Єдиний унікальний номер№ 333/8054/25
Провадження № 3/333/2924/25
10 вересня 2025 року м. Запоріжжя
Суддя Комунарського районного суду міста Запоріжжя Ходько В.М., розглянувши матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, працюючого на посаді реалізатора у ФОП " ОСОБА_2 ", проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , за ч.4 ст. 156 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП), -
Відносно ОСОБА_1 складений протокол про адміністративне правопорушення про те, що він 22 серпня 2025 року о 13 годині 52 хвилині знаходячись у кіоску №12 за адресою: пр. Соборний, буд.6, м. Запоріжжя, перебуваючи на своєму робочому місці, здійснив повторно протягом року продаж цигарок ТМ "Прима" без марок акцизного податку, чим порушив вимоги ст.226 ПК України та ст.65 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального", чим вчинив правопорушення, передбачене ч.4 ст. 156 КУпАП.
Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності в судове засідання не з'явилася, повідомлена належним чином про час і місце розгляду справи, про причини неявки суду не повідомила.
Суддею встановлені наступні факти і відповідні їм правовідносини.
Статтею 9 КУпАП передбачено, що адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права та свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Частиною 1 статті 156 КУпАП передбачено відповідальність за роздрібну або оптову торгівлю алкогольними напоями чи тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, без марок акцизного податку чи з підробленими марками цього податку.
Частиною 4 статті 156 КУпАП передбачено відповідальність за дії, передбачені частиною першою чи третьою цієї статті, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі ж порушення.
Згідно положень статей 245, 251, 252, 280 КУпАП, завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є, зокрема, своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом. Доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на підставі яких у визначеному законом порядку встановлюється наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інших обставин справи, що мають значення для її правильного вирішення. Ці фактичні дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, речовими доказами, а також іншими документами. Орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю. При розгляді справи про адміністративне правопорушення необхідно належно з'ясовувати питання: чи було вчинене таке правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Вивчивши всі обставини справи та оцінивши в сукупності зібрані і досліджені докази, які не викликають сумнівів у своїй достовірності і допустимості, суд прийшов до висновку, що ОСОБА_1 скоїв адміністративне правопорушення, передбачене ч.4 ст.156 КУпАП - "Порушення правил торгівлі тютюновими виробами", яке полягає у роздрібній торгівлі тютюновими виробами без марок акцизного податку, особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за таке ж порушення.
Вина ОСОБА_1 підтверджується протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАД №426853 від 22.08.2025; рапортом оператора 102 Коренєвої від 22.08.2025; опитуванням особи ОСОБА_3 від 22.08.2025; протоколом огляду та вилучення від 22.08.2025; квитанцією про отримання на зберігання речових доказів, вилучених (отриманих) стороною обвинувачення під час здійснення кримінального провадження №0329;витягом з Єдиного реєстру ліцензіатів з виробництва та обігу спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах №08260311202401765; договором цивільно-правового підряду від 20.06.2025; фотографією з місця правопорушення; рапортом дільничного офіцера поліції СП відділу поліції №4 Запорізького РУП ГУНП в Запорізькій області лейтенанта поліції Ігоря Берьозіна від 22.08.2025; рапортом ДОП СП відділу поліції №4 Запорізького РУП ГУНП в Запорізькій області лейтенанта поліції Ігоря Берьозіна від 22.08.2025; постановою Олександрівського районного суду міста Запоріжжя від 05.08.2025 (справа № 333/3261/25), згідно якої ОСОБА_1 було притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.156 КУпАП та накладено на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 200 (двохсот) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 3 400 гривень, з конфіскацією предметів торгівлі; відеозаписом з DVD- диску доданого до матеріалів справи.
Адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самою особою, що притягується до адміністративної відповідальності, так і іншими особами (ст. 23 КУпАП).
При накладенні адміністративного стягнення на ОСОБА_1 , суд враховує характер вчиненого правопорушення, дані про його особу, що він є особою працездатного віку, наявність обставин, що пом'якшують відповідальність, а саме повне визнання вини, відсутність обставин що її обтяжують, та приходить до висновку про накладення на винного адміністративного стягнення у виді штрафу, в межах санкції ч.4 ст.156 КУпАП, з конфіскацією предметів торгівлі, що буде необхідним і достатнім для його виправлення та попередження вчинення ним подібних правопорушень в майбутньому.
Окрім цього, з ОСОБА_1 на користь держави, відповідно до ст. 40-1 КУпАП, п.5 ч.2 ст. 4 ЗУ "Про судовий збір" підлягає стягненню судовий збір в розмірі 0,2 прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 605,60 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.40-1, 156 ч.4, 283, 284 КУпАП, -
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ч.4 ст. 156 КУпАП та накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі вісімсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 13 600 грн. 00 коп., стягнувши суму на рахунок UA558999980313060106000008479, отримувач: ГУК у Зап.обл./ТГ м. Запоріжжя/21081100, код отримувача (ЄДРПОУ) 37941997, банк отримувача (ГУДКСУ): Казначейство України (ел.адм.подат), код класифікації доходів бюджету: 21081100, найменування коду класифікації доходів бюджету: адміністративні штрафи та інші санкції.
Роз'яснити ОСОБА_1 , що згідно ст.ст.307, 308 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтями 300-1, 300-2 цього Кодексу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір на користь держави у розмірі 605 грн. 60 коп., на рахунок UA908999980313111256000026001, отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код класифікації доходів бюджету: 22030106.
Вилучені тютюнові вироби - цигарки без марок акцизного податку ТМ "Прима", у кількості 41 пачки, та цигарки без марок акцизного податку ТМ "Ritm", у кількості 36 пачок - конфіскувати.
Постанова може бути оскаржена до Запорізького апеляційного суду через суд першої інстанції - Комунарський районний суд міста Запоріжжя особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим або його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги та може бути звернута до виконання протягом трьох місяців.
Суддя В.М. Ходько