Постанова від 10.09.2025 по справі 160/3327/25

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 вересня 2025 року м. Дніпросправа № 160/3327/25

Третій апеляційний адміністративний суд

у складі колегії суддів: головуючого - судді Щербака А.А. (доповідач),

суддів: Кругового О.О., Шлай А.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційні скарги ОСОБА_1 та Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04 квітня 2025 року (суддя Юрков Є.О.) у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо нездійснення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення Управління Служби безпеки України у Дніпропетровській області від 05.12.2024 року №55/11/202-283;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок з 01.02.2023 року пенсії ОСОБА_1 відповідно до довідки, виданої Управлінням Служби безпеки України у Дніпропетровській області від 05.12.2024 року №55/11/202-283 про розмір грошового забезпечення;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити нарахування та виплату пенсії ОСОБА_1 з урахуванням складових, визначених у довідці, виданій Управлінням Служби безпеки України у Дніпропетровській області від 05.12.2024 року №55/11/202-283 про розмір грошового забезпечення, без обмеження максимальним розміром.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04 квітня 2025 року позов задоволено частково.

Суд вирішив визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо нездійснення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення Управління Служби безпеки України у Дніпропетровській області від 05.12.2024 року №55/11/202-283.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення Управління Служби безпеки України у Дніпропетровській області від 05.12.2024 року №55/11/202-283 з урахуванням проведених раніше виплат.

В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.

Позивачем подана апеляційна скарга, просить рішення суду першої інстанції скасувати в частині відмови в задоволенні вимоги про зобов'язання відповідача здійснити нарахування та виплату пенсії ОСОБА_1 без обмеження максимальним розміром та ухвалити у цій частині нове рішення про задоволення вимоги.

Апеляційна скарга обґрунтована тим, що судом першої інстанції порушено норми матеріального та процесуального права.

Відповідачем подана апеляційна скарга, просить рішення суду першої інстанції скасувати, в задоволенні позову відмовити.

Апеляційна скарга обґрунтована тим, що судом першої інстанції порушено норми матеріального та процесуального права.

Адміністративна справа розглянута апеляційним судом відповідно до пункту 3 частини 1 ст.311 КАС України в порядку письмового провадження, на підставі наявних у ній доказів.

Колегія суддів доходить висновку, що апеляційні скарги не підлягають задоволенню.

Як було встановлено судом першої інстанції, ОСОБА_1 є пенсіонером, якому призначена пенсія за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Основний розмір пенсії складає 70% грошового забезпечення.

Постановою Верховного Суду від 04.02.2019 року, прийнятої за наслідками розгляду зразкової справи № 160/8324/19, у якій предметом спору є відмова у підготовці та наданні до територіального пенсійного органу оновленої довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05.03.2019 року, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ, положень постанови № 704, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.04.2019 року основного розміру пенсії та зобов'язання відповідача підготувати та надати до територіального органу Пенсійного фонду України таку довідку, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ, статті 9 Закону № 2011-XII та з врахуванням положень постанови №704, позов задоволено.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 06.09.2024 року у справі № 160/15479/24 зобов'язано Управління Служби безпеки України у Дніпропетровській області на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01 березня 2024 року у справі №160/32382/23, скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на ОСОБА_1 довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2021 року, станом на 01 січня 2022 року та станом на 01 січня 2023 року, в яких вказати розмір надбавки за особливості проходження служби в середньому розмірі за посадою начальник головного відділу, що фактично виплачені в УСБУ у Дніпропетровській області за січень 2021 року, січень 2022 року, січень 2023 року.

На виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 06.09.2024 року у справі № 160/15479/24 Управлінням Служби безпеки України у Дніпропетровській області надані відповідачу довідки від 05.12.2024 року за №№ 55/11/202-281, 55/11/202-282, 55/11/202-283 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2021 року, на 01.02.2022 року, на 01.01.2023 року.

Довідкою № 55/11/202-283 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 року передбачені наступні види грошового забезпечення: посадовий оклад 13100,00 грн., оклад за військовим званням 2255,00 грн., надбавка за вислугу років (50%) - 7577,50,00 грн., надбавка за особливості проходження служби (89%) - 20498,93 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) - 1965,00 грн., доплата військовослужбовцям оперативних підрозділів, які співробітничають з особами залученими до участі в оперативно-розшуковій діяльності (15%) 1965,00 грн., премія (10%) - 1310,00 грн.

30.12.2024 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з заявою перерахувати та виплачувати пенсію на підставі довідки Управлінням Служби безпеки України у Дніпропетровській області від 05.12.2024 року №55/11/202-283.

Листом Головного управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області «Про надання відповіді» № 3376-55154/М-01/8-0400/25 від 20.01.2025 року на звернення позивача від 30.12.2024 було повідомлено, що - «…Оскільки рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 06.09.2024 у справі № 160/32382/23 не зобов'язано органи Пенсійного фонду України вчинити будь яку дію щодо Вас, тому для проведення перерахунку пенсії за даними зазначених довідок підстави відсутні».

Позивач звернувся до суду з даним позовом.

Задовольняючи позов частково, суд першої інстанції зазначив, що відповідачем правомірність дій не було доведено.

Щодо вимоги позивача провести виплати грошового забезпечення без обмеження пенсії максимальним розміром, суд першої інстанції зазначив, що відповідач ще не ухвалював рішення щодо перерахунку пенсії на підставі довідки Управлінням Служби безпеки України у Дніпропетровській області № 55/11/202-283 від 05.12.2024 року на виконання цього рішення суду, а тому відсутні підстави вважати, що права позивача у зазначеній частині при здійсненні такого перерахунку будуть порушені.

Колегія суддів з висновками суду першої інстанції погоджується.

Відповідно до частин четвертої статті 63 Закону №2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Алгоритм дій щодо проведення перерахунку пенсій, встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393, яка набрала чинності 20.02.2008, та якою затверджено Порядок № 45.

Згідно приписів наведеного Порядку, на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком. Головні управління Пенсійного фонду України здійснюють перерахунок пенсії на підставі довідок, що надійшли від уповноважених органів, в яких визначено розмір грошового забезпечення для такого перерахунку. Форма довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, в тому числі складові грошового забезпечення, визначаються у додатку 2 Порядку № 45.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок №3-1.

Відповідно до пункту 23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону №2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Згідно з пунктом 24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону №2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Таким чином підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган ПФУ.

Отже, зважаючи на те, що в оновленій довідці про грошове забезпечення для перерахунку пенсії визначено грошове забезпечення станом на відповідну дату, яке збільшилося за рахунок збільшення прожиткового мінімуму для працездатних осіб, як розрахункової величини для визначення грошового забезпечення, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку, що відповідач, після одержання вищевказаної довідки про розмір грошового забезпечення, був зобов'язаний перерахувати пенсію позивачу.

Судом також вірно було взято до уваги, що відповідач ще не ухвалював рішення щодо перерахунку пенсії на підставі довідки Управлінням Служби безпеки України у Дніпропетровській області № 55/11/202-283 від 05.12.2024, а тому відсутні підстави вважати, що права позивача у зазначеній частині при здійсненні такого перерахунку будуть порушені.

Суд вірно зазначив, що судовому захисту підлягають порушені права чи інтереси особи, а не ті, що можливо/ймовірно будуть порушені у майбутньому.

Доводи апеляційних скарг вказаного не спростовують.

Підстави для скасування рішення суду першої інстанції відсутні.

Керуючись ст. ст. 315, 316, 321, 322 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційні скарги ОСОБА_1 та Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області залишити без задоволення.

Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04 квітня 2025 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.

Постанова у повному обсязі складена 10 вересня 2025 року.

Головуючий - суддя А.А. Щербак

суддя О.О. Круговий

суддя А.В. Шлай