про передачу адміністративної справи
з одного адміністративного суду до іншого
09 вересня 2025 р. м. Чернівці Справа № 600/4274/25-а
Суддя Чернівецького окружного адміністративного суду Григораш В.О., розглянувши матеріали позову ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-
05.09.2025 до Чернівецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (позивач) до військової частини НОМЕР_1 (відповідач) з такими позовними вимогами:
- визнати протиправною бездіяльність військової частини НОМЕР_1 щодо не нарахування та невиплати позивачу ОСОБА_1 додаткової винагороди за виконання спеціальних завдань охорони особового складу та об'єктів критичної інфраструктури у період: 15.01.2025 - 21.04.2025 (відрядження до міста Камінь-Каширський: січень, лютий, березень, квітень); 21.04.2025 - 04.06.2025 (відрядження до села Шлапань Волинської області: квітень, травень, червень);
- зобов'язати військову частину НОМЕР_1 здійснити нарахування та виплату позивачу додаткової винагороди за вказані періоди відповідно до статті 20 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", Постанови Кабінету Міністрів України № 168 від 28.02.2022 (зі змінами), Наказу Міністерства оборони України №260 та інших підзаконних актів, з урахуванням фактичного виконання завдань і тривалості відряджень;
- визнати протиправною бездіяльність військової частини НОМЕР_1 щодо не нарахування та невиплати позивачу добових за дні відрядження у період: 15.01.2025 - 21.04.2025 (Камінь-Каширський); 21.04.2025 - 04.06.2025 (село Шлапань);
- зобов'язати військову частину НОМЕР_1 здійснити нарахування та виплату добових за зазначені періоди.
У відповідності до п.4 ч.1 ст.171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.
Перевіривши матеріали адміністративної справи, проаналізувавши законодавства, яке регулює спірні правовідносини, суд приходить до висновку про необхідність передачі даної справи до іншого адміністративного суду, виходячи з таких підстав.
Судом встановлено, що при зверненні до суду з даним позовом позивач вказав адресу місця реєстрації та проживання - с. Красноставці, Коломийський район, Івано-Франківська область.
Згідно відомостей з паспорту серії НОМЕР_2 , який додано до позовної заяви, зареєстроване місце проживання позивача - с. Красноставці, Коломийський район, Івано-Франківська область.
Зареєстрованим місцезнаходженням відповідача у позовній заяві вказано АДРЕСА_1 .
З огляду на викладене суд зазначає, що ч. 1 ст. 25 КАС України передбачена для позивача можливість вибору адміністративного суду, яким буде розглядатись його спір, або за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача.
Враховуючи те, що зареєстрованим місцем проживання позивача є с. Красноставці, Коломийський район, Івано-Франківська область, а зареєстрованим місцезнаходженням відповідача є АДРЕСА_1 , то суд приходить до висновку про підсудність даної справи адміністративному суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на Івано-Франківську область або Львівську область, а саме Івано-Франківському окружному адміністративному суду або Львівському окружному адміністративному суду.
Проте, всупереч наведеній вище нормі та обставинам, позивач помилкового звернувся з даним позовом до Чернівецького окружного адміністративного суду, що є порушенням територіальної юрисдикції (підсудності) його розгляду.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 29 КАС України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що дана адміністративна справа належить до територіальної юрисдикції Івано-Франківського окружного адміністративного суду (за зареєстрованим місцем проживання/перебування позивача).
Згідно ч.ч. 2, 3 ст. 30 КАС України, адміністративна справа, передана з одного адміністративного суду до іншого в порядку, встановленому статтею 29 цього Кодексу, повинна бути прийнята до провадження адміністративним судом, до якого вона надіслана.
Керуючись статтями 29, 30, 241, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя -
1. Адміністративну справу №600/4274/25-а за позовом ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, - передати за територіальної юрисдикцією (підсудністю) до Івано-Франківського окружного адміністративного суду (вулиця Незалежності, будинок, 46, 76018, місто Івано-Франківськ).
2. Копію ухвали про передачу адміністративної справи з одного адміністративного суду до іншого невідкладно надіслати позивачу.
Згідно статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).
У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України ухвали суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку окремо від рішення суду повністю або частково. Апеляційна скарга на ухвалу подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення (складання).
Суддя В.О. Григораш