від 08.01.2024 на суму 960 000,00 грн. (у т.ч. ПДВ 160000.00 грн.); Платіжною інструкцією №123 від 29.01.2024 на суму 960 000.00грн (у т.ч. ПДВ 160000,00 грн.); Угодою про мотиваційні виплати за дистрибуційним договором від 07.02.2023. Дистрибуційним договором №07-02-23/1 від 07.02.2023.

18. За фактом господарських операцій з ТОВ "САНОКО ТРЕЙДІНГ" було сформовано податкову накладну №5 від 08.01.2024.

19. Відповідно до квитанції №9017360170 від 05.02.2024 зупинено реєстрацію податкової накладної, та зазначено що, відповідно до п.201.16 ст.201 ПК України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1165 (зі змінами), реєстрація податкової накладної від 08.01.2024 №5 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Обсяг постачання товару/послуги 73.20, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку). Додатково повідомляємо: показник «D»=.9091%, «Pпоточ»=0. Пропонуємо надати пояснення та копії документів достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

20. Позивачем подано повідомлення №1 від 12.11.2024 та додаткове повідомлення №1 від 21.11.2024, про подання пояснень та копій документів щодо податкової накладної №5 від 08.01.2024 та надані електронні копії таких документів:

- Виписка з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань щодо ТОВ "САН ОЙЛ-ЗАХІД";

- Договір оренди нежилого приміщення номер 55 від 17.05.2023;

- Додаткова угода про зміни до договору оренди нежитлового приміщення від 01.11.2023;

- Дистрибуційний договір номер 07_02_23_1 від 07.02.2023;

- Угода від 07.02.2023 про мотиваційні виплати за дистрибуційним договором номер 07_02_23_1 від 07.02.2023;

- Розрахунок мотиваційної виплати від 08.01.2024 до угоди від 07.02.2023 про мотиваційні виплати за дистрибуційним договором номер 07_02_23_1 від 07.02.2023;

- Реєстр первинних документів від 08.01.2024 на виконання Плану закупівель у період з 07.02.2023 по 08.01.2024;

- Реєстр платіжних інструкцій від 08.01.2024 у період з 07.02.2023 по 08.01.2024;

- Акт надання послуг №1 від 08.01.2024 за угодою від 07.02.2023 про мотиваційні виплати за дистрибуційним договором номер 07_02_23_1 від 07.02.2023;

- Платіжна інструкція №1388 від 08.01.2024 на суму 960 000,00 грн.;

- Копія банківської виписки за період з 07.02.2023 до 08.01.2024;

- Копія оборотно-сальдової відомості по рахунку 281 за період з 07.02.2023 до 08.01.2024;

- Копія договору оренди автомобіля номер 17_02_23_2 від 17.02.2023 з ТОВ "РАЙДЕР УКРАЇНА";

- Копії актів надання послуг до договору оренди автомобіля 17_02_23_2 від 17.02.2023 з ТОВ "РАЙДЕР УКРАЇНА" за період з 01.03.2023 до 31.12.2023;

- Картка рахунку 631 до договору оренди автомобіля 17_02_23_2 від 17.02.2023 з ТОВ "РАЙДЕР УКРАЇНА";

- Картка рахунку 361 по угоді від 07.02.2023 про мотиваційні виплати за дистрибуційним договором номер 07_02_23_1 від 07.02.2023;

- Акт звірки по угоді від 07.02.2023про мотиваційні виплати за дистрибуційним договором номер 07_02_23_1 від 07.02.2023;

- Документи щодо транспортування товару (товаро-транспортні накладні, видаткові накладні);

- Акт звірки взаємних розрахунків між ТОВ "САНОКО ТРЕЙДИНГ" та ТОВ "САН ОЙЛ-ЗАХІД" на 08.01.2024;

- Наказ №2 від 27.10.2022 про уповноважену особу на підписання податкових накладних.

- Товарно-транспортні накладні за період березень - грудень 2023.

21. За результатом розгляду поданих позивачем документів комісією Головного управління ДПС у Хмельницькій області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних було прийнято повідомлення №12052801/44687888 від 14.11.2024 про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку та зазначено, що у зв'язку з необхідністю надання додаткових пояснень та/або документів для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних запропоновано надати копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування: первинних документів щодо постачання/придбання товарів / послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунків-фактури / інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних; розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків.

22. У розділі "додаткова інформація" вказано, що платником не надано картку рахунку 361, чи акт звірки по Угоді про мотиваційні виплати за дистрибуційним договором №07-02-23/1 з постачальником ТОВ "Саноко Трейдінг". Крім того, платником не надано оборотно-сальдову відомість по рахунку 28 за період 07.02.2023-08.01.2024, та не надано пояснення та первинні документи щодо транспортування товару від постачальника ТОВ "Саноко Трейдінг", у разі залучення перевізників договори, акти, та розрахункові документи з ними.

23. Після надання позивачем додаткових пояснень, відповідач прийняв рішення про відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №12114233/44687888 від 27.11.2024.

24. За результатом розгляду скарги на прийняте рішення, Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН прийняте рішення №76558/44687888/2 від 18.02.2024, яким залишено скаргу без задоволення, а рішення про відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №12114233/44687888 від 27.11.2024 - без змін.

25. Вважаючи протиправним рішення про відмову в реєстрації податкової накладної, позивач звернувся до суду з цим позовом.

ІІІ. ДОВОДИ СТОРІН

26. Позивач вказав, що ним сформовано та подано на реєстрацію у ЄРПН податкову накладну, однак отримано квитанцію, відповідно до якої реєстрація податкової накладної була зупинена. Причиною зупинки відповідно до згаданої квитанції є п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Вказує, що ним було подано до податкового органу повідомлення про надання пояснень та копій документів щодо податкової накладної на підтвердження реальності господарської операції. Однак, рішенням комісії ГУ ДПС у Хмельницькій області відмовлено у реєстрації податкової накладної. Підставою для відмови зазначено, що "Платником не надано картку рахунку 361, чи акт звірки по Угоді про мотиваційні виплати за дистрибуційним договором №07-02-23/1 з постачальником ТОВ "Саноко Трейдінг". Крім того, платником не надано оборотно-сальдову відомість по рахунку 28 за період 07.02.2023-08.01.2024, та не надано пояснення та первинні документи щодо транспортування товару від постачальника ТОВ "Саноко Трейдінг", у разі залучення перевізників договора, акти, та розрахункові документи з ними.". Позивач категорично заперечує проти таких підстав відмови у реєстрації ПН та вважає, що відповідач вийшов за межі наданих йому владних повноважень, прийнявши рішення без належних обґрунтувань.

27. Апелянт зазначив, що на порушення пункту 5 Порядку №520 позивач до повідомлення про надання пояснень не надав первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні. Вказує, що необхідність подання вказаних документів передбачена пункту 5 Порядку №520, та відповідно неподання таких документів слугує підставою для відмови в реєстрації податкової накладної, про що у зазначено в оскаржуваному рішенні.

ІV. ДЖЕРЕЛА ПРАВА ТА АКТИ ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ

28. Податковий кодекс України (далі - ПК України) регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

29. Відповідно до пункту 201.1 ПК України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

30. Згідно пункту 201.10 статті 201 ПК України передбачено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

31. Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

32. Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.

33. Згідно з пунктом 201.16 статті 201 ПК України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

34. Відповідно до пунктів 4, 5 Порядку №1165 у разі коли за результатами перевірки податкової накладної/розрахунку коригування визначено, що податкова накладна/розрахунок коригування відповідають одній з ознак безумовної реєстрації, визначених у пункті 3 цього Порядку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування не зупиняється в Реєстрі.

35. Платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).

36. Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).

37. За правилами пункту 7 Порядку №1165 у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

38. Приписами пунктів 10, 11 Порядку №1165 визначено, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

39. У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:

1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;

2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;

3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.

40. Відповідно до отриманої платником податків квитанції, реєстрація податкової накладної №5 від 08.01.2024 зупинена у зв'язку з їх відповідністю пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій.

41. Критерії ризиковості здійснення операцій оформлені у вигляді Додатку №3 до Порядку №1165.

42. Згідно з пунктом 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій одним із критеріїв ризиковості операції є відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, поданій для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), у таблиці даних платника податку на додану вартість (далі - платник податку) як товару/послуги, що на постійній основі постачається, та обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов'язань, яку/який подано для реєстрації в Реєстрі, дорівнює або перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 раза, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017 у Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 50 відсотків) груп товарів (продукції), визначених ДПС та затверджених відповідним наказом, оприлюдненим на офіційному веб-сайті ДПС.

43. Як зазначалося вище, у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної в ЄРПН запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

44. Відповідно до пунктів 4, 5 Порядку №520 у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.

45. Перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.

46. Згідно з пунктом 11 Порядку №520, комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі в разі:

- ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі;

- та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку;

- та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

47. Тобто, рішення Комісії регіонального рівня повинно містити чітку підставу для відмови у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

V. ПОЗИЦІЯ АПЕЛЯЦІЙНОГО СУДУ

48. Вирішуючи питання про обґрунтованість поданої апеляційної скарги, Апеляційний Суд виходить з наступного.

49. Колегією суддів встановлено, що позивач надав пояснення та копії ряду первинних документів, складених під час здійснення відповідної господарської операції, що підтверджується контролюючим органом.

50. Приймаючи рішення про реєстрацію податкової накладної, контролюючий орган не повинен здійснювати повний аналіз господарської операції позивача на предмет її реальності. При реєстрації податкових накладних фактично проводиться моніторинг операції чи платника податків лише за зовнішніми (формальними) критеріями. Тому і суд за результати розгляду цієї справи не робить висновків щодо реальності господарської операції за участю позивача, а лише оцінює наявність чи відсутність підстав для реєстрації податкових накладних.

51. Колегія суддів вважає за необхідне зазначити, що усі сумніви контролюючого органу щодо дотримання позивачем вимог податкового законодавства України під час здійснення господарської діяльності повинні досліджуватися шляхом проведення відповідних перевірок такого платника податків, за умови наявності підстав для її проведення визначених нормами ПК України, а не шляхом блокування реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних.

52. Доводи апелянта на ненадання окремих документів, за відсутності встановленого законодавством вичерпного переліку документів, та за умови не наведення комісією доказів того, що подані документи є недостатніми чи такими, що у своїй сукупності викликають сумнів у достовірності наданої інформації, свідчить про протиправність такого рішення.

53. Висновки та рішення суб'єкта владних повноважень можуть ґрунтуватися виключно на належних, достатніх, а також тих доказах, які одержані з дотриманням закону.

54. Також колегія суддів зазначає, що відсутність певного документа чи ненадання його контролюючому органу не може бути саме по собі підставою для відмови в реєстрації податкової накладної.

55. Таким чином, у апелянта були наявні достатні документи для спростування сумнівів щодо ризиковості здійснення операції, а наданих контролюючому органу документів та письмових пояснень було достатньо для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної.

56. Таким чином, рішення комісії Головного управління ДПС у Хмельницькій області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних№12114233/44687888 від 27.11.2024 про відмову в реєстрації податкової накладної №5 від 08.01.2024 правомірно визнано судом першої інстанції протиправним та його скасовано.

57. Щодо доводів апелянта про зобов'язання Державної податкової служби України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №5 від 08.01.2024, колегія суддів зазначає наступне.

58. Згідно з пунктами 19, 20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 №1246, податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій: прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування; набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДПС відповідного рішення); неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.

59. У разі надходження до ДПС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.

60. Отже, законодавством не передбачено іншого належного способу захисту порушеного права у спірних правовідносинах, ніж зобов'язання Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну №5 від 08.01.2024 в ЄРПН. У зв'язку з цим, суд першої інстанції дійшов правильного висновку про обґрунтованість заявленого позивачем способу захисту права, та, як наслідок, наявність підстав для задоволення позовних вимог зобов'язального характеру.

VІ. ВИСНОВКИ АПЕЛЯЦІЙНОГО СУДУ ЗА РЕЗУЛЬТАТАМИ РОЗГЛЯДУ АПЕЛЯЦІЙНОЇ СКАРГИ.

61. Згідно зі ст.90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

62. Відповідно до частин першої, другої, третьої статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.

63. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права.

64. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

65. Зазначеним вимогам закону судове рішення відповідає.

66. Переглянувши судове рішення в межах апеляційної скарги, перевіривши повноту встановлення судом фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального та процесуального права, Апеляційний Суд дійшов висновку, що при ухваленні оскаржуваного судового рішення, суд першої інстанції не допустив неправильного застосування норм матеріального права та порушення норм процесуального права, які б були б підставою для скасування судового рішення, а тому апеляційну скаргу ГУ ДПС України у Хмельницькій області слід залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін.

Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Хмельницькій області залишити без задоволення, а рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 04 червня 2025 року - без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає.

Головуючий Мацький Є.М.

Судді Сушко О.О. Залімський І. Г.