Постанова від 09.09.2025 по справі 420/15370/25

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 вересня 2025 р.м. ОдесаСправа № 420/15370/25

Головуючий в 1 інстанції: Хурса О.О.

Дата і місце ухвалення: 27.06.2025 р., м. Одеса

Колегія суддів П'ятого апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого - Лук'янчук О.В.

суддів - Бітова А.І.

- Ступакової І.Г.

розглянувши в порядку письмового провадження в м. Одесі апеляційні скарги ОСОБА_1 , Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 27 червня 2025 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИЛА:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якому просить:

1) визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області № 046350019326 від 17.04.2025 року щодо відмови в призначенні пенсії за віком відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на підставі заяви про призначення пенсії від 09.04.2025 року;

2) зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області зарахувати до пільгового стажу роботи за Списком № 1, затвердженого Постановою КМУ № 202 від 31.03.1994 року, за професією підземний гірничий очисного вибою з повним робочим днем у шахті, що дає право на пенсію відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», період проходження військової служби з 04.09.2014 року по 15.09.2015 року, з 12.12.2018 року по 11.12.2021 року;

3) зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області зарахувати до страхового та пільгового стажу роботи по Списку № 1, затвердженого Постановою КМУ № 202 від 31.03.1994 року, що дає право на пенсію відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням роз'яснень Міністерства соцзахисту населення України від 20.01.1992 року № 8, в розрахунку один місяць служби за три:

- період проходження військової служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції з 04.09.2014 по 15.09.2015, в т.ч. період участі в антитерористичній операції з 30.03.2015 по 10.06.2015, з 23.06.2015 по 17.08.2015, з 28.08.2015 по 12.09.2015;

- період проходження військової служби протягом якої брав участь у здійсненні заходів і забезпеченні національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії рф в Донецькій та Луганській областях з 12.12.2018 по 11.12.2021, в т.ч. безпосередньою у здійсненні заходів і забезпеченні національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії рф в Донецькій та Луганській областях з 04.09.2019 по 10.01.2020;

- період проходження військової служби, протягом якого військовослужбовець брав участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях з 26.03.2022 по 09.04.2025, в т.ч. період безпосередньої участі особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військової агресією російської федерації проти України з 22.11.2022 по 22.03.2023;

4) зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області призначити та виплатити пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» згідно заяви про призначення пенсії від 09.04.2025 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що йому відмовлено у призначенні пенсії у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу. Позивач з оскаржуваним рішенням не погоджується та зазначає, що його трудовою книжкою підтверджуються спірні періоди роботи позивача. Позивач вважає, що відповідачем протиправно не враховано періоди роботи до пільгового стажу.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 27 червня 2025 року позов задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано рішення про відмову у призначенні пенсії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області № 046350019326 від 17.04.2025 року. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області повторно розглянути по суті заяву позивача від 09.04.2025 року про призначення пенсії за віком врахувавши до страхового і пільгового стажу за Списком № 1 періоди проходження військової служби з 26.03.2022 року по 09.04.2025 року. В іншій частині позовних вимог відмовлено.

Не погоджуючись з таким рішенням суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу, в якій зазначає про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального права, неповне з'ясування обставин справи, а тому, просить рішення суду першої інстанції скасувати та постановити нове рішення, яким задовольнити позов у повному обсязі.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги позивач посилається на помилковість висновків суду першої інстанції щодо незастосування пільгового обчислення стажу в розрахунку один місяць служби за три для пенсій призначених відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Крім того, на думку позивача, є всі підстави для призначення йому пенсії, а не для повторного розгляду заяви про призначення пенсії, що є неналежним способом захисту порушених прав.

Також не погоджуючись з таким рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій зазначає про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального права, неповне з'ясування обставин справи, а тому, просить рішення суду першої інстанції скасувати та постановити нове рішення, яким відмовити в задоволенні позову.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги відповідач зазначає, що у позивача відсутній необхідний пільговий стаж 25 (20) років, а тому, право на пенсію за віком на пільгових умовах відсутнє. Що стосується періоду проходження військової служби з 26.03.2022 року по 09.04.2025 року, відповідач вказує, що цей період не був предметом розгляду та рішення про відмову з цих підстав не виносилось.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідача, доводи апеляційних скарг, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційних скарг, колегія суддів приходить до наступного.

09.04.2025 року ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , звернувся до пенсійного органу із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

За результатами розгляду поданих документів пенсійним органом установлено, що вік заявника 39 років 4 місяці, страховий стаж - 20 років, у кратному обчисленні 34 роки, пільговий стаж 18 років 11 місяців 12 днів.

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області № 046350019326 від 17.04.2025 року позивачу відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах згідно ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV від 09.07.2003 року у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу 25 (20) років.

Колегія суддів частково погоджується з висновками суду першої інстанції, з яких виходив останній вирішуючи справу, з огляду на викладене.

Згідно ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV від 09.07.2003 року (далі - Закон № 1058-IV), працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. Такий самий порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) на шахтах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або перебувають у стадії ліквідації, але не більше двох років.

За наявності стажу на підземних роботах менше 10 років у чоловіків і менше 7 років 6 місяців у жінок та страхового стажу, встановленого абзацами першим і п'ятнадцятим - двадцять третім пункту 1 частини другої цієї статті, за кожний повний рік зазначених робіт пенсійний вік, встановлений абзацом першим статті 26 цього Закону, зменшується на один рік. При цьому пенсійний вік для жінок не може бути нижчим за вік, встановлений абзацом першим пункту 1 частини другої цієї статті.

Відповідно до вимог ч.ч. 1, 4 ст. 24 Закону № 1058-IV, страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

Пільговий порядок обчислення стажу роботи, передбачений законодавством, що діяло раніше, за період з 1 січня 2004 року застосовується виключно в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах та за вислугу років.

Згідно ч. 1 ст. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» № 1788-XII від 05.11.1991 року (далі - Закон № 1788-XII), працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на цих роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 20 років. Такий же порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничо-рятувальних частин) на шахтах по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або знаходяться в стадії ліквідації, але не більше 2 років.

Згідно рішення Конституційного Суду № 1-р/2020 від 23.01.2020 року, застосуванню підлягає частина друга статті 14 Закону № 1788-XII в редакції до внесення змін Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 2 березня 2015 року № 213-VIII для осіб, які працювали до 1 квітня 2015 року на посадах, визначених у вказаних нормах, а саме: «При наявності стажу на підземних роботах менше 10 років у чоловіків і менше 7 років 6 місяців у жінок за кожний повний рік цих робіт пенсійний вік, передбачений статтею 12 цього Закону, знижується на 1 рік».

Статтею 57 Закону № 1788-XII передбачено, що військова служба у складі діючої армії у період бойових дій, у тому числі при виконанні інтернаціонального обов'язку, а також перебування в партизанських загонах і з'єднаннях зараховується до стажу роботи на пільгових умовах у порядку, встановленому для обчислення строків цієї служби при призначенні пенсій за вислугу років військовослужбовцям.

Відповідно до вимог абзацу другого пункту 1 статті 8 Закону України від 20.12.1991 року № 2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон № 2011-ХІІ), час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби та військової служби за призовом осіб офіцерського складу, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі, час проходження строкової військової служби, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», які зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.

Статтею 17-1 Закону України від 09.04.1992 року № 2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачено, що порядок обчислення вислуги років особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України. На пільгових умовах особам із числа військовослужбовців, іншим особам, зазначеним у пунктах «б»-«д», «ж», «з» статті 1-2 цього Закону, до вислуги років для визначення розміру пенсії зараховується один місяць служби за три місяці часу проходження служби, протягом якого особа брала безпосередню участь у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку із збройною агресією Російської Федерації проти України, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів під час дії воєнного стану.

Пунктами 1, 2-1 Порядку обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 (далі - Порядок № 393), установлено, що для призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, зазначеним у пунктах «б»-«д», «ж» і «з» статті 1-2 такого Закону, до вислуги років зараховуються, зокрема, військова служба в Збройних Силах, Державній прикордонній службі, Національній гвардії, Управлінні державної охорони, Цивільній обороні України, внутрішніх військах Міністерства внутрішніх справ та інших військових формуваннях, створених Верховною Радою України, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації, Державній спеціальній службі транспорту. Для призначення пенсій обчислення календарної вислуги років проводиться згідно з пунктами 1 і 2 цієї постанови.

Підпунктом «а» пункту 3 Порядку № 393, в редакції до 19.02.2022 року, було передбачено, що до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах один місяць служби за три місяці: участь у бойових діях у воєнний час; час перебування під вартою, час відбуття покарання в місцях позбавлення волі та висилки військовослужбовців, безпідставно притягнутих до кримінальної відповідальності, безпідставно репресованих і надалі реабілітованих; час виконання робіт, пов'язаних з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, до 1 січня 1988 року; таємно; час проходження служби військовослужбовцями Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, направленими у відрядження до Республіки Ірак з метою забезпечення в умовах посилення терористичних посягань безпеки дипломатичної установи України, її співробітників та членів їх сімей; час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції; період проходження служби у військовому резерві під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, під час безпосередньої участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів; час проходження служби, протягом якого особа брала участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів.

Згідно п.п. 3, 4-1 Порядку № 393, в редакції на момент звернення позивача до пенсійного органу, до вислуги років для визначення розміру пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», зараховується на пільгових умовах: 1) особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, - один місяць служби за три місяці часу проходження служби, протягом якого особа брала безпосередню участь у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку із збройною агресією Російської Федерації проти України, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів під час дії воєнного стану; 2) особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби - один місяць служби за 40 днів; особам, які проходять службу у воєнізованих формуваннях і установах виконання покарань, призначених для тримання засуджених до довічного позбавлення волі, - один місяць служби за півтора місяця; особам, які проходять службу в установах виконання покарань, призначених для тримання і лікування засуджених, хворих на інфекційні та психічні захворювання, - один місяць служби за два місяці за переліком посад і в порядку, що затверджуються Міністерством юстиції. Особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, період участі у бойових діях під час воєнного стану з 4 травня 2024 року до 17 травня 2024 року включно, а також час проходження служби, протягом якого особа брала безпосередню участь у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку із збройною агресією Російської Федерації проти України у зазначений період, зараховується на пільгових умовах до вислуги років для визначення розміру пенсії - один місяць служби за три місяці.

За результатами розгляду заяви позивача про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, пенсійним органом установлено, що вік заявника 39 років 4 місяці, страховий стаж - 20 років, у кратному обчисленні 34 роки, пільговий стаж 18 років 11 місяців 12 днів.

З огляду на викладене, оскаржуваним рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області № 046350019326 від 17.04.2025 року позивачу відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах згідно ч. 3 ст. 114 Закону № 1058-IV у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу 25 (20) років.

Не погоджуючись із вказаним рішенням, позивач посилається на те, що пенсійним органом помилково не зараховано до пільгового стажу роботи за Списком № 1 за професією підземний гірничий очисного вибою з повним робочим днем у шахті, що дає право на пенсію відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону № 1058-IV, період проходження військової служби з 04.09.2014 року по 15.09.2015 року, з 12.12.2018 року по 11.12.2021 року.

Однак, вказані доводи позивача не відповідають дійсним обставинам, оскільки відповідачем період проходження військової служби з 04.09.2014 року по 15.09.2015 року, з 12.12.2018 року по 11.12.2021 року зараховано до пільгового стажу позивача, що дає йому право на призначення пенсії відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону № 1058-IV, що підтверджується розрахунком пільгового стажу позивача.

Посилання позивача в апеляційній скарзі на те, що вказаний період врахований саме в якості періоду проходження військової служби, а не за професією підземний гірничий очисного вибою з повним робочим днем у шахті колегія суддів вважає необґрунтованими, оскільки період проходження військової служби з 04.09.2014 року по 15.09.2015 року, з 12.12.2018 року по 11.12.2021 року зараховано саме до пільгового стажу позивача для призначення пенсії за віком на пільгових умовах, що вірно встановлено судом першої інстанції.

Водночас, суд першої інстанції виходив з того, що у розрахунку стажу для призначення пенсії період з 26.03.2022 року по 09.04.2025 року не відображено як зарахований ані до страхового, ані до пільгового стажу.

Таким чином, суд першої інстанції дійшов висновку, що вимога позивача про зобов'язання зарахувати періоди проходження ним військової служби з 26.03.2022 року по 09.04.2025 року до страхового і пільгового стажу є правомірною та підлягає задоволенню.

Проте, наведені висновки суду першої інстанції не відповідають обставинам справи.

Так, колегія суддів наголошує, що згідно з розрахунком пільгового стажу позивача, увесь період з грудня 2021 року по квітень 2025 року зарахований відповідачем до пільгового стажу позивача для призначення пенсії за віком на пільгових умовах, що повністю спростовує висновки суду першої інстанції.

Крім того, колегія суддів звертає увагу на те, що позивачем не заявлялось позовних вимог про зобов'язання зарахувати періоди проходження ним військової служби з 26.03.2022 року по 09.04.2025 року до страхового і пільгового стажу, а позивач просив зобов'язати пенсійний орган зарахувати до страхового та пільгового стажу роботи по Списку № 1 в розрахунку один місяць служби за три: період проходження військової служби, протягом якого військовослужбовець брав участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях з 26.03.2022 року по 09.04.2025 року, в т.ч. період безпосередньої участі особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військової агресією російської федерації проти України з 22.11.2022 року по 22.03.2023 року.

Тобто, щодо періоду з 26.03.2022 року по 09.04.2025 року у цій справі є спірним порядок зарахування цього стажу до пільгового, а саме у календарному, чи кратному обчисленні, а не сам факт зарахування цього періоду до пільгового стажу, оскільки такий період зарахований відповідачем саме до пільгового стажу позивача для призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

У цій справі позивач ставить питання щодо зарахування у кратному обчисленні в розрахунку один місяць служби за три для призначення пенсії за віком на пільгових умовах наступних періодів:

- період проходження військової служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції з 04.09.2014 року по 15.09.2015 року, в т.ч., період участі в антитерористичній операції з 30.03.2015 року по 10.06.2015 року, з 23.06.2015 року по 17.08.2015 року, з 28.08.2015 року по 12.09.2015 року;

- період проходження військової служби, протягом якої брав участь у здійсненні заходів і забезпеченні національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії рф в Донецькій та Луганській областях з 12.12.2018 року по 11.12.2021 року, в т.ч., безпосередньою у здійсненні заходів і забезпеченні національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії рф в Донецькій та Луганській областях з 04.09.2019 року по 10.01.2020 року;

- період проходження військової служби, протягом якого військовослужбовець брав участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях з 26.03.2022 року по 09.04.2025 року, в т.ч., період безпосередньої участі особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військової агресією російської федерації проти України з 22.11.2022 року по 22.03.2023 року.

Позивач посилається на вимоги статті 57 Закону України «Про пенсійне забезпечення», статті 8 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей, затвердженого наказом Міноборони України від 14.08.2014 року № 530.

Колегія суддів відхиляє доводи позивача, як такі, що засновані на помилковому тлумаченні норм матеріального права.

Так, станом на момент звернення позивача до пенсійного органу, Порядок № 393 передбачає пільгове обчислення календарної вислуги тільки для визначення розміру пенсії, а не її призначення.

За наведеного правового регулювання, оскільки на момент звернення позивача до пенсійного органу із заявою про призначення пенсії (09.04.2025), Порядок № 393 передбачає пільгове обчислення календарної вислуги тільки для визначення розміру пенсії, а не її призначення, колегія суддів відхиляє доводи апеляційної скарги позивача та приходить до висновку, що періоди проходження військової служби з 04.09.2014 року по 15.09.2015 року, з 12.12.2018 року по 11.12.2021 року, з 26.03.2022 року по 09.04.2025 року підлягають зарахуванню до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, в календарному обчисленні, тобто, повної кількості календарних днів.

Посилання позивача в апеляційній скарзі на норми Положення № 530 колегія суддів не приймає до уваги, оскільки, згідно зі статтею 17-1 Закону № 2262-XII, це Положення спірні правовідносини не регулює.

Згідно ч. 5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Позивач також посилається на висновки Верховного Суду, викладені в постанові від 05.06.2018 року у справі № 348/347/17, однак, це рішення ухвалено за інших фактичних обставин (позивач вже був отримувачем пенсії та звертався до пенсійних органів для перерахунку страхового стажу для обчислення пенсії і таке звернення було до 19.02.2022 року, тобто, до зміни правового регулювання).

В свою чергу, висновки суду апеляційної інстанції відповідають правовим позиціям Верховного Суду, які викладені, зокрема, в постанові від 19 червня 2025 року в справі № 360/665/24, де ВС досліджувалось питання зарахування періоду безпосередньої участі позивача у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України з розрахунку один місяць служби за три місяці саме при призначенні пенсії згідно ст. 114 Закону № 1058-IV. ВС вказав на те, що Кабінет Міністрів України постановою від 16.02.2022 року № 119 (набрала чинності 19.02.2022) вніс зміни до п. 3 Порядку № 393, внаслідок чого пільгове обчислення календарної вислуги можливе тільки для визначення розміру пенсії, а не її призначення. ВС також відхилив посилання скаржника на висновки Верховного Суду в інших справах, зокрема, вказавши на те, що Положення № 530, згідно зі статтею 17-1 Закону № 2262-XII, спірні правовідносини не регулює.

Підсумовуючи вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку, що відповідачем вірно здійснено розрахунок пільгового стажу позивача та обґрунтовано відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу, а тому, позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Згідно ч. 1 ст. 317 КАС України, підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є: 1) неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; 2) недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; 3) невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; 4) неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

На підставі наведеного у сукупності, оскільки висновки, викладені у рішенні суду першої інстанції, частково не відповідають обставинам справи, судом першої інстанції неправильно застосовані норми матеріального права, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга відповідача підлягає задоволенню, рішення суду першої інстанції скасуванню із прийняттям нового судового рішення про відмову в задоволенні позову, а апеляційну скаргу позивача слід залишити без задоволення.

Керуючись ст.ст. 241, 243, 250, 308, 309, 311, 315, 317, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області задовольнити.

Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 27 червня 2025 року скасувати.

Прийняти нове судове рішення, яким у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії відмовити.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її ухвалення та може бути оскаржена в касаційному порядку у випадках, визначених ст. 328 КАС України, протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Верховного Суду.

Повний текст судового рішення виготовлений 09 вересня 2025 року.

Головуючий суддя: О.В. Лук'янчук

Суддя: А. І. Бітов

Суддя: І. Г. Ступакова