Постанова від 10.09.2025 по справі 640/3532/21

ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 640/3532/21

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 вересня 2025 року м. Київ

Шостий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Судді-доповідача: Бужак Н.П.

Суддів: Беспалова О.О., Кобаля М.І.

За участю секретаря: Мірошниченко С.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Емаратон" на рішення Луганського окружного адміністративного суду від 05 червня 2025 року, суддя Секірська А.Г., у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Емаратон" до Головного управління ДПС у м. Києві, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Головне управління Державної податкової служби у Волинській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,-

УСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Емаратон" звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Головного управління ДПС у м. Києві, в якому просило:

- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 31.08.2020 № 0006613207;

- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 31.08.2020 № 0006623207.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що податкові повідомлення-рішення є протиправними та підлягають скасуванню.

Так, в податковому повідомленні-рішенні №0006613207 від 31.08.2020 року Головного управлінням ДПС у м. Києві вказано, що на підставі акта перевірки №03/132/32-05/42746003 від 07.08.2020, встановлено порушення ст.15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального», а саме роздрібна торгівля пальним без наявності ліцензії та на підставі підпункту 5.4.3. пункту 54.3 ст. 54 ПК України та абз. 8 ч. 2 ст. 17 Закону № 481/95-ВР від 19.12.1995 року застосовано до порушника штрафні санкції в розмірі 250 000,00 грн.

Згідно ст.15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним видаються уповноваженими Кабінетом Міністрів України органами виконавчої влади за місцем торгівлі суб'єкта господарювання (у тому числі іноземного суб'єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) терміном на п'ять років.

Як встановлено актом №03/132/32-05/42746003 від 06.08.2020 та як вбачається з матеріалів справи, ТОВ «Емаратон» отримано ліцензію на право здійснення роздрібної торгівлі пальним №03050314201900158 від 28.11.2018 року, терміном дії з 08.01.2019 року по 08.08.2024, сплачено за період з 08.08.2019 по 08.08.2020.

В ході проведення фактичної перевірки та зі змісту вказаного, ТОВ «Емаратон» стало відомо про розпорядження скасування даної ліценції на право роздрібної торгівлі пальним №5 від 25.06.20.

Відповідно до ст.15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» ліцензія анулюється та вважається недійсною з моменту одержання суб'єктом господарювання (у тому числі іноземним суб'єктом господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) письмового розпорядження про її анулювання.

Станом на 06.08.2020, тобто дату проведення перевірки, ТОВ «Емаратон» не було відомо та не отримувало розпорядження про скасування ліценції на право роздрібної торгівлі пальним №5 від 25.06.2020, доказів надсилання відповідачем не було надано.

Виходячи зі змісту ст.15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального», ліцензія анулюється та вважається недійсною з моменту одержання суб'єктом господарювання письмового розпорядження про її анулювання, інших підстав, зокрема повернення листа з відміткою: «повернено за закінченням терміну зберігання» та «рішення комісії», вказаною нормою не передбачено.

На думку позивача, повернення листа Головному управлінню ДПС у Волинській області від 25.06.2020 №16022/10/03-10-32-16 з відміткою Укрпошти: «повернено за закінченням терміну зберігання», яким ніби то, було направлено ТОВ «Емаратон» розпорядження про анулювання ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним, свідчить лише про те, що такий лист не був вручений товариству, останнє не відмовлялось чи ухилялося від його отримання, як наслідок не могло знати про наявність такого розпорядження.

Враховуючи, що станом на 06.08.2020 ТОВ «Емаратон» не отримувало розпорядження про скасування даної ліценції на право роздрібної торгівлі пальним №5 від 25.06.2020, яке це передбачено ст. 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального», доказів направлення вказаного розпорядження товариству при проведенні перевірки не надано, тому товариство мало право здійснювати роздрібну торгівлю пальним на підставі виданої ліцензії №03050314201900158 від 28.11.2018 року.

За таких обставин, на думку позивача, податкове повідомлення-рішення від 31.08.2020 №0006613207 є протиправним та підлягає скасуванню.

Також позивачем зазначено, що в податковому повідомленні-рішенні №0006623207 від 31.08.2020 року Головного управління ДПС у м. Києві, яким ніби встановлено порушення п.п.230.1.2 п.230.1 ст. 230 ПК України: не обладнання витратомірами-лічильниками на кожному місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованого на акцизному складі та рівнемірамилічильниками рівня таких товарів (продукції) у резервуарі на кожному введеному в експлуатацію стаціонарному резервуарі, розташованому на акцизному складі.

Як передбачено ст. 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин) або тютюновими виробами або пальним може здійснюватися суб'єктами господарювання (у тому числі іноземними суб'єктами господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій на роздрібну торгівлю.

Разом з тим, відповідно до п. 230.1.2 ст.230 ПК України акцизні склади, на території яких здійснюється виробництво, оброблення (перероблення), змішування, розлив, навантаження-розвантаження, зберігання, реалізація пального, повинні бути обладнані витратомірами-лічильниками на кожному місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованому на акцизному складі, та рівнемірами-лічильниками рівня таких товарів (продукції) у резервуарі, а для скрапленого газу (пропану або суміші пропану з бутаном), інших газів, бутану, ізобутану за кодами згідно з УКТ ЗЕД2711 12 11 00, 2711 12 19 00, 2711 12 91 00, 2711 12 93 00, 2711 12 94 00. 2711 12 97 00, 2711 13 10 00, 2711 13 30 00, 2711 13 91 00, 2711 13 97 00, 2711 14 00 00, 2711 19 00 00, 2901 10 00 10 - також можуть бути обладнані пристроями для вимірювання рівня або відсотка пального у резервуарі (далі - рівнемір-лічильник) на кожному введеному в експлуатацію стаціонарному резервуарі, розташованому на акцизному складі.

Згідно п.128"1 ст.1281 ПК України не обладнання та/або відсутність реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі рівнеміра-лічильника на введеному в експлуатацію резервуарі, розташованому на акцизному складі, та/або витратоміра-лічильника на місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованого на акцизному складі, а також необладнання та/або відсутність реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників обсягу виробленого спирту етилового витратоміра-лічильника спирту етилового на місці отримання та відпуску спирту етилового, розташованого на акцизному складі.

Виходячи зі змісту даних правових норм, можна дійти висновку, що обов'язок встановлення рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі рівнеміра-лічильника на введеному в експлуатацію резервуарі, розташованому на акцизному складі та відповідальність за їх відсутність настає за наявності ліцензії на право здійснення роздрібної торгівлі пальним.

Проте відповідно до акта перевірки від 07.08.2020 та податкового повідомлення-рішення №0006613207 від 31.08.2020 року Головного управління ДПС у м. Києві, відповідачем, на його думку, встановлено порушення ст.15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального», а саме роздрібна торгівля пальним без наявності ліцензії та застосовано суму штрафних санкцій 250 000 грн., що виключає одночасне порушення п.п.230.1.2 п.230.1 ст. 230 ПК України та застосування штрафних санкцій передбачених п.128"1 ст.1281 ПК України.

За таких обставин, на думку ТОВ «Емаратон», повідомлення-рішення №0006623207 від 31.08.2020 року Головного управління ДПС у м. Києві є протиправним та таким, що підлягає скасуванню.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 19.02.2021 відкрито провадження в адміністративній справі.

Відповідно до абз.1, 4 п.2 розділу ІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» установлено, що з дня набрання чинності цим Законом Окружний адміністративний суд міста Києва припиняє здійснення правосуддя.

Інші адміністративні справи, які не розглянуті Окружним адміністративним судом міста Києва, у тому числі ті, що передані до Київського окружного адміністративного суду до набрання чинності Законом України "Про внесення зміни до пункту 2 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" щодо забезпечення розгляду адміністративних справ", але не розподілені між суддями (крім справ, підсудність яких визначена частиною першою статті 27, частиною третьою статті 276, статтями 289-1, 289-4 Кодексу адміністративного судочинства України), передаються на розгляд та вирішення іншим окружним адміністративним судам України шляхом їх автоматизованого розподілу між цими судами з урахуванням навантаження, за принципом випадковості та відповідно до хронологічного надходження справ у порядку, визначеному Державною судовою адміністрацією України. Справи, підсудність яких визначена частиною першою статті 27, частиною третьою статті 276, статтями 289-1, 289-4 Кодексу адміністративного судочинства України, до початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом.

Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 07.02.2025 прийнято адміністративну справу до провадження.

Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 12.05.2025 залучено до участі у справі у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Головне управління ДПС у Волинській області (код ЄДРПОУ 44106679, місцезнаходження: 43010, Україна, Волинська обл., місто Луцьк, Київський Майдан, будинок, 4)ю

Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 12.05.2025 замінено відповідача - Головне управління ДПС у м. Києві (код ЄДРПОУ 43141267), на правонаступника - Головне управління ДПС у м. Києві (ідентифікаційний код відокремленого підрозділу 44116011).

Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 05 червня 2025 року у задоволенні позову відмовлено повністю.

Не погоджуючись із зазначеним рішенням суду, позивач звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.

Перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, заслухавши осіб, що з'явились в судове засідання, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ч. 1 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Судом першої інстанції встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю "ЕМАРАТОН", код ЄДРПОУ 42746003, зареєстровано як юридична особа 10.01.2019, № запису 10721020000042441, місцезнаходження: Україна, 03170, місто Київ, ВУЛИЦЯ ПЕРЕМОГИ, будинок 18, офіс 3, основний вид економічної діяльності: 47.30 Роздрібна торгівля пальним, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 07.02.2025.

28.11.2019 ГУ ДПС у Волинській області було видано ТОВ «Емаратон» ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним (переоформлення) серії АС, реєстраційний номер 0305314201900158, термін дії з 08.08.2019 по 08.08.2024, адреса місця торгівлі: Україна, Волинська область, м. Ківерці, вул. Комунальна, 14, багатопаливна АЗС; фіскальний номер РРО 3000749238 (арк.спр. 6-8).

ГУ ДПС у Волинській області на підставі наказу від 06.08.2020 № 1438 проведено фактичну перевірку багатопаливної АЗС, що належить ТОВ «Емаратон», розташованої за адресою: Волинська область, м. Ківерці, вул. Комунальна, 14, за наслідками якої складено акт від 07.08.2020 № 03/132/32-05/42746003 про результати фактичної перевірки з питань додержання суб'єктами господарювання вимог, встановлених законодавством України, які є обов'язковими до виконання при здійсненні оптової роздрібної торгівлі алкогольними напоями, тютюновими виробами та пальним (арк.спр. 9-12, 61-64).

Направлення на перевірку від 06.08.2020 № 336, № 335 пред'явлено оператору АЗС ОСОБА_1., та вручено копію наказу від 06.08.2020 № 1438 (арк.спр. 65-67).

Згідно з розділом IV «Висновок перевірки» Акта перевірки встановлено порушення вимог ст. 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» (із змінами та доповненнями), встановлено порушення п.п.230.1.2 п. 230.1 ст. 230 Податкового кодексу України (із змінами та доповненнями).

У розділі ІІІ «Результати перевірки» Акта перевірки зазначено:

«Законом України від 23.11.18 р. № 2628-VII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо покращення адміністрування та перегляду ставок окремих податків і зборів» внесено зміни зокрема до Закону України від 19.12.1995 № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів і пального» відповідно до яких з 01.07.19 року запроваджується ліцензування діяльності усіх суб'єктів господарювання, які здійснюють зберігання та роздрібну торгівлю пальним. ТОВ «Емаратон» отримало ліцензію на право здійснення роздрібної торгівлі пальним № 03050314201900158 від 28.11.2019 терміном дії з 08.08.2019 по 08.08.2024, сплачено за період з 08.08.19 р. по 08.08.20 р. ГУ ДПС у Волинській області на юридичну адресу ТОВ «Емаратон» (м. Київ, вул. Перемоги, 18, офіс 3) листом від 25.06.20 р. № 16022/10/03-20332-16 направлено розпорядження про анулювання даної ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним № 5 від 25.06.20 р. Вказаний лист повернено 30.07.2020 р. відділенням поштового зв'язку № 16 м. Луцька ВД УДВПЗ «Укрпошта» із відміткою - повернено за закінченням терміну зберігання (довідка Укрпошти ф.20 від 30.07.2020 р.). Згідно акту від 30.07.2020 року комісія вирішила вказане вище розпорядження про анулювання ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним вважати врученим 30.07.2020 р.

Контрольно-розрахунковою операцією на АЗС за адресою: м. Ківерці, вул. Комунальна, 14, де здійснює господарську діяльність ТОВ «Емаратон» 06.08.20 р. о 14 год. 00 хв. було придбано дизпаливо в кількості 4,90 літрів ціною 20 грн 39 коп. за 1 літр на загальну суму 99,91 грн. При розрахунку оператор АЗС провів дану операцію через РРО типу НД-74 на повну суму покупки, роздрукував та видав фіскальний чек № 7913 на суму 99,91 грн (чек додається). Згідно до поданого фіскального звіту за період з 30.07.20 р. по 05.08.20 р. з № 0234 по № 0240 РРО НД №77 заводський номер НД04001171 встановлено реалізацію пального в кількості: 1) газ пропан - бутан - 3532,31 літрів на суму 39458,18 грн; 2) бензин А-92 - 2125,76 літрів на суму 42444,32 грн; 3) ДП-Л-Євро5 ВО - 3062,14 на суму 62271,67 грн без наявної дійсної ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним за адресою: м. Ківерці, вул. Комунальна, 14. Дані дії ТОВ «Емаратон» привели до порушення вимог ст. 15 Закону України від 19.12.1995 № 487/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» (зі змінами і доповненнями).

На момент проведення фактичної перевірки на АЗС в м. Ківерці, вул. Комунальна, 14, де здійснює господарську діяльність ТОВ «Емаратон» встановлено, що на 3 введених в експлуатацію резервуарах на акцизному складі (уніфікований номер № 1002315) на 1 газ-пропан-бутан, 2 бензин А-92 та 3 Дизпаливо Л-Євро5ВО не встановлено рівнеміри - лічильники рівня пального в резервуарі, чим порушено п.п.230.1.2 п. 230.1 ст. 230 Податкового кодексу України (із змінами та доповненнями).

Щодо встановлених порушень оператором АЗС ОСОБА_1. надано письмові пояснення.

Співробітниками УОРД ГУДФС у Волинській області було складено протокол про вилучення речей та документів від 06.08.2020 р.».

Так, оператором АЗС, ОСОБА_1 , в ході перевірки надано пояснення, згідно із якими 06.08.2020 о 14:11 здійснив реалізацію дизпалива в кількості 4,90 літрів на суму 99,91 грн на АЗС, що знаходиться за адресою: Ківерцівський район, м. Ківерці, вул. Комунальна, 14. На вказаній АЗС працює близько 1-го року, суб'єктом господарювання на вказаній АЗС є ТОВ «Емаратон» (код 42746003). З приводу цього, що ліцензія на право роздрібної торгівлі пальним на вказаній АЗС відсутня (анульована) нічого не відомо. Фіскальний чек згідно реалізації пального був виданий (арк.спр. 68).

31.08.2020 ГУ ДПС у м. Києві прийнято податкові повідомлення-рішення:

- № 0006613207, згідно із яким на підставі акта перевірки № 03/132/32-05/42746003 від 07.08.2020 встановлено порушення ТОВ «Емаратон» статті 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» (зі змінами та доповненнями), а саме: роздрібна торгівля пальним без наявності ліцензії, та на підставі підпункту 54.3.3 пункту 54.3 статті 54 Податкового кодексу України та абзацу 8 частини другої статті 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального», застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) у розмірі 250 000,00 грн за платежем адміністративні штрафи та штрафні санкції за порушення законодавства у сфері виробництва та обігу алкогольних напоїв та тютюнових виробів (арк.спр. 13-14);

- № 0006623207, згідно із яким на підставі акта перевірки № 03/132/32-05/42746003 від 07.08.2020 встановлено порушення ТОВ «Емаратон» п.п.230.1.2 п.230.1 ст. 230 Податкового кодексу України: не обладнання витратомірами-лічильниками на кожному місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованому на акцизному складі, та рівнемірами-лічильниками рівня таких товарів (продукції) у резервуарі на кожному введеному в експлуатацію стаціонарному резервуарі, розташованому на акцизному складі, та на підставі підпункту 54.3.3 пункту 54.3 статті 54 Податкового кодексу України та п.128-1.1 ст.128-1 Податкового кодексу України, а саме: необладнання та/або відсутність реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі рівнеміра-лічильника на введеному в експлуатацію резервуарі, розташованому на акцизному складі, та/або витратоміра-лічильника на місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованого на акцизному складі, застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) у розмірі 60 000,00 грн за платежем адміністративні штрафи та інші санкції (арк.спр. 15-16).

Рішенням ДПС України від 22.12.2020 № 35970/6/99-00-06-02-06-06 скаргу ТОВ «Емаратон» залишено без задоволення, а податкові повідомлення - рішення від 31.08.2020 № 0006613207, № 0006623207.

Не погоджуючись з прийнятими відповідачем податковими повідомленнями-рішеннями, вважаючи їх протиправними та такими, що прийняті з порушенням норм податкового законодавства, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, колегія суддів зазначає наступне.

В силу вимог ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків та зборів, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, визначено нормами Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI (далі - ПК України, у редакції, чинній на час спірних правовідносин).

Основні засади державної політики щодо регулювання роздрібної торгівлі пальним на території України врегульовані Законом України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального" від 19.12.1995 №481/95-ВР (далі - Закон №481/95-ВР, далі в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до статті 1 Закону №481/95-ВР ліцензія (спеціальний дозвіл) - документ державного зразка, який засвідчує право суб'єкта господарювання (у тому числі іноземного суб'єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) на провадження одного із зазначених у цьому Законі видів діяльності протягом визначеного строку; роздрібна торгівля пальним - діяльність із придбання або отримання та подальшого продажу або відпуску пального із зміною або без зміни його фізико-хімічних характеристик з автозаправної станції/автогазозаправної станції/газонаповнювальної станції/газонаповнювального пункту та інших місць роздрібної торгівлі через паливороздавальні колонки та/або оливороздавальні колонки та/або реалізація скрапленого вуглеводневого газу в балонах для побутових потреб населення та інших споживачів.

Порядок роздрібної торгівлі пальним встановлено ст.15 Закону №481/95-ВР.

Згідно з статтею15 вказаного Закону роздрібна торгівля пальним може здійснюватися суб'єктами господарювання (у тому числі іноземними суб'єктами господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій на роздрібну торгівлю.

Ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним видаються уповноваженими Кабінетом Міністрів України органами виконавчої влади за місцем торгівлі суб'єкта господарювання (у тому числі іноземного суб'єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) терміном на п'ять років.

Ліцензія видається за заявою суб'єкта господарювання (у тому числі іноземного суб'єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво), до якої додається документ, що підтверджує внесення річної плати за ліцензію.

Для отримання ліцензії на право оптової або роздрібної торгівлі пальним або на право зберігання пального разом із заявою додатково подаються завірені заявником копії таких документів: документи, що підтверджують право власності або право користування земельною ділянкою, або інше передбачене законодавством право землекористування на земельну ділянку, на якій розташований об'єкт оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального, чинні на дату подання заяви та/або на дату введення такого об'єкта в експлуатацію, будь-якого цільового призначення; акт вводу в експлуатацію об'єкта або акт готовності об'єкта до експлуатації, або сертифікат про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, або інші документи, що підтверджують прийняття об'єктів в експлуатацію відповідно до законодавства, щодо всіх об'єктів у місці оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального, необхідних для оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального; дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.

Відповідальність за достовірність даних у документах, поданих разом із заявою, несе заявник.

У разі якщо зазначені документи видані (оформлені) іншій особі, ніж заявник, такий заявник додатково подає документи, що підтверджують його право на використання відповідного об'єкта.

Ліцензія анулюється шляхом прийняття органом, який видав ліцензію, відповідного письмового розпорядження на підставі, зокрема, отримання від уповноважених органів інформації, що документи, копії яких подані разом із заявою на отримання ліцензії, не видавалися/не погоджувалися такими органами; встановлення факту подання заявником недостовірних даних у документах, поданих разом із заявою на отримання ліцензії.

Ліцензія анулюється та вважається недійсною з моменту одержання суб'єктом господарювання (у тому числі іноземним суб'єктом господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) письмового розпорядження про її анулювання.

Після анулювання ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, вносить відповідні відомості до Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального не пізніше наступного робочого дня з дня анулювання відповідної ліцензії.

Як убачається із матеріалів справи, ТОВ «Емаратон» отримано від ГУ ДПС у Волинській області ліцензію серії АС№ 03050314201900158 на право роздрібної торгівлі пальним (переоформлення), місцезнаходження: Україна, 03170, м. Київ, Святошинський р-н, вул. Перемоги, буд. 18, кв. (офіс) 3, адреса місця торгівлі: Україна, Волинська область, м. Ківерці, вул. Комунальна, 14, багатопаливна АЗС; сплачено за період з 08.08.2019 до 08.08.2020 платіжним дорученням від 17.07.2019 № 29 (арк.спр. 6-7).

25.06.2020 ГУ ДПС у Волинській області прийнято розпорядження про анулювання ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним, згідно із яким відповідно до вимог ст. 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» на підставі наказу від 25.06.2020 № 1219 за встановлення факту подання заявником недостовірних даних у документах, поданих разом із заявою на отримання ліцензії, а також отримання від уповноважених органів інформації, що документи, копії яких подані разом із заявою на отримання ліцензії, не видавались/не погоджувались такими органами, анулювати ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним № 03050314201900158 (арк.спр. 17).

Товариством з обмеженою відповідальністю "Емаратон" оскаржено розпорядження Головного управління ДПС у Волинській області № 5 від 25.06.2020 року про анулювання ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним № 03050314201900158 в судовому порядку.

Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 01.03.2021 у справі № 140/17445/20 визнано протиправним та скасовано розпорядження ГУ ДПС у Волинській області № 5 від 25.06.2020 про анулювання ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним № 03050314201900158.

Проте, постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 29.07.2021 у справі № 140/17445/20, яка набрала законної сили, рішення Волинського окружного адміністративного від 01 березня 2021 року у справі № 140/17445/20 скасовано та прийнято постанову, якою в задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю Емаратон до Головного управління ДПС у Волинській області про визнання протиправним та скасування розпорядження № 5 від 25.06.2020 року про анулювання ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним № 03050314201900158 відмовлено.

Згідно з положеннями статті 15 Закону № 481 ліцензія анулюється та вважається недійсною з моменту одержання суб'єктом господарювання (у тому числі іноземним суб'єктом господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) письмового розпорядження про її анулювання.

При цьому, позивач зазначає, що на момент проведення перевірки, ТОВ «Емаратон» не було відомо та не отримувало розпорядження про скасування ліценції на право роздрібної торгівлі пальним №5 від 25.06.2020.

Так, в Акті перевірки зазначено, що ГУ ДПС у Волинській області на юридичну адресу ТОВ «Емаратон» (м. Київ, вул. Перемоги, 18, офіс 3) листом від 25.06.20 р. № 16022/10/03-20332-16 направлено розпорядження про анулювання даної ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним № 5 від 25.06.20 р. Вказаний лист повернено 30.07.2020 р. відділенням поштового зв'язку № 16 м. Луцька ВД УДВПЗ «Укрпошта» із відміткою - повернено за закінченням терміну зберігання (довідка Укрпошти ф.20 від 30.07.2020 р.). Згідно акту від 30.07.2020 року комісія вирішила вказане вище розпорядження про анулювання ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним вважати врученим 30.07.2020 р.

Разом з тим, відповідно до пункту 42.1 статті 42 Податкового кодексу України податкові повідомлення-рішення, податкові вимоги або інші документи з питань адміністрування податків, зборів, платежів, податкового контролю, у тому числі з питань проведення перевірок, звірок, адресовані контролюючим органом платнику податків, повинні бути складені у письмовій формі, відповідним чином підписані та у випадках, передбачених законодавством, завірені печаткою такого контролюючого органу.

Документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані у порядку, визначеному пунктом 42.4 цієї статті, надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків (його представнику) (пункт 42.2 статті 42 Податкового кодексу України).

Таким чином, направлення розпорядження про анулювання ліцензії за місцезнаходженням юридичної особи - платника податків є належним способом листування, а повернення листа за закінченням терміну зберігання - належним врученням платнику такого документа.

При цьому, факт здійснення роздрібної торгівлі пальним 06.08.2020 (дизпаливо 4,90 л по 20,39 грн на суму 99,91 грн) підтверджується фіскальним чеком від 06.08.2020 (арк.спр. 78).

Окрім того, правомірність прийняття ГУ ДПС у Волинській області розпорядження про анулювання ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним встановлена постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 29.07.2021 у справі №140/17445/20.

Частина перша статті 17 Закону № 481 визначає, що за порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями та тютюновими виробами, пальним та зберігання пального посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.

Відповідно до абзацу восьмого частини другої статті 17 Закону № 481 до суб'єктів господарювання (у тому числі іноземних суб'єктів господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі: роздрібної торгівлі пальним без наявності ліцензії - 250000 гривень.

Враховуючи вищевикладене, суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що податкове повідомлення-рішення форми «С» від 31.08.2020 № 0006613207 прийнято правомірно.

Щодо податкового повідомлення рішення форми «ПС» від 31.08.2020 №0006623207, колегія суддів зазначає наступне.

Відповідно до положень Порядку ведення Єдиного державного реєстру витратомірів-лічильників і рівнемірів - лічильників рівня пального у резервуарі, передачі облікових даних з них електронними засобами зв'язку до контролюючих органів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 листопада 2017 р. № 891, рівнемір - лічильник рівня пального у резервуарі (далі - рівнемір) - законодавчо регульований засіб вимірювальної техніки, призначений для вимірювання рівня пального, за яким обчислюється об'єм пального, що перебуває у резервуарі, за градуювальною таблицею резервуара.

Згідно із абзацом четвертим підпункту 230.1.2 пункту 230.1 статті 230 Податкового кодексу України витратоміри-лічильники та резервуари повинні відповідати вимогам законодавства та мати позитивний результат повірки або оцінку відповідності, проведені відповідно до законодавства, а рівнеміри-лічильники повинні відповідати вимогам законодавства та мати позитивний результат повірки або оцінку відповідності, або калібрування, проведені відповідно до законодавства. У разі відсутності позитивного результату повірки або оцінки відповідності, або калібрування витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників для цілей цього Кодексу акцизні склади, на яких вони розташовані, вважаються необладнаними витратомірами-лічильниками та рівнемірами-лічильниками.

У відповідності до пункту 128-1.1 статті 128 Податкового кодексу України необладнання та/або відсутність реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі рівнеміра-лічильника на введеному в експлуатацію резервуарі, розташованому на акцизному складі, та/або витратоміра-лічильника на місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованого на акцизному складі, а також необладнання та/або відсутність реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників обсягу виробленого спирту етилового витратоміра-лічильника спирту етилового на місці отримання та відпуску спирту етилового, розташованого на акцизному складі, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 20000 гривень за кожний необладнаний резервуар та/або незареєстрований рівнемір-лічильник, а також за кожне необладнане місце відпуску пального наливом з акцизного складу або за кожне місце отримання та відпуску спирту етилового, та/або незареєстрований витратомір-лічильник/витратомір-лічильник спирту етилового.

Так, фактичною перевіркою встановлено, що на АЗС в м. Ківерці, вул. Комунальна, 14, де здійснює господарську діяльність ТОВ «Емаратон» встановлено, що на 3 введених в експлуатацію резервуарах на акцизному складі (уніфікований номер № 1002315) на 1 газ-пропан-бутан, 2 бензин А-92 та 3 Дизпаливо Л-Євро5ВО не встановлено рівнеміри - лічильники рівня пального в резервуарі, чим порушено п.п.230.1.2 п. 230.1 ст. 230 Податкового кодексу України (із змінами та доповненнями).

Позивач у позовній заяві посилається на те, що обов'язок встановлення рівнемірів - лічильників рівня пального у резервуарі рівнеміра - лічильника на введеному в експлуатацію резервуарі, розташованому на акцизному складі та відповідальність за їх відсутність настає за наявності ліцензії на право здійснення роздрібної торгівлі пальним.

Водночас, аналіз вищенаведених норм дає підстави вважати, що здійснення роздрібної торгівлі пальним без ліцензії не виключає відповідальності суб'єкта господарювання, передбаченої пунктом 128-1.1 статті 128 Податкового кодексу України, у разі невстановлення рівнемірів - лічильників пального на введених в експлуатацію резервуарах.

Разом з тим, факт необладнання трьох введених в експлуатацію резервуарів на акцизному складі (УН № 1002315) не заперечується позивачем.

Розмір штрафної санкції 60000,00 грн застосовано у відповідності до пункту 128-1.1 статті 128 Податкового кодексу України, а саме: 20000,00 грн х 3 необладнані рівнемірами-лічильниками резервуари, що підтверджується розрахунком фінансових санкцій до податкового повідомлення-рішення форми «ПС» від 31.08.2020 № 0006623207 (арк.спр. 16).

Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про відсутність підста для задоволення адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Емаратон".

За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку, що рішення суду першої інстанції є законним, підстави для його скасування відсутні, так як суд, всебічно перевіривши обставини справи, вирішив спір у відповідності з нормами матеріального та процесуального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин.

Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, а тому не можуть бути підставою для скасування рішення Луганського окружного адміністративного суду від 05 червня 2025 року.

Також колегією враховується, що згідно п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.

Відповідно до ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.

Відповідно до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

За таких підстав апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.

Керуючись ст. ст. 195, 241, 242, 243, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, колегія суддів,-

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Емаратон" залишити без задоволення, а рішення Луганського окружного адміністративного суду від 05 червня 2025 року - без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її ухвалення та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду у строк, визначений ст. 329 КАС України.

Суддя-доповідач: Бужак Н.П.

Судді: Беспалов О.О.

Кобаль М.І.

Повний текст виготовлено: 10 вересня 2025 року.