Справа № 420/7876/25
03 вересня 2025 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Потоцької Н.В.
за участю секретаря Загрійчук О.В.
сторін:
представника позивача Клюкіна К.І,
представника відповідача Топольницького Г.М.
розглянувши за правилами загального позовного провадження (у відкритому судовому засіданні по суті) адміністративну справу за позовом Роздільнянської окружної прокуратури до Затишанської селищної ради Роздільнянського району Одеської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
В провадженні Одеського окружного адміністративного суду перебуває адміністративна справа за позовом Роздільнянської окружної прокуратури до Затишанської селищної ради Роздільнянського району Одеської області, в якому позивач просить:
визнати протиправною бездіяльність Затишанської селищної ради Роздільнянського району Одеської області щодо не взяття на облік безхазяйного майна, а саме: гідротехнічної споруди (греблі) довжиною 116,0 м, висотою 5,77 м, шириною по гребеню 4,6 м, що розташована на Перехрестівському ставку №1 на території Затишанської селищної ради Роздільнянського району Одеської області (за межами населених пунктів), з площею водного дзеркала 2,8268 га;
зобов'язати Затишанську селищну раду Роздільнянського району Одеської області вчинити дії, спрямовані на взяття на облік безхазяйного майна шляхом звернення із заявою про взяття вказаної гідротехнічної споруди на облік до органу, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, та розміщення оголошення про взяття безхазяйної нерухомої речі на облік у друкованих засобах масової інформації.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що станом на час звернення до суду, право власності на гідротехнічну споруду (греблю) довжиною 116,0 м, висотою 5,77 м, шириною по гребеню 4,6 м, що розташована на Перехрестівському ставку №1 на території Затишанської селищної ради Роздільнянського району Одеської області (за межами населених пунктів), з площею водного дзеркала 2,8268 га не зареєстроване.
Затишанська селищна ради, як суб'єкт права комунальної власності, що здійснює від імені та в інтересах територіальної громади відповідні права щодо володіння та розпорядження комунальним майном, не здійснювала відповідних дій, спрямованих на оформлення та державну реєстрацію права власності на вказану гідротехнічну споруду.
Взяття у комунальну власність територіальної громади безхазяйних гідротехнічних споруд забезпечує правову можливість вирішувати питання збереження водних об'єктів для загального та спеціального водокористування, надавати в оренду шляхом укладення договорів оренди нерухомого майна, забезпечивши збереження та належну експлуатацію гідротехнічних споруд, запобігти виникненню надзвичайним ситуаціям пов'язаних з водним фактором. Затишанська селищна рада має можливість виконати такий обов'язок, тобто вчинити необхідні дії, спрямовані на взяття вказаної гідроспоруди у комунальну власність територіальної громади.
Оскільки відповідачем допущена протиправна бездіяльність, що належить до завдань здійснення процедури з набуття права комунальної власності на безхазяйне нерухоме майно, прокурор звернувся до суду з даним позовом.
Підставою для звернення прокурора із позовом є бездіяльність відповідача в частині невжиття заходів з метою набуття права власності на безхазяйну гідротехнічну споруду, призводить до того, що вказана гідроспоруда може зазнати руйнації, використовуватися без достатніх на те правових підстав, та позбавити орган місцевого самоврядування можливості забезпечити збереження та належну експлуатацію гідротехнічної споруди.
Бездіяльність відповідача, що виражається у невжитті передбачених законодавством заходів щодо оформлення права власності на безхазяйне майно - гідроспоруду, створює передумови для зловживань щодо розпорядження зазначеним нерухомим майном, ризики безпідставного вибуття майна з власності територіальної громади, інтереси якої представляє сільська рада, що може призвести до негативних наслідків та порушення прав громади та, тим самим, порушує законодавчо встановлений порядок набуття й подальшої реалізації права власності і, відповідно, інтереси держави у сфері контролю за використанням та охороною майна територіальної громади, що є підставою для захисту інтересів держави органами прокуратури шляхом звернення до суду з позовною заявою.
Звернення до суду з даним позовом спрямоване на задоволення суспільної потреби у відновленні законності при вирішенні суспільно значимого питання: законності користування комунальним майном без правовстановлюючих документів, що свідчить про наявність визначених ч. 3 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» підстав для представництва інтересів держави в суді.
Особливістю органів місцевого самоврядування, як суб'єктів владних повноважень є те, що кожен із таких суб'єктів, з урахуванням положень Конституції України, є самостійним, автономним і не перебуває у підпорядкуванні жодного органу.
Позов прокурора до органу місцевого самоврядування, за загальним правилом, подаються з такої підстави, як відсутність суб'єкта, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження. У такій категорії справ орган прокуратури повинен лише довести, що оскаржуваним рішенням, дією або бездіяльністю суб'єкта владних повноважень завдано шкоду інтересам держави.
Інтереси держави, у тому числі, охоплюють інтереси мешканців територіальної громади, зокрема, у таких сферах, як благоустрій населених пунктів, розпорядження землями державної та комунальної власності.
Метою участі держави в особі відповідних органів у адміністративних правовідносинах є публічний інтерес, тобто вступаючи у такі відносини, держава в особі відповідного органу має на меті, в першу чергу, захист інтересів держави, територіальної громади, невизначеного кола осіб.
Гідротехнічна споруда знаходяться на території Затишанської селищної ради, а тому рада є тим органом, який уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. Враховуючи відсутність органу місцевого самоврядування чи іншого суб'єкта владних повноважень, до компетенції якого віднесені повноваження здійснювати захист законних інтересів держави (територіальної громади) у спірних правовідносинах, через визначення Затишанської селищної ради в якості відповідача, у зв'язку із чим прокурор в даному випадку в силу вимог ст. 53 КАСУ набуває статусу позивача.
Предметом даного позову є бездіяльність органу місцевого самоврядування, яка полягає у невжитті Затишанською селищною радою дій, спрямованих на набуття права власності Затишанською територіальною громадою на безхазяйне майно, а саме: гідротехнічну споруду (греблю) довжиною 116,0 м, висотою 5,77 м, шириною по гребеню 4,6 м, що розташована на Перехрестівському ставку №1 на території Затишанської селищної ради Роздільнянського району Одеської області (за межами населених пунктів), з площею водного дзеркала 2,8268 га.
В даному випадку порушення допущене Затишанською селищною радою, що є органом, уповноваженим здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, з цих підстав прокурор звернувся до суду самостійно, відповідно до ст. 23 Закону України «Про прокуратуру».
Порушення загальнодержавних інтересів відповідно до ст. 131-1 Конституції України покладає на прокурора обов'язок представництва в суді.
Роздільнянською окружною прокуратурою 05.02.2025 за №62-581 вих-25 скеровано повідомлення в порядку ст. 23 ЗУ «Про прокуратуру» з пропозицією вжити заходів щодо безхазяйної гідротехнічної споруди на території Затишанської селищної ради, Перехрестівський ставок №1.
На дане повідомлення отримано відповідь №02-25/67 від 11.02.2025 згідно якої селищна рада повідомила, що з метою взяття на облік виявлених об'єктів нерухомого майна як безхазяйного, зберігання та прийняття його до комунальної власності, враховуючи акти інвентаризації водних об'єктів, селищна рада має намір винести на найближче пленарне засідання сесії ради питання про взяття на облік безхазяйних гідротехнічних споруд водних об'єктів, розташованих на території Затишанської громади, а саме: гребля насипна, прямолінійна в плані, земляна - Перехрестівський ставок №1.
Крім того, будучи обізнаним про необхідність вжиття заходів щодо визнання ГТС безхазяйним майном, їх обліку, реєстрації права комунальної власності, мав строк починаючи з 07.12.2021 (складення Акту №3).
Подальше зволікання з прийняттям на баланс та проведенням ремонтних робіт, приведенням у відповідний до експлуатації стан, може загрожувати збереженню водного об'єкту для загального та спеціального водокористування, сприятиме виникненню надзвичайних ситуацій, пов'язаних з водним фактором, не дозволить укладати договори оренди нерухомого майна, забезпечивши збереження та надійну експлуатацію гідротехнічних споруд, та отримувати в дохід територіальної громади додаткову плату.
Звернення прокурора до суду у даному випадку спрямоване на задоволення суспільної потреби - взяття на облік безхазяйного майна, що надасть можливість здійснювати належне управління та розпорядження цим майном, використання його відповідно до вимог чинного законодавства.
Процесуальні дії
Ухвалою суду від 21.03.2025 відкрито провадження по справі в порядку спрощеного позовного провадження (відповідно до ст. 262 КАСУ) без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Згідно з частиною 1 статті 18 Кодексу адміністративного судочинства України у судах функціонує Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система.
Відповідно до частини 7 статті 18 Кодексу адміністративного судочинства України особам, які зареєстрували офіційні електронні адреси в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі, суд вручає будь-які документи у справах, в яких такі особи беруть участь, виключно в електронній формі шляхом їх направлення на офіційні електронні адреси таких осіб, що не позбавляє їх права отримати копію судового рішення у паперовій формі за окремою заявою.
Документ в електронному вигляді «Адміністративний позов» від 18.03.25 по справі №420/7876/25 надіслано одержувачу - Затишанська селищна рада Захарівського району Одеської області в його електронний кабінет.
Документ доставлено до електронного кабінету: 19.03.25 03:50.
Документ в електронному вигляді «Ухвала про відкриття спрощеного позовного провадження» від 21.03.25 по справі №420/7876/25 надіслано одержувачу - Затишанська селищна рада Захарівського району Одеської області в його електронний кабінет.
Документ доставлено до електронного кабінету: 21.03.25 21:30.
У п'ятнадцятиденний строк з дня вручення даної ухвали Затишанською селищною радою Захарівського району Одеської відзиву на позовну заяву, письмові та електронні докази (які можливо доставити до суду), висновки експертів і заяви свідків, що підтверджують заперечення проти позову, не надано.
Ухвалою суду від 21.04.2025 розгляд справи №420/7876/25 вирішено проводити в порядку загального позовного провадження. Підготовче засідання призначено на 20.05.2025.
Ухвалою суду від 20.05.2025 витребувано з Затишанської селищної ради Роздільнянського району Одеської області наступні докази:
відомості щодо винесення та розгляду на пленарному засіданні сесії селищної ради питання про взяття на облік безхазяйних гідротехнічних споруд водних об'єктів, розташованих на території Затишанської громади;
належно завірену копію рішень Затишанської селищної ради Роздільнянського району Одеської області, прийнятих за результатами розгляду вищезазначених питань (у випадку їх прийняття).
Підготовче засідання відкладено на 12.06.2025.
12.06.2025 за вхід.№ЕП/8876/25 надійшло клопотання селищного голови Топольницького Г. про відкладення розгляду справи.
Ухвалою суду від 12.06.2025, занесеною до протоколу судового засідання, продовжено строк для проведення підготовчого провадження на 30 днів.
Підготовче засідання відкладено на 09.07.2025.
13.06.2025 за вхід.№59907/25 надійшло клопотання Затишанської селищної ради про залучення до матеріалів справи витребуваних доказів.
Ухвалою суду від 09.07.2025 провадження у справі зупинено до 03.09.2025.
Ухвалою суду від 03.09.2025, занесеною до протоколу судового засідання, провадження у справі поновлено.
Ухвалою суду від 03.09.2025, занесеною до протоколу судового засідання, підготовче провадження у справі закрито та розпочато розгляд справи по суті у цей же день, за письмовими заявами представників позивача та відповідача, в порядку ч. 7 ст. 181 КАС України.
На виконання розпорядження Одеської обласної державної адміністрації від 03.03.2021 №196/од-2021, з метою своєчасного вжиття заходів щодо захисту населених пунктів, господарських об'єктів, сільськогосподарських угідь від шкідливої дії води під час пропуску повені та паводків, Затишанською селищною радою прийнято Розпорядження «Про створення комісії з обстеження водних об'єктів, гідротехнічних споруд усіх форм власності на території Затишанської селищної ради» від 04.03.2024 за №33/2021-ОД.
Вказаним розпорядженням зобов'язано Комісію здійснити обстеження водних об'єктів, гідротехнічних споруд до 11.03.2021.
Комісією 07.12.2021 у складі: голови комісії - Затишанського селищного голови - Геннадія Топольницького, секретаря комісії - спеціаліста з питань комунікацій відділу організаційно-інформаційного та юридичного забезпечення, кадрової роботи та документообігу селищної ради - Олени Харченко, членів комісії - директора КП «Господар» - Дениса Кожухаря, провідного інженера відділу водних об'єктів річок Причорномор'я ВП «Причорноморський ЦВРГ» - Володимира Чокана, начальника відділу організаційно-інформаційного та юридичного забезпечення, кадрової роботи та документообігу селищної ради - Валентини Клапатюк проведено візуальне обстеження Перехрестівського ставку №1, про що складено відповідний Акт №3.
Відповідно до вказаного Акту інвентаризації водних об'єктів та гідротехнічних споруд на території Затишанської ОТГ від 17.12.2021, а саме Перехрестівського ставку, вказаний ставок розташований на території Затишанської територіальної громади, назва водотоку, на якому розташований водний об'єкт - р. Малий Куяльник, суббасейн відсутній, район річкового басейну - р. Причорномор'я, координати по центру водного об'єкта (широта, довгота) - 47.454164; 29.774047, паспорт водного об'єкту відсутній, паспорт рибогосподарської технологічної водойми відсутній, площа водного дзеркала при НПР - 0,6 га, об'єм при НПР - 4,8 тис. куб м., а також наявна гідротехнічна споруда (гребля) в задовільному стані, довжиною 70,0 м, висотою 3,0 м, шириною по гребеню 2,0 м., стан задовільний, водорегулюючі споруди - водоскид відкритий в задовільному стані, без можливості регулювання стоку.
Згідно вказаного акту балансоутримувач/орендар/власник гідротехнічної споруди відсутній, форма власності на вказану гідротехнічну споруду не визначена, кадастровий номер земельної ділянки під водним об'єктом відсутній, форма власності на земельну ділянку не визначена, користувач/власник земельної ділянки під водним об'єктом відсутній, орендар водного об'єкту, орендодавець, договір оренди - відсутні.
Згідно висновку комісії, запропоновано розробити паспорт водного об'єкту, оформити право користування гідротехнічної споруди.
Відповідно до технічного паспорту водного об'єкту, який погоджено Державним агентством водних ресурсів України 19.01.2024, гідротехнічна споруда розташована на території Затишанської селищної ради, Перехрестівський ставок №1 (за межами населених пунктів).
Згідно характеристики гідротехнічної споруди - гребля насипна, земляна, прямолінійна в плані, використовується як господарський проїзд. Конструктивні параметри якої: ширина по гребеню - 4,6 м; ширина по підошві - 28,4 м; довжина - 116,0 м; максимальна висота - 5,77 м; кріплення гребеня - відсутнє; відмітка гребеня - 149, 71 мБс.
Закладення укосів: верхового - 1:2; низового - переважно 1:2,5. Кріплення укосів: верхового - природний травостій; низового - природній травостій.
Наявність та конструктивні параметри переїзду, розташованого на греблі: як такий відсутній.
Роздільнянська окружна прокуратура листами від 03.06.2024, 16.10.2024, 22.10.2024, 06.11.2024 та 05.02.2025 зверталась до Затишанської селищної ради щодо вчинення дії, спрямованих на взяття на облік безхазяйного майна шляхом звернення із заявою про взяття вказаної гідротехнічної споруди на облік до органу, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, та розміщення оголошення про взяття безхазяйної нерухомої речі на облік у друкованих засобах масової інформації.
18.02.2025 Затишанською селищною радою прийнято рішення №1192-VIII «Про взяття на облік безхазяйних гідротехнічних споруд водних об'єктів, розташованих на території Затишанської селищної ради Роздільнянського району Одеської області», яким вирішено:
« 1. Розпочати процедуру визнання безхазяйного майна (гідротехнічні споруди), що знаходяться на території Затишанської селищної ради Роздільнянського району Одеської області. Перелік нерухомого майна додається (Додаток №1).
2. Уповноважити селищного голову звернутися до суб'єкта державної реєстрації прав із заявою про взяття на облік гідротехнічних споруд, що знаходяться на території Затишанської селищної ради Роздільнянського району Одеської області, як безхазяйне майно, згідно з додатком.
3. Виконавчому апарату селищної ради:
- здійснити заходи щодо взяття безхазяйного майна (гідротехнічних споруд) на облік;
- забезпечити подання оголошення в засоби масової інформації та оприлюднити дане рішення на сайті Затишанської селищної ради (rada@zatyshansra-gromada.gov.ua)».
Відповідно до пункту 3 частини першої статі 131-1 Конституції України до повноважень прокуратури належить представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.
Статтею 1 Закону України від 14.10.2014 № 1697-VII "Про прокуратуру" визначено, що прокуратура України становить єдину систему, яка в порядку, передбаченому цим Законом, здійснює встановлені Конституцією України функції з метою захисту прав і свобод людини, загальних інтересів суспільства та держави.
Частиною третьою статті 23 Закону України "Про прокуратуру" визначено, що прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу. Наявність таких обставин обґрунтовується прокурором у порядку, передбаченому частиною четвертою цієї статті.
Згідно з рішенням Конституційного Суду України від 08.04.1999 у справі №1-1/99 державні інтереси закріплюються як нормами Конституції України, так і нормами інших правових актів. Інтереси держави відрізняються від інтересів інших учасників суспільних відносин. В основі перших завжди є потреба у здійсненні загальнодержавних (політичних, економічних, соціальних та інших) дій, програм, спрямованих на захист суверенітету, територіальної цілісності, державного кордону, гарантування державної, економічної, інформаційної, екологічної безпеки, охорону землі як національного багатства, захист прав усіх суб'єктів права власності та господарювання.
З урахуванням того, що "інтереси держави" є оціночним поняттям, прокурор чи його заступник у кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на законодавство, в чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних або інших інтересів держави, обґрунтовує необхідність їх захисту та зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.
Виходячи зі змісту частини першої статті 8 Конституції України охоронюваний законом інтерес перебуває під захистом не тільки закону, а й об'єктивного права в цілому, що панує у суспільстві, зокрема, справедливості, оскільки інтерес у вузькому розумінні зумовлюється загальним змістом такого права та є його складовою.
Згідно з частиною першою статті 16 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" №280/97-ВР від 21.05.1997 (далі - Закону №280) органи місцевого самоврядування є юридичними особами і наділяються цим та іншими законами власними повноваженнями, в межах яких діють самостійно і несуть відповідальність за свою діяльність відповідно до закону.
Відповідно до частини третьої статті 16 Закону №280 матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у комунальній власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об'єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад.
Частиною п'ятою статті 16 Закону №280 визначено, що від імені та в інтересах територіальних громад права суб'єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.
Відповідно до частини першої статті 10 Закону №280 сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Згідно зі статтею 25 Закону №280, селищні ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.
Статтею 60 Закону №280 визначено, що територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності, на рухоме та нерухоме майно.
Підставою набуття права комунальної власності є передача майна комунальним громадам безоплатно державою, іншими суб'єктами права власності, а також майнових прав, створення, придбання майна органами місцевого самоврядування в порядку, встановленому законом.
Органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування, та розпорядження об'єктами права комунальної власності.
Майнові операції, які здійснюються органами місцевого самоврядування з об'єктами права комунальної власності, не повинні ослаблювати економічних основ місцевого самоврядування, зменшувати обсяг та погіршувати умови надання послуг населенню.
Право комунальної власності територіальної громади захищається законом на рівних умовах з правами власності інших суб'єктів. Об'єкти права комунальної власності не можуть бути вилучені у територіальних громад, передані іншим суб'єктам права власності без згоди безпосередньо територіальної громади або відповідного рішення ради чи уповноваженого нею органу, за винятком випадків, передбачених законом.
Згідно зі статтею 335 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), безхазяйною є річ, яка не має власника або власник якої невідомий.
Безхазяйні нерухомі речі беруться на облік органом, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, за заявою органу місцевого самоврядування, на території якого вони розміщені. Про взяття безхазяйної нерухомої речі на облік робиться оголошення у друкованих засобах масової інформації.
Після спливу одного року з дня взяття на облік безхазяйної нерухомої речі вона за заявою органу, уповноваженого управляти майном відповідної територіальної громади, може бути передана за рішенням суду у комунальну власність.
Відповідно до статті 327 ЦК України, у комунальній власності є майно, яке належить територіальній громаді. Управління майном, що є у комунальній власності, здійснюють безпосередньо територіальна громада та утворені нею органи місцевого самоврядування.
Згідно з частиною першою статті 328 ЦК України, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом.
Статтею 329 ЦК України передбачено, що юридична особа публічного права набуває право власності на майно, передане їй у власність, та на майно, набуте нею у власність на підставах, не заборонених законом.
Відносини, що виникають у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень регулює Закон України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" №1952-VI від 01.07.2004 (далі - Закон №1952-VI), який спрямований на забезпечення визнання та захисту державою таких прав.
За визначенням статті 2 Закону №1952-VI державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Реєстраційна дія - державна реєстрація прав, взяття на облік безхазяйного нерухомого майна, а також інші дії, що здійснюються державним реєстратором у Державному реєстрі прав, крім надання інформації з цього реєстру.
Відповідно до частини другої статті 3 Закону №1952-VI речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, виникають з моменту такої реєстрації.
Згідно з частиною чотирнадцятою статті 18 Закону №1952-VI взяття на облік безхазяйного нерухомого майна проводиться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
З вищевикладеним норм вбачається, що селищні ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.
При цьому, сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Органи місцевого самоврядування є юридичними особами і наділяються законами власними повноваженнями, в межах яких діють самостійно і несуть відповідальність за свою діяльність відповідно до закону.
Суд зазначає, що правовідносинам (предмету та підставам, що виникають у подібних (релевантних) обставинах) Верховний Суд вже надавав свою оцінку неодноразово. Дані правові позиції Суду є відомими.
Процедура визнанням майна безхазяйним передбачена статтею 335 ЦК України, відповідно до змісту якої, безхазяйною є річ, яка не має власника або власник якої невідомий. Безхазяйні нерухомі речі беруться на облік органом, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, за заявою органу місцевого самоврядування, на території якого вони розміщені. Про взяття безхазяйної нерухомої речі на облік робиться оголошення у друкованих медіа. Після спливу одного року з дня взяття на облік безхазяйної нерухомої речі вона за заявою органу, уповноваженого управляти майном відповідної територіальної громади, може бути передана за рішенням суду у комунальну власність.
Частиною першою статті 5 Закону України від 01.07.2004 №1952-IV "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" визначається необхідність державної реєстрації споруд, а також їх окремих частин.
Верховний Суд у правовій позиції, висловленій у постанові від 21.06.2024 у справі № 420/19870/21, дійшов таких висновків про застосування статті 355 Цивільного кодексу України у питанні взяття на облік безхазяйних нерухомих речей:
1) безхазяйною нерухомою річчю є нерухоме майно, яке відповідає двом умовам:
- відомості про це майно відсутні у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно;
- власник цього майна невідомий органу місцевого самоврядування, на території якого воно розміщене;
2) орган місцевого самоврядування, на території якого розміщено безхазяйну нерухому річ, зобов'язаний звернутися із заявою до органу, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, для взяття безхазяйної нерухомої речі на облік. Оскільки частину другу статті 355 ЦК України сформульовано імперативно, звернення з відповідною заявою є обов'язком, а не правом органу місцевого самоврядування.
Питання щодо права власності на гідротехнічну споруду (греблю) довжиною 116,0 м, висотою 5,77 м, шириною по гребеню 4,6 м, що розташована на Перехрестівському ставку №1 на території Затишанської селищної ради Роздільнянського району Одеської області (за межами населених пунктів), з площею водного дзеркала 2,8268 га має важливе суспільне значення, оскільки визначає як особу, яка відповідає за організацію її утримання в належному стані, так і джерела коштів на її утримання.
Відповідно до пункту 7 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 06.09.2012 №5245-VI "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності" (далі - Закон №5245-VI) з дня набрання чинності цим законом (чинний з 01.01.2013) землі державної та комунальної власності в Україні вважаються розмежованими.
Згідно з пунктами 3, 4 розділу ІІ Закону №5245-VI з дня набрання ним чинності землями комунальної власності відповідних територіальних громад вважаються:
а) земельні ділянки:
- на яких розташовані будівлі, споруди, інші об'єкти нерухомого майна комунальної власності відповідної територіальної громади;
- які перебувають у постійному користуванні органів місцевого самоврядування, комунальних підприємств, установ, організацій;
б) всі інші землі, розташовані в межах відповідних населених пунктів, крім земельних ділянок приватної власності та земельних ділянок, зазначених у підпунктах "а" і "б" пункту 4 цього розділу.
Органи місцевого самоврядування з огляду на частини першу, п'яту статті 15 Закону України від 21.05.1997 №280/97-ВР "Про місцеве самоврядування в Україні" (далі - Закон №280/97-ВР) є юридичними особами і наділяються цим та іншими законами власними повноваженнями, в межах яких діють самостійно і несуть відповідальність за свою діяльність відповідно до закону; від імені та в інтересах територіальних громад права суб'єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.
Органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об'єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, укладати договори в рамках державно-приватного партнерства, у тому числі концесійні договори, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об'єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду (частина п'ята статті 60 Закону №280/97-ВР).
Таким чином, відповідний орган місцевого самоврядування уповноважений визначати юридичну долю об'єктів, що розташовані на земельних ділянках комунальної власності.
У частині першій статті 317 ЦК України визначено, що саме власникові належать повний перелік правомочностей - право володіння, користування та розпорядження своїм майном, які він може реалізовувати на власний розсуд.
Орган місцевого самоврядування реалізує такі повноваження від імені та в інтересах територіальних громад. До відання місцевих рад належить також вжиття заходів щодо реєстрації та взяття на облік безхазяйного майна, розташованого на території відповідної громади, шляхом звернення до органу державної реєстрації прав або нотаріуса в установленому для державної реєстрації прав порядку (частина друга статті 335 ЦК України).
Гребля є видом гідротехнічних та інженерних споруд, не належить до будівель та приміщень, проте за інженерним задумом розміщується на земельній ділянці, призначена для спеціальних технічних функцій, пов'язаних з використовуванням водних ресурсів, зокрема для запобігання шкідливій дії вод. Переміщення такої споруди призводить до втрати її призначення.
Частиною першою статті 5 Закону України від 01.07.2004 № 1952-IV "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" визначається необхідність державної реєстрації споруд, а також їх окремих частин.
Гребля, як гідротехнічна споруда, належать до нерухомого майна, щодо якого має проводитися державна реєстрація прав.
Такий висновок викладено у постановах Верховного Суду від 05.03.2024 у справі №300/3657/22, від 21.06.2024 у справі №420/19870/21.
Відомості про право власності та інші речові права на греблю повинні бути зареєстровані у відповідному Реєстрі.
Однак такі відомості у реєстрі відсутні, що не заперечується відповідачем.
Відповідно до статті 16 Конституції України забезпечення екологічної безпеки і підтримання екологічної рівноваги на території України, подолання наслідків Чорнобильської катастрофи - катастрофи планетарного масштабу, збереження генофонду Українського народу є обов'язком держави.
У преамбулі до Водного кодексу України (далі - ВК України) зазначено, що водні ресурси забезпечують існування людей, тваринного і рослинного світу і є обмеженими та уразливими природними об'єктами.
В умовах нарощування антропогенних навантажень на природне середовище, розвитку суспільного виробництва і зростання матеріальних потреб виникає необхідність розробки і додержання особливих правил користування водними ресурсами, раціонального їх використання та екологічно спрямованого захисту.
Пунктами 2 та 4 частини першої статті 81 ВК України до комплексу заходів щодо збереження водності річок і охорони їх від забруднення належить, зокрема: створення спеціалізованих служб по догляду за річками, прибережними захисними смугами, гідротехнічними спорудами та підтриманню їх у належному стані; здійснення агротехнічних, агролісомеліоративних та гідротехнічних протиерозійних заходів, а також створення для організованого відводу поверхневого стоку відповідних споруд (водостоки, перепуски, акведуки тощо) під час будівництва і експлуатації шляхів, залізниць та інших інженерних комунікацій.
Відповідно до частини другої статті 107 ВК України під час проектування водогосподарських та інших об'єктів повинна враховуватися можлива шкідлива дія вод, а під час експлуатації цих об'єктів - вживатися заходи щодо її запобігання, зокрема, будівництво протиерозійних гідротехнічних споруд, земляних валів, водоскидів, захисних дамб, водосховищ-регуляторів.
Наказом Міністерства інфраструктури України від 16.01.2014 №21 затверджено Положення про організацію та порядок здійснення технічного нагляду за гідротехнічними спорудами воднотранспортного комплексу, відповідно до пункту 1.3 якого гідротехнічні споруди - це споруди, що підпадають під вплив водного середовища, призначені для використання і охорони водних ресурсів, а також для захисту від шкідливого впливу вод.
Пунктом 1.4 цього Положення визначено, що метою здійснення технічного нагляду за гідротехнічною спорудою є контроль за зміною їх технічного стану під час експлуатації споруд, у тому числі визначення і забезпечення придатності до безаварійної експлуатації протягом строку служби.
У вже згадуваній постанові Верховного Суду від 01.12.2022 у справі №340/5914/21 було зроблено висновок про те, що водні об'єкти є важливою частиною екосистеми та елементом довкілля, що забезпечує існування людей, тваринного і рослинного світу. Для належного використання і охорони водних ресурсів, а також для захисту відповідних територій від шкідливого впливу вод на водних об'єктах усіх форм власності можуть зводитися гідротехнічні споруди; забезпечення безаварійності та безперебійності експлуатації таких споруд є завданням власників або користувачів водних об'єктів, на яких розміщена гідротехнічна споруда.
На цій підставі суд доходить висновку про те, що не взяття на баланс гідротехнічної споруди (греблі) довжиною 116,0 м, висотою 5,77 м, шириною по гребеню 4,6 м, що розташована на Перехрестівському ставку №1 на території Затишанської селищної ради Роздільнянського району Одеської області (за межами населених пунктів), з площею водного дзеркала 2,8268 га, невжиття заходів щодо охорони та збереження гідротехнічної споруди, може спричинити виникнення аварій та інших надзвичайних ситуацій, у тому числі повеней, зумовлених шкідливою дією вод. Зазначене може свідчити про наявність загрози заподіяння шкоди інтересам держави у сфері запобігання виникнення надзвичайних ситуацій, пов'язаних з неналежною експлуатацією гідротехнічної споруди, забезпечення безаварійного пропуску льодоходу, попередження повеней та паводків на водних об'єктах.
Правовий висновок про те, що екологічні інтереси держави охоплюють, зокрема, й інтереси у сфері збереження та захисту водних об'єктів загальнодержавного та місцевого значення, забезпечення їх належного використання, висловлений Верховним Судом, зокрема, у постановах від 19.11.2019 у справі №806/1350/15, від 29.04.2020 у справі №802/1145/17-а, від 09.04.2020 у справі №822/589/17, від 03.02.2021 у справі №806/1326/17, від 16.06.2021 у справі № 120/2320/19-а, від 27.10.2021 у справі №806/1325/17, від 06.09.2022 у справі №822/591/17, від 19.10.2022 у справі №354/609/15.
Судом встановлена обставини із матеріалів справи, що упродовж декількох років дане спірне питання не вирішене органами державної влади та місцевого самоврядування, включаючи відповідача.
Як вбачається з матеріалів справи, на виконання розпорядження Одеської обласної державної адміністрації від 03.03.2021 №196/од-2021, з метою своєчасного вжиття заходів щодо захисту населених пунктів, господарських об'єктів, сільськогосподарських угідь від шкідливої дії води під час пропуску повені та паводків, Затишанською селищною радою прийнято Розпорядження «Про створення комісії з обстеження водних об'єктів, гідротехнічних споруд усіх форм власності на території Затишанської селищної ради» від 04.03.2024 за №33/2021-ОД.
Вказаним розпорядженням зобов'язано Комісію здійснити обстеження водних об'єктів, гідротехнічних споруд до 11.03.2021.
Комісією 07.12.2021 у складі: голови комісії - Затишанського селищного голови - Геннадія Топольницького, секретаря комісії - спеціаліста з питань комунікацій відділу організаційно-інформаційного та юридичного забезпечення, кадрової роботи та документообігу селищної ради - Олени Харченко, членів комісії - директора КП «Господар» - Дениса Кожухаря, провідного інженера відділу водних об'єктів річок Причорномор'я ВП «Причорноморський ЦВРГ» - Володимира Чокана, начальника відділу організаційно-інформаційного та юридичного забезпечення, кадрової роботи та документообігу селищної ради - Валентини Клапатюк проведено візуальне обстеження Перехрестівського ставку №1, про що складено відповідний Акт №3.
Відповідно до вказаного Акту інвентаризації водних об'єктів та гідротехнічних споруд на території Затишанської ОТГ від 17.12.2021, а саме Перехрестівського ставку, вказаний ставок розташований на території Затишанської територіальної громади, назва водотоку, на якому розташований водний об'єкт - р. Малий Куяльник, суббасейн відсутній, район річкового басейну - р. Причорномор'я, координати по центру водного об'єкта (широта, довгота) - 47.454164; 29.774047, паспорт водного об'єкту відсутній, паспорт рибогосподарської технологічної водойми відсутній, площа водного дзеркала при НПР - 0,6 га, об'єм при НПР - 4,8 тис. куб м., а також наявна гідротехнічна споруда (гребля) в задовільному стані, довжиною 70,0 м, висотою 3,0 м, шириною по гребеню 2,0 м., стан задовільний, водорегулюючі споруди - водоскид відкритий в задовільному стані, без можливості регулювання стоку.
Згідно вказаного акту балансоутримувач/орендар/власник гідротехнічної споруди відсутній, форма власності на вказану гідротехнічну споруду не визначена, кадастровий номер земельної ділянки під водним об'єктом відсутній, форма власності на земельну ділянку не визначена, користувач/власник земельної ділянки під водним об'єктом відсутній, орендар водного об'єкту, орендодавець, договір оренди - відсутні.
Згідно висновку комісії, запропоновано розробити паспорт водного об'єкту, оформити право користування гідротехнічної споруди.
Відповідно до технічного паспорту водного об'єкту, який погоджено Державним агентством водних ресурсів України 19.01.2024, гідротехнічна споруда розташована на території Затишанської селищної ради, Перехрестівський ставок №1 (за межами населених пунктів).
Згідно характеристики гідротехнічної споруди - гребля насипна, земляна, прямолінійна в плані, використовується як господарський проїзд. Конструктивні параметри якої: ширина по гребеню - 4,6 м; ширина по підошві - 28,4 м; довжина - 116,0 м; максимальна висота - 5,77 м; кріплення гребеня - відсутнє; відмітка гребеня - 149, 71 мБс.
Закладення укосів: верхового - 1:2; низового - переважно 1:2,5. Кріплення укосів: верхового - природний травостій; низового - природній травостій.
Наявність та конструктивні параметри переїзду, розташованого на греблі: як такий відсутній.
Крім того, на виконання рішення Ради національної безпеки і оборони України від 15.04.2021 «Про заходи державної регіональної політики на підтримку децентралізації влади», введеного в дію Указом Президента України від 29.04.2021 №180/2021, за результатами проведення у 2021 році інвентаризації водних об'єктів, лісових ресурсів, об'єктів державної та комунальної власності, що знаходяться на території територіальних громад, при виявленні безхазяйних гідротехнічних споруд на водних об'єктах, орган місцевого самоврядування, на території якого знаходяться дані об'єкти, з метою впорядкування обліку комунального майна територіальної громади, мав прийняти рішення про взяття на облік безхазяйних гідротехнічних споруд на водних об'єктах.
18.02.2025 Затишанською селищною радою прийнято рішення №1192-VIII «Про взяття на облік безхазяйних гідротехнічних споруд водних об'єктів, розташованих на території Затишанської селищної ради Роздільнянського району Одеської області», яким вирішено:
« 1. Розпочати процедуру визнання безхазяйного майна (гідротехнічні споруди), що знаходяться на території Затишанської селищної ради Роздільнянського району Одеської області. Перелік нерухомого майна додається (Додаток №1).
2. Уповноважити селищного голову звернутися до суб'єкта державної реєстрації прав із заявою про взяття на облік гідротехнічних споруд, що знаходяться на території Затишанської селищної ради Роздільнянського району Одеської області, як безхазяйне майно, згідно з додатком.
3. Виконавчому апарату селищної ради:
- здійснити заходи щодо взяття безхазяйного майна (гідротехнічних споруд) на облік;
- забезпечити подання оголошення в засоби масової інформації та оприлюднити дане рішення на сайті Затишанської селищної ради (rada@zatyshansra-gromada.gov.ua)».
Рішення підписано селищним головою Геннадієм ТОПОЛЬНИЦЬКИМ.
На час розгляду справи рішення №1192-VIII «Про взяття на облік безхазяйних гідротехнічних споруд водних об'єктів, розташованих на території Затишанської селищної ради Роздільнянського району Одеської області» від 18.02.2025 селищним головою не виконано. Звернення до суб'єкта державної реєстрації прав із заявою про взяття на облік гідротехнічних споруд, що знаходяться на території Затишанської селищної ради Роздільнянського району Одеської області, як безхазяйне майно, згідно з додатком, ним не подано.
Згідно п. 82. 84, 85 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 №1127, взяття на облік безхазяйного нерухомого майна здійснюється за заявою заявника шляхом звернення до суб'єкта державної реєстрації прав або нотаріуса в установленому для державної реєстрації прав порядку з урахуванням особливостей, визначених пунктами 83-88 цього Порядку. За результатом розгляду заяви державний реєстратор приймає рішення щодо взяття на облік безхазяйного нерухомого майна або рішення щодо відмови у взятті на такий облік. Державний реєстратор за результатом прийнятого рішення щодо взяття на облік безхазяйного нерухомого майна вносить до спеціального розділу Державного реєстру прав відповідні відомості.
Вказана норма є імперативною, оскільки прямо визначає правила поведінки посадової особи та виражається в категоричних розпорядженнях держави.
Сучасна концепція імперативних норм у міжнародному праві полягає в тому, що в будь-якому національному законодавстві є такі норми, які, враховуючи їх особливо важливе значення, повинні застосовуватися незалежно від принципу автономії волі сторін. Вони по суті усувають дію колізійних норм.
Така правова позиція щодо імперативності норми закону висловлена Верховним Судом у постанові від 16 листопада 2021 року у справі №904/2104/19.
Не виконано рішення і виконавчим апаратом селищної ради.
Як свідчать матеріали справи, на сайті «Затишанська громада» у розділі «Оголошення» опубліковано оголошення наступного змісту: «З метою взяття на облік виявлених об'єктів нерухомого майна як безхазяйного, зберігання та прийняття його до комунальної власності, Затишанською селищною радою розпочато процедуру визнання безхазяйного майна (а саме - гідротехнічних споруд), що знаходяться на території Затишанської селищної ради Роздільнянського району Одеської області».
Разом з цим, вказане оголошення не є конкретизованим, оскільки не містить переліку об'єктів та дати його опублікування (дати, з якої необхідно обраховувати один рік, відповідно до ст. 335 ЦК України).
Вказане свідчить про тривалу бездіяльність відповідача у збереженні та підтриманні належного технічного стану гідротехнічної споруди (греблі) довжиною 116,0 м, висотою 5,77 м, шириною по гребеню 4,6 м, що розташована на Перехрестівському ставку №1 на території Затишанської селищної ради Роздільнянського району Одеської області (за межами населених пунктів), з площею водного дзеркала 2,8268 га.
Принаймні, така бездіяльність триває з 19.01.2024 (дати погодження технічного паспорту водного об'єкту Державним агентством водних ресурсів України).
Не припинилась така бездіяльність і після низки звернень Роздільнянської окружної прокуратури від 03.06.2024, 16.10.2024, 22.10,2024, 06.11.2024 та 05.02.2025.
Зважаючи на вищенаведене, з метою уникнення загрози заподіяння шкоди інтересам держави у сфері запобігання виникнення надзвичайних ситуацій, пов'язаних з неналежною експлуатацією гідротехнічної споруди, саме відповідач зобов'язаний вживати дії, спрямовані на визначення правового статусу греблі. Якщо її власник невідомий, відповідач повинен виконати обов'язок взяти греблю на облік як безхазяйне майно шляхом звернення із відповідною заявою до органу, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно.
Відповідач у цій справі є уповноваженим органом місцевого самоврядування для вжиття заходів щодо взяття на баланс безхазяйного майна та подальшого оформлення права комунальної власності на неї.
Подібні позови прокурора вже були предметом розгляду судами (постанови Верховного Суду від 05.03.2024 р. у справі №300/3657/22, від 21.06.2024 р. у справі №420/19870/21).
Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов'язаний оцінити, виконуючи свої зобов'язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
За наведеного правового регулювання та встановлених обставин, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог у повному обсязі.
Решта доводів та заперечень сторін висновків суду по суті заявлених позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі «Серявін та інші проти України» від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.
При розв'язанні спору, суд зважає на практику Європейського суду з прав людини щодо застосування ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року (далі за текстом - Конвенція; рішення від 21.01.1999 року у справі "Гарсія Руїз проти Іспанії", від 22.02.2007 року у справі "Красуля проти Росії", від 05.05.2011 року у справі "Ільяді проти Росії", від 28.10.2010 року у справі "Трофимчук проти України", від 09.12.1994 року у справі "Хіро Балані проти Іспанії", від 01.07.2003 року у справі "Суомінен проти Фінляндії", від 07.06.2008 року у справі "Мелтекс ЛТД (MELTEX LTD) та Месроп Мовсесян (MESROP MOVSESYAN) проти Вірменії") і тому надав оцінку усім обставинам справи, котрі мають юридичне значення для правильного вирішення спору, та дослухався до усіх аргументів сторін, які ясно і чітко сформульовані та здатні вплинути на результат вирішення спору.
Керуючись ст. ст. 2-9, 139, 242, 246, 250, 251, 255, 262, 293-297 КАС України, суд,
Адміністративний позов Роздільнянської окружної прокуратури до Затишанської селищної ради Роздільнянського району Одеської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Затишанської селищної ради Роздільнянського району Одеської області щодо не взяття на облік безхазяйного майна, а саме: гідротехнічної споруди (греблі) довжиною 116,0 м, висотою 5,77 м, шириною по гребеню 4,6 м, що розташована на Перехрестівському ставку №1 на території Затишанської селищної ради Роздільнянського району Одеської області (за межами населених пунктів), з площею водного дзеркала 2,8268 га.
Зобов'язати Затишанську селищну раду Роздільнянського району Одеської області вчинити дії, спрямовані на взяття на облік безхазяйного майна шляхом звернення із заявою про взяття вказаної гідротехнічної споруди на облік до органу, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, та розміщення оголошення про взяття безхазяйної нерухомої речі на облік у друкованих засобах масової інформації.
Рішення набирає законної сили згідно ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст.ст. 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Роздільнянська окружна прокуратура (адреса: 67400, Одеська область, м. Роздільна, вул. Ярослава Мудрого, буд. 8, ЄДРПОУ 0352855233, електронна пошта: Rozdilna@od.gp.gov.ua)
Затишанська селищна рада Роздільнянського району Одеської області (адреса: 66740, Одеська область, Роздільнянський район, смт. Затишшя, вул. Суворова, 34, ЄДРПОУ 04379255, електронна пошта: zatushe-otg@ukr.net)
Головуючий суддя Нінель ПОТОЦЬКА