Ухвала від 10.09.2025 по справі 600/2506/24-а

УХВАЛА

10 вересня 2025 року м. Чернівці Справа № 600/2506/24-а

Суддя Чернівецького окружного адміністративного суду Боднарюк О.В., розглянувши заяву в справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Вижницької РДА, про заміну сторони виконавчого провадження, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до Чернівецького окружного адміністративного суду з заявою, в якій просить:

- замінити сторону виконавчого провадження - Управління соціального захисту населення Вижницької РДА (ЄДРПОУ 03196274) на Головне управління ПФУ в Чернівецькій області (ЄДРПОУ 40329345).

АРГУМЕНТИ СТОРІН.

1. Обґрунтовуючи подану заяву ОСОБА_1 зазначає про те, що з 01 липня 2025 року органам Пенсійного фонду України передано функції призначення та виплати державних соціальних допомог, які раніше призначалися та виплачувались органами соціального захисту населення.

Також заявник звертає увагу на те, що станом на 01.07.2025 року Управління соціального захисту населення Вижницької РДА не виконало зобов'язань, згідно виконавчого листа в справі №600/2506/24-а, виданого Чернівецьким окружним адміністративним судом 05.02.2025 року, що і стало підставою звернення до суду з вказаною заявою.

2. Управління соціального захисту населення Вижницької РДА та Головне управління Пенсійного фонду в Чернівецькій області пояснень чи заперечень з приводу поданої ОСОБА_1 заяви до суду не подало.

ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ В СПРАВІ.

1. 28.08.2025 року ухвалою суду заяву ОСОБА_1 призначено до судового розгляду о 09.45 год. на 09.09.2025 року.

2. До початку судового засідання ОСОБА_1 подано заяву, в якій останній зазначив просить задовольнити заяву про заміну сторони виконавчого провадження та здійснити розгляд такої заяви за відсутності заявника /стягувача.

3. Представником Управління соціального захисту населення Вижницької РДА до початку судового засідання подано заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження. Аргументів з приводу замінити сторони виконавчого провадження не наводилось.

4. Представник Головного управління Пенсійного фонду в Чернівецькій області будучи належним чином повідомленим в судове засідання не з'явився.

5. Відповідно до частини 2 статті 379 КАС України суд розглядає питання про заміну сторони виконавчого провадження в десятиденний строк у судовому засіданні з повідомленням державного виконавця або заінтересованої особи, які звернулися з поданням (заявою), та учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.

ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ ОБСТАВИНИ ТА ВІДПОВІДНІ ПРАВОВІДНОСИНИ.

1. Рішенням Чернівецького окружного адміністративного суду від 04.12.2024 року за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Вижницької РДА адміністративний позов задоволено повністю.

Визнано протиправними дії щодо відмови Управління соціального захисту населення Вижницької РДА у здійсненні перерахунку ОСОБА_1 державної соціальної допомоги на дитину з інвалідністю до 18 років, відповідно до частини 3 статті 46 Конституції України у розмірі не нижче прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, встановленого Законом України «Про державний бюджет України на відповідний рік» та надбавку на догляд за дитиною з інвалідністю до 18 років як працездатній особі, що не працює і здійснює догляд за дитиною з інвалідністю до 18 років відповідно до частини 3 статті 46 Конституції України у розмірі не нижче прожиткового мінімуму для працездатних осіб встановленого Законом України «Про державний бюджет України на відповідний рік».

Зобов'язано Управління соціального захисту населення Вижницької РДА нарахувати та виплатити ОСОБА_1 державну соціальну допомогу як батькові дитини з інвалідністю до 18 років, відповідно до частини 3 статті 46 Конституції України у розмірі не нижче прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, встановленого Законом України «Про державний бюджет України на відповідний рік» та надбавку на догляд за дитиною з інвалідністю до 18 років як працездатній особі, що не працює і здійснює догляд за дитиною з інвалідністю до 18 років, відповідно до частини 3 статті 46 Конституції України у розмірі не нижче прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом України «Про державний бюджет України на відповідний рік», починаючи з 01.01.2021 року, з урахуванням проведених виплат.

2. 05.02.2025 року у справі №600/2506/24-а видано виконавчий лист (рішення набрало законної сили 04.01.2025 року).

3. 13.08.2025 року Головним управління Пенсійного фонду в Чернівецькій області на звернення ОСОБА_1 про донарахування і виплати державної соціальної допомоги, надано лист/відповідь в якому зазначається про те, що соціальна допомога останньому згідно бази даних призначено з 01.04.2014 по 12.11.2028 року.

З 01 липня 2025 року органам Пенсійного фонду передано функції з призначення та виплати державних соціальних допомог, соціальних стипендій, які раніше призначалися та виплачувались органами соціального захисту населення.

Також звернута увага на те, що згідно рішення в справі №600/2506/24-а зобов'язання покладено на Управління соціального захисту населення Вижницької РДА. Отже, Головне управління Пенсійного фонду в Чернівецькій області не є стороною судового провадження.

4. З матеріалів справи судом також встановлено, що ОСОБА_1 неодноразово звертався до Управління соціального захисту населення Вижницької РДА з клопотаннями про виконання рішення суду, за результатами чого останньому листами від 19.12.2024, 07.01.2025, 14.04.2025 року повідомлялось про те, що на виконання рішення суду в справі №600/2506/24-а, здійснено розрахунок суми доплати державної соціальної допомоги дітям інвалідам та надбавки на догляд, яку буде виплачено при надходженні коштів з державного бюджету для виконання судових рішень.

Управлінням оформлено заявку на фінансування на суму 124778,90 грн. Станом на час розгляду звернення дані кошти на рахунок управління не надходили.

ДО ВКАЗАНИХ ПРАВОВІДНОСИН СУД ЗАСТОСОВУЄ НАСТУПНІ ПОЛОЖЕННЯ ЗАКОНОДАВСТВА ТА РОБИТЬ ВИСНОВКИ ПО СУТІ СПОРУ.

1. Предметом розгляду в спірних правовідносинах являється питання заміни сторони виконавчого провадження, в аспекті чого суд має надати оцінку та встановити чи являється Головне управління Пенсійного фонду в Чернівецькій області правонаступником у правовідносин виплати нарахованих сум доплати державної соціальної допомоги за період виключно до 01 липня 2025 року.

2. Частиною 1 статті 379 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником.

3. За приписами частини 4 статті 379 КАС України положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження.

4. Звертаючись до суду, заявником не надано доказів про те, що виконавчий лист в даній справі перебуває на примусовому виконанні. До поданої заяви також не долучено відомостей про ідентифікатор для до супу до виконавчого провадження, відтак суд вважає вимогу заявника про заміну сторони виконавчого провадження помилковою, оскільки питання в даних правовідносинах має розглядатись в аспекті частини 4 статті 379 КАС України.

5. 11.06.2025 постановою КМУ N 695 затверджено "Деякі питання надання окремих видів державної соціальної допомоги Пенсійним фондом України".

Згідно пункту 5 постанови N 695 Пенсійному фонду України:

1) забезпечити з 1 липня 2025 р. призначення і виплату:

державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю;

державної соціальної допомоги на догляд;

державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю;

допомоги на поховання;

2) забезпечити протягом 10 робочих днів з дати отримання від структурних підрозділів/центрів з нарахування пакетів документів щодо звернень за призначенням державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю, державної соціальної допомоги на догляд, державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю, допомоги на поховання, за якими не прийнято рішень станом на 30 червня 2025 р., їх розгляд і прийняття рішень щодо призначення/відмови у призначенні таких видів державної соціальної допомоги;

3) продовжити утримання сум надміру виплачених коштів державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю, державної соціальної допомоги на догляд, державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю, щодо яких рішення були прийняті структурними підрозділами, згідно з актами приймання-передачі особових справ про одержувачів державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю, державної соціальної допомоги на догляд, державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю;

4) забезпечити прийняття рішень про утримання сум надміру виплачених коштів і проведення відповідного утримання за переданими структурними підрозділами згідно з актами приймання-передачі особових справ одержувачів державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю, державної соціальної допомоги на догляд, державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю, у разі коли виявлено факт надміру виплачених коштів, але відповідне рішення не було прийнято;

5) забезпечити прийняття рішень про виплату сум державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю, державної соціальної допомоги на догляд, державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю, допомоги на поховання, не отриманих своєчасно з вини структурних підрозділів;

6) доопрацювати до 1 липня 2025 р. інтегровану комплексну інформаційну систему Пенсійного фонду України (щодо призначення, нарахування, виплати державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю, державної соціальної допомоги на догляд, допомоги на поховання);

доопрацювати до 1 вересня 2025 р. веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України, мобільний додаток Пенсійного фонду України (щодо подання заяви про призначення державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, державної соціальної допомоги на догляд, державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю, допомоги на поховання);

7) забезпечити передачу з 1 серпня 2025 р. до Єдиної інформаційної системи соціальної сфери даних про призначення та виплату державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю, державної соціальної допомоги на догляд, державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю, допомоги на поховання;

8) проводити починаючи з 1 жовтня 2025 р. і далі - щомісяця до 1 числа нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та подавати звітність відповідно до Порядку нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за деякі категорії застрахованих осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 2 березня 2011 р. N 178, з урахуванням змін, внесених цією постановою, на підставі поданої державним підприємством "Інформаційно-обчислювальний центр Міністерства соціальної політики України" інформації (списків) одержувачів грошової допомоги за період із 24 лютого 2022 р. до 31 серпня 2025 р. (щомісяця до 20 числа - за попередній виплатний період) щодо нарахування та виплати грошової допомоги відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 7 березня 2022 р. N 215 "Про особливості нарахування та виплати грошових допомог, пільг та житлових субсидій на період дії воєнного стану" за відповідними категоріями осіб, яким виплата державної допомоги проводиться органами Пенсійного фонду України;

9) провести до 1 січня 2026 р. перевірку відповідності одержувачів державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю і державної соціальної допомоги на догляд (крім осіб з інвалідністю I групи та дітей померлого годувальника) критеріям, визначеним пунктом 3 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю і державної соціальної допомоги на догляд, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 2 квітня 2005 р. N 261 (Офіційний вісник України, 2005 р., N 14, ст. 717; 2017 р., N 69, ст. 2075), з урахуванням змін, внесених цією постановою;

10) забезпечити до 1 лютого 2026 р. виготовлення бланків та видачу посвідчень для осіб, які одержують державну соціальну допомогу відповідно до Законів України "Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю" та "Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю";

11) забезпечити до 1 жовтня 2025 р. проведення фізичної ідентифікації одержувачів державної соціальної допомоги на підставі поданої державним підприємством "Інформаційно-обчислювальний центр Міністерства соціальної політики України" інформації (списків) одержувачів державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю, державної соціальної допомоги на догляд, державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю, яким належні кошти нараховувалися і виплачувалися протягом лютого 2022 р. - червня 2025 р. відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 7 березня 2022 р. N 214 "Деякі питання надання державної соціальної допомоги та пільг на період введення воєнного стану" та від 7 березня 2022 р. N 215 "Про особливості нарахування та виплати грошових допомог, пільг та житлових субсидій на період дії воєнного стану".

6. З аналізу наведених вище норм слідує, що з 01.07.2025 на Пенсійний фонду України покладено обов'язок щодо забезпечення призначення і виплати державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю; державної соціальної допомоги на догляд; державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю; допомоги на поховання.

7. Вищевказане, зокрема й підтверджує Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області у своєму листі адресованому ОСОБА_1 .

8. Більше того, як свідчать матеріали справи, Управління соціального захисту населення Вижницької РДА листами від 19.12.2024, 07.01.2025, 14.04.2025 року повідомлялось ОСОБА_1 про те, що на виконання рішення суду в справі №600/2506/24-а, здійснено розрахунок суми доплати державної соціальної допомоги дітям інвалідам та надбавки на догляд, яку буде виплачено при надходженні коштів з державного бюджету для виконання судових рішень. Управлінням оформлено заявку на фінансування на суму 124778,90 грн.

9. Наведені обставини свідчать про те, що вказана заборгованість обліковується саме в Управлінні соціального захисту населення Вижницької РДА, а не в Головному управлінні пенсійного фонду в Чернівецькій області. Іншими словами, в тому випадку коли б нарахована сума 124778,90 грн. обліковувалась за даними соціально-реєстраційної картки особи і була б відображена Єдиній інформаційній системі саме ГУ ПФ в Чернівецькій області - зазначене б у свою чергу свідчило про перехід прав і обов'язків від одного суб'єкта до іншого.

Натомість, положеннями Постанови КМУ N 695 "Деякі питання надання окремих видів державної соціальної допомоги Пенсійним фондом України" не передбачено правонаступництво у правовідносинах, які стосуються нарахованих і не виплачених боргів органів соціального захисту населення за попередні періоди.

10. Підсумовуючи викладене, суд вважає, що підстави для заміни сторони боржника у виконавчому листі, а так само і у виконавчому провадженні (відомості про таке провадження відсутні на час розгляду справи) - відсутні, а тому заява не підлягає задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.379 КАС України, -

УХВАЛИВ:

Відмовити у задоволенні заяви ОСОБА_1 про заміну сторони виконавчого провадження.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня складення судового рішення, шляхом подання апеляційної скарги в порядку, визначеному частиною восьмою статті 18, частинами сьомою-восьмою статті 44 та статтями 292-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя О.В. Боднарюк