Справа № 603/463/25
Провадження № 3/603/190/2025
09 вересня 2025 рокум. Монастириська
Суддя Монастириського районного суду Тернопільської області Пасічник А.З., за участю секретаря судового засідання Лучкович Н.В., прокурорки Петрівської І.А., особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши матеріали про адміністративне правопорушення, які надійшли із управління проведення спеціальних перевірок та контролю за своєчасністю подання декларацій Національного агентства з питань запобігання корупції про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Чехів Тернопільської області, який зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , колишній начальник відділу безпечності харчових продуктів та ветеринарної медицини Монастириського управління Головного управління Держпродспоживслужби в Тернопільській області, за ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
ОСОБА_1 , будучи суб'єктом у відповідності до п.п. «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» (далі - Закон) на якого поширюється його дія, після звільнення на підставі наказу Головного управління Держпродспоживслужби в Тернопільській області від 31.01.2023 №52-К, несвоєчасно без поважних причин, а саме 13 лютого 2024 року об 11 год 36 хв. подав до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, декларацію особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за період, що не охоплений раніше поданими деклараціями, а саме за період 01.01.2023 по 02.02.2023, яку зобов'язаний був подати не пізніше 31.01.2024, тобто до 00 год 00 хв. 01.02.2024, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Під час розгляду справи ОСОБА_1 вину в інкримінованих йому адміністративному правопорушенні визнав повністю, щиро розкаявся. Зазначив про те, що є пенсіонером. Про обов'язок подати декларацію особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування до 31.01.2024 дізнався в січні місяці 2024 року в телефонному режимі від колишніх колег по роботі. 21.01.2024 намагався зайти в особистий кабінет, проте через проблеми в роботі сайту не зміг авторизуватись. Відповідно в період з 21.01.2024 по 31.01.2024 думав, що сайт не працює. Декларацію подав 13.02.2024, оскільки зібрав всі необхідні дані для заповнення декларації за період 2023 року.
Прокурорка у судовому засіданні просила визнати винним ОСОБА_2 у вчиненні адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП та накласти адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 60 неоподаткованих мінімумів доходів громадян.
Суд, заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, прокурора, дослідивши письмові матеріали справи, приходить до висновку про наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, виходячи з такого.
За частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно з статтею 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом. Додержання вимог закону при застосуванні заходів впливу за адміністративні правопорушення забезпечується систематичним контролем з боку вищестоящих органів і посадових осіб, правом оскарження, іншими встановленими законом способами.
Завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом (ст. 245 КУпАП).
Відповідно до ч. 1 ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Статтею 280 КУпАП встановлено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Диспозиція ч. 1 ст. 172-6 КУпАП передбачає відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в»-«ґ» пункту 2, пункті 4 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.
Підпункт «в» п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» визначає, що суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є державні службовці, посадові особи місцевого самоврядування.
В ході розгляду справи встановлено, що відповідно до наказу Головного управління Держспоживслужби в Тернопільській області від 18 грудня 2018 року №302-К ОСОБА_1 призначений на посаду начальника відділу безпечності харчових продуктів та ветеринарної медицини Монастириського районного управління Головного управління Держспоживслужби в Тернопільській області.
Наказом Головного управління Держспоживслужби в Тернопільській області від 07 червня 2022 року №166-К ОСОБА_1 , начальнику відділу безпечності харчових продуктів та ветеринарної медицини Монастириського районного управління Головного управління Держспоживслужби в Тернопільській області присвоєний черговий 5 (п'ятий) ранг державного службовця в межах посад державної служи категорія «Б».
Наказом Головного управління Держспоживслужби в Тернопільській області від 31 січня 2023 року №52-К ОСОБА_1 звільнений з посади начальника відділу безпечності харчових продуктів та ветеринарної медицини Монастириського районного управління Головного управління Держспоживслужби в Тернопільській області з 02.02.2023, відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 87 Закону Країни «Про державну службу».
Суд встановив, що ОСОБА_1 попереджений про дотримання норм Закону України «Про запобігання корупції» для осіб, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, про що свідчить його підпис у попередженні від 02.02.2023.
Підписавши вказане попередження ОСОБА_1 зобов'язався відповідно до п. 2 ст. 45 Закону України Про запобігання корупції« заповнити та подати на веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відтак ОСОБА_1 є особою, на яку поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», та суб'єктом декларування.
Відповідно до п. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в»-«ґ» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
Особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах «а», «в»-«ґ» пункту 2 частини першої статті 3, зобов'язані до 1 квітня наступного року після року припинення діяльності подати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.
Так, підпунктом 1 пункту 2 розділу II Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого наказом Національного агентства з питань запобігання корупції № 449/21 від 23.07.2021 (далі - Порядок), щорічна декларація - декларація, яка подається відповідно до частини першої статті 45 Закону у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня, та охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.
Законом можуть бути встановлені інші строки подання щорічної декларації.
Пунктом 2-7 розділу XIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції» передбачено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.
Таким чином, суб'єкти декларування мали обов'язок подати щорічну декларацію після звільнення до 31.01.2024.
Відповідно до службової записки наданої Національним агентством з питань запобігання корупції №70-05/6373-25 від 10 липня 2025 року, щодо надання інформації про стан функціонування інформаційно-комунікаційної системи «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважений на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» у періоди з 11:26 по 12:14 та 12:41 по 12:51 18.01.2024 через збій у роботі системного програмного забезпечення реєстру, у суб'єктів декларування спостерігалась помилка 502 у Персональному кабінеті. Також через DDos атаку на мережі постачальників послуг доступу до мережі Інтернет 28.01.2024 у період з 15:25 по 17:25 та 18:15 до 18:50, у користувачів Реєстру спостерігалися перебої у доступі до персонального кабінету у Реєстрі, а також у роботі публічної частини Реєстру. Окрім того, через збій у роботі викликаний зупинкою бази даних логів суб'єктів декларування доступ до персонального кабінету у Реєстрі та публічної частини Реєстру було обмежено 31.01.2024 у період 21:33 до 22:13.
Разом з тим, згідно з інформацією, яка наявна в Єдиному державному реєстрі декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, ОСОБА_1 , будучи суб'єктом, на якого поширюється дія Закону Країни «Про запобігання корупції», в порушення вимог частини другої статті 45 Закону, несвоєчасно подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, а саме з 01.01.2023 по 02.02.2023 (декларація при звільненні), несвоєчасно, без поважних причин, пропустив встановлений законом строк подання декларацій, у зв'язку з чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч.1 ст.172-6 КУпАП.
З огляду на викладене суд приходить до переконання, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, окрім власного визнання вини, доведена наступними матеріалами справи, дослідженими у судовому засіданні, а саме:
-протоколом про адміністративне правопорушення № 47-01/173/25 про адміністративне правопорушення 21 серпня 2025 року;
-вимогою №47/-01/4075824 від 05.06.2024, яка адресована Головному управлінню Держпродспоживслужби в Тернопільській області про надання засвідчених в установленому порядку документів відносно ОСОБА_1 ;
-відповіддю на вимогу з додатками №Вих-15/2238-25 від 04.07.2025;
-повідомленням №47-01/33127-25 від 17.04.2025 ОСОБА_1 про виявлення в його діях ознаки вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП;
-письмовими поясненнями ОСОБА_1 від 20 травня 2025, адресовані управлінню проведення спеціальних перевірок та контролю за своєчасністю подання декларацій, згідно ОСОБА_1 вказав, що декларацію при звільненні за період роботи з 01.01.2023 по 02.02.2023 він подав несвоєчасно, через те, що вважав, що під час дії воєнного стану подання декларацій до закінчення війни не є обов'язковим;
-запрошенням ОСОБА_1 про прибуття до Національного агентства з питань запобігання корупції для ознайомлення, надання пояснень та підписання протоколу про адміністративне правопорушення від 06.08.2025 №14-01/67410-25 з підтвердженням про вручення;
-службовою запискою щодо надання інформації про стан функціонування інформаційно-комунікаційної системи «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» від 10.07.2025 №70-05/637325.
Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку, що в діях ОСОБА_1 наявні ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Так, згідно роз'яснень Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ «Щодо притягнення до адміністративної відповідальності за окремі правопорушення, пов'язані з корупцією» вих. № 223-943/0/4-17 від 22.05.2017 під поважними причинами слід розуміти неможливість особи подати вчасно декларацію у зв'язку з хворобою, перебуванням особи на лікуванні, внаслідок стихійного лиха (повені, пожежі, землетрусу), технічних збоїв офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції, витребуванням відомостей, необхідних для внесення в декларацію, перебуванням (триманням) під вартою тощо.
В ході судового розгляду не були встановлені обставини, які б свідчили про поважність причин невчасного подання ОСОБА_3 декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Дослідивши докази у справі, приходжу до переконання про винуватість ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, тобто несвоєчасного подання без поважних причин декларацій особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Враховуючи характер вчиненого правопорушення, відсутність обставини, що обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення, наявність обставини, що пом'якшує відповідальність за адміністративне правопорушення - щире каяття зі сторони ОСОБА_1 , особу порушника, який є особою пенсійного віку, суд вважає за необхідне призначити ОСОБА_1 стягнення у виді штрафу в розмірі 50 (п'ятдесят) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
У відповідності до ст. 40-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення ОСОБА_1 підлягає до стягнення судовий збір.
На підставі ч.1 ст.172-6 КУпАП та керуючись ст.ст. 7, 9, 36, 172-6, 221, 283, 284 КУпАП, ст.4 Закону України «Про судовий збір», -
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, і накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 50 (п'ятдесят) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень в дохід держави.
Стягнути із ОСОБА_1 в дохід держави 605 (шістсот п'ять) грн 60 (шістдесят) коп. судового збору.
Штраф підлягає сплаті порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У відповідності до ч. 2 ст. 308 КУпАП в порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, зазначеного у постанові.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржено особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Апеляційна скарга подається до Тернопільського апеляційного суду через Монастириський районний суд Тернопільської області.
Суддя А.З. Пасічник