Справа № 454/3400/25
про обрання запобіжного заходу
м. Сокаль 10.09.2025 року
Слідчий суддя Сокальського районного суду Львівської області ОСОБА_1 за участю :
секретаря ОСОБА_2 ,
прокурора ОСОБА_3 ,
захисника - адвоката ОСОБА_4
підозрюваного ОСОБА_5
розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання слідчого про обрання запобіжного заходу підозрюваному
ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українець, громадянин України, уродженець с.Горбків Сокальського району Львівської області, зареєстрований та проживаючий у АДРЕСА_1 , з середньою спеціальною освітою, не працюючий, неодружений, раніше не судимий,
В клопотанні, погодженому прокурором, слідчий просить обрати підозрюваному запобіжний захід у виді тримання під вартою.
Клопотання мотивовано тим, що наказом командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 08.12.2024 №351 солдат ОСОБА_5 зарахований до списків військової частини, призначений на посаду курсанта навчального взводу дивізіону артилерійської розвідки військової частини НОМЕР_1 та вважається таким, що посаду прийняв та приступив до виконання службових обов'язків.
Будучи військовослужбовцем військової служби за мобілізацією військової частини НОМЕР_1 солдат ОСОБА_5 , відповідно до вимог ст. ст. 11, 16, 127, 128 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України та ст. ст. 1, 4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, зобов'язаний неухильно додержуватись Конституції та законів України, сумлінно і чесно виконувати військовий обов'язок, бути дисциплінованим, поводитися з гідністю й честю, не допускати самому і стримувати інших від негідних вчинків.
Згідно ст. 1 Закону України «Про оборону України», ст. 1 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози та забезпечення національної безпеки, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цихо бмежень.
На підставі Указу Президента України «Про введення воєнного стану в України» від 24 лютого 2022 року №64/2022, затвердженого Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року №2102-IX, в Україні із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року введено воєнний стан, який неодноразово продовжувався нормативно-правовими актами та триває до теперішнього часу.
Згідно до ст. 65 Конституції України, ст. 17 Закону України «Про оборону України», ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», ст. 2 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України, які проходять військову службу відповідно до законодавства.
Статті 129, 130, 199, 216 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, а також необхідність забезпечення у військовій частині постійної бойової готовності, проведення занять з бойової підготовки, підтримання внутрішнього порядку, військової дисципліни та виконання службових обов'язків, зобов'язують військовослужбовців у службовий час постійно знаходитись в розташуванні військової частини або місця служби і не залишати їх без дозволу командира (начальника).
Втім, 30.12.2024 солдат ОСОБА_5 , діючи умисно, усвідомлюючи протиправність своїх дій, у військовий стан, не маючи наміру назавжди ухилитися від проходження військової служби, не отримавши дозволу відповідного начальника, самовільно залишив територію військового містечка № НОМЕР_2 « ІНФОРМАЦІЯ_2 » військової частини НОМЕР_1 ( АДРЕСА_2 ).
ОСОБА_5 в період часу з 30.12.2024 по 09.09.2025 був відсутній на службі без поважних причин і не виконував свої службові обов'язки, а службовий час проводив на власний розсуд за місцем проживання на території с. Горбків Шептицького району Львівської області. Обов'язкивійськової служби не виконував, свою належність до Збройних Сил України, а також той факт, що він незаконно перебуває за межами місця служби приховував. Під час незаконного перебування за межами місця служби солдат ОСОБА_5 до органів місцевої влади та військового управління з питань подальшого проходження військової служби не звертався, хоча об'єктивно мав можливість це вчинити.
09 вересня 2025 року ОСОБА_5 в межах даного кримінального провадження повідомлено по підозру у вчиненні кримінального правопорушення передбаченого ч.5 ст.407 КК України.
Підозрюваному загрожує покарання у виді позбавлення волі на строк до десяти років, він може ухилитися від органу досудового розслідування та суду.
В судовому засіданні прокурор клопотання підтримала.
Підозрюваний та захисник заперечили проти клопотання. Просили обрати підозрюваному запобіжний захід у виді домашнього арешту, який буде достатнім в даному кримінальному провадженні.
Перевіривши надані матеріали клопотання, дослідивши докази, вислухавши думку сторін, доходжу до наступного висновку.
Слідчим суддею встановлено, що відділенням поліції Шептицького РВП ГУНП у Львівській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №62025140110002305, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст.407 КК України.
В судовому засіданні встановлено, що підозра ОСОБА_5 у вчиненні злочину, передбаченого ч.5 ст.404 КК України є обґрунтованою, про що свідчать наявні в матеріалах клопотання докази, зібрані під час досудового розслідування.
Згідно ч. 1 ст. 183 КПК України тримання під вартою є винятковим запобіжним заходом, який застосовується виключно у разі, якщо прокурор доведе, що жоден із більш м'яких запобіжних заходів не зможе запобігти ризикам, передбаченим статтею 177 цього Кодексу, крім випадків, передбачених частиною п'ятою статті 176 цього Кодексу.
Згідно ч. 2 ст. 177 КПК України, підставою застосування запобіжного заходу є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення, а також наявність ризиків, які дають достатні підстави суду вважати, що обвинувачений може здійснити дії, передбачені частиною першою цієї статті. Прокурор не має права ініціювати застосування запобіжного заходу без наявності для цього підстав, передбачених цим Кодексом.
Суд враховує, що ризики, які дають достатні підстави вважати, що підозрюваний може здійснити спробу протидії кримінальному провадженню у формах, що передбачені частиною 1 статті 177 КПК України, слід вважати наявними за умови встановлення обґрунтовано ймовірної можливості здійснити підозрюваним зазначені дії. При цьому КПК України не вимагає доказів того, що обвинувачений обов'язково (поза всяким сумнівом) здійснюватиме відповідні дії, однак вимагає доказів того, що він має реальну можливість їх здійснити у конкретному кримінальному провадженні в майбутньому.
Ризик переховування від суду є актуальним та обумовлений, серед іншого, притягненням до кримінальної відповідальності та пов'язаними із цим негативними для особи наслідками (обмеженнями) і, зокрема, суворістю можливого покарання.
Злочин, у якому обвинувачується ОСОБА_5 , є тяжким та передбачає покарання у виді позбавлення волі на строк до десяти років, а тому усвідомлення тяжкості покарання у разі визнання його винуватим, може спонукати його до переховування від органу досудового розслідування та суду.
Окрім того, суд враховує, що відповідно до матеріалів клопотання, підозрюваний ніде не працює, а також, його поведінка додатково може спонукати його ухилитися від органу досудового розслідування та суду.
Оцінюючи можливість впливу на свідків суд виходить із передбаченої Кримінальним процесуальним кодексом України процедури отримання свідчень від осіб, які є свідками, у кримінальному провадженні, зокрема після направлення обвинувального акту до суду на стадії судового розгляду - усно шляхом допиту особи в судовому засіданні (частини 1, 2 статті 23, стаття 224 КПК України).
Вказані обставини свідчать про об'єктивне існування ризиків, зазначених прокурором.
Під час розгляду клопотання в судовому засіданні не здобуто відомостей, які би безумовно свідчили про неможливість тримання підозрюваного під вартою чи іншого комплексу обставин, які би переважили ризики передбачені ст.177 КПК України.
У відповідності до вимог ч.4 ст. 183 КПК України не визначити розмір застави.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст.181, 183, 193, 194, 196, 206 КПК України,
Обрати підозрюваному ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , запобіжний захід у виді тримання під вартою, терміном на 60 днів до 07.11.2025р. включно.
Строк тримання під вартою визначити до 07.11.2025р. включно.
Ухвала слідчого судді підлягає до негайного виконання після її проголошення.
Вручити копію цієї ухвали підозрюваному та іншим учасникам справи негайно після її оголошення.
Контроль за виконанням ухвали покласти на прокурора Львівської спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Західного гарнізону ОСОБА_3 .
Ухвала може бути оскаржена протягом п'яти днів з дня її проголошення безпосередньо до Львівського апеляційного суду.
Слідчий суддя : ОСОБА_1