Рішення від 09.09.2025 по справі 340/5121/25

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 вересня 2025 року м. Кропивницький Справа № 340/5121/25

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Кармазиної Т.М., розглянувши у порядку спрощеного позовного (письмового) провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання неправомірним та скасування рішення, стягнення коштів, -

ВСТАНОВИВ:

Представник позивача звернувся до суду з позовом, в якому просить:

- визнати неправомірним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області від 26.06.2025 №3601 про утримання з ОСОБА_1 переплати пенсії за період з 01.03.2022 по 31.07.2024 в сумі 54 122,00 грн.;

- стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області на користь ОСОБА_1 утриману пенсію в сумі 34 721,75 грн.

В обґрунтування позовних вимог представник позивача посилався на те, що ОСОБА_1 проходив службу в ОВС з 10.04.2002 по 06.11.2015, в поліції з 07.11.2015 по 01.08.2018. Позивачу встановлена II група інвалідності з 25.06.2018 внаслідок захворювання пов'язаного з проходженням служби в поліції. Інвалідність встановлена безтерміново. У період з 28.02.2022 по 14.08.2024 позивач проходив службу в Збройних Силах України у зв'язку з мобілізацією. Після звільнення зі служби в ЗСУ позивач звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_1 із заявою про призначення йому пенсії. 24.05.2025 ІНФОРМАЦІЯ_2 на адресу ГУ ПФУ Кіровоградській області направлено подання про призначення пенсії. 17.06.2025 Позивач звернувся до ГУ ПФУ з заявою про надання копій матеріалів, які надійшли з ІНФОРМАЦІЯ_3 . 03.07.2025 поштовим зв'язком позивач отримав запитувані документи та лист від 27.06.2025 №5136-5249/Л-03/8-1100/25, в якому було зазначено, що у зв'язку з проходженням військової служби позивач не мав права на отримання надбавки на дітей, внаслідок чого виникла переплата пенсії за період з 01.03.2022 по 31.07.2024, в сумі 54 122,00 грн. Сума доплати після перерахунку пенсії по демобілізації за період 15.08.2024 по 30.06.2025 становить 34 721,75 грн. Сума переплати з урахуванням доплати після перерахунку пенсії складає 19 400,25 грн. (54 122,00 - 34 721,75). В листі також зазначено, що якщо позивач добровільно не поверне зайво отримані кошти в сумі 19400,25 грн., ГУ ПФУ буде утримувати переплату пенсії згідно рішення від 26.06.2025 №3601 по 20% від розміру пенсії. Вважає рішення від 26.06.2025 №3601 та дії ГУ ПФУ щодо утримання з пенсії позивача грошових коштів неправомірними, оскільки відповідно до ч.3 ст.2 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», пенсіонерам із числа військовослужбовців та осіб, які отримують пенсію за цим Законом, у раз призову їх на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, під час дії особливого періоду на строк до його закінчення або до дня фактичного звільнення виплата пенсій не припиняється. Зауважував, що позивач був призваний на військову службу за мобілізацією, а тому на його думку, в ГУ ПФУ немає жодних підстав припиняти виплату пенсії та відповідно вважати виплачену пенсію за період служби в Збройних Силах України по мобілізації з 01.03.2022 по 31.07.2024 переплатою пенсії.

Ухвалою судді від 24.07.2025 задоволено частково заяву про забезпечення позову. Зупинено дію рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області №3601 від 26.06.2025 року про утримання надміру виплачених сум пенсій до набрання законної сили судовим рішенням у даній справі. (а.с.37-38)

Ухвалою судді Кіровоградського окружного адміністративного суду від 29.07.2025 відкрито провадження у справі та вирішено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) (а.с.41).

Відповідачем надано до суду відзив на позовну заяву (а.с.45-46), в якому останній просив у задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі. Зазначив, що ОСОБА_1 як непрацюючому пенсіонеру було нараховано надбавку до пенсії на непрацездатних членів сім'ї, а саме: на сина ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_4 ) та сина ОСОБА_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_5 ). У зв'язку з проходженням військової служби позивач не мав права на отримання надбавки на дітей. Внаслідок цього виникла переплата пенсії за період з 01.03.2022 по 31.07.2024, в сумі 54122,00 грн (переплата надбавки на утриманців). Сума доплати після перерахунку пенсії по демобілізації за період з 15.08.2024 по 30.06.2025 становить 34721,75 грн. Сума переплати з урахуванням доплати після перерахунку пенсії складає 19400,25 грн = (54122,00 грн - 34721,75 грн). Листом Головного управління від 27.06.2025 № 5136-5249/Л-03/8-1100/25 позивача було повідомлено про виявлену переплату, а також надано роз'яснення про можливість її повернення в добровільному порядку. Зважаючи на те, що в добровільному порядку переплату пенсії позивачем не повернуто, на виконання рішення про утримання надміру виплачених сум пенсії від 26.06.2025 № 3601 в серпні 2025 року з пенсії ОСОБА_1 утримано переплату в розмірі 20% пенсії, що складає 3659,14 грн.

Представником позивача надана відповідь на відзив, в якій повністю не погоджується з доводами відповідача. (а.с.80-81)

Ухвалою суду від 14.08.2025 у відповідача витребувано додаткові докази. (а.с.84-85)

Дослідивши докази і письмові пояснення сторін, викладені у заявах по суті справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 у період з 10.04.2002 по 06.11.2015 проходив службу в органах внутрішніх справ України, а з 07.11.2015 по 01.08.2018 - в органах Національної поліції України.

Згідно свідоцтва про хворобу від 31.07.2018 №214 його визнано непридатним до служби в поліції та встановлено, що захворювання пов'язані з проходженням служби в поліції.

Наказом Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області №348 о/с від 02.08.2018 позивача звільнено зі служби в поліції за пунктом 2 частини 1 статті 77 Закону України "Про національну поліцію" (через хворобу).

Відповідно до довідки до акту огляду МСЕК №627698 від 06.08.2018 позивачу під час первинного огляду встановлена друга група інвалідності з 25.06.2018, у зв'язку з захворюванням, пов'язаним з проходженням служби в поліції, інвалідність встановлена безтерміново (а.с.19).

Позивач з 02.08.2018 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Кіровоградській області та отримував пенсію по інвалідності згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у розмірі 60% відповідних сум грошового забезпечення. (а.с.68)

У період з 28.02.2022 по 14.08.2024 позивач проходив службу в Збройних Силах України у зв'язку з мобілізацією, про що свідчить наказ командира військової частини НОМЕР_1 від 28.02.2022 №59 про призначення позивача на посаду та зарахування до списків особового складу частини, на всі види забезпечення. (а.с.22-27)

Наказом командира військової частини від 14.08.2024 №233 ОСОБА_1 звільнено з військової служби у запас за станом здоров'я відповідно до пп.б п.2 ч.4 ст.26 Закону України про військовий обов'язок і військову службу» та виключено з 14.08.2024 зі списків особового складу частини та усіх видів забезпечення. (а.с.28)

Після звільнення зі служби позивач звернувся із заявою про призначення пенсії та з 01.07.2025 позивачу перераховано пенсію по інвалідності на підставі документів, поданих ІНФОРМАЦІЯ_6 . (а.с.54зв.)

26.06.2025 відповідачем прийнято рішення №3601 про утримання надміру виплачених сум пенсій, зміст якого вказує на те, що за результатами опрацювання списків працюючих пенсіонерів за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, відповідно до розрахунку, проведеного відділом з питань призначення та перерахунку пенсій військовослужбовців та деяких інших категорій громадян, утворилася за період з 01.03.2022 по 30.06.2025 переплата в сумі 19400,25 грн. (переплата надбавки на утриманців) у зв'язку з неповідомленням про призов на військову службу до ЗСУ. (а.с.78)

Рішення мотивовано посиланням на ст.60 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Про прийняте рішення позивача повідомлено листом №5136-5249/Л-03/8-1100/25 від 27.06.2025 , а також запропоновано повернути зайво отримані кошти, а в разі ненадходження коштів повідомлено про їх утримання з нарахованої пенсії в розмірі 20% щомісячно (а.с.32).

Не погоджуючись з таким рішенням відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частин 1 та 2 статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Відповідно до ч.1 ст.1 Закону України «Про пенсійне забезпечення» громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.

Згідно з частиною 1 статті 8 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають, зокрема громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж.

За визначенням, наведеним у статті 1 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування», пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.

Пунктом 3 частини 2 статті 16 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» передбачений обов'язок застрахованої особи повідомляти територіальні органи Пенсійного фонду про зміну даних, що вносяться до її персональної облікової картки в системі персоніфікованого обліку та Державному реєстрі загальнообов'язкового державного соціального страхування, виїзд за межі держави та про обставини, що спричиняють зміну статусу застрахованої особи, протягом десяти днів з моменту їх виникнення.

Подібна за змістом норма закріплена у п.2.5 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1 (далі - Порядок, в редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин - призов позивач на військову службу під час мобілізації) - у разі працевлаштування (навчання) особи, якій призначено пенсію, такою особою протягом 10 днів надається органу, що призначає пенсію, довідка про прийняття на роботу (навчання).

Згідно з абз.2 п.2.21 цього ж Порядку у разі працевлаштування (початку діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування) після призначення пенсії особа повідомляє орган, що призначає пенсію, про дату працевлаштування (початок діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування), вид зайнятості (укладення трудового договору, цивільно-правового договору, реєстрація як фізичної особи - підприємця, провадження незалежної професійної діяльності) шляхом подання відповідної заяви згідно з цим Порядком.

Відповідно статті 60 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсіонери зобов'язані повідомляти органам пенсійного забезпечення про обставини, що спричиняють зміну розміру пенсії або припинення її виплати.

В разі невиконання цього обов'язку і одержання у зв'язку з цим зайвих сум пенсії пенсіонери повинні відшкодувати органу пенсійного забезпечення заподіяну шкоду.

Суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера (подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі його сім'ї тощо), можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень органу, який призначає пенсію, чи суду.

Аналогічне положення закріплене у статті 103 Закону України “Про пенсійне забезпечення», за яким суми пенсії, надміру виплачені пенсіонерові внаслідок зловживань з його боку (в результаті подання документів з явно неправильними відомостями, неподання відомостей про зміни у складі членів сім'ї тощо), стягуються на підставі рішень органу, що призначає пенсії.

Механізм повернення коштів, надміру виплачених за призначеними пенсіями, та списання органами Пенсійного фонду України сум переплат пенсій та грошової допомоги, що є безнадійними до стягнення, визначає Порядок повернення сум пенсій, виплачених надміру, та списання сум переплат пенсій, що є безнадійними до стягнення, затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 21.03.2003 № 6-4 (далі - Порядок №6-4).

Відповідно до п.3 Порядку №6-4 суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду України чи в судовому порядку відповідно до статті 50 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Рішення про стягнення приймає територіальний орган Пенсійного фонду України, в якому пенсіонер перебуває на обліку як одержувач пенсії (додаток 1).

Таким чином, відповідальність за достовірність даних, що враховуються при виплаті пенсії, а також обов'язок відшкодовувати надміру виплачені суми соціальних виплат, несуть пенсіонери - у разі не повідомлення органу пенсійного фонду про обставини, що спричиняють зміну розміру пенсії або припинення її виплати, а також страхувальники - внаслідок несвоєчасного оформлення або подання пенсійних документів, а також за видачу недостовірних документів.

Отже, для правильного вирішення питання про утримання надміру сплачених сум пенсії орган, що уповноважений призначати пенсії, має достеменно встановити факт переплати пенсії у зв'язку із поданням недостовірних відомостей, що враховуються при її обчисленні, та з чиєї вини нараховано суми соціальних виплат у розмірі, що суперечить вимогам Закону.

Верховний Суд у постанові від 25.10.2021 у справі №554/4736/17 зазначив, що відповідальність може бути покладена на громадянина на підставі частини 1 статті 103 Закону № 1788-ХІІ виключно внаслідок зловживання з боку пенсіонера, яке може полягати, зокрема, в поданні ним документів з явно неправильними відомостями. Тобто, умовою є свідомі, активні та навмисні дії з боку пенсіонера, які призвели до надмірної виплати йому пенсії.

Така ж позиція підтримана і Верховним Судом у постанові від 04 грудня 2024 року у справі № 340/1173/23, яку з огляду на зміст ч.5 ст.242 КАС України, суд враховує при розгляді даної справи.

Оцінюючи докази, що свідчать про можливе зловживання, суд, виходячи з презумпції дійсності документів, наданих для призначення пенсії, та презумпції добросовісності позивача, дійшов висновку про відсутність будь-який дій (свідомих, активних та навмисних) з боку позивача, спрямованих на заволодіння коштами пенсійного фонду шляхом зловживання.

При цьому, у розрізі ознак зловживання пенсіонера суд вважає, що встановлення недобросовісної поведінки пенсіонера безпосередньо залежить від практичної можливості повідомити пенсійний орган про працевлаштування.

Надаючи оцінку можливості подачі позивачем до пенсійного органу довідки про прийняття на роботу у визначений законом строк, суд бере до уваги, що ОСОБА_1 був призваний 28.02.2022 на військову службу під час мобілізації на початку повномасштабного вторгнення рф в Україну.

Відповідно до Довідок Військових частин солдат ОСОБА_1 в період з 28.02.2022 по 04.06.2022, з 04.11.2022 по 01.12.2022, з 12.08.2023 по 16.08.2023, 27.08.2023 по 14.10.2023, з 20.10.2023 по 13.11.2023, з 20.11.2023 по 02.01.2024, з 14.01.2024 по 14.02.2024 брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, перебуваючи в с.Піски Ясинуватського району Донецької області, м.Новогродівка Покровського району Донецької області, Херсонській області, м.Херсон, Донецькій області Покровський район.

Отже, призов на військову службу позивача обумовлений введенням воєнного стану в країні, а тому, з об'єктивних причин, не може жодним чином свідчити про умисел позивача на отримання пенсії без законних для цього підстав, а тим більше, для висновку про працевлаштування позивача та приховування вказаного факту з метою заволодіння коштами Пенсійного фонду України.

Таким чином, суд дійшов висновку, що позивачем доведено належними доказами протиправність дій відповідача щодо утримання надміру виплачених сум пенсій, які належить повернути позивачеві.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про відсутність підстав для утримання з ОСОБА_1 надміру виплачених сум пенсії в розмірі 19400,25 грн.

Статтею 2 КАС України встановлено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

У відповідності до ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

При цьому в силу ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідачем по справі, як суб'єктом владних повноважень, не виконано покладеного на нього обов'язку щодо доказування правомірності прийняття оскаржуваного рішення.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що оскаржуване рішення є необґрунтованим, прийнятим без урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, у зв'язку із чим суд дійшов висновку про його протиправність та скасування.

Судом встановлено, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, на виконання рішення від 26.06.2025 №3601, утримано з позивача кошти у розмірі 3659,14 грн., про що свідчить відповідний розрахунок відповідача (а.с.87-92, 95-96).

Відповідно до ч.3 ст.107 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» суми коштів, безпідставно стягнені органами Пенсійного фонду з юридичних і фізичних осіб, підлягають поверненню в триденний строк із дня прийняття рішення виконавчим органом Пенсійного фонду або судом про безпідставність їх стягнення, з одночасною сплатою нарахованої на ці суми пені, що визначається виходячи з розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України.

Таким чином, безпідставно стягненні з позивача кошти у розмірі 3659,14 грн. підлягають стягненню з Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області на користь ОСОБА_1 .

Враховуючи викладене, позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню частково.

Керуючись ст.ст.132, 139, 242-246, 255, 263, 293, 295-297 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (25009, м. Кропивницький, вул. Соборна, 7а, код ЄДРПОУ 20632802) про визнання неправомірним та скасування рішення, стягнення коштів - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області №3601 від 26.06.2025 року.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (ЄДРПОУ 20632802) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ) безпідставно стягненні кошти у розмірі 3659,14 грн.

В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими ст.ст.293, 295 - 297 КАС України.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду Т.М. КАРМАЗИНА