Справа № 390/2049/25
Провадження №3/390/599/25
"10" вересня 2025 р.Суддя Кропивницького районного суду Кіровоградської області Гершкул І.М., розглянувши у місті Кропивницький справу про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, начальниці відділу земельних відносин, комунальної власності, інфраструктури та житлово-комунального господарства Аджамської сільської ради Кропивницького району Кіровоградської області, проживаючої: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ,
за ст.91 КУпАП,
18.07.2025 року о 10.00 год. при проведенні планової перевірки Аджамської сільської ради Кропивницького району Кіровоградської області в частині дотримання вимог природоохоронного законодавства в частині делегованих повноважень встановлено, що відповідальною посадовою особою ОСОБА_1 не вжито заходів для попередження і ліквідації негативних наслідків аварій або іншого шкідливого впливу на території (об'єкт) природно-заповідного фонду орнітологічного заказника місцевого значення ''Аджамський'' (охоронне забов'язання №МЗо 7-564 від 12.07.2023 року) а саме: не забезпечено належну охорону та збереження цінних природних комплексів території природно-заповідного фонду, що призвело до пошкодження трав'янистої рослинності (самовільне сінокосіння), не встановлено інформаційні та межові знаки, чим порушено п.п.3,4 охоронного забов'язання №МЗо 7-564 від 12.07.2023 року, Розділ І п.п.5,6, Розділ ІІІ п.1 п.п.14 Положення про орнітологічний заказник місцевого значення ''Аджамський'' та вчинено адміністративне правопорушення, передбачене ст.91 КУпАП.
ОСОБА_1 у судове засідання не з'явилася, проте повідомлена про дату, час і місце судового розгляду в установленому законом порядку, а тому розгляд проведено за відсутності правопорушника.
Дослідивши матеріали справи вважаю, що вину правопорушниці доведено та дії кваліфіковано правильно, виходячи з таких підстав.
Статтею 28 Закону України ''Про природно-заповідний фонд'' передбачено, що власники або користувачі земельних ділянок, водних та інших природних об'єктів, оголошених пам'ятками природи, беруть на себе зобов'язання щодо забезпечення режиму їх охорони та збереження.
Розділом І п.п.5,6, Розділ ІІІ п.1 п.п.14 Положення про орнітологічний заказник місцевого значення ''Аджамський'' передбачено, що землекористувачі на території Заказника у своїй діяльності керуються Конституцією України, законами України "Про охорону навколишнього природного середовища", "Про природно-заповідний фонд України", іншими законодавчими i нормативно-правовими актами та цим Положенням, забезпечують i несуть відповідальність за належний стан та додержання встановленого режиму території Заказника. Межі земельних ділянок, що включені до території Заказника, встановлюються в натурі (на місцевості), закріплюються межовими знаками в порядку, визначеному законодавством. Відомості про обмеження у використанні таких земельних ділянок, що встановлені законом та нормативно-правовими актами, в частині додержання природоохоронних вимог, вносяться до Державного земельного кадастру в установленому законом порядку та обов'язково враховуються у схемі планування території області, містобудівній документації, схемі землеустрою i техніко-економічному обгрунтування використання та охорони земель відповідної адміністративно-територіальної одиниці. Забезпечення вирішення цих питань покладаеться на Землекористувача. Відповідно до Закону України "Про природно-заповідний фонд України" на території Заказника забороняється будь-яка діяльність, що суперечить меті та завданням Заказника, передбачена цим Положенням, i загрожує збереженню природного комплексу у тому числі знищення та пошкодження окремих дерев, чагарників, трав'янистої рослинності.
Відповідно ст.91 КУпАП відповідальність настає за здійснення в межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду, їх охоронних зон, а також територій, зарезервованих для наступного заповідання, забороненої господарської та іншої діяльності, порушення інших вимог режиму цих територій та об'єктів, самовільна зміна їх меж, невжиття заходів для попередження і ліквідації негативних наслідків аварій або іншого шкідливого впливу на території та об'єкти природно-заповідного фонду.
Вину ОСОБА_1 доведено: протоколом про адміністративне правопорушення (а.с.2); актом №59/11-10-14.2/25 (а.с.3-9); розпорядженням сільського голови Аджамської сільської ради Кропивницького району Кіровоградської області №18 від 04.01.2021 року про переведення ОСОБА_1 на посаду начальника відділу земельних відносин, комунальної власності, інфраструктури та житлово-комунального господарства Аджамської сільської ради Кропивницького району Кіровоградської області та її посадовою інструкцією (а.с.10-13); розпорядженням сільського голови Аджамської сільської ради Кропивницького району Кіровоградської області №253 від 05.08.2024 року про визначення відповідальною особою з охорони навколишнього природного середовища в Аджамській сільській раді ОСОБА_1 (а.с.14); охоронним забов'язанням №МЗо 7-564 від 12.07.2023 року (а.с.15-18); Положенням про орнітологічний заказник місцевого значення ''Аджамський'' (а.с.19-24); рішенням Аджамської сільської ради №185 (а.с.25-26).
Таким чином, дослідивши та проаналізувавши докази у сукупності, вважаю, що вину ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст.91 КУпАП, доведено та дії кваліфіковано правильно.
При призначенні адміністративного стягнення враховується характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь вини, майновий стан, а тому необхідно призначити стягнення у виді штрафу.
Відповідно ст.40-1 КУпАП у разі винесення постанови про накладення адміністративного стягнення, судовий збір, розмір і порядок сплати якого встановлюється Законом України "Про судовий збір", сплачується особою, на яку накладено адміністративне стягнення.
Керуючись ст.ст.33, 91, 279, 280, 283 КУпАП,
Визнати ОСОБА_1 винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст.91 КУпАП, і призначити стягнення у виді штрафу в розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 340 грн.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір 605 грн. 60 коп.
Штраф має бути сплачений не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня вручення правопорушнику копії постанови, а в разі оскарження такої постанови - не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення. У разі несплати штрафу у вказаний строк постанова надсилається для примусового виконання, в порядку якого з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті КУпАП та зазначеного у постанові про стягнення штрафу, витрати на облік зазначених правопорушень.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення до Кропивницького апеляційного суду через Кропивницький районний суд Кіровоградської області. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова може бути пред'явлена до виконання протягом трьох місяців.
Суддя Кропивницького районного суду
Кіровоградської області І.М. Гершкул