Постанова від 10.09.2025 по справі 484/4679/25

Справа № 484/4679/25

Провадження № 3/484/2130/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10.09.2025 року м. Первомайськ

Суддя Первомайського міськрайонного суду Миколаївської області Паньков Д.А., за участі прокурора - Стоянової І.В., особи, яка притягується до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Первомайську Миколаївської області матеріали, які надійшли від ОВС Миколаївського управління Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Первомайськ Миколаївської області, громадянина України, РНОКПП: НОМЕР_1 , зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , тимчасово не працює, на момент вчинення правопорушення працював інспектором взводу № 2 роти № 1 батальйону № 3 Управління патрульної поліції в Миколаївській області Департаменту патрульної поліції України, за ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

УСТАНОВИВ:

До суду з Миколаївського управління Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України надійшли протоколи про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП № 25 від 13.08.2025 року (справа № 484/4679/25, провадження № 3/484/2130/25), та за ч. 1 ст. 172-6 № 24 від 13.08.2025 року (справа № 484/4680/25, провадження № 3/484/2131/25).

Відповідно до ч. 2 ст. 36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом, стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.

Для виконання вимог ч.2 ст. 36 КУпАП вважаю за необхідне об'єднати вищевказані справи в одну справу і присвоїти номер справи № 484/4679/25, провадження № 3/484/2130/25.

ОСОБА_1 , який перебував на посаді інспектора взводу № 2 роти № 1 батальйону № 3 управління патрульної поліції в Миколаївській області Департаменту патрульної поліції України, жетон 0076406, будучи суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, відповідно до пп. «з» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», порушив ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», а саме вчинив несвоєчасне, без поважних на те причин, подання декларації типу «Щорічна» за 2021 рік, чим скоїв адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Крім того, ОСОБА_1 , який перебував на посаді інспектора взводу № 2 роти № 1 батальйону № 3 управління патрульної поліції в Миколаївській області Департаменту патрульної поліції України, жетон 0076406, будучи суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, відповідно до пп. «з» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», порушив вимоги абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», а саме вчинив несвоєчасне, без поважних на те причин, подання декларації типу «При звільненні», відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

У судовому засіданні ОСОБА_1 вину у вчиненні адміністративних правопорушень визнав повністю.

Вивчивши матеріали справи, заслухавши думку прокурора, який просив притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, приходжу до слідуючого.

З матеріалів справи встановлено, що за наказом Департаменту патрульної поліції України (далі-ДПП НП України) № 669 о/с від 12.07.2018 «По особовому складу» старшого сержанта поліції ОСОБА_1 призначено на посаду поліцейського взводу № 2 роти № 1 батальйону № 2 управління патрульної поліції в Миколаївській області Департаменту патрульної поліції України.

За наказом ДПП НП України № 199 о/с від 09.03.2021 «По особовому складу» старшого сержанта поліції ОСОБА_1 призначено на посаду інспектора взводу № 2 роти № 1 батальйону № 3 управління патрульної поліції B Миколаївській області Департаменту патрульної поліції України.

За наказом ДПП НП України № 199 о/с від 09.03.2021 «По особовому складу» старшому сержанту поліції ОСОБА_1 присвоено спеціальне звання поліції достроково, у порядку заохочення, лейтенант поліції.

За наказом ДПП НП України № 823 о/с від 03.06.2022 «По особовому складу» інспектора взводу № 2 роти № 1 батальйону № управління патрульної поліції в Миколаївській області Департаменту патрульної поліції України лейтенанта поліції ОСОБА_1 звільнено зі служба в поліції з 03.06.2022.

З обмеженнями, пов'язаними зі службою в поліції, та вимогами антикорупційного законодавства, ОСОБА_1 ознайомився 01.11.2019, що підтверджується його особистим підписом на Пам'ятці-ознайомленні.

Отже, лейтенант поліції ОСОБА_1 , будучи інспектором взводу № 2 роти № 1 батальйону № 3 управління патрульної поліції в Миколаївській області Департаменту патрульної поліції України, є суб'єктом декларування, а саме особою, яка зобов'язана подавати декларацію відповідно до Закону України «Про запобігання корупції».

Нормами ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» визначено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"г" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

Указом Президента України від 24.02.2022, у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації на території України, введено воєнний стан який діє до теперішнього часу.

Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», який набрав чинності 12.10.2023, відновлено декларування та функції НАЗК.

Пунктом 2-7, розділу ХІІІ "Прикінцеві положення" Закону України «Про запобігання корупції» установлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану", подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року. Суб'єкти декларування, зазначені у частинах сьомій - чотирнадцятій статті 45 цього Закону, подають відповідні декларації у строки, встановлені частинами сьомою чотирнадцятою статті 45 цього Закону, якщо відповідні декларації не було подано раніше.

У п. 2.2 роз'яснень «щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю (подання декларації, повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, повідомлення про відкриття валютного рахунку)» від 13.11.2023 №4, НАЗК зазначено, в тому числі, що особи, які звільнились у період з 01.01.2023 до 11.10.2023 (включно) подають: декларацію за 2021 рік (щорічну декларацію з позначкою «я продовжую виконувати функції держави або місцевого самоврядування» або кандидата на посаду за потреби та якщо відповідна декларація не подана раніше) до 31.01.2024;

2) щорічну декларацію з позначкою «я продовжую виконувати функції держави або місцевого самоврядування» за 2022 рік до 31.01.2024 (якщо така декларація не подана раніше);

3) декларацію при звільненні за період, не охоплений раніше поданими деклараціями до 31.01.2024;

4) декларацію з позначкою «я припинив(ла) виконувати функції держави або органу місцевого самоврядування (після звільнення)» за 2023 рік до 31.03.2024.

Отже, з урахуванням норм абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», Закону України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», а також п. 2-7 р. ХІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції», інспектор взводу № 2 роти № 1 батальйону № 3 управління патрульної поліції в Миколаївській області Департаменту патрульної поліції України лейтенант поліції Башкінцев А.С., як суб'єкт декларування набув обов'язку подати щорічну декларацію з позначкою «я продовжую виконувати функції держави або місцевого самоврядування» за 2021 рік до 31.01.2024.

Порядок формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затверджено наказом Національного агентства з питань запобігання корупції від 23.07.2021 № 448/21 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 29 липня 2021 р. за № 986/36608), відповідно до абз. 2 п. 1 р. 2 якого передбачається, що до Реєстру включаються такі електронні документи (далі - документи), як декларації, у тому числі виправлені декларації, що подаються відповідно до Закону.

Статтею 58 Конституції України закріплено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи. Ніхто не може відповідати за діяння, які на час їх вчинення не визнавалися законом як правопорушення.

У відповідності до норм ст. 8 КУпАП, особа, яка вчинила адміністративне правопорушення, підлягає відповідальності на підставі закону, що діє під час і за місцем вчинення правопорушення. Закони, які пом'якшують або скасовують відповідальність за адміністративні правопорушення, мають зворотну силу, тобто поширюються і на правопорушення, вчинені до видання цих законів. Закони, які встановлюють або посилюють відповідальність за адміністративні правопорушення, зворотної сили не мають. Провадження в справах про адміністративні правопорушення ведеться на підставі закону, що діє під час і за місцем розгляду справи про правопорушення.

Як наслідок, з урахуванням приписів ст. 58 Конституції України, норм ст. 8 КУпАП та антикорупційного законодавства, ОСОБА_1 був зобов'язаний подати щорічну декларацію з позначкою «я продовжую виконувати функції держави або місцевого самоврядування» за 2021 рік до 31.01.2024.

Відповідно до інформації, яка міститься у Єдиному державному реєстрі декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, суб'єктом декларування щорічну декларацію з позначкою «я продовжую виконувати функції держави або місцевого самоврядування» за 2021 рік подано 27.07.2025 об 19.02 год.

Тобто подання декларації 27.07.2025 є несвоєчасним її поданням, чим порушено вимоги ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції».

Щодо обставин несвоєчасного подання декларації ОСОБА_1 пояснив, що йому відомі вимоги та обмеження, визначені Законом України «Про запобігання корупції». Декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування типу «Щорічна» за 2021 рік подано 27.07.2025, а не до 31.01.2024 включно, коли згадав. Поважних причин для несвоєчасного подання декларації у нього не було. Декларацію він подав перебуваючи за місцем свого проживання.

Тож з урахуванням приписів ст. 58 Конституції України, норм ст 8 КУпАП та антикорупційного законодавства, ОСОБА_1 , який 03.06.2022 припинив діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави, був зобов'язаний подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування «При звільненні» не пізніше 31.01.2024.

Відповідно до інформації, яка міститься у Єдиному державному реєстрі декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, суб'єктом декларування декларацію «При звільненні», за період 01.01.2022-25.05.2022, подано 28.07.2025 об 10.30 год.

Тобто, подання декларації 28.07.2025 є несвоєчасним її поданням, чим порушено вимоги абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції».

Щодо обставин несвоєчасного подання декларації ОСОБА_1 пояснив, що йому відомі вимоги та обмеження, визначені Законом України «Про запобігання корупції». Декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування типу «При звільненні» подав невчасно бо забув у наслідок стресу у зв'язку з агресією росії. Поважних причин для несвоєчасного подання декларації у нього не було. Декларацію він подав перебуваючи за місцем свого проживання.

Таким чином, вина ОСОБА_1 доводиться наявними в матеріалах справи доказами: протоколами про вчинення адміністративного правопорушення пов'язаного з корупцією № 24 та 25 від 13.08.2025 року, доданими до них матеріалами та особистими поясненнями в судовому засіданні особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.

Таким чином, в діях ОСОБА_1 є склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУПАП.

Дослідивши матеріали справи, враховуючи дані про особу правопорушника, який вперше притягується до адмінвідповідальності, щиро розкаявся у скоєному, конкретні обставини справи, вважаю за можливе піддати його адміністративному стягненню у вигляді штрафу в розмірі, передбаченому ч. 1 ст. 172-6 КУПАП.

Відповідно до ст. 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.

Керуючись ст.ст. 283, 284 КУпАП, -

ПОСТАНОВИВ:

Об'єднати адміністративні справи № 484/4679/25, провадження № 3/484/2130/25 та справу № 484/4680/25, провадження № 3/484/2131/25 в одне провадження і присвоїти номер справи № 484/4679/25, провадження № 3/484/2130/25.

ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУПАП та піддати його адміністративному стягненню у вигляді штрафу в сумі 850 (вісімсот п'ятдесят) грн. в дохід держави.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в сумі 605 (шістсот п'ять) грн. 60 коп.

Роз'яснити, що на підставі ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтями 300-1, 300-2 цього Кодексу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

Відповідно до ст. 308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.

У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.

На постанову може бути подано апеляційну скаргу до Миколаївського апеляційного суду протягом десяти днів з дня винесення постанови через Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області.

Суддя: