10 вересня 2025 рокуСправа №160/21433/25
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Ремез К.І.
розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Міністерства оборони України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,-
24.07.2025 до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Міністерства оборони України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, в якій позивач просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням та виплатою одноразової допомоги та компенсаційних сум, оформлене витягом з Протоколу № 9/В від 07.02.2025, щодо відмови у призначенні одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 ;
- зобов'язати Міністерство оборони України повторно розглянути питання щодо призначення та виплати одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 , враховуючи висновки суду, та прийняти рішення про призначення відповідної одноразової грошової допомоги.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 25.07.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі, витребувані докази.
Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що ОСОБА_1 був звільнений з військової служби 28.05.2024. Міністерство оборони направило його на МСЕК 04.07.2024, а сам огляд відбувся лише з 04.07.2024 по 26.09.2024, а довідка МСЕК була видана 26 вересня 2024 року, що вже перевищує тримісячний термін (який закінчився 28.08.2024). Основний аргумент позивача полягає в тому, що він своєчасно звернувся за проходженням медичної комісії, і затримка у видачі довідки МСЕК серії 12ААА №003950 не з вини позивача.
20.08.2025 за допомогою підсистеми «Електронний суд» відповідачем подано відзив на позовну заяву, яким просить відмовити в задоволенні позовних вимог у повному обсязі. Зазначає, що посилаючись на те, що ступінь втрати працездатності встановлено понад тримісячний термін після звільнення позивача з військової служби (28.08.2024). Позивач наполягає, що затримка у встановленні ступеня втрати працездатності сталася з вини відповідача, і що для визначення права на допомогу слід керуватися датою огляду (07.08.2024), яка входить у встановлений законодавством тримісячний термін.
Суд, перевіривши матеріали справи та оцінивши повідомлені обставини, дійшов наступних висновків.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України і має право на пільги, встановлені законодавством України як інвалід 3 групи, що підтверджується копіями паспорту громадянина України, посвідченням серії НОМЕР_1 та Довідкою МСЕК 12ААА №003950.
У довідці про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної, зазначено, що ступінь втрати професійної працездатності позивача у відсотках складає 25 відсотків. Захворювання пов'язане із захистом Батьківщини. Датою огляду зазначено 26.09.2024, дата встановлення страхового випадку від 07.08.2024 згідно витягу з протоколу №2513.
Позивач звернувся до Міністерства оборони України із заявою про виплату одноразової грошової допомоги.
Комісією МОУ з огляду питання, пов'язаних із призначення і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, прийнято рішення, яке оформлено протоком від 07.02.2025 №9/В, про відмову у призначенні позивачу одноразової грошової допомоги, у зв'язку з тим, що позивача звільнено з військової служби 28.05.2024, а ступень втрати працездатності у зв'язку із захворюваннями, пов'язаними з захистом Батьківщини та проходження військової служби встановлено 26.09.2025 (тобто понад тримісячний термін після звільнення з військової служби).
Вказані обставини визнаються сторонами.
Частиною 1 ст. 16 Закону України від 20.12.1991 № 2011-XII Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей (далі Закон № 2011-XII) визначено, що одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.
Згідно з п. 7 ч. 2 ст. 16 Закону № 2011-XII передбачено, що одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі: отримання військовослужбовцем поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання під час виконання ним обов'язків військової служби, що призвело до часткової втрати працездатності без встановлення йому інвалідності, а також особою, звільненою з військової служби, яка частково втратила працездатність внаслідок зазначених причин, але не пізніше ніж через три місяці після звільнення її з військової служби.
Відповідно до ч. 3 ст. 16-3 Закону № 2011-XII передбачено, що встановлення інвалідності або визначення ступеня втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовцям, військовозобов'язаним та резервістам здійснюється в індивідуальному порядку державними закладами охорони здоров'я відповідно до законодавства.
Приписами ч. 6 вказаної статті встановлено, що одноразова грошова допомога призначається і виплачується Міністерством оборони України, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, а також органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов'язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами.
Частинами 8 і 9 ст. 16-3 Закону № 2011-XII встановлено, що особи, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цим Законом, можуть реалізувати його протягом трьох років з дня виникнення у них такого права.
Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 3 Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженої Постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 № 975 (далі Порядок № 975), встановлено Днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги є: у разі встановлення ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності - дата, зазначена у довідці медико-соціальної експертної комісії.
Приписами п. 7 Порядку № 975 передбачено, що у разі часткової втрати працездатності без установлення інвалідності одноразова грошова допомога виплачується залежно від ступеня втрати працездатності, який установлюється медико-соціальною експертною комісією, у розмірі, що визначається у відсотках від: 70-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому вперше встановлено ступінь втрати працездатності, - військовослужбовцю, який отримав поранення (контузію, травму або каліцтво), захворювання під час виконання ним обов'язків військової служби, що призвело до часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності, а також особі, звільненій з військової служби, яка частково втратила працездатність внаслідок зазначених причин, але не пізніше ніж через три місяці після звільнення її з військової служби.
Приписами п. 13 Порядку № 975 встановлено, що керівник уповноваженого органу подає у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого обов'язково додаються документи, зазначені в пунктах 10 та 11 цього Порядку.
Розпорядник бюджетних коштів у місячний строк після надходження всіх зазначених документів приймає рішення про призначення одноразової грошової допомоги або про відмову в її призначенні, або про повернення документів на доопрацювання (у разі, коли документи подано не в повному обсязі, потребують уточнення чи подано не за належністю) і надсилає зазначене рішення разом з документами уповноваженому органу для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, а в разі відмови чи повернення документів на доопрацювання - для письмового повідомлення заявника з обґрунтуванням мотивів відмови чи повернення документів на доопрацювання.
З наведених приписів законодавства вбачається, що, у межах спірних правовідносин, при вирішення питання про наявність у особи права на одноразову грошову допомогу, п. 7 ч. 2 ст. 16 Закону № 2011-XII передбачене строкове обмеження щодо часу втрати особою, звільненої з військової служби, працездатності, а саме не пізніше ніж через три місяці після звільнення її з військової служби. При цьому, днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги, у разі встановлення ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності, є дата, зазначена у довідці медико-соціальної експертної комісії.
Пунктом 1.12 розділу І Інструкції про встановлення груп інвалідності, затвердженої Наказом Міністерства охорони здоров'я України від 05.09.2011 № 561, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 14 листопада 2011 року за № 1295/20033, визначено, що датою встановлення інвалідності та ступеня втрати професійної працездатності потерпілому від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання (у відсотках) вважається день надходження до комісії документів, що підтверджують стійке порушення функцій організму, обумовлене захворюваннями, наслідками травм або вродженими вадами, які спричиняють обмеження нормальної життєдіяльності особи.
Наказом Міністерства охорони здоров'я України від 30.07.2012 № 577, зареєстровано в Міністерстві юстиції України від 05.09.2012 за № 1514/21826, затверджена Інструкція щодо заповнення форми первинної облікової документації № 158/o Довідка про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності у відсотках з пунктів 5 і 6, якої випливає, що в цій довідці окремо зазначаються дата огляду застрахованої особи МСЕК і дата встановлення страхового випадку.
При цьому, частина довідки, що видається застрахованій особі, не повинна обов'язково містити дату встановлення страхового випадку.
Відтак, відповідач помилково ототожнює дату огляду МСЕК (26.09.2024) і дату встановлення страхового випадку (дату встановлення втрати працездатності 07.08.2024).
Крім того, у наданій позивачу і наявній у відповідача довідці серії 12 ААА № 003950 додаткового зазначено, що ступінь втрати професійної працездатності позивача у відсотках наскладає 25 відсотків.
Тому посилання відповідача на відсутність у позивача права на цю допомогу у зв'язку з пропуском тримісячного строку є помилковим.
Згідно зі ст. 23 Закону № 2011-XII, фінансове забезпечення витрат, пов'язаних з реалізацією цього Закону, здійснюється за рахунок коштів, що передбачаються в Державному бюджеті України на відповідний рік для Міністерства оборони України, розвідувальних органів України та інших центральних органів виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні військові формування та правоохоронні органи, інших джерел, передбачених законом.
Також п. 12 Порядку № 975 встановлено, що призначення і виплата одноразової грошової допомоги військовослужбовцям, військовозобов'язаним та резервістам, яких призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, здійснюється Міноборони, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, та іншими органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов'язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами (далі - розпорядник бюджетних коштів).
Верховний Суд в постанові від 19.02.2020 у справі № 401/4725/15-а зазначив, що безпідставним є посилання відповідача на відсутність у нього передбаченого законом обов'язку щодо виплати позивачу одноразової грошової допомоги, оскільки судами попередніх інстанцій встановлено, що відповідач наділений відповідними повноваженнями.
Вказана позиція щодо наявності у відповідача повноважень по виплаті спірної допомоги відповідає правовій позиції Верховного Суду, викладеній у постановах від 22.03.2018 (справа №288/349/17), від 24.04.2019 (справа №754/5986/16-а), від 26.09.2018 (справа №760/9113/17), від 18.10.2018 (справа №820/3353/16) та від 02.11.2018 (справа №825/1558/18).
Як підсумок, судом встановлено, що позивач набув і реалізував право на передбачену п. 7 ч. 2 ст. 16 Закону № 2011-XII одноразову грошову допомогу у встановленому законодавством порядку, отримав висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, а рішення комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум про відмову в призначенні одноразової грошової допомоги є помилковим, прийнятим без урахування всіх обставин, які мали значення при вирішенні цього питання, а тому в оскаржуваній частині це рішення є протиправним і підлягає скасуванню.
Обраний позивачем спосіб захисту в частині зобов'язання відповідача вчинити певні дії відповідає ч. 1 ст. 5 КАС України і практиці Верховного Суду, а тому, враховуючи встановлені ч. 2 ст. 245 КАС України повноваження суду при вирішенні справи, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог повністю.
Судовий збір позивачем не сплачувався.
Керуючись ст. ст.2, 5-10, 19, 72-77, 80, 90, 132-139, 143, 241-246, 250, 255, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Міністерства оборони України (адреса: 03168, м. Київ, проспект Повітряних Сил, буд. 6, код ЄДРПОУ 00034022) про визнання протиправним і скасування рішення, зобов'язання вчинити пені дії - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням та виплатою одноразової допомоги та компенсаційних сум, оформлене витягом з Протоколу № 9/В від 07.02.2025, щодо відмови у призначенні одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 .
Зобов'язати Міністерство оборони України повторно розглянути питання щодо призначення та виплати одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 , враховуючи висновки суду, та прийняти рішення про призначення відповідної одноразової грошової допомоги.
Розподіл судових витрат не здійснюється.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя К.І. Ремез