Рішення від 05.08.2025 по справі 160/14010/25

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 серпня 2025 рокуСправа №160/14010/25

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Врони О. В.

розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправним та скасування наказу, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовом до Військової частини НОМЕР_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: 20 регіональна військово-лікарська комісія, в якому просить:

визнати протиправним та скасувати наказ командира Військової частини НОМЕР_1 (з основної діяльності) №332 від 21.04.2025 «Про результати службового розслідування та Акт форми НВ-2, щодо причини смерті головного сержанта ОСОБА_2 ;

визнати протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_1 щодо непроведення або неналежного оформлення спеціального розслідування нещасного випадку зі смертельним наслідком за фактом смерті головного сержанта ОСОБА_2 відповідно до вимог наказу Міністерства оборони України від 27.10.2021 року №332 "Про затвердження Інструкції про розслідування та облік нещасних випадків з військовослужбовцями, професійних захворювань і аварій у Збройних Силах України";

зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 провести спеціальне розслідування нещасного випадку зі смертельним наслідком за фактом смерті головного сержанта ОСОБА_2 у відповідності до вимог наказу Міністерства оборони України від 27.10.2021 року №332 "Про затвердження Інструкції про розслідування та облік нещасних випадків з військовослужбовцями, професійних захворювань і аварій у Збройних Силах України" та оформити всі необхідні документи (зокрема Акт за формою НВ-3);

зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 при проведенні нового службового розслідування внести до Акта службового розслідування від 21.04.2025 року за фактом смерті головного сержанта ОСОБА_2 , а саме: висновок про те, що смерть ОСОБА_2 настала внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням військової служби та сталася під час виконання службових обов'язків, бойових (спеціальних) завдань.

Позивач не погоджується з висновками службового розслідування смерті військовослужбовця та вважає, що смерть її чоловіка настала внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням військової служби та сталася під час виконання службових обов'язків, бойових (спеціальних) завдань .

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 05.06.2025 року відкрито провадження у справі №160/14010/25, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні.

Відповідно до ч.6 ст.12, ч.1, 2 ст. 257, ч.1 ст.260 Кодексу адміністративного судочинства України зазначена справа є справою незначної складності та розглядається за правилами спрощеного позовного провадження. Питання про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження суд вирішує в ухвалі про відкриття провадження.

За ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

01.07.2025 через систему «Електронний суд» Військовою частиною НОМЕР_1 до суду подано відзив на позовну заяву.

Частиною 5 ст. 161 КАС України встановлено, що відзив подається в строк, встановлений судом, який не може бути меншим п'ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.

Ухвала від 05.06.2025 про відкриття провадження у справі була доставлена до електронного кабінету відповідача 05.06.2025, що підтверджується довідкою Дніпропетровського окружного адміністративного суду про доставку електронного листа.

З врахуванням наведеного останнім днем для подання відзиву на позовну заяву є 20.06.2025.

Частинами 1 і 2 ст. 121 КАС України передбачено, що суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення.

Встановлений судом процесуальний строк може бути продовжений судом за заявою учасника справи, поданою до закінчення цього строку

Відзив відповідача поданий з порушенням строку визначеного в ухвалі від 05.06.2025.

Відповідачем не було подано клопотань ні про продовження процесуального строку на подання відзиву на позовну заяву, ні про поновлення пропущеного процесуального строку, у зв'язку з чим відзив не може бути прийнятий судом.

За правилами ч. 6 ст. 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

05.07.2025 через систему «Електронний суд» від ОСОБА_1 надійшла відповідь на відзив.

Позивач посилаючись на порушення відповідачем строку на подання відзиву на позовну заяву і відсутність клопотання про поновлення строку, просить залишити відзив без розгляду.

Дослідивши письмові докази, наявні в матеріалах справи в їх сукупності, проаналізувавши норми чинного законодавства України, суд встановив наступні обставини.

Позивач - ОСОБА_1 відповідно до копії свідоцтва про одруження серії НОМЕР_2 є дружиною ОСОБА_2 .

Відповідно до копії з витягу із наказу командира Військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) старший солдат ОСОБА_2 , призначений наказом Командувача Сухопутних військ Збройних Сил України (по особовому складу) від 14 травня 2016 №100-РС на посаду начальника пожежної обслуги, що прибув з Військової частини НОМЕР_3 АДРЕСА_1 , з 23 травня 2016 року був зарахований до списків особового складу, на всі види забезпечення.

Судом встановлено, що 28.11.2024 начальник пожежної обслуги головний сержант ОСОБА_2 був виписаний з стаціонару травматичного відділення Синельниківської міської лікарні та прибув з лейтенантом ОСОБА_3 до АДРЕСА_2 для подальшого несення військової служби.

Близько об 11:30 головному сержанту ОСОБА_2 стало зле, він почав втрачати свідомість. На місці було викликано швидку допомогу, але так як стан ОСОБА_2 значно погіршився на місці було прийнято рішення відвести його до Зайцівського амбулаторного медичного пункту, куди пізніше прибула карета швидкої допомоги. Після вжитих реанімаційних заходів, лікар швидкої допомоги повідомив про смерть ОСОБА_2 .

Наказом командира Військової частини НОМЕР_1 (з адміністративно-господарської діяльності) №946 від 28.11.2024 у відповідності до розділу ІІІ Інструкції про розслідування та обліку нещасних випадків з військовослужбовцями, професійних захворювань і аварій у Збройних Силах України, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 27.10.2021 №332 та рапорту начальника медичної служби -начальника медичного пункту капітана медичної служби ОСОБА_4 від 28.11.2024 вх №9520, з метою встановлення причин та умов нещасного випадку зі смертельним наслідком, що стався з начальником пожежної обслуги Військової частини НОМЕР_1 головним сержантом ОСОБА_2 , призначено комісію для проведення спеціального розслідування нещасного випадку.

За витягом із наказу командира Військової частини НОМЕР_1 (з адміністративно-господарської діяльності) №967 від 03.12.2024 «Про продовження службового розслідування», продовжено термін службового розслідування, призначеного наказом командира Військової частини НОМЕР_1 (з адміністративно-господарської діяльності) від 28.11.2024 року №946 «Про призначення службового розслідування» на строк необхідний для проведення судово-медичної експертизи та отримання її висновків або до отримання постанови про закриття кримінального провадження.

Відповідно до висновку експерта №1015с (експертиза трупа) від ІНФОРМАЦІЯ_1 смерть ОСОБА_2 настала від хронічної ішемічної хвороби серця з проявами атеросклеротичного нестенозуючого коронаросклерозу, вогнищевої гіпертрофії, стромального ліпоматозу міокарду, ускладненої гострим розладом кровообігу в міокарді, що і з"явилося безпосередньою причиною смерті. Це підтверджується характером патоморфологічних змін внутрішніх органів, встановленими при дослідженні трупу в морзі.

Постановою Синельниківського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області прийнято 18.12.2024 постанову про закриття кримінального провадження, якою постановлено кримінальне провадження, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12024041390001145 від 29 листопада 2024 року, закрито у зв'язку з відсутністю події кримінального правопорушення.

Відповідно до копії витягу із наказу командира Військової частини НОМЕР_1 (з адміністративно-господарської діяльності) від 17.04.2025 №292 «Про перепризначення комісії та продовження службового розслідування» призначено комісію для проведення спеціального розслідування та наказано провести службове розслідування та подати акт службового розслідування встановленим порядком для прийняття рішення в термін до 21.04.2025 року.

За висновками в підп. 6.1. п. 6 акту проведення розслідування (спеціального розслідування) нещасного випадку (зникнення, смерті, аварії) форми НВ-2 , затвердженого 21.04.2025 командиром Військової частини НОМЕР_1 , відповідно до абзацу 9 п. 11 розділу ІІ Інструкції встановлено обставини, за яких нещасний випадок визначається таким, що не пов'язаний з виконанням обов'язків військової служби: природна смерть внаслідок вроджених вад здоров'я, смерть від загального захворювання, самогубство, що підтверджено висновками судово-медичної експертизи та (або) постановою (ухвалою) про закриття кримінального провадження.

Враховуючи вищенаведене та відповідно до матеріалів службового розслідування встановлено, що смерть начальника пожежної обслуги Військової частини НОМЕР_1 головного сержанта ОСОБА_2 28.11.2024 року визнається такою, що трапилась під час проходження військової служби, але не пов'язана з виконанням службових обов'язків.

Відповідно до копії витягу із наказу командира Військової частини НОМЕР_1 (з основної діяльності) від 21.04.2025 №302 «Про результати службового розслідування» службове розслідування, призначене наказом командира Військової частини НОМЕР_1 від 28.11.2024 №946 «Про призначення службового розслідування», вважається завершеним.

Не погодившись з наказом командира Військової частини НОМЕР_1 (з основної діяльності) №332 від 21.04.2025 «Про результати службового розслідування» і актом форми НВ-2, позивач звернулася з позовом до суду.

Вирішуючи спір по суті суд виходить з наступного.

Згідно ч. 5 ст. 17 Конституції України держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.

За приписами ст. 19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та способом, передбаченими Конституцією та законами України.

Загальні права та обов'язки військовослужбовців Збройних Сил України і їх взаємовідносини, обов'язки основних посадових осіб бригади (полку, корабля 1 і 2 рангу, окремого батальйону) та її підрозділів, правила внутрішнього порядку у військовій частині та її підрозділах визначає Статут внутрішньої служби Збройних Сил України, затверджений Законом України від 24.03.1999 №548-XIV.

Статтею 9 Статуту встановлено, що військовослужбовці Збройних Сил України мають права і свободи з урахуванням особливостей, що визначаються Конституцією України, законами України з військових питань, статутами Збройних Сил України та іншими нормативно-правовими актами.

Відповідно до статей 18-19 Статуту військовослужбовці перебувають під захистом держави і мають усю повноту прав і свобод, закріплених Конституцією України.

Держава гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей соціальний і правовий захист відповідно до законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів.

Процедура проведення розслідування та обліку нещасних випадків з військовослужбовцями Збройних Сил України, Державної спеціальної служби транспорту (у тому числі з відрядженими зі Збройних Сил України, Державної спеціальної служби транспорту), військовозобов'язаними та резервістами, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, отриманих ними професійних захворювань, їх загибелі або смерті зі встановленням зв'язку з виконанням обов'язків військової служби і аварій, що сталися у військових частинах, військових навчальних закладах, установах та організаціях Збройних Сил України, Державній спеціальній службі транспорту визначена Інструкцією про розслідування та облік нещасних випадків з військовослужбовцями, професійних захворювань і аварій у Збройних Силах України, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 27.10.2021 №332 ( Інструкція №332).

Пункт 1 розділу І Інструкції №332 визначає процедуру проведення розслідування та обліку нещасних випадків з військовослужбовцями Збройних Сил України, Державної спеціальної служби транспорту (у тому числі з відрядженими зі Збройних Сил України, Державної спеціальної служби транспорту), військовозобов'язаними та резервістами, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - військовослужбовці), отриманих ними професійних захворювань, їх загибелі або смерті зі встановленням зв'язку з виконанням обов'язків військової служби і аварій, що сталися у військових частинах, військових навчальних закладах, установах та організаціях Збройних Сил України, Державній спеціальній службі транспорту (далі - військові частини).

Відповідно до пункту 2 розділу І Інструкції №332 - військовослужбовці вважаються такими, що виконують обов'язки військової служби, у випадках, визначених частиною 4 статті 24 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу».

За п. 3 розділу І Інструкції №332 - ця інструкція поширюється на військові частини та військовослужбовців, крім військовослужбовців, які отримали гостре професійне захворювання (отруєння), поранення, контузію, травму, каліцтво, зникли, померли або загинули внаслідок бойових уражень або дій з боку противника в районі ведення бойових дій або проведення операції Об'єднаних сил.

Випадки гострого професійного захворювання (отруєння), поранення, контузії, травми, каліцтва, зникнення, смерті або загибелі військовослужбовців внаслідок бойових уражень або дій з боку противника є бойовими людськими втратами і обліку як нещасні випадки не підлягають.

Випадки гострого професійного захворювання (отруєння), поранення, контузії, травми, каліцтва, зникнення, смерті або загибелі військовослужбовців, що сталися в районі ведення бойових дій або проведення операції Об'єднаних сил, але не пов'язані з бойовими ураженнями або діями з боку противника, розслідуються згідно з вимогами цієї Інструкції.

Пунктом 1 розділу II Інструкції №332 передбачено, що розслідування проводиться у разі виникнення нещасного випадку, а саме обмеженої в часі події або раптового впливу на військовослужбовця небезпечного фактора чи середовища за наявності ознак того, що випадок стався під час виконання ним обов'язків військової служби, унаслідок чого зафіксовано шкоду здоров'ю, зокрема, від одержання ним поранення, травми, у тому числі внаслідок тілесних ушкоджень, заподіяних іншою особою, гострого професійного захворювання і гострого професійного отруєння, одержання сонячного або теплового удару, опіку, обмороження, а також у разі утеплення, ураження електричним струмом, блискавкою та іонізуючим випромінюванням, отримання інших ушкоджень унаслідок аварії, пожежі, стихійного лиха (землетрус, зсув, повінь, ураган тощо), контакту з представниками тваринного і рослинного світу, комахами, іншими представниками флори і фауни (далі - нещасні випадки), які призвели до звільнення від виконання обов'язків військової служби військовослужбовця на один день і більше, а також у випадку смерті військовослужбовців під час виконання ними обов'язків військової служби.

Пунктами 7-10 розділу ІІ Інструкції №332 визначено, що нещасні випадки зі смертельним наслідком або внаслідок яких військовослужбовцем отримані тяжкі травми, групові нещасні випадки та випадки зникнення або смерті військовослужбовців підлягають спеціальному розслідуванню та розслідуються з урахуванням вимог розділу III цієї Інструкції.

Комісія з розслідування нещасного випадку проводить розслідування протягом п'яти робочих днів з дня її утворення.

Комісія з розслідування нещасного випадку зобов'язана:

обстежити місце нещасного випадку, одержати письмові та усні пояснення (провести опитування) свідків і осіб, які причетні до події, та одержати письмові пояснення потерпілого, якщо це можливо;

з'ясувати обставини та причини, що призвели до нещасного випадку, а також розробити заходи щодо запобігання подібним випадкам;

визначити вид події, що призвела до нещасного випадку та/або гострого професійного захворювання (отруєння), причини нещасного випадку та/або гострого професійного захворювання (отруєння) та обладнання, устаткування, машини, механізми, транспортні засоби, експлуатація яких призвела до настання нещасного випадку та/або гострого професійного захворювання (отруєння), відповідно до Класифікатора видів подій, причин, обладнання, устаткування, машин, механізмів, транспортних засобів, що призвели до настання нещасного випадку, гострого професійного захворювання (отруєння), аварії, який наведений у додатку 3 до цієї Інструкції;

скласти акт проведення розслідування (спеціального розслідування) нещасного випадку (зникнення, смерті, аварії) за формою НВ-2 наведеною у додатку 4 до цієї Інструкції (далі - акт за формою НВ-2) та акт про нещасний випадок (зникнення, смерть) під час виконання обов'язків військової служби за формою НВ-3 наведеною у додатку 5 до цієї Інструкції (далі - акт за формою НВ-3) у разі, якщо нещасний випадок (смерть) визнаний комісією з розслідування таким, що пов'язаний з виконанням обов'язків військової служби, і надати їх командиру військової частини на затвердження. Акти підписуються головою комісії та її членами. У разі незгоди зі змістом акта член комісії підписує його з відміткою про наявність окремої думки, яку викладає письмово і додає до акта за формою НВ-2, як його невід'ємну частину.

До акта додаються письмові пояснення (опитування) свідків, потерпілого, а за потреби також схеми, фотографії, витяги з експлуатаційної документації та інші документи, що характеризують місце події (устаткування, машини, апаратура, територія, будівля тощо), медичний висновок щодо діагнозу потерпілого, наявності в його організмі алкоголю (наркотичних засобів чи токсичних або отруйних речовин).

Якщо нещасний випадок визнаний комісією з розслідування таким, що не пов'язаний з виконанням обов'язків військової служби, на затвердження командиру військової частини надається тільки акт за формою НВ-2, який зберігається у діловодстві військової частини.

Обставинами, за яких нещасний випадок визнається пов'язаним з виконанням обов'язків військової служби і за яких складається акт за формою НВ-3, є:

виконання потерпілим військовослужбовцем службових обов'язків згідно з розпорядком дня військової частини, у тому числі у відрядженні;

виконання потерпілим військовослужбовцем державних обов'язків, у тому числі у випадках, якщо ці обов'язки не були пов'язані з військовою службою;

перебування потерпілого військовослужбовця у складі добового наряду;

виконання завдань відповідно до розпоряджень та наказів командира військової частини в позаслужбовий час, у вихідні, святкові та неробочі дні на території військової частини та поза її межами;

прямування на службу або зі служби, під час службових поїздок, пішки або на транспортному засобі будь-якого виду та форми власності;

виконання дій, що не входять до кола службових обов'язків потерпілого військовослужбовця, а саме: із запобігання виникненню аварій або рятування людського життя чи державної власності, підтримання військової дисципліни та охорони правопорядку;

участь у спортивних змаганнях та інших масових заходах і акціях, які проводяться військовою частиною самостійно або за рішенням старшого командира;

прямування потерпілого військовослужбовця до місця відрядження і у зворотному напрямку на транспортному засобі будь-якого виду та форми власності;

заподіяння тілесних ушкоджень іншою особою або вбивство потерпілого військовослужбовця під час виконання ним обов'язків військової служби або дій, зазначених в абзаці восьмому цього пункту, незалежно від початку досудового розслідування, крім випадків з'ясування потерпілим та іншою особою особистих стосунків позаслужбового характеру, що підтверджено висновком відповідних органів;

отримання потерпілим військовослужбовцем травми або інших ушкоджень унаслідок погіршення стану його здоров'я, яке сталося під впливом небезпечного фактору чи середовища у процесі виконання ним обов'язків військової служби, що підтверджено медичним висновком;

раптове погіршення стану здоров'я потерпілого військовослужбовця або його смерть під час виконання обов'язків військової служби внаслідок впливу небезпечних чи шкідливих факторів та (або) важкості чи напруженості роботи, яка виконувалась, що підтверджено медичним висновком, якщо робота, що виконувалась, була протипоказана за медичним висновком про стан його здоров'я та якщо потерпілий не проходив відповідного медичного огляду;

смерть військовослужбовця внаслідок захворювання або травми, отриманих ним раніше під час виконання обов'язків військової служби, що підтверджено медичним висновком;

оголошення судовим рішенням військовослужбовця померлим.

Відповідно до пунктів 16-18 Розділу ІІ Інструкції №332 командир військової частини, де стався нещасний випадок, забезпечує фотографування місця події, складання ескізів та схем, проведення експертних досліджень.

Командир військової частини протягом двох робочих днів після закінчення розслідування затверджує акти за формами НВ-2 та НВ-3. Матеріали розслідування (затверджені акти за формами НВ-2 та НВ-3 разом з додатками) зберігаються в діловодстві військової частини, а їх завірені копії надаються (надсилаються):

безпосередньому командиру для вручення потерпілому, членам його сім'ї чи уповноваженій ними особі;

начальнику відповідного військового органу нагляду чи контролю у сфері, з якою пов'язаний нещасний випадок (органу нагляду за безпечним веденням робіт військовослужбовцями, пожежного нагляду, контролю безпеки військової служби, контролю безпеки дорожнього руху, санітарно-епідеміологічного нагляду тощо);

командирам військових частин, представники яких брали участь у розслідуванні;

командиру військової частини, у штаті якої перебуває потерпілий, якщо військовослужбовець був тимчасово відряджений з цієї військової частини.

У разі незгоди потерпілого військовослужбовця, або членів його сім'ї, або особи, яка представляє їх інтереси, з висновками комісії з розслідування вони мають право протягом місяця, починаючи з дати отримання акта за формою НВ-2, подати скаргу старшому командирові або до органу, що здійснює контроль за своєчасним і об'єктивним розслідуванням нещасних випадків, чи звернутися до суду у визначений законом строк.

За результатами розслідування командир військової частини протягом двох робочих днів після затвердження актів за формами НВ-2 та НВ-3 видає наказ, в якому зазначаються:

дата, місце та обставини, за яких стався нещасний випадок;

військове звання, прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) та дата народження потерпілого військовослужбовця;

вид, характер і локалізація поранення, травми, контузії, каліцтва чи іншого ушкодження здоров'я;

коли стався нещасний випадок (під час виконання обов'язків військової служби чи ні);

перебував чи ні потерпілий військовослужбовець в стані алкогольного сп'яніння або під впливом наркотичних чи токсичних або отруйних речовин;

порушення нормативно-правових актів, що спричинили нещасний випадок або були супутніми факторами його настання, посадові особи, які допустили ці порушення;

заходи з попередження подібних нещасних випадків у майбутньому.

На підставі наказу командира військової частини складається довідка про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва) у двох примірниках за формою наведеною у додатку 5 до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 №402, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17.11.2008 за №1109/15800 (далі - Положення про військово-лікарську експертизу).

Згідно пунктів 1, 3, 4, 6, 7 розділу ІІІ Інструкції №332 встановлено, що спеціальному розслідуванню підлягають:

нещасні випадки з військовослужбовцями зі смертельним наслідком;

нещасні випадки, унаслідок яких військовослужбовцем отримані тяжкі травми;

групові нещасні випадки, що сталися одночасно з двома і більше військовослужбовцями, незалежно від тяжкості шкоди їх здоров'ю;

випадки зникнення військовослужбовців, за відсутності ознак ухилення від військової служби;

випадки смерті військовослужбовців.

Спеціальне розслідування зазначених вище випадків проводиться за наявності ознак того, що випадок стався під час виконання обов'язків військової служби.

Командир (начальник) органу військового управління вищого рівня, який отримав від командира підпорядкованої військової частини повідомлення, зобов'язаний призначити своїм наказом комісію для проведення спеціального розслідування.

До складу комісії зі спеціального розслідування включаються:

один із заступників командира (голова комісії) органу військового управління вищого рівня;

начальники відповідних служб органу військового управління вищого рівня або їх заступники;

начальники відповідних служб військової частини, у якій стався нещасний випадок;

командир підрозділу (крім безпосереднього командира), де стався нещасний випадок;

представник відповідного військового органу нагляду чи контролю у сфері, з якою пов'язаний нещасний випадок (органу нагляду за безпечним веденням робіт військовослужбовцями, пожежного нагляду, контролю безпеки військової служби, контролю безпеки дорожнього руху, санітарно-епідеміологічного нагляду тощо), за узгодженням з начальником цього органу;

представник Військової служби правопорядку у Збройних Силах України за узгодженням з її керівником.

Спеціальне розслідування нещасних випадків проводиться протягом 15 робочих днів. За потреби зазначений строк може бути подовжений командиром (начальником), який призначив комісію зі спеціального розслідування, але не більш як на тридцять днів або на строк, необхідний для проведення медичних досліджень закладом охорони здоров'я, технічної та (або) судово-медичної експертиз (досліджень) та отримання їх висновків. За результатами спеціального розслідування комісія з урахуванням висновків експертиз та (або) досудового розслідування складає акт за формою НВ-2 та оформлює інші матеріали, передбачені цією Інструкцією.

Якщо за висновком комісії з розслідування в акті за формою НВ-2 випадок визнано таким, що пов'язаний з виконанням обов'язків військової служби, у військовій частині, де стався нещасний випадок, протягом доби на кожного потерпілого складаються та подаються на затвердження командиру військової частини акти за формою НВ-3. У цьому разі в актах за формою НВ-3 замість підписів членів комісії з розслідування робиться запис: «Складено відповідно до акта спеціального розслідування».

До матеріалів спеціального розслідування включаються:

1) копія наказу про утворення комісії зі спеціального розслідування;

2) акт розслідування за формою НВ-2, до якого додаються:

протокол огляду місця події (додаток 10);

ескіз місця події, що сталася (додаток 11), необхідні плани, схеми, фотознімки; висновок експертизи (технічної, медичної тощо), якщо за рішенням комісії зі спеціального розслідування вона проводилася;

протоколи опитування (додаток 12) та пояснювальні записки (додаток 13) свідків та інших осіб, причетних до події;

копії документів про проходження потерпілими військовослужбовцями навчання, інструктажу і перевірки знань щодо заходів безпеки під час виконання обов'язків військової служби та копії документів про проходження військової служби;

медичний висновок про причини смерті або характер травми потерпілого військовослужбовця, а також про наявність в його організмі алкоголю, наркотичних чи токсичних або отруйних речовин;

копії актів перевірок (довідок за результатами перевірок) та приписів, що стосуються нещасного випадку, виданих командиру військової частини представниками вищого командування або представниками відповідних військових органів нагляду чи контролю (органу нагляду за безпечним веденням робіт військовослужбовцями, пожежного нагляду, контролю безпеки військової служби, контролю безпеки дорожнього руху, санітарно-епідеміологічного нагляду тощо) до настання нещасного випадку і під час його розслідування;

3) акти розслідування за формою НВ-3 на кожного потерпілого окремо.

Командир військової частини, де стався зазначений у пункті 1 цього розділу випадок, зобов'язаний після затвердження акта розслідування за формою НВ-2:

протягом двох робочих днів видати наказ, в якому зазначаються питання, визначені в пункті 18 розділу II цієї Інструкції;

протягом трьох робочих днів після видання наказу надіслати матеріали спеціального розслідування разом з копіями наказу командиру (начальнику), який призначив розслідування, до військового органу державного нагляду або контролю, до Військової служби правопорядку у Збройних Силах України, до військових частин, представники яких брали участь у розслідуванні, а також до Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері, де проводилось кримінальне провадження за фактом травмування, загибелі, зникнення або смерті військовослужбовця.

Затверджені акти за формами НВ-2 та НВ-3 зберігаються у військовій частині, де сталася подія, протягом 45 років. Завірені копії матеріалів спеціального розслідування зберігаються до виконання всіх зазначених в акті за формою НВ-2 заходів, але не менше п'яти років.

Аналіз зазначених норм чинного законодавства свідчить про те, що випадки смерті військовослужбовців, незалежно від тяжкості шкоди їх здоров'ю підлягають спеціальному розслідуванню.

Відповідно до ч. 4 ст. 24 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» військовослужбовці вважаються такими, що виконують обов'язки військової служби:

1) на території військової частини або в іншому місці роботи (занять) протягом робочого (навчального) часу, включаючи перерви, встановлені розпорядком (розкладом занять);

2) на шляху прямування на службу або зі служби, під час службових поїздок, повернення до місця служби;

3) поза військовою частиною, якщо перебування там відповідає обов'язкам військовослужбовця або його було направлено туди за наказом відповідного командира (начальника);

4) під час виконання державних обов'язків, у тому числі у випадках, якщо ці обов'язки не були пов'язані з військовою службою;

5) під час виконання обов'язку з урятування людського життя, охорони державної власності, підтримання військової дисципліни та охорони правопорядку.

З пояснень свідка ОСОБА_3 , доданих до акту службового розслідування вбачається, що після стаціонарного лікування в травматологічному відділенні Синельниківської міської лікарні вони разом з ОСОБА_5 поїхали до н.п. Зайцеве для подальшого виконання ним бойових (спеціальних) завдань у складі базового табору « ІНФОРМАЦІЯ_2 ». ОСОБА_2 приступив до своїх обов'язків.

За поясненнями лейтенанта ОСОБА_6 , доданих до акту службового розслідування, 28.11.2024 приблизно о 11:30 йому подзвонив старший лейтенант ОСОБА_3 і сказав, що привіз головного сержанта ОСОБА_2 на до базового табору «РУСАК» АДРЕСА_2 , після чого ОСОБА_6 доповів рапортом, що головний сержант ОСОБА_2 приступив до виконання бойових та спеціальних завдань, а через деякий час старший лейтенант ОСОБА_3 подзвонив і сказав, що ОСОБА_2 стало погано і він поїхав зустрічати швидку допомогу.

Надані пояснення свідків свідчать, що погіршення стану здоров'я ОСОБА_2 сталося вже під час виконання ним службових обов'язків.

Виходячи з вищенаведеного в порушення вимог розділу ІІІ Інструкції №332 відповідачем не проведено спеціальне розслідування випадку смерті військовослужбовця, а тому суд погоджується з позовними вимогами позивача в частині визнання протиправним та скасування наказу командира Військової частини НОМЕР_1 (з основної діяльності) №332 від 21.04.2025 «Про результати службового розслідування» і акту проведення розслідування (спеціального розслідування) нещасного випадку (знищення, смерті, аварії) форми НВ-2.

Оскільки судом встановлено, відсутність проведення відповідачем спеціального розслідування за фактом смерті головного сержанта ОСОБА_7 належним способом захисту є визнання протиправною бездіяльністю Військової частини НОМЕР_1 щодо непроведення спеціального розслідування нещасного випадку зі смертельним наслідком за фактом смерті головного сержанта ОСОБА_2 відповідно до вимог наказу Міністерства оборони України від 27.10.2021 року №332 "Про затвердження Інструкції про розслідування та облік нещасних випадків з військовослужбовцями, професійних захворювань і аварій у Збройних Силах України".

Щодо позовних вимог в частині зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 при проведенні нового службового розслідування внести до Акта службового розслідування від 21.04.2025 року за фактом смерті головного сержанта ОСОБА_2 , а саме: висновок про те, що смерть ОСОБА_2 настала внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням військової служби та сталася під час виконання службових обов'язків, бойових (спеціальних) завдань, то вказані вимоги не підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

На виконання рішення цього суду відповідачем не було проведено спеціального розслідування за фактом смерті головного сержанта ОСОБА_2 , висновки якого б були оформлені відповідним Актом.

На даний час вищенаведені вимоги позивача є передчасними.

За ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 ст. 77 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

З огляду на вищезазначене, виходячи з системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог.

Згідно ч. 3 ст. 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Наявною в матеріалах справи копією квитанції від 14.05.2025 підтверджується сплата позивачем судового збору при зверненні до суду із даним позовом у сумі 968,96 грн.

Суд, керуючись положеннями ст. 139 КАС України, враховуючи часткове задоволення позову вважає за необхідне стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Військової частини НОМЕР_1 на користь позивача судовий збір у сумі 484,48 грн.

Щодо вимоги позивача в прохальній частині позовної заяви постановити окрему ухвалу, якою звернути увагу відповідних органів військового управління на встановлені факти порушень військовослужбовцями Військової частини НОМЕР_1 вимог наказу Міністерства оборони України від 27.10.2021 №332 «Про затвердження Інструкції про розслідування та облік нещасних випадків з військовослужбовцями, професійних захворювань і аварій у Збройних Силах України» при проведенні службового розслідування за фактом смерті головного сержанта ОСОБА_2 , та зобов'язати вжити заходів для притягнення винних осіб до відповідальності згідно з Дисциплінарним статутом Збройних Сил України, суд виходить з наступного.

Порядок та спосіб постановлення окремих ухвал встановлено ст. 249 КАС України.

Відповідно до частин 1-3 ст. 249 КАС України суд, виявивши під час розгляду справи порушення закону, може постановити окрему ухвалу і направити її відповідним суб'єктам владних повноважень для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону.

У разі необхідності суд може постановити окрему ухвалу про наявність підстав для розгляду питання щодо притягнення до відповідальності осіб, рішення, дії чи бездіяльність яких визнаються протиправними.

Суд може постановити окрему ухвалу у випадку зловживання процесуальними правами, порушення процесуальних обов'язків, неналежного виконання професійних обов'язків (в тому числі якщо підписана адвокатом чи прокурором позовна заява містить суттєві недоліки) або іншого порушення законодавства адвокатом або прокурором. Окрема ухвала щодо прокурора або адвоката надсилається органу, до повноважень якого належить притягнення до дисциплінарної відповідальності прокурора або адвоката відповідно.

Отже, положеннями КАС України передбачений вичерпний перелік підстав для постановлення окремої ухвали та є правом, а не обов'язком суду при наявності очевидно протиправних дій відповідних осіб і реалізація такого права безпосередньо пов'язана з виявленням саме судом під час розгляду справи порушення закону. Для встановлення факту допущеного порушення вказане має бути належним чином обґрунтовано та підтверджено відповідними доказами.

Разом з тим, клопотання про винесення окремої ухвали викладене у прохальній частині позовної заяви, в якій не наведено конкретних обставин, які можуть свідчити про те, що дії відповідача носять очевидний протиправний характер та спрямовані навмисно на грубе порушення прав позивача. Позивач не надала жодних доказів, які б підтверджували обґрунтування її доводів, а тому суд вважає, що підстави для постановлення окремої ухвали в порядку ч.1 ст. 249 КАС України відсутні.

Керуючись ст.ст.139, 242-246, 249, 255, 262, 295 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_4 ) до Військової частини НОМЕР_1 ( АДРЕСА_4 , код ЄДРПОУ НОМЕР_5 ), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: 20 регіональна військово-лікарська комісія про визнання протиправними і скасування наказу і акту, визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати наказ командира Військової частини НОМЕР_1 (з основної діяльності) №332 від 21.04.2025 «Про результати службового розслідування» та визнати протиправним акт проведення розслідування (спеціального розслідування) нещасного випадку (знищення, смерті, аварії) форми НВ-2 щодо причини смерті головного сержанта ОСОБА_2 .

Визнати протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_1 щодо непроведення спеціального розслідування нещасного випадку зі смертельним наслідком за фактом смерті головного сержанта ОСОБА_2 відповідно до вимог наказу Міністерства оборони України від 27.10.2021 року №332 "Про затвердження Інструкції про розслідування та облік нещасних випадків з військовослужбовцями, професійних захворювань і аварій у Збройних Силах України".

Зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 ( АДРЕСА_4 , код ЄДРПОУ НОМЕР_5 ) провести спеціальне розслідування нещасного випадку зі смертельним наслідком за фактом смерті головного сержанта ОСОБА_2 у відповідності до вимог наказу Міністерства оборони України від 27.10.2021 року №332 "Про затвердження Інструкції про розслідування та облік нещасних випадків з військовослужбовцями, професійних захворювань і аварій у Збройних Силах України" та оформити всі необхідні документи, зокрема Акт за формою НВ-3.

В решті позовних вимог відмовити.

Стягнути з Військової частини НОМЕР_1 ( АДРЕСА_4 , код ЄДРПОУ НОМЕР_5 ) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_4 ) судові витрати по сплаті судового збору у сумі 484 (чотириста вісімдесят чотири) грн. 48 коп.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя О.В. Врона