Постанова від 09.09.2025 по справі 595/1210/25

Справа № 595/1210/25

Провадження № 3/595/481/2025

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09.09.2025 м. Бучач

Суддя Бучацького районного суду Тернопільської області Созанська Л.І., за участю секретаря судового засідання Швидкої Н.В., прокурора Шимоновича Ю.В., особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши матеріали про адміністративне правопорушення, які надійшли з Тернопільського управління Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності:

ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Попівці Заліщицького району, зареєстрованого АДРЕСА_1 , фактично проживаючого у АДРЕСА_2 , з вищою світою, фізичної особи - підприємця, одруженого, маючого на утриманні двоє малолітніх дітей,

за ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 , який проходив службу на посаді інспектора сектору реагування патрульної поліції відділення поліції № 2 (м. Бучач) Чортківського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції в Тернопільській області (на даний час відділення поліції №2 (м. Бучач) Чортківського районного управління поліції ГУНП в Тернопільській області), що знаходиться за адресою: м. Бучач, вул. Міцкевича, 6, Тернопільської області та відповідно до п.п. «з» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» (далі-Закону), примітки до ст. 172-6 КУпАП, будучи суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону, несвоєчасно, без поважних причин, а саме 02.07.2025 о 23:10 год. подав на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, яка припинила діяльність, пов'язану із виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за 2023 рік (після звільнення), чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Присутній у судовому засіданні особа, яка притягується до адміністративної відповідальності, - ОСОБА_2 свою вину у вчиненні адміністративного правопорушення заперечив. Пояснив, що умислу приховати доходи в нього не було, які і не було можливості вчасно подати декларацію особи, яка припинила діяльність, пов'язану із виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за 2023 рік (після звільнення), оскільки він тривалий час перебував на лікуванні, в підтвердження чому долучив до матеріалів справи довідку № 28 від 10.05.2024 та довідку № 62 від 18.08.2025, видані поліклінікою Комунального некомерційного підприємства Заліщицької центральної лікарні Заліщицької міської ради. Зазначив, що лікування, згідно поданих довідок, він проходив амбулаторно, зранку приходив у лікарню, де йому призначали лікування, після чого повертався додому. Крім того, невчасне подання декларації обґрунтовує тим, що він перебував під домашнім арештом, відтак, не мав змоги отримати інформацію про свої доходи у податковій службі. Отримати інформацію про свої доходи із додатку «Дія» або через електронний кабінет платників податків він не міг, оскільки не вміє такими користуватися. Також пояснив, що він подав щорічну декларацію за 2023 рік у січні, відтак, вважає, що така декларація прирівнюється до декларації після звільнення, а тому не мав обов'язку взагалі подавати останню. На підставі викладеного просив суд закрити провадження у справі про притягнення його до адміністративної відповідальності у зв'язку із відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Прокурор в судовому засіданні просив визнати винним ОСОБА_2 у вчиненні адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, та накласти адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 850 грн.

Суд, заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, думку прокурора, дослідивши письмові матеріали справи, приходить до висновку про наявність в діях ОСОБА_2 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, виходячи з такого.

За ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом (ст. 245 КУпАП).

Частиною 1 ст. 172-6 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Як вбачається зі змісту примітки до ст. 172-6 КУпАП, суб'єктами правопорушень у цій статті (крім правопорушень, визначених частинами другою та третьою цієї статті, у частині неповідомлення або несвоєчасного повідомлення про суттєві зміни у майновому стані) є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Відповідно до ч. 1 ст. 17 Закону України «Про Національну поліцію України» поліцейським є громадянин України, який склав Присягу поліцейського, проходить службу в поліції і якому присвоєно спеціальне звання поліції.

Поліцейський, серед іншого, зобов'язаний неухильно дотримуватися положень Конституції України, законів України та інших нормативно-правових актів, що регламентують діяльність поліції, та Присяги поліцейського (п. 1 ч. 1 ст. 18 Закону України «Про Національну поліцію України»).

У силу пп. «з» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» поліцейські є суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону.

Згідно з ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в» - «ґ» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

Абзацом 2 частини 2 статті 45 Закону визначено, що особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3, зобов'язані до 1 квітня наступного року після року припинення діяльності подати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.

Відповідно до підпункту 1 пункту 2 розділу II Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого наказом Національного агентства з питань запобігання корупції № 449/21 від 23.07.2021, щорічна декларація - декларація, яка подається відповідно до частини першої статті 45 Закону (щороку), абзацу другого частини другої статті 45 Закону (після припинення діяльності (після звільнення)) у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня. Така декларація охоплює звітний рік період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.

Відповідно до роз'яснень НАЗК щодо фінансової доброчесності: застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю (подання декларації, повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, повідомлення про відкриття валютного рахунку) від 13.11.2023 № 4 (зі змінами) особи, які звільнились у період з 01.01.2023 до 11.10.2023 (включно) подають декларацію з позначкою «я припинив(ла) виконувати функції держави або органу місцевого самоврядування (після звільнення)» за 2023 рік - до 31.03.2024.

Згідно ст. 251 КУпАП, доказами по справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку посадова особа встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Статтею 252 КУпАП встановлено, що орган (посадова особа), розглядаючи та вирішуючи справу про адміністративне правопорушення, оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Вина ОСОБА_2 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, підтверджується зібраними та дослідженими судом доказами, зокрема:

- протоколом про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією № 75 від 18.08.2025;

- витягом з наказу начальника УКЗ ГУНП в Тернопільській області № 139 о/с від 05.07.2016 про призначення ОСОБА_2 на посаду інспектора дозвільної системи Заліщицького відділення поліції Чортківського ВП ГУНП в Тернопільській області, увільнивши від посади інспектора Заліщицького відділення поліції Чортківського ВП ГУНП в Тернопільській області, з 04.07.2016;

- витягом з наказу начальника УКЗ ГУНП в Тернопільській області № 284 о/с від 09.12.2016 про призначення ОСОБА_2 (М-211411) на посаду інспектора сектору превенції патрульної поліції Заліщицького відділення поліції Чортківського ВП ГУНП в Тернопільській області, увільнивши від посади інспектора дозвільної системи Заліщицького відділення поліції Чортківського ВП ГУНП в Тернопільській області, з 09.12.2016, закріпивши спеціальний жетон № 0089822;

- витягом з наказу начальника УКЗ ГУНП в Тернопільській області № 9 о/с від 13.01.2021 про призначення ОСОБА_2 ( 0089822) на посаду інспектора сектору реагування патрульної відділення поліції № №2 (м. Бучач) Чортківського ВП ГУНП в Тернопільській області, увільнивши від посади інспектора сектору превенції патрульної поліції Заліщицького відділення поліції Чортківського ВП ГУНП в Тернопільській області, з 11.01.2021;

- копією присяги на вірність Українському народові ОСОБА_2 від 07.11.2015;

- копією пам'ятки-ознайомлення поліцейських, державних службовців та працівників поліції, які є суб'єктами декларування про дотримання окремих обмежень, передбачених Законом України «Про запобігання корупції» при звільненні зі служби, з відміткою ОСОБА_2 про ознайомлення 13.12.2019;

- копією посадової інструкції інспектора сектору реагування патрульної відділення поліції № №2 (м.Бучач) Чортківського ВП ГУНП в Тернопільській області Гаргая В.Б. від 23.04.2021;

- копією повідомлення про наявність корпоративних прав ОСОБА_2 від 28.09.2021;

- копією рапорту ОСОБА_2 про звільнення за власним бажанням від 25.09.2023;

- наказом начальника Головного управління Національної поліції в Тернопільській області № 323 о/с від 26.09.2023 про звільнення ОСОБА_2 зі служби в поліції за п. 7 ч. 1 ст. 77 (за власним бажанням) Закону України «Про Національну поліцію» з 26.09.2023;

- копією розписки ОСОБА_2 від 25.09.2023 про зобов'язання надати електронну декларацію за 2021, 2022 та з 01.01.2023 по дату звільнення (при звільненні), а також до 01.03.2024 електронну декларацію за період з дня звільнення до 31.12.2023;

- повідомленням Головного управління Національної поліції в Тернопільській області № 2293/2/05/2023 від 26.09.2023 про прибуття ОСОБА_1 до УКЗ ГУНП в Тернопільській області для ознайомленням з наказом про звільнення та отримання ним трудової книжки, а також про необхідність подання декларації;

- скріншотами з офіційного веб-сайту НАЗК https://public.nazk.gov.ua/search», з яких вбачається, що ОСОБА_2 02.07.2025 подав щорічну декларацію за 2023 рік;

- копією декларації ОСОБА_2 , як особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік, де у графі «Чи продовжуєте Ви виконувати функції держави або органу місцевого самоврядування?» декларант надав відповідь: «ні»;

- постановою т.в.о. начальника СВ відділення поліції № 2 Чортківського районного управління поліції ГУНП в Тернопільській області Король З.І. про закриття кримінального провадження від 21.07.2025, якою кримінальне провадження, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12025211130000122 від 03.06.2025 закрито за ст. 366-3 КК України, у зв'язку з відсутністю в діях ОСОБА_2 складу кримінального правопорушення;

- копією листа Управління проведення спеціальних перевірок та контролю за своєчасністю подання декларацій Національного агентства з питань запобігання корупції щодо стану функціонування інформаційно-комунікаційної системи «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» № 47-07/55855-25 від 26.06.2025;

- копією листа Управління проведення спеціальних перевірок та контролю за своєчасністю подання декларацій Національного агентства з питань запобігання корупції, в якому відображено інформацію про подані декларації до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, ОСОБА_2 ;

- копією положення про Департамент внутрішньої безпеки Національної поліції України, затвердженого наказом НП України від 09.11.2015 № 83 (у редакції наказу НПУ від 31.07.2019 № 765).

Відтак, ОСОБА_2 , який проходив службу на посаді інспектора сектору реагування патрульної поліції відділення поліції № 2 (м. Бучач) Чортківського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції в Тернопільській області, будучи особою, яка є суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, зобов'язаний був подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, яка припинила таку діяльність, за 2023 рік (після звільнення), не пізніше 31.03.2024, проте, в порушення вимог абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», подав вищезазначену декларацію 02.07.2024.

За вказаних обставин суд вважає, що в діях ОСОБА_2 містяться ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, тобто несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Стосовно аргументів ОСОБА_2 про те, що він не мав змоги подати вчасно декларацію, оскільки перебував на амбулаторному лікуванні, суд зазначає наступне.

Так, згідно довідки № 28 від 10 травня 2024 року, виданої поліклінікою Комунального некомерційного підприємства Заліщицької центральної лікарні Заліщицької міської ради, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , лікувався у лікаря-психіатра Заліщицької поліклініки з 11 жовтня 2023 року по час видачі довідки з приводу діагноз: стійкий тривожно-депресивний розлад. Хворий постійно амбулаторно приймає лікування.

Як слідує із довідки № 62 від 18 серпня 2025 року, виданої поліклінікою Комунального некомерційного підприємства Заліщицької центральної лікарні Заліщицької міської ради, ОСОБА_2 , 1985 року народження, проходив лікування у лікаря психіатра Заліщицької поліклініки з 28 травня 2025 року по 09 липня 2025 року з приводу тривожного депресивного розладу на ґрунті гострої реакції на стрес.

Із описаних вище довідок вбачається, що ОСОБА_2 проходив амбулаторне лікування у лікаря психіатра поліклініки Комунального некомерційного підприємства Заліщицької центральної лікарні Заліщицької міської ради, що він також підтвердив безпосередньо у судовому засіданні.

Суд приходить до висновку, що ОСОБА_2 , лікуючись амбулаторно, не був позбавлений можливості вчасно подати декларацію, він мав об'єктивно достатньо часу та можливостей для подання декларації у визначений законом строк.

Будь-яких інших доказів матеріали справи не містять. Наведені ОСОБА_2 обставини не можуть бути визнані в якості поважних причин, які об'єктивно позбавляли можливості вчасно подати декларацію.

Посилання ОСОБА_2 про відсутність умислу в його діях щодо несвоєчасного подання декларацій є безпідставним, оскільки адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, є правопорушенням з формальним складом, для констатації наявності якого встановлення суспільно-небезпечних наслідків не вимагається, i суб'єктивна сторона якого може виявлятися як в умисній, так i в необережній формі вини, а зазначені ним обставини не звільняють ОСОБА_2 від обов'язку виконання вимог Закону України стосовно своєчасного подання декларації.

Також у своїх поясненнях ОСОБА_2 зазначав про те, що він подав щорічну декларацію за 2023 рік у січні, відтак, вважає, що така декларація прирівнюється до декларації після звільнення, а тому не мав обов'язку взагалі подавати останню. Водночас, суд звертає увагу, що згідно матеріалів справи, у Єдиному державному реєстрі декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, міститься інформація про наступні подані ОСОБА_2 декларації: 31.03.2017 - щорічна за 2016; 23.03.2018 - щорічна за 2017; 16.03.2019 - щорічна за 2018; 01.04.2020 - щорічна за 2019; 19.03.2021 - щорічна за 2020; 03.02.2024 - щорічна (виправлена) за 2022; 04.01.2024 - щорічна за 2022; 03.02.2024 - декларація перед звільненням (виправлена) за 01.01.2023-26.09.2023; 04.01.2024 - декларація перед звільненням за 01.01.2023-26.09.2023; 03.01.2024 - щорічна за 2021; 30.03.2025 - декларація перед звільненням за 01.01.2024-31.12.2024; 02.07.2025 - щорічна за 2023.

Обираючи вид та розмір адміністративного стягнення, суд відповідно до ст. 33, 34, 35 КУпАП приймає до уваги характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.

Обставини, що пом'якшують чи обтяжують відповідальність ОСОБА_2 , відсутні.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що на ОСОБА_2 слід накласти стягнення у виді штрафу у мінімальному розмірі, визначеному санкцією ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, оскільки це буде достатнім та необхідним для його виховання та запобігання вчиненню ним нових правопорушень.

У відповідності до ст. 40-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення з ОСОБА_2 підлягає до стягнення судовий збір.

Керуючись ст. ст. 33, 40-1, 172-6 ч. 1, 221, 252, 280, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 визнати винним у вчинені адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, і накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) грн.

Стягнути з ОСОБА_2 в дохід держави 605 (шістсот п'ять) грн. 60 коп. судового збору.

Роз'яснити, що штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

У випадку несплати правопорушником штрафу у зазначений строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті КУпАП та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень (стаття 308 КУпАП).

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Постанова може бути оскаржена через Бучацький районний суд до Тернопільського апеляційного суду протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Суддя Л. І. Созанська