Постанова від 09.09.2025 по справі 160/6542/25

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 вересня 2025 року м. Дніпросправа № 160/6542/25

Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого - судді Семененка Я.В. (доповідач)

суддів: Добродняк І.Ю., Суховарова А.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Дніпрі апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області

на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21 травня 2025 року (суддя А.В. Савченко) у справі № 160/6542/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправним та скасування рішення,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, у якому просила:

- визнати протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 03 січня 2025 року №047150014257 в частині визначення дати призначення пенсії позивачці з 01.01.2025 року;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести призначення, перерахунок та виплату пенсії за віком ( з урахуванням трудової діяльності в колгоспі «Прогрес» з 1986 року по 2000 рік) позивачці з дня подання заяви про призначення пенсії, а саме з 18 серпня 2021 року.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 18 серпня 2021 року позивачка подала до Головного управління Пенсійного фонду в Дніпропетровській області заяву № 1011 про призначення пенсії за віком, додавши архівну довідку № 566 від 22 липня 2021 року про трудову діяльність у колгоспі «Прогрес» з 1986 по 2000 рік. 27 серпня 2021 року. Відповідач відмовив їй у призначенні пенсії, зазначивши, що страховий стаж становить лише 13 років 7 місяців. При цьому архівна довідка не була врахована через невідповідність імені паспортним даним позивачки. 28 листопада 2024 року Інгулецький районний суд м. Кривого Рогу встановив факт належності довідки № 566 позивачці. На підставі цього 1 січня 2025 року пенсійний фонд здійснив призначення пенсії з цієї дати а не з 18.08.2021р. Вважаючи такі дії протиправними, позивачка звернулась до суду.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21 травня 2025 року адміністративний позов задоволено:

- визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, оформлене протоколом призначення пенсії від 03 січня 2025 року №047150014257, в частині визначення дати призначення пенсії позивачці з 01.01.2025 року;

- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести призначення, перерахунок та виплату пенсії за віком позивачці з дня

подання заяви про призначення пенсії, а саме з 18 серпня 2021 року, з урахуванням виплачених сум.

Судом першої інстанції зазначено, що станом на момент первинного звернення із заявою про призначення пенсії у позивачки був наявний необхідний страховий стаж для призначення пенсії, у пенсійного органу були підстави для врахування періоду роботи в колгоспі згідно довідки від 22.07.2021р. №566 та призначення пенсії позивачці з дати набуття права на отримання пенсії.

Суд вважав неправомірним призначення позивачці пенсії за віком з дати повторного звернення з відповідною заявою з врахуванням того, що встановлено відсутність підстав для відмови заявнику у призначенні пенсії на підставі заяви від 18.08.2021.

Суд вказав, що Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, відмовляючи 27.08.2021 р. у призначенні пенсії та повторно призначаючи її лише з 01.01.2025 р., діяло всупереч вимогам ст. 19 Конституції України, ст. 45 Закону № 1058-IV та п.п. 1.6-1.8 Порядку № 22-1.

Відтак, суд дійшов висновку, що позов належить задовольнити у спосіб визнання протиправними дій ГУ ПФУ в Дніпропетровській області, щодо визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області оформленого протоколом призначення пенсії від 03 січня 2025 року №047150014257 в частині визначення дати призначення пенсії позивачці з 01.01.2025 року та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести призначення, перерахунок та виплату пенсії за віком позивачці з дня подання заяви про призначення пенсії, а саме з 18 серпня 2021 року, з урахуванням виплачених сум.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області подало апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на неправильне застосування судом норм матеріального та процесуального права, просить рішення суду першої інстанції скасувати та ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні адміністративного позову.

Обґрунтовуючи вимоги апеляційної скарги, скаржник вказує, що 18.08.2021 року позивачка зверталась до територіальних органів ПФУ з заявою про призначення пенсії за віком, однак рішенням від 27.08.2021 №047150014257 позивачці відмовлено у призначенні пенсії за віком. Вважає, що оскільки позивачка 01.01.2025 року звернулась про призначення пенсії до пенсійного органу, то їй згідно ст. 45 Закону №1058 та п 1.8. Порядку №22-1 правомірно призначено пенсію з моменту звернення, а саме 01.01.2025 року, а для призначення пенсії позивачці з серпня 2021 року немає підстав.

Позивачка подала відзив на апеляційну скаргу, в якому просить залишити рішення суду першої інстанції без змін як законне та обґрунтоване.

Дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права, правову оцінку досліджених судом доказів по справі, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити наступне.

Встановлені обставини справи свідчать про те, що позивачка звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з заявою від 18.08.2021 року про призначення пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Рішенням територіального управління Пенсійного фонду України № 047150014257 від 27.08.2021 року позивачці було відмовлено у призначені пенсії через відсутність необхідного страхового стажу.

У вказаному рішенні зазначено, що до страхового стажу не враховано період роботи в колгоспі з 1986 р. по 2000 рік, оскільки прізвище, ім'я, по батькові особи, зазначене в довідці від 22.07.2021 №566 не відповідає паспортним даним.

14.02.2022 року позивачка звернулась до Інгулецького районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області з позовною заявою в якій просила встановити факт належності їй архівної довідки від 22.07.2021 №566, що підтверджується протоколом розподілу справ від 14.02.2022р.

Рішенням Інгулецького районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області від 28.11.2024р. у справі №197/189/22 заяву ОСОБА_1 про встановлення факту належності правовстановлюючого документа задоволено та встановлено факт належності ОСОБА_1 архівної довідки від 22.07.2021р. №566.

01 січня 2025 року позивачка звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою в якій просила призначити їй пенсію з 23.08.2021р.

01.01.2025 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області проведено призначення пенсії з 01.01.2025 року, що підтверджується протоколом призначення пенсії від 03 січня 2025 року №047150014257.

Листом Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 24.01.2025р. №4563-36/П-01/8-0400/25 повідомило позивачку про те, що відповідно до пункту 1.8. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви. Якщо заява про призначення пенсії подається через вебпортал днем звернення вважається дата реєстрації на вебпорталі. За заявою від 18.08.2021 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Кіровоградській області прийнято рішення про відмову від 27.08.2021 № 047150014257, в зв'язку з відсутністю необхідного страхового стажу (28 років). Згідно особистої заяви від 01.01.2025 про призначення пенсії з урахуванням рішення Інгулецького районного суду міста Кривого Рогу від 28.11.2024 по справі № 197/189/22, яким встановлено факт належності архівної довідки від 22.07.2021 № 566 Вам призначено пенсію за віком з дати звернення, а саме з 01.01.2025. Для призначення пенсії з серпня 2021 року відсутні підстави, оскільки сплинув тримісячний термін.

Вважаючи протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 03 січня 2025 року №047150014257 в частині визначення дати призначення пенсії позивачці з 01.01.2025 року, позивачка звернулась до суду за захистом своїх прав.

Переглядаючи рішення суду в межах доводів апеляційної скарги колегія суддів виходить із такого.

Закон України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій.

Положеннями ч.1 ст.44 цього Закону визначено, що призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.

Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.

Згідно приписів ч.1 ст.45 Закону №1058-ІV за загальним правилом пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли зокрема пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1.

Відповідно до положень п.1.8 розділу І Порядку №22-1 в редакції, що діяла на час первісного звернення позивачки із заявою про призначення пенсії 18.08.2021, звернення за призначенням пенсії може здійснюватися в будь-який час після виникнення права на пенсію або не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку.

Пунктом 1.9 Порядку №22-1 передбачено, що днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.

Якщо заява про призначення пенсії подається через вебпортал днем звернення за призначенням пенсії вважається дата реєстрації на вебпорталі заяви разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів).

Якщо заява пересилається поштою (крім випадків призначення (поновлення) пенсій), днем звернення за пенсією вважається дата, що зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.

У разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис (у разі подання заяви через вебпортал таке повідомлення надсилається особі через електронний кабінет користувача вебпорталу). Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви, або дата реєстрації заяви на вебпорталі.

Якщо поданих документів достатньо для визначення права особи на призначення пенсії, пенсія призначається на підставі таких документів. При надходженні додаткових документів у визначений строк розмір пенсії переглядається з дати призначення. У разі надходження додаткових документів пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність їх подання пенсія перераховується зі строків, передбачених частиною четвертою статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Відповідно до положень п.1.8 розділу І Порядку №22-1 в редакції, що діяла на час повторного звернення позивачки до пенсійного органу 01.01.2025, днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.

Якщо заява про призначення пенсії подається через вебпортал або засобами Порталу Дія днем звернення за призначенням пенсії вважається дата реєстрації на вебпорталі або засобами Порталу Дія заяви разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів).

Якщо заява пересилається поштою (крім випадків призначення (поновлення) пенсій, якщо інше не передбачено цим Порядком), днем звернення за пенсією вважається дата, що зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.

У разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис (у разі подання заяви через вебпортал або засобами Порталу Дія таке повідомлення надсилається особі через електронний кабінет користувача вебпорталу або засобами Порталу Дія). Якщо документи будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата реєстрації заяви на вебпорталі або засобами Порталу Дія.

Якщо наявних документів достатньо для визначення права особи на призначення пенсії, пенсія призначається на підставі таких документів. При надходженні додаткових документів у визначений строк розмір пенсії переглядається з дати призначення. У разі надходження додаткових документів пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність їх подання пенсія перераховується зі строків, передбачених частиною четвертою статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон).

Право на призначення пенсії за віком при автоматичному призначенні (без звернення особи) визначається на підставі даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - реєстр застрахованих осіб), наявних на дату досягнення застрахованою особою пенсійного віку, передбаченого частиною першою статті 26 Закону. У разі якщо даних про страховий стаж у системі персоніфікованого обліку (у тому числі за періоди до впровадження персоніфікованого обліку) недостатньо для призначення пенсії за віком, орган, що призначає пенсію, повідомляє особу, у тому числі через її особистий електронний кабінет на вебпорталі або засобами Порталу Дія, про відсутність таких відомостей та порядок подання необхідних для призначення пенсії документів (за наявності). При надходженні документів про страховий стаж протягом трьох місяців з дня досягнення застрахованою особою пенсійного віку, передбаченого частиною першою статті 26 Закону, пенсія призначається у строк, визначений абзацом другим пункту 1 частини першої статті 45 Закону. Якщо документи не будуть подані у зазначений строк, вважається, що особа виявила бажання одержувати пенсію з більш пізнього віку.

Згідно вимог п.4.3 розділу IV Порядку №22-1 рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.

Положення пункту 4.7 розділу IV Порядку №22-1 визначають, що право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.

Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження. Якщо пенсію за віком призначено автоматично (без звернення особи), у повідомленні про призначення особі пенсії додатково зазначається інформація про порядок її виплати.

Апеляційний суд звертає увагу, що неналежний порядок ведення та заповнення трудової книжки та іншої документації з вини адміністрації підприємства не може бути підставою для позбавлення позивача його конституційного права на соціальний захист щодо вирішення питань надання пенсії за віком.

Положеннями ч.3 ст. 44 Закону №1058 визначено, що органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

Зі змісту матеріалів справи вбачається, що позивачка звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з заявою від 18.08.2021 року про призначення пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

В свою чергу, рішенням територіального управління Пенсійного фонду України № 047150014257 від 27.08.2021 року позивачці було відмовлено у призначені пенсії через відсутність необхідного страхового стажу та до страхового стажу не враховано період роботи в колгоспі з 1986 р. по 2000 рік, оскільки прізвище, ім'я, по батькові особи, зазначене в довідці від 22.07.2021 №566 не відповідає паспортним даним.

Разом з тим, рішенням Інгулецького районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області від 28.11.2024р. у справі №197/189/22 заяву ОСОБА_1 про встановлення факту належності правовстановлюючого документа задоволено та встановлено факт належності ОСОБА_1 архівної довідки від 22.07.2021р. №566.

Як слушно звернув увагу суд першої інстанції, позивачка при повторному зверненні 01 січня 2025 року до заяви про призначення пенсії не подавала інших документів на підтвердження страхового стажу, окрім тих, які були подані при первинному зверненні за призначенням пенсії (18.08.2021).

Відтак, апеляційний суд вважає правильним висновок суду першої інстанції, що станом на момент первинного звернення із заявою про призначення пенсії у позивачки був наявний необхідний страховий стаж для призначення пенсії, у пенсійного органу були підстави для врахування періоду роботи в колгоспі згідно довідки від 22.07.2021р. №566 та призначення пенсії позивачці з дати набуття права на отримання пенсії, пенсійний орган не скористався правом, передбаченим ч.3 ст. 44 Закону №1058, а навпаки безпідставно поклав негативні наслідки неналежного ведення документації на позивачку.

Таким чином, суд першої інстанції обґрунтовано зауважив, що пенсійний орган, відмовляючи 27.08.2021 р. у призначенні пенсії та призначаючи її лише з 01.01.2025 р., діяв всупереч вимогам ст. 19 Конституції України, Закону № 1058-IV та Порядку № 22-1, а тому позов слід задовольнити. Натомість, зворотні доводи скаржника про правомірність дати призначення пенсії позивачці з 01.01.2025 року, свого підтвердження не знайшли.

Підсумовуючи, суд апеляційної інстанції вважає, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення ухвалено з дотриманням норм матеріального та процесуального права, аргументи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції.

Передбачені ст.317 КАС України підстави для зміни або скасування рішення суду першої інстанції відсутні.

Керуючись ст. ст. 241-245, 250, 315, 316, 321, 322, 327, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області залишити без задоволення, а рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21 травня 2025 року у справі № 160/6542/25 - без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати ухвалення, може бути оскаржена в касаційному порядку у випадках та строки, передбачені ст.ст.328, 329 КАС України.

Повний текст постанови складено 09.09.2025

Головуючий - суддя Я.В. Семененко

суддя І.Ю. Добродняк

суддя А.В. Суховаров