Рішення від 08.09.2025 по справі 160/19391/25

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 вересня 2025 рокуСправа №160/19391/25

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді: Букіної Л.Є., розглянувши у спрощеному позовному провадженні без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-

УСТАНОВИВ:

До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якому просить суд:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ: 21910427) щодо відмови застосувати під час переведення вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) показник середньої заробітної плати по Україні за три календарні роки, що передують року звернення за переведенням, тобто за 2022-2024 роки (15057,09 грн.), з урахуванням ч. 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ: 21910427) перевести з 14 лютого 2025 року ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) з пенсії по інвалідності на пенсію за віком з урахуванням ч. 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, тобто за 2022 2024 роки ( 15057,09 грн.) , які передують року звернення із заявою про переведення вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком

Позовна зайва обґрунтована посиланнями на протиправність дій відповідача щодо застосування при розрахунку розміру пенсії за віком, яка призначена вперше у 2025 році показника середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні за три календарних роки, що передують року звернення за призначенням пенсії за 2018-2020 роки, який враховувався під час призначення іншого виду пенсії (по інвалідності) у 2021 році.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14.07.2025 р. відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників процесу. Тією ж ухвалою суду запропоновано відповідачу надати відзив на позовну заяву.

Відповідач відзив на позовну заяву не надав.

Дослідивши письмові докази, долучені до матеріалів справи, проаналізувавши відповідні норми чинного законодавства, суд виходить із такого.

Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку у відповідача та з 14.02.2025 року отримує пенсію за віком. До цього, позивачеві призначалася пенсія по інвалідності (26.05.2021 року).

При цьому, не є спірним, що при переведенні (призначені) пенсії за віком відповідачем застосовано показник середньомісячної заробітної плати за 2018-2020 роки.

Указані обставини підтверджені листом від 17.04.2025 року, в якому відповідач також зазначив, що цей показник застосовано із тих підстав, що позивач вже раніше отримував пенсію по інвалідності.

При вирішені спору суд виходить із того, що згідно з ч. 1 ст. 9 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №1058-IV (далі - Закон №1058-IV) відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Відповідно до ч.2 ст. 40 Закону №1058-IV заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки; Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn ); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

Частиною третьою статті 45 Закону №1058-IV переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати та набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі, при переведенні вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосовується середня заробітна плата (дохід), визначена частиною другою статті 40 цього Закону для призначення пенсії.

Судом встановлено, що з 14.02.2025 року позивача переведено з пенсії по інвалідності, яку отримувала з 26.04.2021 року, на пенсію за віком. Після призначення позивачеві пенсії по інвалідності вона продовжувала працювати та набула не менше 24 місяців страхового стажу після призначення пенсії. При цьому, не є спірним, що при переведенні (призначені) пенсії за віком відповідачем застосовано показник середньомісячної заробітної плати за 2018-2020 роки.

В матеріалах справи відсутні докази на підтвердження переведення позивача з пенсії по інвалідності на пенсію за віком не вперше.

Отже, позивач повністю відповідає вимогам абз. 3 ч. 3 ст. 45 Закону №1058-IV, в зв'язку з чим має право на врахування нормативного положення щодо застосування середньої заробітної плати (доходу), визначеної ч. 2 ст. 40 Закону №1058-IV.

Відповідне нормативне положення передбачає врахування саме заробітної плати за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Оскільки первинно позивач зверталася за призначенням пенсії за віком в 2025 році, вона має право на обчислення розміру її пенсії з використанням середньої заробітної плати по України за 2022-2024 роки.

Суд підкреслює, що відповідачем ані у листах-відповідях, що надані позивачем, ані в ході судового розгляду змістовно не обґрунтовано підстав незастосування абз. 3 ч. 3 ст. 45 Закону №1058-IV при визначенні розміру пенсії позивача.

Враховуючи встановлену в ході розгляду цієї справи протиправність відмови відповідача у перерахунку та виплаті пенсії позивачу із застосуванням середньої заробітної плати (доходу), визначеної ч.2 ст. 40 Закону №1058, а також того, шо позивача вже призначено пенсію за віком з 14.02.2025, суд вважає за необхідне задовольнити позов шляхом зобов'язання відповідача провести позивачеві з 14.02.2025 року перерахунок та виплату пенсії у відповідності до положень ч. 2 ст. 40, абз. 3 ч. 3 ст. 45 Закону №1058-IV IV із застосуванням для обчислення пенсії, показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2022, 2023 та 2024 роки.. Вимога про застосування цифрового показника за 2022-2024 роки суд залишає без задоволення, з огляду на її передчасність та до того ж, задоволення позову у означений спосіб є ефективним способом відновлення порушеного права позивача.

Враховуючи зазначене, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Розподіл судових витрат за правилами статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України у повному обсязі попри часткове задоволення позовних вимог, зважаючи, що в цілому спір вирішено на користь позивача.

Керуючись ст. 241-246, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, -

УХВАЛИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо переведення ОСОБА_1 з пенсії по інвалідності на пенсію за віком без застосування показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески за 2022, 2023 та 2024 роки.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести ОСОБА_1 з 14.02.2025 року перерахунок та виплату пенсії у відповідності до положень ч. 2 ст. 40, абз. 3 ч. 3 ст. 45 Закону №1058-IV із застосуванням для обчислення пенсії, показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2022, 2023 та 2024 роки.

У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 понесені судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 968,96 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, у разі якщо її не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного перегляду справи.

Рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його складення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя Л.Є. Букіна