Рішення від 09.09.2025 по справі 709/1404/25

Справа № 709/1404/25

2/709/668/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 вересня 2025 року селище Чорнобай

Чорнобаївський районний суд Черкаської області у складі:

головуючого судді - Левченка В. В.,

за участі секретаря судового засідання - Нікітенко В. Г.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін у приміщенні Чорнобаївського районного суду Черкаської області цивільну справу за позовом Акціонерного товариства "Черкасиобленерго" в особі відокремленого структурного підрозділу "Золотоніські енергетичні мережі" АТ "Черкасиобленерго" до ОСОБА_1 про стягнення вартості необлікованої електричної енергії внаслідок порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії,

ВСТАНОВИВ:

АТ "Черкасиобленерго" в особі відокремленого структурного підрозділу "Золотоніські енергетичні мережі" АТ "Черкасиобленерго" (далі - позивач) звернулося до Чорнобаївського районного суду Черкаської області з позовом до ОСОБА_1

(далі - відповідач) про стягнення вартості необлікованої електричної енергії внаслідок порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії.

В обґрунтування позовних вимог зазначалося, що ОСОБА_1 є споживачем електричної енергії за адресою: АДРЕСА_1 . 22.03.2025 року під час контрольного огляду засобу комерційного обліку, представниками позивача, за адресою АДРЕСА_1 було виявлено порушення п.п. 3 п. 8.4.2. Правил роздрібного ринку електричної енергії, а саме виявлено пошкодження цілісності як корпусу так і всього лічильника електричної енергії вцілому та пошкодження шафи обліку.На підставі виявленого порушення було складено акт № 008341.

24.04.2025 року відбулося засідання комісії по розгляду вказаного акту, внаслідок чого комісією було прийнято рішення про те, що саме ОСОБА_1 визнано причетною до порушення, вказаного в акті. Відповідно до п.п. 3 п. 8.4.2., п.п. 1 п. 8.4.8., п. 8.4.9.,

п. 8.4.11. ПРРЕЕ, відповідачу за період з 21.02.2024 по 22.03.2025, тобто з дати останнього контрольного огляду засобів комерційного обліку електроенергії до дати виявлення порушення виконано розрахунок обсягу та вартості необлікованої електроенергії. Вартість необлікованої електроенергії становить 6322,19 грн, на підставі чого було виписано рахунок на оплату даної суми, який разом з протоколом комісії надіслано поштовим відправленням відповідачу, яке згідно трекінгу відправлень було направлено в архів Укрпошти в зв'язку з закінченням терміну зберігання. Наразі позивач просить суд стягнути із ОСОБА_1 вказану суму, а також суму сплаченого судового збору у розмірі 3028,00 грн.

Ухвалою Чорнобаївського районного суду Черкаської області від 05 серпня 2025 року відкрито провадження у справі та призначено справу до судового розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

У судове засідання сторони не викликалися.

Відповідач про розгляд даної справи в порядку спрощеного позовного провадження повідомлена належним чином, що підтверджується витягом із сайту Укрпошти, однак, відповідач не скористалася процесуальним правом подачі відзиву на позовну заяву, а тому суд вирішує справу за наявними письмовими матеріалами, що відповідає положенню ч. 8

ст. 178 ЦПК України.

У наданий в ухвалі строк від сторін не надійшло заперечення проти розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження чи клопотання про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін.

Згідно з ч. 8 ст. 178 ЦПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений законом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

У відповідності до положень ч. 5 ст. 279 ЦПК України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, оскільки сторонами не направлено на адресу суду клопотань про інше.

Суд, дослідивши письмові докази, наявні у матеріалах справи, всебічно перевіривши обставини, на яких вони ґрунтуються у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин, встановив наступні обставини.

22 березня 2025 року під час контрольного огляду засобу комерційного обліку, представниками позивача, за адресою АДРЕСА_1 було виявлено порушення п.п. 3 п. 8.4.2. Правил роздрібного ринку електричної енергії, а саме виявлено пошкодження цілісності як корпусу так і всього лічильника електричної енергії вцілому та пошкодження шафи обліку.

Згідно довідки №119 від 25 березня 2025 року, виданої старостою Васютинського старостинського округу, з грудня 2024 року в АДРЕСА_1 проживає без реєстрації ОСОБА_1 зі своїми дітьми (а.с. 18).

Згідно з актом про порушення № 008341 від 22.03.2025 (а.с. 11) було виявлено пошкодження цілісності як корпусу так і всього лічильника електричної енергії вцілому та пошкодження шафи обліку. В наявності лише залишки корпусу шафи обліку та деякі елементи лічильника, а саме: клемна колодка, паспорт лічильника, мікросхема, уламок корпусу лічильника з пломбою Держповірки. Таким чином електрична енергія споживалася, але не обліковувалася. Акт про пломбування засобів комерційного обліку електричної енергії

№ 048167/П/1 від 20.02.2025. Письмове повідомлення споживача про пошкодження лічильника відсутнє.

Згідно акту технічної перевірки засобів комерційного обліку № 048167/п від 20.02.2025, акту про пломбування засобів комерційного обліку електричної енергії

№ 048167/П/1 від 20.02.2025 та даних фото фіксації, яка проводилася при цьому, за адресою виявленого порушення було проведено заміну засобу комерційного обліку електричної енергії.

Даний акт про порушення було розглянуто на комісії позивача 24.04.2025, обсяг та вартість необлікованої електричної енергії нарахована згідно з гл. 8.4. ПРРЕЕ, про що зазначено в протоколі комісії № 84 від 24.04.2025.

24.04.2025 на засіданні комісії з розгляду актів про порушення було прийняте рішення про те, що акт про порушення № 008341 від 22.03.2025 складено правомірно, а особу, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача за адресою виявленого порушення, а саме відповідача ОСОБА_1 визнано причетною до порушення, вказаного в акті.

Відповідно до п.п. 3 п. 8.4.2, п.п. 1 п. 8.4.8., п. 8.4.9., п. 8.4.11. ПРРЕЕ, відповідачу за період з 21.02.2024 по 22.03.2025, тобто з дати останнього контрольного огляду засобів комерційного обліку електроенергії до дати виявлення порушення виконано розрахунок обсягу та вартості необлікованої електроенергії.

Вартість необлікованої електроенергії становить 6322,19 грн, на підставі чого було виписано рахунок на оплату даної суми, який разом з протоколом комісії надіслано поштовим відправленням відповідачу.

На адресу відповідача було направлено Претензію щодо сплати суми заборгованості за необліковану електричну енергію внаслідок порушення ПРРЕЕ на суму 6322,19 грн, яка була направлена рекомендованим листом з повідомленням.

Згідно пунктом 4.1 Правил, розрахунки за електричну енергію та послуги, що надаються на роздрібному ринку, між учасниками цього ринку здійснюються у грошовій формі відповідно до укладених договорів.

Частиною першою статті 77 Закону України «Про ринок електричної енергії» передбачено, що учасники ринку, які порушили нормативно-правові акти, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, несуть відповідальність згідно із законом.

Пунктом 4 частини другої статті 77 Закону України «Про ринок електричної енергії» передбачено, що правопорушеннями на ринку електричної енергії є крадіжка електричної енергії, самовільне підключення до об'єктів електроенергетики, споживання електричної енергії без приладів обліку.

Відповідно до пункту 3.1.1 Правил роздрібного ринку електричної енергії, затвердженими Постановою НКРЕКП № 312 від 14 березня 2018 року (ПРРЕЕ), постачання (продаж) електричної енергії споживачу здійснюється за договором про постачання електричної енергії споживачу обраним споживачем електропостачальником, який отримав відповідну ліцензію, за вільними цінами, крім постачання електричної енергії постачальником універсальної послуги або постачальником «останньої надії». Ціни (тарифи) на послуги постачальника універсальних послуг, постачальника «останньої надії» визначаються у встановленому законодавством порядку.

На підставі п. 8.2.5 ПРРЕЕ у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів розкрадання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача або представника споживача оформлюється акт про порушення.

Так, за змістом пункту 8.2.7 Правил кошти за необліковану електричну енергію та суми збитків перераховуються споживачем на поточний рахунок оператора системи. Споживач має оплатити розрахункові документи за необліковану електричну енергію протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунка (у випадку неотримання споживачем рахунка у поштовому відділенні упродовж 5 робочих днів з дня надходження рахунка до поштового відділення споживача рахунок вважається отриманим споживачем на 5 робочий день).

Отже, позивачем доведено, що за адресою: АДРЕСА_1 мало місце порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії, яке було виявлено 22 березня 2025 року, про що складено акт про порушення № 008341.

Відповідач нараховану суму за вказане порушення в добровільному порядку не сплатила, доказів протилежного матеріали справи не містять.

Отже, зважаючи на встановлені обставини та наведені положення Закону, суд дійшов висновку про обґрунтованість і доведеність позовних вимог про стягнення вартості необлікованої електричної енергії внаслідок порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії у розмірі 6322,19 грн, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційного розміру задоволених позовних вимог.

Таким чином з відповідача на користь позивача підлягає до стягнення судовий збір у розмірі 3028,00 гривень.

На підставі викладеного вище, керуючись ст.ст. 141, 259, 263-265, 279 ЦПК України, суд,

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , на користь Акціонерного товариства "Черкасиобленерго" в особі відокремленого структурного підрозділу "Золотоніські енергетичні мережі" АТ "Черкасиобленерго" вартість необлікованої електричної енергії в сумі 6322,19 грн на р/р НОМЕР_2 в ФЧОУ АТ "Ощадбанк" МФО 354507 код ЄДРПОУ 22800735 та судовий збір у розмірі 3028,00 гривень, а всього стягнути 9350,19 гривень (дев'ять тисяч триста п'ятдесят гривень 19 копійок).

Повні найменування сторін:

Акціонерне товариство "Черкасиобленерго" в особі відокремленого структурного підрозділу "Золотоніські енергетичні мережі" АТ "Черкасиобленерго", місцезнаходження: вул. Богодухівська, 43, м. Золотоноша, Черкаська область, код ЄДРПОУ 25204643.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до Черкаського апеляційного суду.

Суддя В. В. Левченко

Попередній документ
130107067
Наступний документ
130107069
Інформація про рішення:
№ рішення: 130107068
№ справи: 709/1404/25
Дата рішення: 09.09.2025
Дата публікації: 12.09.2025
Форма документу: Рішення
Форма судочинства: Цивільне
Суд: Чорнобаївський районний суд Черкаської області
Категорія справи: Цивільні справи (з 01.01.2019); Справи позовного провадження; Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них; надання послуг
Стан розгляду справи:
Стадія розгляду: Виконання рішення (14.10.2025)
Дата надходження: 01.08.2025
Предмет позову: про стягнення вартості необлікованої електричної енергії внаслідок порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії