08 вересня 2025 рокуСправа №160/15183/25
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Рищенка А.Ю., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) у місті Дніпрі адміністративну справу за позовною заявою Головного управління ДПС у Дніпропетровській області до ОСОБА_1 про стягнення суми податкового боргу,-
23.05.2025 до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (далі - позивач) до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (далі - відповідач), у якій позивач просить:
- стягнути податковий борг з платника податків фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) до бюджету на суму 1 889 855,33 гривень.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що у ФОП ОСОБА_1 перед бюджетом виникла заборгованість на суму 1 889 855,33 грн, яка на сьогодні не погашена відповідачем у добровільному порядку у встановлений законодавством термін, тому підлягає примусовому стягненню в судовому порядку. Так, у відповідності до вимог ст. 59 Податкового кодексу України була сформована та направлена відповідачу податкова вимога. У зв'язку з цим, позивач просить задовольнити позов у повному обсязі.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28.05.2025 відкрито провадження в адміністративній справі; справу №160/15183/25 призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04.06.2025 у задоволенні клопотання Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про розгляд справи в порядку загального позовного провадження в адміністративній справі №160/15183/25 за позовом Головного управління ДПС у Дніпропетровській області до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу - відмовлено.
25.06.2025 на адресу суду від відповідача надійшов письмовий відзив на позовну заяву, в якому останній проти задоволення позовних вимог заперечував, посилаючись на те, що його підприємницька діяльність була припинена 01.04.2022. Також, зазначено, що позивачем проведено документальну перевірку діяльності ОСОБА_1 як ФОП з порушенням норм чинного Податкового кодексу України.
26.06.2025 на адресу суду від представника позивача надійшла письмова відповідь на відзив, в якій було підтримано аналогічну правову позицію, що і в позовній заяві.
Згідно з ч. ч.5, 8 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. При розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.
Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ДПС у Дніпропетровській області.
На момент розгляду справи судом в інтегрованих картках платника податків ОСОБА_1 обліковується податковий борг на загальну суму 1 889 855,33 грн, а саме:
- Заборгованість з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування, яка виникла в результаті несплати платником податків у встановлений термін сум грошових зобов'язань у розмірі 1 139 040,63 грн, згідно:
ППР № 0168882414 від 16.04.2024 донараховано штрафних санкцій на суму 6 513,89 грн. (з урахуванням часткової сплати у розмірі 0,86 коп. сума податкового боргу по даному податковому повідомленню-рішенню становить 6 513,03 грн.);
ППР № 0549972409 від 28.08.2024 на суму 1 057 096,29 грн. (основний платіж на суму 960 127,87 грн., штрафні санкції на суму 96 968,42 грн.);
Пеня по податку на доходи фізичних осіб, нарахована згідно ст.129 ПК України на загальну суму 75 431,31 грн;
- Заборгованість з військового збору, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування, яка виникла в результаті несплати платником податків у встановлений термін сум грошових зобов'язань у розмірі 94 077,10 грн, згідно:
ППР № 0550022409 від 28.08.2024 на суму 88 091,37 грн. (основний платіж на суму 80 010,66 (з урахуванням часткової сплати у розмірі 300,21 грн. сума основного платежу по даному податковому повідомленню-рішенню становить 79 710,45 грн., штрафні санкції на суму 8 080,71 грн.);
Пеня по податку на доходи фізичних осіб, нарахована згідно ст.129 ПК України на загальну суму 6 285,94 грн;
- Заборгованість з податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів, яка виникла в результаті несплати платником податків у встановлений термін сум грошових зобов'язань у розмірі 655 377,60 грн, згідно:
ППР № 0550092409 від 28.08.2024 донараховано штрафних санкцій на суму 187 153,60 грн.;
ППР № 0550062409 від 28.08.2024 донараховано штрафних санкцій на суму 340 грн.;
ППР № 0550082409 від 28.08.2024 на суму 467 884,00 грн. (основний платіж на суму 374 307,20 грн., штрафні санкції на суму 93 576,80 грн.);
- Заборгованість з адміністративних штрафів та інших санкцій, яка виникла в результаті несплати платником податків у встановлений термін сум грошових зобов'язань у розмірі 1 360,00 грн, згідно:
ППР № 0550122409 від 28.08.2024 донараховано штрафних санкцій на суму 340,00 грн.;
ППР № 0550132409 від 28.08.2024 донараховано штрафних санкцій на суму 1 020,00 грн.
Інформація щодо оскарження вищенаведених податкових повідомлень-рішень відсутня.
На момент вирішення спору в суді доказів сплати суми заборгованості суду не надано.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Згідно з ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства встановлені Податковим кодексом України (далі - ПК України).
Пунктом 16.1 ст. 16 ПК України передбачено, що платник податків зобов'язаний вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів; подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів; сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Згідно з п.п. 36.1-36.3 ст. 36 ПК України податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи. Податковий обов'язок виникає у платника за кожним податком та збором. Податковий обов'язок є безумовним і першочерговим стосовно інших неподаткових обов'язків платника податків, крім випадків, передбачених законом.
Відповідно до п. 49.2. ст. 49 ПК України платник податків зобов'язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період, в якому виникають об'єкти оподаткування, або у разі наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог цього Кодексу подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є.
Згідно з п. 54.1 ст. 54 ПК України, крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
Відповідно до п. 57.3 ст. 57 ПК України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3. пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 робочих днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
Відповідно до п.п. 58.2, 58.3 ст. 58 ПК України податкове повідомлення-рішення надсилається (вручається) за кожним окремим податком, збором та/або разом із штрафними санкціями, передбаченими цим Кодексом, а також за кожною штрафною (фінансовою) санкцією за порушення норм іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на такий контролюючий орган, та/або пенею за порушення строків розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Податкове повідомлення-рішення вважається належним чином врученим платнику податків (крім фізичних осіб), якщо його надіслано у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.
Відповідно до п. 42.2 ст. 42 ПК України документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані у порядку, визначеному пунктом 42.4 цієї статті, надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків (його представнику).
Згідно з п. 14.1.175 ст. 14 ПК України податковим боргом вважається сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.
Пунктом 59.1 ст. 59 ПК України встановлено, що у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу впорядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення. Податкова вимога може надсилатися (вручатися) контролюючим органом за місцем обліку платника податків, в якому обліковується податковий борг платника податків.
За правилами, визначеними п. 59.5 ст. 59 ПК України, у разі, якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
Податкову вимогу від 26.07.2024 №0022277-1307-0436 на суму 6 513,03 грн надіслано рекомендованим поштовим відправленням на адресу місцезнаходження відповідача, однак на адресу позивача повернувся конверт із позначкою «за закінченням терміну зберігання».
Згідно з положенням п. п. 41.1, 41.2 ст. 41 ПК України контролюючими органами є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову, державну митну політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску, державну політику у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового та митного законодавства, законодавства з питань сплати єдиного внеску та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючий орган (далі - центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику), його територіальні органи.
Органами стягнення є виключно контролюючі органи, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці у межах своїх повноважень.
Згідно з пп. 20.1.34. п. 20.1 ст. 20 ПК України контролюючі органи мають право, зокрема, звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
Доводи відповідача щодо недотримання позивачем при проведенні документальної виїзної перевірки вимог ПК України суд відхиляє, оскільки предметом спору у даній адміністративній справі є стягнення податкового боргу, а правомірність вищевказаних податкових повідомлень-рішень, на підставі яких виник податковий борг, у вказаному адміністративному провадженні не досліджується.
Вказані податкові повідомлення-рішення, на підставі яких виник податковий борг, а також податкова вимога станом на день розгляду справи є чинними, в адміністративному або судовому порядку не оскаржувались, доказів зворотнього відповідачем не подано, а судом не встановлено.
Таким чином, у даній справі вимогами заявленого контролюючим органом позову є саме стягнення податкового боргу, тобто предметом доказування є обставини, що свідчать про наявність чи відсутність правових підстав, з якими закон пов'язує можливість стягнення податкового боргу у судовому порядку, у той час як питання правомірності проведення перевірки контролюючим органом, прийняття податкових повідомлень-рішень, як і питання правильності визначення у них суми відповідного податкового зобов'язання, не є предметом цього спору. Відтак дослідженню і оцінці підлягають питання чи набула сума податкового зобов'язання визначена контролюючим органом у податкових повідомленнях-рішеннях статусу узгодженого грошового зобов'язання та статусу податкового боргу та з огляду на встановлене чи є правові підстави для її стягнення.
Даний висновок узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, викладеною у постанові від 19.02.2019 року по справі № 824/399/17-а (провадження № К/9901/53274/18).
Відтак, спірна сума заборгованості є узгодженою, доказів протиправності заявленої суми податкового боргу або відсутності підстав для її стягнення відповідачем не подано. Доказів погашення податкового боргу на суму 1 889 855,33 грн до суду також не подано.
Отже, на підставі викладеного суд дійшов висновку, що заявлені позивачем вимоги є доведеними, обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення у повному обсязі.
Керуючись ст. ст. 242-246, 250, 262 КАС України, суд,-
Позовну заяву Головного управління ДПС у Дніпропетровській області до ОСОБА_1 про стягнення суми податкового боргу - задовольнити повністю.
Стягнути податковий борг з платника податків фізичної особи - ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) до бюджету на суму 1 889 855,33 гривень.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог ст. 255 КАС України та може бути оскаржене в строки, передбачені ст. 295 КАС України.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя А. Ю. Рищенко