09 вересня 2025 року ЛуцькСправа № 140/4976/25
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Плахтій Н.Б.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Володимирського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Володимирському районі Волинської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся з позовом до Володимирського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Володимирському районі Волинської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції далі - Володимирський відділ ДРАЦС, відповідач) про визнання протиправними дій щодо відмови у наданні належним чином засвідченої копії книги реєстрації актів про народження, а саме: в частині, що стосується реєстрації народження громадянина України ОСОБА_1 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 у місті Володимир-Волинський Волинської області Української Соціалістичної Республіки, про що в Книзі реєстрації актів про народження зроблено запис за №151 від 25.04.1975;
зобов'язання надати належним чином засвідчену копію книги реєстрації актів про народження, а саме в частині, що стосується реєстрації народження громадянина України ОСОБА_1 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 у місті Володимир-Волинський Волинської області Української Соціалістичної Республіки, про що в Книзі реєстрації актів про народження зроблено запис за №151 від 25.04.1975.
В обґрунтування позову ОСОБА_1 зазначив, що звернувся до Володимирського відділу ДРАЦС із заявою про надання належним чином засвідченої копії книги реєстрації актів про народження, а саме: в частині, що стосується реєстрації народження громадянина України ОСОБА_1 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 у місті Володимир-Волинський Волинської області Української Соціалістичної Республіки, про що в Книзі реєстрації актів про народження зроблено запис за №151 від 25.04.1975.
Відповідач, розглянувши вказану заяву позивача щодо надання копії актового запису про його народження, відмовив у наданні такої.
ОСОБА_1 вважає дії Володимирського відділу ДРАЦС щодо відмови у наданні належним чином засвідченої копії книги реєстрації актів про народження протиправними, оскільки позивач має намір отримати інформацію виключно особисто про себе та у власних інтересах.
З наведених підстав позивач просила задовольнити позов повністю.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 19.05.2025 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у даній справі, постановлено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (а.с.25).
Відповідач правом подати відзив на позов не скористався.
Згідно із частиною шостою статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Відтак справу вирішено на підставі наявних у ній матеріалів.
Враховуючи вимоги статті 262 КАС України судом розглянуто дану справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з огляду на наступне.
Суд встановив, що позивач народився ІНФОРМАЦІЯ_1 у місті Володимир-Волинський Волинської області УРСР, що слідує з свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 (а.с.19)
18.03.2025 ОСОБА_1 звернувся до Володимирського відділу ДРАЦС із заявою, в якій просив надати належним чином засвідчену копію книги реєстрації актів про народження, а саме: в частині, що стосується реєстрації народження громадянина України ОСОБА_1 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 у місті Володимир-Волинський Волинської області УРСР, про що в книзі реєстрації актів про народження зроблено запис за №151 від 25.04.1975. Метою отримання даного документу вказано реалізацію в майбутньому його спадкових прав (а.с.20).
Листом від 26.03.2025 №1/30.1-06-31 відповідач повідомив позивача, що виконати його запит не має законних підстав (а.с.22).
Не погоджуючись з відмовою відповідача, позивач звернулася до суду з даним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб. Кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань.
Відносини, пов'язані з проведенням державної реєстрації актів цивільного стану, внесенням до актових записів цивільного стану змін, їх поновленням і анулюванням, а також засади діяльності органів державної реєстрації актів цивільного стану врегульовано Законом України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» від 01.07.2010 №2398-VI (далі - Закон №2398-VI).
Згідно зі статтею 2 Закону №2398-VI актами цивільного стану є події та дії, які нерозривно пов'язані з фізичною особою і започатковують, змінюють, доповнюють або припиняють її можливість бути суб'єктом цивільних прав та обов'язків.
Відповідно до частин першої, четвертої статті 6 Закону №2398-VI відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження. Органи державної реєстрації актів цивільного стану видають відповідні свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану.
Статтею 49 ЦК України визначено, що актами цивільного стану є народження фізичної особи, встановлення її походження, набуття громадянства, вихід з громадянства та його втрата, досягнення відповідного віку, надання повної цивільної дієздатності, обмеження цивільної дієздатності, визнання особи недієздатною, шлюб, розірвання шлюбу, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, зміна імені, інвалідність, смерть тощо. Державній реєстрації підлягають народження фізичної особи та її походження, громадянство, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть.
Згідно з частиною першою статті 9 Закону №2398-VI державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті.
Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складення актових записів цивільного стану.
Відповідно до частини третьої статті 9 Закону №2398-VI актовий запис цивільного стану - це документ органу державної реєстрації актів цивільного стану, який містить персональні відомості про особу та підтверджує факт проведення державної реєстрації акта цивільного стану. Актовий запис цивільного стану є безспірним доказом фактів, реєстрація яких посвідчується, до спростування його в судовому порядку.
Інформація про персональні дані фізичної особи, що містяться в актовому записі цивільного стану, є конфіденційною і не підлягає розголошенню.
За правилами, визначеними у статті 25 Закону №2398-VI, актові записи цивільного стану, складені на паперових носіях, формуються в книги державної реєстрації актів цивільного стану, що зберігаються в архівах відділів державної реєстрації актів цивільного стану протягом установленого законодавством строку.
Наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 №52/5, що зареєстровано в Міністерстві юстиції України 18.10.2000 за № 719/4940 затверджено «Правила державної реєстрації актів цивільного стану в Україні» (далі - Правила №52/5).
Згідно з пунктом 9 розділу І Правил №52/5 працівники органів державної реєстрації актів цивільного стану зобов'язані додержуватись таємниці державної реєстрації актів цивільного стану. Відомості про національність, освіту, сімейний стан, а також адресу, дату і місце народження фізичної особи, які стали відомі працівнику органу державної реєстрації актів цивільного стану у зв'язку з державною реєстрацією акту цивільного стану, є конфіденційними і розголошенню не підлягають.
Фізична особа має право на ознайомлення з інформацією, що міститься в актовому записі цивільного стану, яка стосується її особисто, крім випадків, передбачених законом.
Конфіденційна інформація про фізичну особу, яка міститься в актовому записі цивільного стану (дані про національність, освіту, сімейний стан, а також адресу, дату і місце народження фізичної особи), може бути повідомлена працівниками органу державної реєстрації актів цивільного стану запитувачу інформації за бажанням фізичної особи та лише за її згодою на підставі заяви, справжність підпису на якій засвідчена в установленому порядку.
За рішенням суду фізична особа має право на ознайомлення з конфіденційною інформацією в актових записах цивільного стану про інших осіб, якщо це необхідно для реалізації та захисту прав та законних інтересів.
Працівники органів державної реєстрації актів цивільного стану ознайомлюють запитувача інформації з відомостями актових записів цивільного стану, доступ до яких не обмежений.
На вимогу фізичної особи працівниками органів державної реєстрації актів цивільного стану надається письмова інформація про відомості актових записів цивільного стану, з якими вона має право на ознайомлення відповідно до законодавства.
Аналізуючи вищенаведені норми чинного законодавства, слідує, що фізична особа має право на ознайомлення в інформацією, яка стосується її особисто.
Спірні правовідносини виникли у зв'язку з тим, що у відповідь на заяву позивача щодо надання йому копії книги реєстрації актів про народження в частині, що стосується реєстрації його дати народження, відповідач відмовив, посилаючись на пункт 19 розділу ІV Правил №52/5.
Так, згідно з пунктом 19 розділу ІV Правил №52/5 під час досудового розслідування та/або судового провадження копії актових записів цивільного стану видаються на підставі ухвали суду, слідчого судді чи у випадку, передбаченому частиною першою статті 615 Кримінального процесуального кодексу України, на підставі постанови керівника органу прокуратури.
Копії актових записів цивільного стану видаються органам Державного бюро розслідувань, Національного антикорупційного бюро України, Бюро економічної безпеки України, Служби безпеки України (крім випадків, передбачених абзацом першим цього пункту), а також нотаріусам на підставі письмового запиту, оформленого відповідно до вимог законодавства, що містить обґрунтування його направлення із зазначенням мети отримання таких копій та посилання на відповідні норми закону, що надають право збирати, зберігати та/або використовувати конфіденційну інформацію про фізичну особу.
Отже, зазначеною нормою Правил №52/5 передбачено видачу копії актових записів цивільного стану лише за рішенням суду або ж на вимогу уповноважених органів.
Водночас, суд зауважує, що пункт 19 розділу ІV Правил №52/5 входить в суперечність з пунктом 9 розділу І цих Правил, який передбачає право фізичної особи на ознайомлення з актовим записом цивільного стану стосовно себе.
Статтею 34 Конституції України передбачено, що кожен має право вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію усно, письмово або в інший спосіб - на свій вибір.
Здійснення цих прав може бути обмежене законом в інтересах національної безпеки, територіальної цілісності або громадського порядку з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я населення, для захисту репутації або прав інших людей, для запобігання розголошенню інформації, одержаної конфіденційно, або для підтримання авторитету і неупередженості правосуддя.
Конституційний Суд України у рішенні від 22 січня 2020 року №1-р(I)/2020 зазначив, що право особи на доступ до інформації, гарантоване статтею 34 Конституції України, не є абсолютним і може підлягати обмеженням. Такі обмеження мають бути винятками, які передбачені законом, переслідувати одну або декілька законних цілей і бути необхідними у демократичному суспільстві. У разі обмеження права на доступ до інформації законодавець зобов'язаний запровадити таке правове регулювання, яке дасть можливість оптимально досягти легітимної мети з мінімальним втручанням у реалізацію вказаного права і не порушувати сутнісного змісту такого права.
В силу приписів статті 11 Закону України «Про інформацію» від 02.10.1992 №2657-XII (далі - Закон №2657-XII) інформація про фізичну особу (персональні дані) - відомості чи сукупність відомостей про фізичну особу, яка ідентифікована або може бути конкретно ідентифікована. Кожному забезпечується вільний доступ до інформації, яка стосується його особисто, крім випадків, передбачених законом.
Частиною другою статті 21 Закону №2657-XII передбачено, що конфіденційною є інформація про фізичну особу, інформація, доступ до якої обмежено фізичною або юридичною особою, крім суб'єктів владних повноважень, а також інформація, визнана такою на підставі закону. Конфіденційна інформація може поширюватися за бажанням (згодою) відповідної особи у визначеному нею порядку відповідно до передбачених нею умов, якщо інше не встановлено законом
У Рішенні Конституційного Суду України у справі щодо офіційного тлумачення статей 3, 23, 31, 47, 48 Закону України «Про інформацію» та статті 12 Закону України «Про прокуратуру» (справа К.Г.Устименка) від 30 жовтня 1997 року №5-зп/1997 зазначено, що частину п'яту статті 23 Закону України «Про інформацію» (редакція якої на час ухвалення даного рішення звучала так: «Кожна особа має право на ознайомлення з інформацією, зібраною про неї») треба розуміти так, що кожна особа має право знайомитись з зібраною про неї інформацією в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, установах і організаціях, якщо ці відомості не є державною або іншою захищеною законом таємницею.
З матеріалів справи слідує, що позивач просив відповідача надати копію книги реєстрації актів про народження в частині, яка стосується його народження.
Разом з тим, незважаючи на те, що актові записи цивільного стану містять конфіденційну інформацію, особа, яку стосується даний запис, має право на ознайомлення з ним.
Так, відповідно до частини третьої статті 10 Закону України «Про доступ до публічної інформації» від 13.01.2011 №2939-VI розпорядники інформації, які володіють інформацією про особу, зобов'язані, зокрема надавати її безперешкодно і безкоштовно на вимогу осіб, яких вона стосується, крім випадків, передбачених законом.
Таким чином, оскільки вимога ОСОБА_1 стосувалась надання копії книги реєстрації актів про народження лише в тій частині, яка стосується безпосередньо його народження, тому у відповідача не було правових підстав для відмови у задоволенні його заяви.
Відповідно до частини першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач - Володимирський відділ ДРАЦС як суб'єкт владних повноважень не довів правомірність своїх дій щодо відмови у наданні позивачу копії книги реєстрації актів про народження в частині, що стосується його особисто.
За вказаних обставин, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими, а вимоги такими, що з врахуванням вимог статті 245 КАС України належать до задоволення шляхом визнання протиправними дій Володимирського відділу ДРАЦС щодо відмови у наданні належним чином засвідченої копії книги реєстрації актів про народження в частині, що стосується реєстрації народження громадянина України ОСОБА_1 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 у місті Володимир-Волинський Волинської області УРСР, про що в книзі реєстрації актів про народження зроблено запис за №151 від 25.04.1975; зобов'язання надати належним чином засвідчену копію книги реєстрації актів про народження в частині, що стосується реєстрації народження громадянина України ОСОБА_1 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 у місті Володимир-Волинський Волинської області УРСР, про що в книзі реєстрації актів про народження зроблено запис за №151 від 25.04.1975.
Згідно із частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Отже, на користь позивача необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача сплачену суму судового збору в розмірі 1211,20 грн (а.с.10).
Керуючись статтями 243-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов задовольнити.
Визнати протиправними дії Володимирського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Володимирському районі Волинської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції щодо відмови ОСОБА_1 в наданні копії книги реєстрації актів про народження в частині, що стосується реєстрації народження громадянина України ОСОБА_1 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 у місті Володимир-Волинський Волинської області УРСР, про що в книзі реєстрації актів про народження зроблено запис за №151 від 25.04.1975.
Зобов'язати Володимирський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Володимирському районі Волинської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції надати ОСОБА_1 належним чином засвідчену копію книги реєстрації актів про народження в частині, що стосується реєстрації народження громадянина України ОСОБА_1 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 у місті Володимир-Волинський Волинської області УРСР, про що в книзі реєстрації актів про народження зроблено запис за №151 від 25.04.1975.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Володимирського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Володимирському районі Волинської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 1211,20 грн (одна тисяча двісті одинадцять грн 20 коп.).
Рішення набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 255 КАС України, та може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 );
Відповідач: Володимирський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Володимирському районі Волинської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (44702, Волинська обл., Володимирський р-н, м.Володимир, вул.Івана Франка, 2а, ЄДРПОУ 42625018).
Головуючий-суддя Н.Б.Плахтій