Ухвала від 09.09.2025 по справі 722/1937/25

Єдиний унікальний номер 722/1937/25

Номер провадження 2-а/722/66/25

УХВАЛА

про відкриття провадження

09 вересня 2025 року м.Сокиряни

Суддя Сокирянського районного суду Чернівецької області Унгурян С.В., розглянувши позовну заяву Венерського Олександра Сергійовича, подану в інтересах ОСОБА_1 , до СПД №1 (м.Новодністровськ) ВП №1 (м.Сокиряни) ДРВП ГУНП в Чернівецькій області про визнання протиправною та скасування постанови про адміністративне правопорушення,-

ВСТАНОВИВ:

27.08.2025 року Венерський О.С., діючи в інтересах ОСОБА_1 , звернувся до суду з вищевказаним позовом до СПД №1 (м.Новодністровськ) ВП №1 (м.Сокиряни) ДРВП ГУНП в Чернівецькій області про визнання протиправною та скасування постанови серії ББА №299566 від 17.08.2025 року, якою ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.117 КУпАП.

Ухвалою судді від 01.09.2025 року вказану позовну заяву залишено без руху та надано позивачу п'ятиденний строк з дня отримання копії даної ухвали для усунення недоліків позовної заяви, які представником позивача було усунуто шляхом надіслання 04.09.2025 року до суду додаткових документів.

Відповідно до ст.ст.5, 12, 19, п.1 ч.1 ст.20, ст.ст.257, 263, 286 КАС України подана позовна заява підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства за правилами спрощеного позовного провадження із особливостями, визначеними ст.286 КАС України, та підсудна Сокирянському районному суду Чернівецької області як адміністративному суду.

Позовна заява за змістом і формою відповідає вимогам ст.ст.160-161 КАС України та подана з дотриманням строків, передбачених ч.2 ст.286 КАС України та ст.289 КУпАП.

Таким чином, перешкоди для відкриття провадження у справі, передбачені ст.169-170 КАС України, відсутні.

Відповідно до ст.ст.32-33 КАС України розгляд справи проводитиметься суддею одноособово.

Враховуючи зазначене, по справі слід відкрити провадження, розглянувши справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін по справі, визначивши строк для подання відповідачем відзиву на позов.

Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Згідно з ч.5 ст.48 КАС України під час вирішення питання про залучення співвідповідача чи заміну належного відповідача суд враховує, зокрема, чи знав або чи міг знати позивач до подання позову у справі про підставу для залучення такого співвідповідача чи заміну неналежного відповідача.

Частини 3 та 4 ст.48 КАС України передбачають, що якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Суд має право заклопотанням позивача до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача. Якщо позивач не згоден на заміну відповідача іншою особою, суд може залучити цю особу як другого відповідача. У разі відмови у задоволенні позову до такого відповідача понесені позивачем витрати відносяться на рахунок держави.

Відповідно до вимог п.3 ч.1 ст.288 КУпАП постанову іншого органу (посадової особи) про накладення адміністративного стягнення, постанову по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване в автоматичному режимі - у вищестоящий орган (вищестоящій посадовій особі) або в районний, районний у місті, міський чи міськрайонний суд, у порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України, з особливостями, встановленими цим Кодексом.

Аналіз наведеної норми права свідчить про те, що при розгляді справ про адміністративні правопорушення, державні інспектори відповідного органу діють не як самостійний суб'єкт владних повноважень, а від імені центрального органу виконавчої влади.

Така позиція повністю узгоджується з висновками Верховного Суду викладеними в постанові від 26 грудня 2019 року по справі №724/716/16-а.

Відповідно до ч.1 ст.222 КУпАП органи Національної поліції розглядають справи про адміністративні правопорушення, зокрема, передбачені ч.1 ст.117 КУпАП.

З диспозиції ч.2 ст.222 КУпАП вбачається, що від імені органів Національної поліції розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право працівники органів і підрозділів Національної поліції, які мають спеціальні звання, відповідно до покладених на них повноважень.

З наведеного вбачається, що оскаржувана постанова є актом відповідного органу Національної поліції, від імені якого діяв інспектор СПД на воді (м.Новодністровськ) Дністровського РВП ГУНП в Чернівецькій області.

Зазначене відповідає положенням пункту 8 частини 1статті 23 Закону України «Про Національну поліцію», яким визначено, що поліція відповідно до покладених на неї завдань уповноважена у випадках, визначених законом, здійснювати провадження у справах про адміністративні правопорушення, приймати рішення про застосування адміністративних стягнень та забезпечувати їх виконання.

Відповідно до частини 1 статті 1 Закону України «Про Національну поліцію» Національна поліція України (поліція) - це центральний орган виконавчої влади, який служить суспільству шляхом забезпечення охорони прав і свобод людини, протидії злочинності, підтримання публічної безпеки і порядку.

Частиною 1 статті 13 Закону України «Про Національну поліцію» визначено, що систему поліції складають: 1) центральний орган управління поліцією; 2) територіальні органи поліції.

Відповідно до частини 1 статті 15 Закону України «Про Національну поліцію» територіальні органи поліції утворюються як юридичні особи публічного права в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, містах, районах у містах та як міжрегіональні (повноваження яких поширюються на декілька адміністративно-територіальних одиниць) територіальні органи у межах граничної чисельності поліції і коштів, визначених на її утримання.

Частинами 2 та 3 статті 15 Закону України «Про Національну поліцію» визначено, що територіальні органи поліції утворює, ліквідовує та реорганізовує Кабінет Міністрів України за поданням Міністра внутрішніх справ України на підставі пропозицій керівника поліції. Структуру територіальних органів поліції затверджує керівник поліції за погодженням з Міністром внутрішніх справ України.

Відповідно до постанови КМУ №730 від 16.09.2015 року, територіальним органом Національної поліції в Чернівецькій області є Головне управління Національної поліції в Чернівецькій області, утворене як юридична особа публічного права.

Таким чином, з аналізу наведених норм вбачається, що суб'єктом владних повноважень, чиє рішення про притягнення до адміністративної відповідальності оскаржується, є Головне управління Національної поліції в Чернівецькій області.

Водночас, суд враховує, що позивач не завжди спроможний правильно визначити відповідача. Звертаючись до суду з адміністративним позовом, позивач зазначає відповідачем особу, яка, на його думку, повинна відповідати за позовом, проте під час розгляду справи він може заявити клопотання про заміну неналежного відповідача належним. Заміна відповідача може відбутися за клопотанням не лише позивача, а й будь-якої іншої особи, яка бере участь у справі, у тому числі й за клопотанням самого відповідача, або навіть за ініціативою суду.

Такий висновок був неодноразово викладений Верховним Судом, зокрема у постановах від 29.06.2021 у справі №460/2903/20, від 14.12.2020 у справі №826/17787/14, від 09.07.2020 у справі №2040/5355/18, від 26.08.2020 у справі №500/2972/17, від 23.06.2020 у справі №540/2269/18, від 30.09.2019 у справі №140/72/19 та від 19.04.2022 у справі №400/3989/19.

Відтак, з метою всебічного повного та об'єктивного дослідження всіх обставин справи, суд з огляду на приписи ч.4 ст.48 КАС України, вважає за необхідне залучити Головне управління Національної поліції в Чернівецькій області до участі у справі в якості другого відповідача.

Згідно ч.4 ст.9 КАС України суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.

Відповідно до частин 2, 4-5 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин. Суд може пропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом. Суд не може витребовувати докази у позивача в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, окрім доказів на підтвердження обставин, за яких, на думку позивача, відбулося порушення його прав, свобод чи інтересів.

Згідно ч.3 ст.80 КАС України про витребування доказів за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи, або про відмову у витребуванні доказів суд постановляє ухвалу.

З метою забезпечення повного, всебічного та об'єктивного дослідження обставин справи, забезпечення прав сторін на справедливий і неупереджений розгляд справи, зважаючи на строки розгляду справ даної категорії, приходжу до висновку про необхідність витребування у відповідачів матеріалів справи, на підставі яких винесено оскаржувану постанову.

Керуючись ст.ст.5, 9, 12, 19-20, 32-33, 43, 46, 48, 77, 80, 122, 126, 162, 171, 241-243, 248, 250-251, 256-257, 260, 263, 268-269, 286, 294, п.3 Прикінцевих положень КАС України,-

ПОСТАНОВИВ:

Відкрити спрощене позовне провадження у адміністративній справі за адміністративним позовом Венерського Олександра Сергійовича, подану в інтересах ОСОБА_1 , до СПД №1 (м.Новодністровськ) ВП №1 (м.Сокиряни) ДРВП ГУНП в Чернівецькій області про визнання протиправною та скасування постанови про адміністративне правопорушення, розгляд якої проводити без повідомлення (виклику) сторін.

Залучити до участі у справі в якості другого відповідача Головне управління Національної поліції в Чернівецькій області (58000, м.Чернівці, вул.Головна,24).

Зобов'язати Головне управління Національної поліції в Чернівецькій області (58000, м.Чернівці, вул.Головна,24) надати суду в строк до 20.09.2025 року матеріали справи, на підставі яких стосовно ОСОБА_1 винесено постанову про адміністративне правопорушення серії ББА №299566 від 17.08.2025 року за ч.1 ст.117 КУпАП.

Розгляд справи проводитиметься одноособово суддею Унгурян С.В. за наявними у справі матеріалами.

Роз'яснити учасникам справи, що відповідно до ч.5 ст.262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Згідно ч.1 ст.259, ч.7 ст.262 КАС України клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін відповідач має подати в строк для подання відзиву, а позивач - разом з позовом або не пізніше п'яти днів з дня отримання відзиву.

Направити відповідачам копію позовної заяви з копіями доданих до неї документів. Запропонувати відповідачам з урахуванням особливостей розгляду справ даної категорії, визначених ст.286 КАС України, надати в строк до 20.09.2025 року відзив на позовну заяву і всі письмові та електронні докази (які можливо доставити до суду), висновки експертів і заяви свідків, що підтверджують заперечення проти позову.

Роз'яснити відповідачам, що копія відзиву та доданих до нього документів повинна бути надіслана (надана) іншим учасникам справи одночасно з надісланням (наданням) відзиву до суду, а суду одночасно із надісланням (наданням) відзиву надається підтвердження направлення відзиву та доданих до нього документів учасникам судового процесу.

Роз'яснити, що у разі ненадання відповідачами відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.

Копію ухвали направити учасникам справи.

Веб-адреса сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію щодо справи, що розглядається, https://court.gov.ua/sud2411.

Ухвала про відкриття провадження оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).

Суддя С.В.Унгурян