про залишення позовної заяви без руху
09 вересня 2025 року Київ № 320/37973/25
Суддя Київського окружного адміністративного суду Скрипка І.М., розглянувши позовну заяву та додані до неї матеріали ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у м. Києві про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,
позивач в особі представника 24.07.2025 звернувся через підсистему «Електронний суд» до Київського окружного адміністративного суду з указаним позовом у порядку оскарження податкових повідомлень-рішень Головного управління ДПС у м. Києві від 11.11.2022 № 0203052-240110-2652, від 24.05.2024 № 0170733-240110-2652-UA80000000000875983, № 0170736-240110-2652-UA80000000000875983, № 0170732-240110-2652-UA80000000000875983, № 0170737-240110-2652-UA80000000000875983, № 0170735-240110-2652-UA80000000000875983, № 0170734-240110-2652-UA80000000000875983, № 0170746-240110-2652-UA80000000000875983, № 0170743-240110-2652-UA80000000000875983, № 0170741-240110-2652-UA80000000000875983, № 0170742-240110-2652-UA80000000000875983, № 0170745-240110-2652-UA80000000000875983, № 0170744-240110-2652-UA80000000000875983, який не відповідає вимогам процесуального закону, оскільки поданий з пропуском шестимісячного строку звернення до суду.
У позовній заяві представником позивача заявлено про поважність пропуску строку звернення до суду, однак не подано заяву про поновлення цього строку.
У силу вимог статті 166 Кодексу адміністративного судочинства України, при розгляді справи судом учасники справи викладають свої вимоги, заперечення, аргументи, пояснення, міркування тощо щодо процесуальних питань у заявах та клопотаннях, а також запереченнях проти заяв і клопотань.
Заяви, клопотання і заперечення подаються в письмовій або усній формі. У випадках, визначених цим Кодексом, заяви і клопотання подаються тільки в письмовій формі.
У той же час, загальні вимоги до форми та змісту письмової заяви, клопотання, заперечення передбачені статтею 167 цього Кодексу, і мають відповідати їй.
Разом із тим, у силу вимог статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України, заявами по суті справи є: позовна заява; відзив на позовну заяву (відзив); відповідь на відзив; заперечення; пояснення третьої особи щодо позову або відзиву.
Стаття 160 Кодексу регулює вимоги до позовної заява, яка має відповідати положенням цієї статті, та в якій не міститься жодного положення щодо того, що в позовній заяві окрім викладу вимог щодо предмета спору та їх обґрунтування, можливо заявляти будь-які клопотання (заяви) тощо.
У той же час, положеннями частини п'ятої статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у разі необхідності до позовної заяви додаються клопотання та заяви позивача про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження, участь у судовому засіданні щодо розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження, звільнення (відстрочення, розстрочення, зменшення) від сплати судового збору, про призначення експертизи, витребування доказів, про забезпечення надання безоплатної правничої допомоги, якщо відповідний орган відмовив у її наданні, тощо.
Позивачем указані вимоги процесуального закону залишені поза увагою, а всупереч положенням частини шостої статті 161 Кодексу, яка регламентує, що у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску, - позивачем не подано заяву про поновлення строку звернення до суду.
Відповідно до частини першої статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України, позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
У частині другій цієї статті зазначено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено іншого, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів (частина третя статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України).
Частиною четвертою цієї статті передбачено, що якщо законом передбачена можливість досудового порядку вирішення спору і позивач скористався цим порядком, або законом визначена обов'язковість досудового порядку вирішення спору, то для звернення до адміністративного суду встановлюється тримісячний строк, який обчислюється з дня вручення позивачу рішення за результатами розгляду його скарги на рішення, дії або бездіяльність суб'єкта владних повноважень.
Судом установлено, що позивач не скористався процедурою адміністративного оскарження ППР від 11.11.2022 та від 24.05.2024, тож строк звернення до суду становить 6 місяців.
Водночас, позивач звернувся до суду із цим позовом 24.07.2025, тобто з пропуском шестимісячного строку звернення до суду.
У позові зазначено, що про спірні рішення представник дізнався 09.07.2025 у приміщенні Київського окружного адміністративного суду після ознайомлення з матеріалами справи № 320/20889/25, що підтвердили розпискою. Стверджують неотримання оскаржуваних рішень, оскільки про їх існування позивачу не було відомо, та вони були повернуті поштою, на підтвердження чого надано копії конвертів.
Із конвертів убачається, що адресою позивача значиться: АДРЕСА_1 ; причина повернення - за закінченням терміну зберігання. Така ж адреса зазначена позивачем у позові.
Разом із тим, неотримання платником податку надісланого на його адресу рішення, не свідчить про його невручення, оскільки у силу вимог пункту 42.2 статті 42 ПК України, документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані у порядку, визначеному пунктом 42.4 цієї статті, надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків (його представнику).
Доказів того, що контролюючий орган не надсилав позивачу оскаржуваного рішення, позивачем не надано.
З огляду на викладене, суд доходить висновку про пропуск позивачем шестимісячного строку звернення до суду.
Відповідно до частин першої-другої статті 123 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху.
Якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.
Наведені обставини вказують на невідповідність позовної заяви вимогам процесуального закону.
Вказані недоліки повинні бути усунені шляхом подання до суду:
- заяви про поновлення строку звернення до адміністративного суду із зазначенням інших поважних причин його пропуску з наданням суду на їх підтвердження відповідних доказів.
Керуючись статтями 122, 123, 160, 161, 169, 171, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя
позовну заяву - залишити без руху.
Встановити позивачу десятиденний строк з дня вручення копії цієї ухвали для усунення недоліків позовної заяви, зазначених у мотивувальній частині ухвали.
Роз'яснити позивачу, що якщо недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, не будуть усунуті у встановлений судом строк, позовна заява буде повернута відповідно до пункту 1 частини четвертої статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України.
Копію ухвали надіслати особі, яка подала позов.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Скрипка І.М.